نمایش نتایج : از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
Like Tree19تشکر
  • 6 Post By nmroshan
  • 3 Post By Amir Mohebi
  • 5 Post By nmroshan
  • 3 Post By nmroshan
  • 2 Post By Babak25

موضوع: Color Banding

كاربر همراه vargha آواتار ها
    تشکر کرده
    161

پیش فرض Color Banding

یک بار چند وقت پیش یک سوال دربارۀ ریش ریش شدن و موج دار شدن عکس ها در رنگهای 16 بیتی مطرح کردم و کسی از دوستان یا حوصله نداشته یا اینکه جوابی برای این سوال نداشتند.
    کیفیت رنگ را از 32 به 16 تغییر بدهید.
    Right Click on desktop --> Properties --> Setting --> Color quality

الان عکس زیر را ملاحظه بفرمایید..

نکتۀ جالب اینجاست که این مشکل را با 2 لنز 200-18 و 70-18 داشتم.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg D12.jpg‏ (22.2 کیلو بایت, 73 بازدید)

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: لطفا نظر دهید!

نقل قول نوشته اصلی توسط vargha نمایش پست ها
    یک بار چند وقت پیش یک سوال دربارۀ ریش ریش شدن و موج دار شدن عکس ها در رنگهای 16 بیتی مطرح کردم و کسی از دوستان یا حوصله نداشته یا اینکه جوابی برای این سوال نداشتند.
    کیفیت رنگ را از 32 به 16 تغییر بدهید.
    Right Click on desktop --> Properties --> Setting --> Color quality

الان عکس زیر را ملاحظه بفرمایید..

نکتۀ جالب اینجاست که این مشکل را با 2 لنز 200-18 و 70-18 داشتم.
    مشکل فوق Color Banding نام دارد و وقتی ایجاد میشود که به اصطلاح بیت کافی برای نمایش اطلاعات وجود نداشته باشد. بیشتر هم در مناطقی از عکس ایجاد میشود که طیف وسیع رنگ دارد مثل آسمان.
    کی بیتها کم میآید؟
    یکی وقتی که JPEG میگیرید. یعنی 8 بیت در هر کانال رنگ. در مقایسه با 16 ( یا بهتر بگوییم 12 بیت) در هر کانال رنگ در عکسهای RAW .
    دوم : فضای رنگی: SRGB فضای محدودتری در قیاس با AdobeRGB یا Prophoto RGB دارد و به همان نسبت هم امکان بندینگ بیشتر است.
    سوم: نورسنجی نادرست. نوردهی کم باعث خواهد شد که مجبور شوید هیستوگرام را بیش از حد درموقع ویرایش با ابزارهای مختلف تغییر دهید که خود عاملی است برای ایجاد این مشکل.
    چهارم: ویرایشهای ناشیانه در اکسپوژر و Level و Curve و .... همگی میتوانند این مشکل را ایجاد کنند. از سوی دیگر این ویرایشها بیشترین خطر را در تصاویر JPEG و تصاویر 8بیتی و فضاهای رنگی محدود دارند.

وقتی که color display مانیتور را هم به جای 32 بیت ، 16 بیت میکنید، بیت کافی برای نمایش وجود نحواهد داشت.

این مشکل میتواند با هر لنز گرانقیمتی نیز در صورت عدم رعایت موارد فوق ایجاد شود.

نتیجه: نورسنجی دقیق + آشنایی با اصول فایلهای عکس دیجیتال ( رنگها، فضاهای رنگی و ...) + آشنایی با ویرایش و پردازش تصاویر باعث اجتناب از این مشکل میگردد.

پ. ن : سوالی را که قبلا در این مورد پرسیده بودید، ندیده بودم.
    Amir Mohebi، Nader Kohansal، reza_Bahman و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    161

ممنون جناب روشن.
    راستش یکبار از کامپیوتر یکی از دوستان یکی از عکس هایی که فرستاده بودم را چک می کردم که متوجه این مشکل شدم و با تغییر Color quality به 32 بیت این مشکل برطرف شد. ولی این تجربه ای شد که خودم از 16 استفاده کنم که ببینم مشکل از کجاست.
    بله همانطور که گفتید این مشکل در عکس هایی که با فرمت Jpeg گرفته میشود به چشم می آید و اصلا هم ربطی به لنز ندارد. آن مسالۀ 200-18 هم که عرض کردم فقط بخاطر تحریک حس نیکونیسمی دوستان بود.

این مشکل یا بقول شما Color Banding در عکس هایی که آسمان یا رنگ آبی حضور پررنگی دارد بیشتر دیده می شود. در مورد ناشیگری در ادیت عکس هم با شما موافق نیستم چون عکس قبل از ویرایش هم این مشکل را دارد. البته استفاده از Level و Curves باعث تشدید این عمل میشود ولی با این حال 100 درصد مشکل ادیت عکس نیست.

آیا این مشکل در دوربین های کنون هم هست؟
    این چند عکس هم از سایت خود شماست آقای روشن. آنها را با 16 بیت چک کنید.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

ممنون جناب روشن.
    راستش یکبار از کامپیوتر یکی از دوستان یکی از عکس هایی که فرستاده بودم را چک می کردم که متوجه این مشکل شدم و با تغییر Color quality به 32 بیت این مشکل برطرف شد. ولی این تجربه ای شد که خودم از 16 استفاده کنم که ببینم مشکل از کجاست.
    بله همانطور که گفتید این مشکل در عکس هایی که با فرمت Jpeg گرفته میشود به چشم می آید و اصلا هم ربطی به لنز ندارد. آن مسالۀ 200-18 هم که عرض کردم فقط بخاطر تحریک حس نیکونیسمی دوستان بود.

این مشکل یا بقول شما Color Banding در عکس هایی که آسمان یا رنگ آبی حضور پررنگی دارد بیشتر دیده می شود. در مورد ناشیگری در ادیت عکس هم با شما موافق نیستم چون عکس قبل از ویرایش هم این مشکل را دارد. البته استفاده از Level و Curves باعث تشدید این عمل میشود ولی با این حال 100 درصد مشکل ادیت عکس نیست.

آیا این مشکل در دوربین های کنون هم هست؟
    این چند عکس هم از سایت خود شماست آقای روشن. آنها را با 16 بیت چک کنید.
    ورقا جان، ‌مشکل به کانون و نيکون بودن، نوع لنز و .... مربوط نميشود. به سادگي، وقتي 16 بيت را انتخاب ميکنيد،‌ ديگر کارت گرافيکي شما براي نمايش يکنواخت تن ها smooth tonal gradation دچار مشکل ميشود.

اما خوب ... ميتوان تجارب جالب تري را مطرح کرد، مبني بر تنظيم روي 256 رنگ، که نتيجه بسيار حيرت آور ميشود!
    اما قضيه چندان آموزنده نيست.
    nmroshan، vargha و AliMohammadi تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

تشکر کرده
    161

درست می فرمایید جناب محبی.
    مسلما استفاده از نصف کیفیت تصویر گرافیک کارت باعث کاهش کیفیت عکس هم می شود. ولی جالب اینجاست که در فایل RAW چنین مشکلی نیست ( البته قبل از ادیت)
    حتی در خود مانیتورها هم مشکلی به اسم Color Banding دیده میشه.

تشکر کرده
    11580

ورقا عزیز، دوباره مطالب گفته شده را مرور کن.
    من چند عامل را در ایجاد این مشکل ذکر کردم. یعنی هر کدام میتوانند به تنهایی با یا ترکیبی از سایر عوامل در این زمینه نقش داشته باشند.
    به عبارت بهتر ممکن است در یک عکس، فقط ادیت موثر بوده باشد و در دیگری ادیت روی تصاویر JPeg : یعنی عکس مشکل داشته و با ادیت مشکلش تشدید شده است.

حتی تغییر سایز و فشرده سازی هم این مساله را تشدید میکند( آن عکسهایی را که گذاشتی با عکسهای اصلش مقایسه کن) و حتی نمایش عکسها در مرورگر و نرم افزارهای مختلف دراین زمینه موثر است ( مثلا دیدن همین عکسها در viewer ویندوز و فتوشاپ با چیزی که در مرورگر میبینیم متفاوت است)

بحث کارت گرافیک را هم که آقای محبی توضیح دادند. حتی عکسهای دیگری که اصولا در معرض چنین مشکلی نیستند، نیز در مد 16 بیتی میتوانند دچار این مشکل شوند. امتحانش ضرر ندارد.

در واقع شما باید با رعایت اصول نوردهی و ویرایش و تبدیل مد ها، تا حد ممکن مانع ایجاد چنین آثاری در نمایش استاندارد عکسها شوید و نه اینکه نگران نمایش آنها در مد 16 یا 8 بیتی و یا نمایش آنها در مانیتورهای مشکل دار باشید.
    Amir Mohebi، reza_Bahman، Kaveh Ghobadi و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

تشکر کرده
    161

پیش فرض پاسخ: Color Banding

تشکر بخاطر انتقال Color Banding به تایپیک جداگانه.

