صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 11
Like Tree60تشکر

موضوع: Getting DNGed

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

پیش فرض Getting DNGed

قبل از خواندن مطالب اصلی، توجه شما را به نکات زیر جلب می‌کنم:

-
    اگر با فرمت RAW‌ یا DNG آشنایی ندارید به قسمت مقالات سایت مراجعه فرمائید و در مورد آن‌ها بخوانید
    -
    انتشار این مطلب دلیل بر درست بودن آن به طور کامل نیست، تنها دعوت یا ایجاد انگیزه‌ایست تا ببینیم دوستان نظرشان چیست

به كارگيري
    DNG – تام هوگان

هر از چندي سؤالات زيادي درباره DNG به سويم سرازير مي‌شود. اغلب وقتي درجايي مقاله‌اي در مورد فوايد تبديل به DNG منتشر مي‌شود اين سوالات پيش‌مي‌آيند. بدیهی است که من ايده يك فرمت RAW عمومي و به طور كامل تعريف شده را دوست مي‌دارم، اما به دلايلي كه شرح خواهم داد پشتيبان DNG نيستم.

فوايدي كه به DNG نسبت داده مي‌شود اين‌ها هستند:

- اين يك فرمت تعريف شده عمومي و باز است و هميشه در دسترس خواهد بود.

- بسياري از نرم‌افزارها به طور مادرزادي از فرمت DNG پشتيباني مي‌كنند؛ شما با آمدن يك دوربين جديد كه اين فرمت را پشتيباني مي‌كند، به برنامه مبدل RAW جديد نيازنخواهيد داشت.

- با توجه به روش DNG در ذخيره اطلاعات فايل‌هاي شما كوچك‌ترخواهد شد، لااقل اگر به مبدل DNG اجازه دهيد تا به جاي ذخيره فايل اصلي به عنوان نسخه پشتيبان، آن‌ را پاك كند.

- DNG شما را از استبداد و انحصارطلبي فرمت‌هاي انحصاري شركت‌هاي بزرگ رها مي‌كند (بله كمي اغراق شده اما اين درست همان چيزي است كه شركت‌هاي پشتيبان DNG مي‌گويند)

- گرفتن نسخه پشتيبان از فايل‌هاي همراه XMP (تغييراتي كه هنگام تبديل مي‌دهيد) از فايل كامل RAW كم‌حجم‌تر خواهد بود

عرضه و مستندسازي DNG توسط ادوبي به سال 2004 بازمي‌گردد، ادوبي يك نسخه رايگان مبدل DNG‌ را عرضه مي‌كند كه فايل‌هاي RAW شما را مي‌گيرد و DNG تحويل مي‌دهد. ادوبي ادعا كرده كه مستندات DNG را در اختيار يك مرجع استاندارد خواهد گذاشت (و البته آن‌ها اين مستندات را به كميته استاندارد‌ TIFF/EP داده‌اند)، اما هنوز اين فرمت برخلاف ادعاي برخي، به صورت يك استاندارد درنيامده است. گرچه تمام مستندات DNG توسط شركت ادوبي عرضه شده است اما هنوز تنها يك فرمت RAW ديگر به حساب مي‌ايد نه يك استاندارد. تعداد كمي از شركت‌هاي سازنده دوربين DNG را به عنوان فرمت RAW پذيرفته‌اند كه در بين آن‌ها ازدو شركت بزرگ كنون و نيكون خبري نيست.

وقتي مردم از من سوال مي‌كنند كه آيا فايل‌هاي NEF خود را به DNG تبديل كنند، جواب من خير است. دليل آن بسيار ساده است: درحال حاضر معايب آن بر مزاياي‌آن مي‌چربد. شايد روزي اين وضعيت تغيير كند، اما امروز وضعيت چنين است. در نظر بگيريد كه:

- اگر شما با يك دوربين غير مجهز به فرمت DNG عكس مي‌گيريد (مثل دوربين‌هاي نيكون كه فايل‌هاي RAW با فرمت NEF توليد مي‌كنند) تبديل و جابه‌جايي فايل‌ها به زمان و تعداد مراحل روندكاري شما خواهد افزود.
    -

- معمولاً مبدل DNG نسخه Jpeg پنهان در فايل RAW را در اختيار ندارد. اين موضوع مهم است چرا كه:

- هيچ‌يك از مبدل‌‌هاي RAW كه DNG را پشتيباني مي كنند به آن‌چه در دوربين مي‌گذرد دسترسي ندارند. با تبديل به DNG شما اساساً اظهار مي‌كنيد كه از تنظيمات، استايل و بازسازي رنگ‌ها به شكلي كه موردنظر شركت سازنده بوده است چشم‌پوشي كرده‌ايد.(به نظر من اين مسئله بزرگي است چرا كه شركت سازنده مستندات مربوط به پاسخ طيفي فيلتر باير spectral response of the Bayer filtrationرا منتشر نمي‌كند)

- اگر شما به DNG تبديل كنيد مشكلاتي با برخي مبدل‌هاي RAW خواهيد داشت براي مثال DXO نمي‌تواند معجزه‌ خودش را با فايل NEF كه حال تبديل به DNG شده، انجام دهد. و مبدل خود شركت نيكون، Capture NX2 نيز فايل‌هاي DNG را قبول نمي‌كند.

- اگر قصد داشته باشيد كه فايل‌هاي اصلي RAW را به همراهDNG حفظ كنيد (كه پيش‌نهاد مي‌شود اين كار را انجام دهيد)، نياز به فضاي بسيار بيش‌تري جهت گرفتن نسخه پشتيبان خواهيد داشت.

- فايل‌هاي حاوي اطلاعات مربوط به تغييرات (XMP) بايد همراه خود فايل اصلي نگهداري شوند. به اين معني كه شما بايد مراقب سيستم تهيه نسخه پشتيبان باشيد تا ساختار فولدرها و فايل‌ها را دست نخورده نگه‌دارد.

بازهم مي‌گويم كه من مخالف فرمت‌هاي باز و داراي مستندات نيستم. عملاً خيلي هم مشتاق آن هستم. اما تا زماني كه نيكون، كنون و ديگران تصميم نگيرند كه DNG را ساپورت كرده و مشخصات دروني سيستم‌هاي خود را علني كنند، ما درگير جنگ دو استراتژي "شركت‌هاي سازنده بهتر مي‌دانند چكار كنند" در مقابل"مي‌توان مهندسي معكوسش كرد" خواهيم بود يك طرف اين جنگ فرمت‌هاي خام شركت سازنده و طرف ديگر DNG است. به نظر من امواج مزاياي DNG اينقدر قوي نيست كه كاربر زرنگ را به كمپ DNG هل دهد.

بعضي از طرفداران DNG سعي مي‌كنند مردم را با گفتن "ممكن است يك روز شركت سازنده دوربين ديگر فرمت خام دوربين شما را پشتيباني نكند" بترسانند. حال تكليف چيست؟ ما همين حالا نيز متن برنامه مرجعي را كه فرمت NEF را پشتيباني مي‌كند در اختيار داريم (به عنوان يكي از آن‌ها مي‌توانيد به سايت www.libraw.org مراجعه كنيد). اگر در آينده نياز داشتيد كه به نوع ديگري از فرمت RAW روي بياوريد، هيچ مانعي نخواهد بود. در عين حال مزاياي كوتاه مدت DNG بايد روشن‌تر و بيش‌تر باشند كه درحال حاضر نيستند.

لینک به مطلب اصلی
    nmroshan، ARASH II، Persian و 25 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: Getting DNGed

گر شما به DNG تبديل كنيد مشكلاتي با برخي مبدل‌هاي RAW خواهيد داشت براي مثال DXO نمي‌تواند معجزه‌ خودش را با فايل NEF كه حال تبديل به DNG شده، انجام دهد. و مبدل خود شركت نيكون، Capture NX2 نيز فايل‌هاي DNG را قبول نمي‌كند.
    مدتی پیش روندکاری ام را به DNG تغییر داده بودم. اما همین مشکل فوق الذکر باعث شد که مجددا برگردم به سوی فایلهای خام اصلی دوربین. احساس می‌کردم دارم چیزهایی را از دست می‌دهم.

به نظرم مطالب ارائه شده کاملا منطقی است. هنوز برای مهاجرت به DNG زود است مگر و تنها مگر، دوربین‌مان خروجی DNG داشته باشد. در آن صورت بسیاری از عیوب ذاتی DNG حذف خواهد شد.

ممنون.
    Amir Mohebi، ARASH II، A_Maddah و 12 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    هنوز برای مهاجرت به DNG زود است مگر و تنها مگر، دوربین‌مان خروجی DNG داشته باشد. در آن صورت بسیاری از عیوب ذاتی DNG حذف خواهد شد.
    سلام

پس در مجموع برای یک کاربر پنتاکس (مثلاً) که هم خروجی فرمت خام PEF را میتواند داشته باشد و هم DNG , گزینه بهتر DNG خواهد بود؟
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط Mashhadi Vahid نمایش پست ها
    سلام

پس در مجموع برای یک کاربر پنتاکس (مثلاً) که هم خروجی فرمت خام PEF را میتواند داشته باشد و هم DNG , گزینه بهتر DNG خواهد بود؟

بله. البته من با خروجی های مستقیم DNG دوربینها تجربه ای ندارم. اما احتمالا چنین خروجی‌هایی حاوی اطلاعات کامل raw demosaicing هستند. در مستندات پنتاکس دیدم که ظاهرا حجم DNG دوربین بیش از فایل های PEF هم است. که خود یک مشکل محسوب می‌گردد. دوستانی که پنتاکس دارند می توانند راهنمایی دقیق‌تری در مورد این تفاوت حجم کنند.

-----

نکته دیگر در مورد نوشته تام هوگان این است که ایشان گفته :
    فايل‌هاي حاوي اطلاعات مربوط به تغييرات (XMP) بايد همراه خود فايل اصلي نگهداري شوند. به اين معني كه شما بايد مراقب سيستم تهيه نسخه پشتيبان باشيد تا ساختار فولدرها و فايل‌ها را دست نخورده نگه‌دارد.
    در حالي که در DNG این اطلاعات در خود فایل ذخیره می شوند و نه در فایل XMP. یعنی مطلبی که گفته در واقع عیب فایلهای RAW است نه DNG
    Amir Mohebi، A_Maddah، Mashhadi Vahid و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه F.KamranNia آواتار ها
    تشکر کرده
    5191

سلام
    آخرین پس مربوط به دو سال پیش است ، DNG version, 1.4 هم در Lightroom 4 و Photoshop CS6 موجود است.
    Adobe گفته سه برتری جدید در این نسخه وجود دارد: دو تا مربوط به سرعت و یکی مربوط به انعطاف پذیری.
    گفته شده که به دلیل اسفاده ار پردازش multicore کار با این فایل ها تا هشت برابر سریعتر هست(البته با این نسخه 4 هیچ تفاوتی به شخصه ندیدم!)
    ادامه مطالب در اینجا

پ ن :البته چون هنوز هم Nikon و Canon استقبالی به این فرمت نشان نداند ، میشه به این نتیجه رسید که با مهندسی معکوس کاری پیش نمی ره ، فقط به نظرم اون 20 تا 30 درصد صرفه جویی در حجم اغوا کنندست. تا نظر دوستان در این زمینه چه باشد؟

تشکر کرده
    5191

و باز هم پس از دو سال ...
    با آمدن Android 5.0 Lollipop امکان ذخیره فایل‌ها به صورت DNG فراهم شده که خبر خوبی است.
    +
    nmroshan، MZITech، kindlinessangel و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    اینستاگرام | FaridKamranNia

كاربر همراه
    تشکر کرده
    128

نقل قول نوشته اصلی توسط F.KamranNia نمایش پست ها
    و باز هم پس از دو سال ...
    با آمدن Android 5.0 Lollipop امکان ذخیره فایل‌ها به صورت DNG فراهم شده که خبر خوبی است.
    +
    سلام
    یعنی از این به بعد میشه با موبایل با فرمت RAW عکس گرفت؟
    اگه این اتفاق بیفته محشره
    ویرایش توسط dayani : Tuesday 21 October 2014 در ساعت 07:24

تشکر کرده
    5191

قبلا هم این امکان برای ویندوز فون های لومیا و برخی اپ های اندروید ( از IOS اطلاع ندارم) موجود بود ، اما این بار Api رسمی از سوی گوگل برای این نسخه فراهم شده که باعث بهبود کیفیت و رقابت بین تولیدکننده ها خواهد شد.
    nmroshan، mSafdel و Mehdi Rojaie تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    128

نقل قول نوشته اصلی توسط F.KamranNia نمایش پست ها
    قبلا هم این امکان برای ویندوز فون های لومیا و برخی اپ های اندروید ( از IOS اطلاع ندارم) موجود بود ، اما این بار Api رسمی از سوی گوگل برای این نسخه فراهم شده که باعث بهبود کیفیت و رقابت بین تولیدکننده ها خواهد شد.
    سلام
    من خیلی دنبال اپلیکیشنی که بتونه raw ذخیره کنه گشتم ولی چیزی پیدا نکردم ممنون میشم راهنمایی کنین کدوم یک از اپلیکیشن های اندروید میتونه عکس را با فرمت raw ذخیره کنه.

تشکر کرده
    5191

سلام
    چرا خیلی، با یه سرچ تو Play به راحتی پیدا میشه نمونه

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین