صفحه 702 از 735 نخستنخست ... 202 602 652 692 698 699 700 701 702 703 704 705 706 712 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 7,011 تا 7,020 , از مجموع 7347
Like Tree10536تشکر

موضوع: سوالات عمومي عكاسي

كاربر همراه ahmad_sh آواتار ها
    تشکر کرده
    814

نقل قول نوشته اصلی توسط Rax نمایش پست ها
    شما بعدش درگیر این شدید که چرا یه سری از لنزها روی فواصل کوتاهتر روی کادر کلی تصویر بین عدسی انتهایی و سنسور یه قیچی خورده! اینم توضیحش سخت همون لنز که داشت تو بینهایت فوکوس میداد اگر از بدنه دور کنید شروع میکنه فوکوس رو جلو اوردن!
    من این قسمت رو متوجه نشدم !؟ البته این مطلب رو متوجه شدم که تصویر فوکس شده روی سنسور یک نقطه نیست بلکه مجموعه ای از بینهایت نقاط که باهم تشکل تصویر رو دادن ! در مورد خورشید یا ستاره چون شکل جسم دایره ای هستش تصویر فوکس شده اون هم یک نقطه کوچیکه من با یه ذره بین کنار یه دیوار سفید امتحان کردم متوجه شدم تصویر فوکس شده به چه شکلی هستش ! حالا ممکنه توضیح بدین اون دوتا عدسی آخر که بعد از نقطه کانونی قرار گرفتن برای چیه ؟

نقل قول نوشته اصلی توسط BRAD نمایش پست ها
    تعریفی که تو ویکیپدیا خوندید چیزیه که من همیشه فکر میکردم، و درسته.
    ولی بعید میدونم تعریف فاصله کانونی در عکاسی و فیزیک فرق داشته باشن، بنظرم نکته ای باید توی تعریف انگلیسی ای که آوردید باشه که من متوجهش نشدم.
    بهرحال من همچنان درحال مطالعه کردنم و امیدوارم بتونم چیزی درباره ش پیدا کنم!
    امیدوارم مطلبی پیدا بشه ما رو روشن کنه
    BRAD تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    814

من یه ویدیو دیدم میگفت اگر نقطه فوکس شده روی یک پیکسل سنسور قرار بگیره حتی اگر از سایز اون پیکسل هم کوچیکتر باشه اون پیکسل اکتیو میشه و تصویری شارپ ثبت میشه ! در ادامه میگفت اگر اون نقطه بزرگتر از یک پیکسل بشه و بین دو پیکسل قرار بگیره اون وقت ما یه تصویر تار خواهیم داشت ! با توجه به این موضوع میتونیم بگیم circle of confusion دقیقا برابر با عرض یک پیکسل سنسور هست !! کسی از دوستان میتونه این موضوع رو توضیح بده ؟ چرا در این حالت تاری بوجود میاد ؟

حالا من رفتم تو سایت dofmaster مقدار دایره گیجی برای canon 5D mark III رو پیدا کردم :

doto.jpg

در قسمت معرفی مشخصات فنی این دوربین هم اینطور نوشته شده :

Sensor: 22.3 MP full frame CMOS sensor, 6.25µ pixel size

با این حساب Coc 30µ اندازه سایز پیکسل در نمیاد که!؟ من کجا دارم اشتباه میکنم ؟

Rax
    Rax آنلاین نیست
    كاربر همراه Rax آواتار ها
    تشکر کرده
    30

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad_sh نمایش پست ها
    من این قسمت رو متوجه نشدم !؟ البته این مطلب رو متوجه شدم که تصویر فوکس شده روی سنسور یک نقطه نیست بلکه مجموعه ای از بینهایت نقاط که باهم تشکل تصویر رو دادن ! در مورد خورشید یا ستاره چون شکل جسم دایره ای هستش تصویر فوکس شده اون هم یک نقطه کوچیکه من با یه ذره بین کنار یه دیوار سفید امتحان کردم متوجه شدم تصویر فوکس شده به چه شکلی هستش ! حالا ممکنه توضیح بدین اون دوتا عدسی آخر که بعد از نقطه کانونی قرار گرفتن برای چیه ؟
    برادر شما دارید ماجرا رو از دید اشتباهی بررسی میکنید وگرنه پیچیدگی زیادی نداره! ببینید اصلا شکل های یکه میزارید با واقعیت همخونی نداره! شما تصویری که روی سنسور میبینید در اثر اختلاف زاویه نور ورودی به عدسی نه فاصله جسم تا عدسی! یعنی هر نقطه عدسی همزمان نوری از کل تصویر تشکیل شده رو دریافت میکنه منتها هر جسم داخل تصویر پرتو نوری با زاویه متفاوت به عدسی بازتاب میکنه! پس این 2تا مفهوم رو از هم جدا کنید! زاویه پرتور ها تصویر رو تشکیل میده و میزان فاصله سنسور از کانون لنز فاصله فوکوس رو تغییر میده! خواستید و وقت داشتم براتون دیاگرام میکشم متوجه بشید.

اون 2تا عدسی هم که بعد از مرکز تفاطع لنز قرار گرفتن همیشه کار یکسانی انجام نمیدن! بستگی به فرمول اپتیکی لنز داره! یه زمان فقط برای نورگیری بیشتر کاربرد داره (مثلا فرق بین لنز 50/1.4 و 50/1.2) یه زمان برای فوکوس داخلی کاربرد دارند (مثه اکثر لنزهای IF) و یه زمان برای تغییر فوکال کاربرد دارند و بطور ترکیبی برای تغییر فلنج اصلی لنز هم کاربرد دارند. شما قبل از اینکه وارد بحث های پیچیده تر بشید یه سری مباحث مربوط به لنز های تک المنت رو اینجا دنبال کنید:
    https://www.flickr.com/groups/homemadelens/discuss/
    لنز تک المنت خیلی مثال ساده ایه برای فهمیدن تشکیل تصویر. لنز های سوپر تله خیلی قدیمی معمولا تک المنت هستند! اکثر لنزهای دست ساز ساده هم تک المنت هستند. وقتی ساختارشون رو بررسی کنید متوجه تاثیر فوکال و مفهوم فلنج و فوکوس خواهید شد.
    ahmad_sh تشکر می‌کند.

كاربر همراه BRAD آواتار ها
    تشکر کرده
    645

من یه ویدیو دیدم میگفت اگر نقطه فوکس شده روی یک پیکسل سنسور قرار بگیره حتی اگر از سایز اون پیکسل هم کوچیکتر باشه اون پیکسل اکتیو میشه و تصویری شارپ ثبت میشه ! در ادامه میگفت اگر اون نقطه بزرگتر از یک پیکسل بشه و بین دو پیکسل قرار بگیره اون وقت ما یه تصویر تار خواهیم داشت ! با توجه به این موضوع میتونیم بگیم circle of confusion دقیقا برابر با عرض یک پیکسل سنسور هست !! کسی از دوستان میتونه این موضوع رو توضیح بده ؟ چرا در این حالت تاری بوجود میاد ؟

حالا من رفتم تو سایت dofmaster مقدار دایره گیجی برای canon 5D mark III رو پیدا کردم :

doto.jpg

در قسمت معرفی مشخصات فنی این دوربین هم اینطور نوشته شده :

Sensor: 22.3 MP full frame CMOS sensor, 6.25µ pixel size

با این حساب Coc 30µ اندازه سایز پیکسل در نمیاد که!؟ من کجا دارم اشتباه میکنم ؟
    دوست عزیز میشه لینک اون ویدیو رو بدید تا من هم ببینم؟؟
    چون مطلبی که گفته شده خیلی دور از ذهنه
    اصولا ابعاد پیکسلهای روی سنسور خیلی کوچیکه و بنابراین هر سوژه ای که روش فکوس بشه باید بزرگتر از ابعاد اون سنسور باشه
    ahmad_sh تشکر می‌کند.
    ال سی دی دوربین با کیفیت‌ترین ال سی دی دنیاست!

كاربر همراه
    تشکر کرده
    243

امیدوارم مطلبی پیدا بشه ما رو روشن کنه
    دوست عزیز خلاصه عرض میکنم نقطه convergence در مورد لنزهای دوربین نقطه ایست که اگر به جای تمام عدسیهای لنز یک عدسی تک قرار بگیرد فاصله کانونی آن عدسی معادل فاصله آن تک عدسی تا سنسور باشد
    تاکید میکنم فاصله کانونی یک عدسی تک با مجموعه چند عدسی تفاوت قابل توجهی دارد

در عکسی که خود شما گذاشتید آن عدسی که کمرنگ کشیده در واقع معادل کل مجموعه میباشد
    ویرایش توسط enybody : Wednesday 26 April 2017 در ساعت 00:20 دلیل: اضافه کردن یک نکته
    ahmad_sh تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    814

نقل قول نوشته اصلی توسط Rax نمایش پست ها
    برادر شما دارید ماجرا رو از دید اشتباهی بررسی میکنید وگرنه پیچیدگی زیادی نداره! ببینید اصلا شکل های یکه میزارید با واقعیت همخونی نداره! شما تصویری که روی سنسور میبینید در اثر اختلاف زاویه نور ورودی به عدسی نه فاصله جسم تا عدسی! یعنی هر نقطه عدسی همزمان نوری از کل تصویر تشکیل شده رو دریافت میکنه منتها هر جسم داخل تصویر پرتو نوری با زاویه متفاوت به عدسی بازتاب میکنه! پس این 2تا مفهوم رو از هم جدا کنید! زاویه پرتور ها تصویر رو تشکیل میده و میزان فاصله سنسور از کانون لنز فاصله فوکوس رو تغییر میده! خواستید و وقت داشتم براتون دیاگرام میکشم متوجه بشید.

اون 2تا عدسی هم که بعد از مرکز تفاطع لنز قرار گرفتن همیشه کار یکسانی انجام نمیدن! بستگی به فرمول اپتیکی لنز داره! یه زمان فقط برای نورگیری بیشتر کاربرد داره (مثلا فرق بین لنز 50/1.4 و 50/1.2) یه زمان برای فوکوس داخلی کاربرد دارند (مثه اکثر لنزهای IF) و یه زمان برای تغییر فوکال کاربرد دارند و بطور ترکیبی برای تغییر فلنج اصلی لنز هم کاربرد دارند. شما قبل از اینکه وارد بحث های پیچیده تر بشید یه سری مباحث مربوط به لنز های تک المنت رو اینجا دنبال کنید:
    https://www.flickr.com/groups/homemadelens/discuss/
    لنز تک المنت خیلی مثال ساده ایه برای فهمیدن تشکیل تصویر. لنز های سوپر تله خیلی قدیمی معمولا تک المنت هستند! اکثر لنزهای دست ساز ساده هم تک المنت هستند. وقتی ساختارشون رو بررسی کنید متوجه تاثیر فوکال و مفهوم فلنج و فوکوس خواهید شد.

اول بگم خیلی ممنونم دوست گرامی که لطف میکنید و وقت میذارن برای پاسخ دادن . اونقدر هم که شما گفتید پیچیده نشده خیلی ممنون میشم اگر به اندازه کافی فرصت داشتین حتما از دیاگرام و عکس استفاده کنین شاید من منظورم رو خوب انتقال ندادم و اینطور به نظر اومده که داستان پیچیده شده

در مورد لینک خوبیم که قرار دادین خیلی ممنونم حتما سر فرصت بررسی میکنم

تشکر کرده
    814

نقل قول نوشته اصلی توسط BRAD نمایش پست ها
    دوست عزیز میشه لینک اون ویدیو رو بدید تا من هم ببینم؟؟
    چون مطلبی که گفته شده خیلی دور از ذهنه
    اصولا ابعاد پیکسلهای روی سنسور خیلی کوچیکه و بنابراین هر سوژه ای که روش فکوس بشه باید بزرگتر از ابعاد اون سنسور باشه
    بله حتما البته لینک یوتیوب هستش و ویدیو هم به زبان انگلیسی

https://www.youtube.com/watch?v=lte9pa3RtUk

من اسکرین شات و زیر نویسش رو اینجا میذارم شاید به لینک دسترسی نداشته باشین

pixel.jpg
    Now imagine the grid on the paper to be the
    pixels on the camera sensor. If the light cone falls inside one pixel box - that pixel
    will activate - it doesn’t matter how small the light cone is, there is no way to capture
    anything smaller. So in essence the width of one pixel is our circle of confusion. Here the light is focused at 18 inches. As
    I move the flashlight forward, the light cone gets bigger and starts to spill over to the
    other pixels around it. Now we’re getting a blur

كاربر همراه Aier آواتار ها
    تشکر کرده
    248

درود دوستان
    قالیت اصلاح و کالیبره کردن فوکس لنز ها که در دوربین های نیکون از سری 7 هزار به بالاتر وجود دارن وضعیتشون در دوربین های کنون به چه حالتیست؟ 700d این قابلیت رو داره؟
    تشکر بسیار
    D3300 + 50mm f1.8G
    I don't call myself a photographer, I'm just enthusiastic about photography
    Telegram: @Mostazrafe

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2655

نقل قول نوشته اصلی توسط Aier نمایش پست ها
    درود دوستان
    قالیت اصلاح و کالیبره کردن فوکس لنز ها که در دوربین های نیکون از سری 7 هزار به بالاتر وجود دارن وضعیتشون در دوربین های کنون به چه حالتیست؟ 700d این قابلیت رو داره؟
    تشکر بسیار
    خیر

Supported Canon cameras include: 1D Mark III, 1Ds Mark III, 1D Mark IV, 1D X, 5D Mark II, 5D Mark III, 6D, 7D, 7D Mark II, 50D, and 70D.
    Aier تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    814

بله حتما البته لینک یوتیوب هستش و ویدیو هم به زبان انگلیسی

https://www.youtube.com/watch?v=lte9pa3RtUk

من اسکرین شات و زیر نویسش رو اینجا میذارم شاید به لینک دسترسی نداشته باشین

pixel.jpg
    Now imagine the grid on the paper to be the
    pixels on the camera sensor. If the light cone falls inside one pixel box - that pixel
    will activate - it doesn’t matter how small the light cone is, there is no way to capture
    anything smaller. So in essence the width of one pixel is our circle of confusion. Here the light is focused at 18 inches. As
    I move the flashlight forward, the light cone gets bigger and starts to spill over to the
    other pixels around it. Now we’re getting a blur
    کسی از دوستان در مورد این موضوع اطلاعی نداره ؟