ممنون نعمای عزیز.
    الان نزدیک 7-8 ماه هست که درگیر این مساله هستم. تمام مواردی هم که گفتید در این مساله بی تاثیر نیستند.
    من با مانیتور و گرافیک کارتهای مختلف امتحان کردم ولی تمام آن عکس هایی که Jpeg بودند و طیف آبی آسمان در آن وجود داشت به این عارضه دچار شدند.
    البته باز هم شما درست می فرمایید که باید مد استاندارد را در نظر گرفت و نباید نگران 16 و 8 بیت بود. یکم وسواس الکی باعث میشه هر دفعه این Color quality را با مدهای دیگر هم مقایسه کنم.

تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: Color Banding

نکته مهم را دوباره میگویم:

"در واقع شما باید با رعایت اصول نوردهی و ویرایش و تبدیل مد ها، تا حد ممکن مانع ایجاد چنین آثاری ..."

یعنی ممکن است شما همه نکات را رعایت کنید اما بازهم طیف وسیع رنگهای یک عکس اصولا امکان قرار گرفتن در قالب فایل JPEG هشت بیتی را نداشته باشند. تکلیف چیست؟

اصولا در این گونه عکسها روش کلی کار این است:
    پردازش RAW + تبدیل در حالت 16 بیتی و AdobeRGB + ادامه پردازش در PS در حالت 16 بیتی و توجه به این نکته که اولا میزان ویرایشها باید در حداقل ممکن باشد و ثانیا از ابزارهای پرخطر! مثل Curve یا Hue/saturation استفاده نکنید و یا با Adjustment layer و تنظیم Opacity شدت تاثیرشان را کنترل نمایید. و در نهایت تهیه خروجی. JPeg را با تبدیل به مد 8 بیتی و حداقل میزان فشردگی امتحان کنید. گاهی با تمام این تمهیدات، بازهم خروجی JPEG چنین عکسی ممکن است ایده آل نباشد. و این بدان معناست که JPEG اصولا قابلیت نمایش صحیح رنگهای این عکس را ندارد. در این موارد تنها میتوانید یک خروجی TIFF یا PSD شانزده بیتی داشته باشید، برای مقاصد چاپ. برای اطمینان از عدم وجود مشکلات چاپ، یک نسخه با فضای رنگی Adobe RGB داشته باشید و یک نسخه تبدیل شده به sRGB .
    Amir Mohebi، reza_Bahman و AliMohammadi تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن

كاربر همراه Babak25 آواتار ها
    تشکر کرده
    871

درست می فرمایید جناب محبی.
    مسلما استفاده از نصف کیفیت تصویر گرافیک کارت باعث کاهش کیفیت عکس هم می شود. ولی جالب اینجاست که در فایل RAW چنین مشکلی نیست ( البته قبل از ادیت)
    حتی در خود مانیتورها هم مشکلی به اسم Color Banding دیده میشه.
    ورقا جان،

با اجازه دوستان، خواستم متذكر بشوم تغيير كيفيت رنگ كارت گرافيك از 32 به 16 كيفيت تصوير را نصف نمي كند. بلكه خيلي بيشتر كم مي كند. توضيح مي دهم:

وقتي Color Quality را روي 16Bit تنظيم مي كنيد، كارت گرافيك به ازاي هر Pixel، حافظه اي به ميزان 16Bit (=2Byte) در نظر مي گيرد. با اين 16 بيت مي توان 65536 حالت يا رنگ گوناگون به دست آورد (2 به توان 16). ولي وقتي روي 32Bit تنظيم مي كنيد. كارت گرافيك از 24Bit آن براي رنگ استفاده مي كند. با 24 بيت، حدود 16.7 ميليون رنگ (2 به توان 24) به دست مي آيد كه مي بينيد نسبت آن خيلي بيشتر از نصف (يعني دقيقاً 256 برابر) است. آن 8 بيت باقيمانده از 32 بيت هم صرف اطلاعات Alpha Channel مي شود. Alpha Cannel ذخيره اطلاعات شفافيت (Transparency) هر Pixel است كه كاربردهاي فراواني هم در Scene Composition (مانند جلوه هاي ويژه فيلم ها و ...) دارد.

اميدوارم توضيح واضحات نداده باشم و مفيد فايده واقع شود.

خوش باشي.
    nmroshan و vargha تشکر می‌کنند.
    بابك قبادي
    Nikon D80 | Nikon 18-200 f/3.5-5.6 VR | Tokina 12-24 f/4 | Speedlight SB-800 | Remote ML-L3
    Lowepro Toploader 70 AW | NG Medium Backpack | Manfrotto 190XPROB + 804RC2