صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 19
Like Tree48تشکر

موضوع: فون کروماکی

كاربر جديد
    تشکر کرده
    35

Exclamation فون کروماکی

سوال من از دوستان عزیزی که احتمالا در آتلیه ازفون کروماکی استفاده میکنن.
    آیا واقعا سوژه ها مخصوصا عروس و با توجه به تور روی سرشون و میشه از بک گراند به راحتی جداشون کرد یا اینم خودش داستانی داره؟
    راستش من میخوام تهیه کنم 3x5 متر اونو و از محل فروشش و قیمتش هم بی اطلاع هستم.
    و مهمترین چیزی كه ذهن منو مشغول كرده اینه كه آیا به درد من میخوره یا نه؟ و كلا چقدر كارم برای تعویض بك گراند راحتتر میشه؟
    مازیار دالوندی

اندر دل من هزار خورشید بتافت ... آخر به کمال ذره ایی راه نیافت

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    78

پیش فرض پاسخ: فون کروماکی

دوست من فون کروماکی یک ابزار کاربردی وامتحان پس داده است

وتااو نجا که من می دونم یا دیدم خیلی جا ها استفاده میکنند

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

سلام
    فضای من هم شبیه فضای شماست (5×3)
    من هنوز استودیوم رو راه اندازی نكردم ولی فكر میكنم از پرده سفید استفده كنید منسب تر هست

كاربر جديد rustumee آواتار ها
    تشکر کرده
    122

Exclamation پاسخ: فون کروماکی

نقل قول نوشته اصلی توسط FAS studio نمایش پست ها
    سلام
    فضای من هم شبیه فضای شماست (5×3)
    من هنوز استودیوم رو راه اندازی نكردم ولی فكر میكنم از پرده سفید استفده كنید منسب تر هست
    سلام
    ببخشید جسارت میکنم. ولی به نظر بنده پرده سفید برای کروماکی مناسب نیست. بهتره از سبز(Green Screen) یا آبی(Chromakey) استفاده بشه.

مطلبی رو هم یکی از دوستان(animeditor) توی یه فروم دیگه(P30world) عنوان کردن که برای شما عینا نقل میکنم:

"چرا آبی؟ چرا سبز؟ فرقشون چیه؟"
    واسه حذف زمینه - که حتماً همه دوستان می دونن که به چه دردی می خوره - بیشتر از این دو رنگ استفاده می شه.
    1- خاصیت رنگ ها:
    این دو رنگ، از جمله رنگ هایی هستن که کمتر توی اشیاء مختلف، دیده می شن و از طرفی، به خاطر این که این دو تا طیف رنگ، از "شکست نور" بالایی برخوردان (فیزیک) و به راحتی قابل حذف شدن هستن (رنگ قرمز این جوری نیست)، واسه زمینه ای که باهاس حذف بشه استفاده می شن.
    (خودت فهمیدی چی گفتی؟!)
    مثال:
    یه نفر جلوی یه پرده (یه رنگ) راه می ره و سایه اون هم روی پرده می افته؛ ما هم بخوایم که هم زومینه به درستی حذف بشه و هم سایه اون شخص و از دست ندیم.

اگه زنگ پرده "قرمز" باشه، وقتی که رنگ زمینه رو حذف کنیم، باز هم اطراف بازیگر، رنگ قرمز دیده می شه و از طرفی، سایه هم - که با قرمز ترکیب شده - به عنوان یه رنگ دیگه به زمینه اضافه می شه.
    رنگ قرمز، شدیده و شکست نورش هم از همه رنگ ها کمتره.

اگه رنگ پرده، آبی یا سبز سبز باشه، به راحتی حذف می شه و رنگ (اضافه از زمینه) کمتری دور بازیگر باقی می مونه و در صورتی که کیفیت تصویر و نورپردازی اون حرفه ای باشه، می شه کاملاً رنگ زمینه رو حذف کرد.
    علاوه بر این، می شه سایه بازیگر رو هم از زمینه جدا کرد و همراه با اون، روی زمینه اصلی انداخت.

2- فرق کاربرد آبی و سبز:
    رنگ آبی، نورپردازی کمتری می خواد؛ چون تیره (کدر) هست. به راحتی هم می شه همه جا نصبش کرد و واسه کارهای نیمه حرفه ای به کار برد.
    ولی رنگ سبز، یه رنگ روشنه و واسه این که یه دست دربیاد، نورپردازی حرفه ای لازم داره. ولی خوبیش اینه که خیلی دقیق و قابل تفکیک تر از رنگ آبیه.
    اگه نورپردازی تصویربرداری، حرفه ای باشه، موقع حذف زمینه سبز، چیزی ازش باقی نمی مونه و دقیقاً حذف می شه.

می دونستید که...؟!
    توی فیلم "مرد نامرئی" واسه بعضی از نماها، از پرده سیاه هم استفاده شد. چه نماهایی؟!
    توی بعضی از نماها، لازم بود که حجم بدن مرد نامرئی رو بین دود و آب نشون بدن. این جاست که اگه هر رنگی استفاده بشه، کار رو خراب می کنه. پس از سیاه استفاده شد و با نورپردازی تونستن این کار رو به صورت عالی دربیارن.

واسه حذف زمینه، معمولاً از تکنیک Chromakey استفاده می کنن.
    اسم تکنیک مخصوص حذف زمینه سبز، Green Screen هست که این کار رو بهتر از اون انجام می ده.

آیا کم رنگی یا پر رنگی صحنه سبز در کیفیت فیلم تاثیر داره؟
    دقیقاً موثر و خیلی هم مهمه.
    هر قدر که رنگ سبز، خالص تر باشه، راحت تر دقیق تر انتخاب و حذف می شه.
    R: 0 ___ G: 255 ___ B: 0
    مهمترین عامل کیفیت تصویر توی این کارها، نوپردازیه و دوربین.

البته اونجا در مورد کاربرد این تکنیک ها توی فیلمبرداری بحث شده بود. ولی از اونجایی که فکر میکنم اصول کار یکی هست امیدوارم این مطلب مفید باشه.
    maziar_dalvandi، LightBox، M-Yousefi و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه DorDanI آواتار ها
    تشکر کرده
    556

با سلام من هم با شما موافقم فون سفید برای کروماکی البته اگر کروماکی استفاده شود نه select که بیشتر majic select رو با کروماکی اشتباه می گیریم . و فکر کنم همون پرده آبی و سبز بهترین گزینه است ولی برای تصاویر ویدیویی

برای SELECT راحت تر سوژه از پس زمینه در استودیو عکاسی بهترین رنگ فون از دیدگاه من فکر می کنم رنگ طوسی باز باشه شاید بگید که این رنگ که ممکنه در لباس عروس و داماد باشه ولی از محاسن اون می توان به جذب نور بالا و رفلکس کم که در نتیجه در اطراف عکس حاله ای از رفلکس فون قرار نمی گیرد و در قسمت هایی مانند تور و بین موها نمای رنگی کمی دارد و بسیار راحت تر از بقیه فون ها Fill می شود..

كاربر همراه mr_mohsen_shahidi آواتار ها
    تشکر کرده
    168

بنام خالق رنگها
    توضیحات دوستم در دو پست قبلی کاملاً صحیح هست من در آتلیه خودو هم بک سفید دارم و هم کروماکی سبز
    باید ببینین که برای عکاسی میخواهید استفاده کنید یا تصویر برداری
    این موضوع که اگر عروس رو با لباس سفید روی بک سفید عکاسی کنیم جدا کردنش مشکله صحیح نیست
    اگر با نورپردازی کامل آشنا باشین این مسئلرو براحتی میتونین حل کنین
    ولی در مورد عکاسی روی پرده یبز از عروس با لباس سفید توری بعضی مواقع به چند علت دچار مشکل میشین
    اول اگر سوژرو به فون نزدیک کنین باعث میشه نور سبز روی بافت تور هم تاثیر بذاره و زمان select کردن جزئیات از دست بره
    یا همین مشکل زمانی که توربسیار نازک و ریز باشه باز هم حس میشه که البته این مشکلاتهم قابل حله ولی بهتره که همون روی سفید عکاسی کنید
    ولی در مورد تصویر فقط میتونم بگم فون سبز بهترین گزینه هست و شک نکنین ولی قبل از خرید در نوع فون دقت کنین چون یکسری فون جدید اومده که گرون ترم هست و بسیار عالی ولی زریفه و میتونین از باب همایون تهیش کنین

اینم یک عکس از فونها

البته رنگ فون بسیار سیزتر از اینه تو ادیت جزئی از عمداً رنگو کم کردم

میتونین نمونه عکسهاشو توی سایت آتلیه ببیننید
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg 2.jpg‏ (115.5 کیلو بایت, 718 بازدید)
    maziar_dalvandi، ghz و poker تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال
    مقام اصلی ماگوشه خراباتست-خداش خیردهادآنکه این عمارت ک
    تشکر کرده
    1927

معمولا فون های کروماکی آبی و سبز راحت ترین حالت را برای برداشت پس زمینه در اختیار شما میذارن
    پلاگین های زیادی هم برای کنترل این نوع کروماکی ها ساخته شده

مشکل بازتاب یافتن رنگ ها روی سوژه قابل حل است به شرطی که چند نکته را رعایت کنید

سوژه از پس زمینه فاصله داشته باشد
    پس زمینه واقعا پس زمینه باشد . یعنی کاملا پشت سر سوژه باشد و دور تا دور سوژه را احاطه نکرده باشد. در عکس های قدی باید کروماکی را فقط تا جایی که کادر وجود دارد , قرار داد
    فون های کروماکی آبی و سبز باید یک درجه تاریک تر از سبز یا آبی کامل باشند اما اشباع آن باید زیاد باشد .
    کروماکی باید جدا گانه نورپردازی شود . سوژه هم باید جداگانه نورپردازی شود. نوری که به فون کروماکی میتابد باید یکنواخت باشد . این موضوع را میتوان با یک دستگاه اندازه گیری نور , سنجید
    با هر بار تغییر کروماکی باید وایت بالانس خود را تنظیم کنید. پیشنهاد میشود کارت تنظیم تراز سفیدی را در نزدیکی فون کروماکی بگذارید و سپس از روی آن وایت بالانس را تنظیم کنید
    مشکل بازتاب رنگ کروماکی روی سوژه بیشتر در لبه ها خود نمایی میکند . یک نوردهی مناسب و یکتواخت به سوژه و یا یک بک لایت میتواند مشکل لبه ها را تا حدودزیادی حل کند
    نباید در تکنیک کروماکی , سوژه بیش از حد روشن تر از یا تاریک تر از پس زمینه باشد. این مورد در خود سوژه نیز باید رعایت شود . نور پردازی تیز روی سوژه به گونه ای که مثلا یک قسمت سوژه کاملا روشن و یک قسمت کاملا تیره باشد , موجب اشکال در کار خواهد شد . بنابراین باید نوردهی روی سوژه یکنواخت و نرم باشد .
    جنس کروماکی نباید صیقلی یا بازتابی باشد . باید جنس آن به گونه ای باشد که کمترین بازتاب را ایجاد کند
    دوربین دقیقا روبروی کروماکی باشد . باید سوژه را چرخش دهید . دوربین را به کنار کروماکی نبرید. چون بازتاب ها در این حالت بیشتر خواهد شد.
    سعی کنید سایه سوزه روی پس زمینه کروماکی نباشد. سعی کنید نور تیز روی پس زمینه نباشد.

در نهایت اینکه با رعایت برخی مسائل به راحتی میتوانید از یک فون کروماکی لذت ببرید. فون های کروماکی شما را قادر میسازد که حتی تور عروس را جدا کرده و پس زمینه دلخواه را پشت آن قرار دهید

غیر از پلاگین ها , در برنامه هایی مانند فتوشاپ هم ترفند هایی برای بهتر کردن جداسازی وجود دارد

پس زمینه های سفید و استفاده از کانال و ماسک گرچه این روزها طرفدارانی پیدا کرده اما به نظر من راحتی کار با فون های کروماکی سبز و آبی را ندارند و در لبه ها همواره دچار اشکال خواهید شد .مخصوصا هنگامی که در سوژه دارای سایه روشن هستیم.
    دوستان میدانند مقصود من از جدا سازی , فقط یک جداسازی بازاری نیست . بلکه آن نوع جداسازی است که کسی متوجه تغییر پس زمینه نشود. حتی با ذره بین

البته با رعایت تمام موارد بالا , گاهی لازم میاید که شما مثلا مو ها را کمی طبیعی تر کنید و یا ترفندهایی را برای جداسازی بهتر در فتوشاپ به کار ببرید که هر چه تجربه و دقت شما بالاتر باشد , قدرت عمل بیشتری خواهید داشت
    maziar_dalvandi، rodentia، Amateur و 12 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

amirsooki
    Guest

سلام.
    دلباز جان ، بهترین روش و راحت ترین روش از نظر شما چیست ؟
    یه کوچولو آموزش میدید ؟
    ممنون.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    35

سلام دوستان
    آیا کسی از شما میتونه بهم بگه بهترین یا حداقل با کیفیت ترین فون کروماکی سبز و از کجا باید بخرم؟
    راستش یه کار فورس پیش اومده که تا قبل از ظهر باید اونو تهیه کنم.
    ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن.

كاربر همراه Ali Shaterian آواتار ها
    تشکر کرده
    508

نقل قول نوشته اصلی توسط maziar_dalvandi نمایش پست ها
    سلام دوستان
    آیا کسی از شما میتونه بهم بگه بهترین یا حداقل با کیفیت ترین فون کروماکی سبز و از کجا باید بخرم؟
    راستش یه کار فورس پیش اومده که تا قبل از ظهر باید اونو تهیه کنم.
    ممنون میشم اگه دوستان کمکم کنن.
    سلام

ناصر خسرو پاساژ ایران پگاه سری بزنید.
    maziar_dalvandi تشکر می‌کند.
    5D Mark II , 40D
    24-70 f2.8 , 70-200 f4 IS
    علی شاطریان

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین