صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 4 5 6 7 8
نمایش نتایج : از شماره 71 تا 79 , از مجموع 79
Like Tree153تشکر

موضوع: هیستو گرام چیست؟

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

پیش فرض پاسخ: هیستو گرام

که بنظرم فقط کمی (خیلی کم ) در کانال آبی دچار Clipping شده است.
    سلام آقای حسینیان
    منظور من دقیقا این قسمت(ها) از هیستوگرام بود آیا این قسمت از نظر فنی مشکلی بوجود می آورد و به عکس لطمه میزند؟
    آیا این قسمت مشخص کننده از دست دادن قسمتی از اطلاعات در عکس می باشد؟

#############

با توجه هیستوگرام فوق آیا میشه این استنباط را کرد که عکس ته رنگ آبی دارد ,زیرا که در با توجه به عکس رنگ آبی فقط باید در قسمت light و High light وجود داشته باشه و در قسمت Shadows رنگ آبی نباید باشد! درسته؟
    ویرایش توسط Saadat : Thursday 4 February 2010 در ساعت 18:07

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط am30 نمایش پست ها
    سلام آقای حسینیان
    منظور من دقیقا این قسمت(ها) از هیستوگرام بود آیا این قسمت از نظر فنی مشکلی بوجود می آورد و از نظر فنی به عکس لطمه میزند؟
    آیا این قسمت مشخص کننده از دست دادن قسمتی از اطلاعات در عکس می باشد؟
    سلام

اگر مبنای شما از عکس مناسب (از نظر فنی) را فقط Clip نشدن هیستوگرام قرار داده اید

به نظرم این مقدار Clipping قابل احیا است. البته اگر از فرمت خام استفاده کرده باشید دست شما در باز سازی، بازتر است.

فکر کنم سئوال اصلی شما این است که اگر Clipping در فایل RAW رخ داده است و واقعا اطلاعاتی روی فایل ثبت نشده است، پس چگونه قابل احیا شدن و باز سازی است؟؟

-----

اما منظور من این بود که با دیدن یک هیستوگرام از یک عکس نمی توان نتیجه گرفت که عکس خوب است یا نه .
    نوید حسینیان | پیوسته

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

نقل قول نوشته اصلی توسط am30 نمایش پست ها
    با توجه هیستوگرام فوق آیا میشه این استنباط را کرد که عکس ته رنگ آبی دارد ,زیرا که در با توجه به عکس رنگ آبی فقط باید در قسمت light و High light وجود داشته باشه و در قسمت Shadows رنگ آبی نباید باشد! درسته؟
    بردیا جان سلام

به نظرم برداشت شما صحیح نیست.
    هیستوگرام مجزای سه کانال را مشاهده کنید. ( البته در هیستوگرامی که شما ارسال کرده اید هم رنگ آبی در نواحی تیره مشخص است. هیستوگرام ارسالی شما در حالت Colors است )

در نواحی تاریک هیستوگرام هم آبی وجود دارد.
    در حالت Luminosity و All Channels View

تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    ویرایش توسط Navid7h : Thursday 4 February 2010 در ساعت 18:23 دلیل: اضافه کردن توضیح
    Saadat تشکر می‌کند.
    نوید حسینیان | پیوسته

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

در مورد هیستوگرام و کاربردش قبلا بحث زیادی شده است و باید مراجعه مجددی داشته باشید.

فقط یک نکته که در مورد ارتباط هیستوگرام و وجود Color Cast در عکس گفتید؛
    همه مناطق عکس می‌توانند دارای اطلاعات در کانالهای رنگ مختلف باشند.
    عکسی که دارای Color Cast است، در هیستوگرامش ممکن است میزان اطلاعات در یک کانال رنگ در مناطق shadowیا highlight بیشتر از بقیه باشد. اما این مساله چندان ارزش تشخیصی ندارد. چون اولا گاه اشکال Color Cast بعلت اختلال در نواحی shadow/highlight‌ نیست و ثانیا نمی‌توان به طور دقیق و همیشه از روی هیستوگرام، بخصوص در مواردی که با color Cast‌های چند رنگ مواجه هستیم، تشخیصی را مطرح کنیم. که البته لازم هم نیست چنین تلاشی بکنیم. عکس را می‌بینیم و با Curve سعی در اصلاح Color Cast می‌کنیم و تصمیم می‌گیریم که چقدر اصلاح برای عکس‌مان لازم است.
    K_NMT، Omid Sariri، Amir Abdolpanah و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    5366

..برای چاپ عکسی که قبلا ادیت کرده بودم ,عکس را در ps باز کردم و به اندازه 8 واحد از طرفین هیستوگرام در Levels کم کردم
    آیا این روش لطمه ای به عکس میزند؟ آیا روش صحیحی است؟
    (پس از انجام اینکار وقتی خواستم اندکی کنتراست را با استفاده از Curve زیاد کنم نقطه هایی سفید رنگ در عکس ایجاد شده البته فقط در فتوشاپ دیده میشه و با ACDS دیده نمیشه آیا این مشکل ربطی با عملیات فوق دارد)

تشکر کرده
    5366

استاد روشن گرامی میخواستم نظرتان را در رابطه با اصلاح وایت بالانس با استفاده از هیستوگرام جویا بشم
    طی بررسی هایی که خودم انجام دادم (در جایی مطلبی در این زمینه پیدا نکردم در فروم خودمان و فرومهای خارجی) همواره بهترین نتیجه را از همین روش بدست آوردم ,برای مثال:

فایل raw خروجی مستقیم D90 با وایت بالانس AU

تنظیم وایت بالانس با توجه به هیستوگرام یا به عبارت دیگر منطبق کردن کانال روشنایی با کانالهای رنگی در مد RGB

با تشکر

كاربر همراه hamid415 آواتار ها
    تشکر کرده
    181

ببخشید میشه روش تنظیم وایت بالانس با استفاده از هیستوگرام را بیان کنید.
    با تشکر

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط M_Saadat نمایش پست ها
    میخواستم نظرتان را در رابطه با اصلاح وایت بالانس با استفاده از هیستوگرام جویا بشم
    طی بررسی هایی که خودم انجام دادم (در جایی مطلبی در این زمینه پیدا نکردم در فروم خودمان و فرومهای خارجی) همواره بهترین نتیجه را از همین روش بدست آوردم ,برای مثال:

با تشکر

ببخشید این سوال را ندیده بودم.
    بله. همان طور که در پستهای قبلی همین تاپیک گفته شده، هیستوگرام می‌تواند اطلاعاتی راجع به تراز سفیدی بدهد، به عنوان نمونه محل اسپایک‌ها در هیستوگرام در رنگهای مختلف. پس از اصلاح نیز می‌توانید با هیستوگرام چک کنید. اما موضوع این است که بهترین روش کنترل، توجه به خود عکس است. در مورد خیلی از عکس‌ها، تراز سفیدی صحیح مهم نیست بلکه تراز سفیدی مناسب، اهمیت دارد.
    Amir Mohebi، K_NMT، Amir Tavakoli و 20 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    سرکار خانم معمار زاده
    باز هم سلام
    اگر صحبت های دوستان مخصوصا جناب آقای دکتر روشن را صحبت هایی عوام موابانه می دانید !!! امیدوارم با جناب آقای Bruce Fraser (نور به قبرشان ببارد)آشنا باشید.

در مورد هیستوگرام فایل RAW در دوربین

در مورد بازیابی جزئیات در فایل RAW

کسی اینجا بیان نکرد که اگر ما عکسی با 10 استاپ UnderExpose داشته باشیم میتوانیم از آن در مبدل RAW عکس خوبی تولید کنیم. کسی هم نگفت دوربین خود را برداشته بیرون بروید با هر تنظیم دلخواهی عکاسی کنید سپس بقیه کارها را به مبدل RAW واگذار کنید.

کد:
    http://www.adobe.com/digitalimag/pdfs/linear_gamma.pdf
    کد:
    http://www.pixelgenius.com/bios/bruce_bio.html

در مورد این نقل قول، صحبتی نکنیم بهتر است.از طریق منطق میتوانید صحت گزاره اخیر را بررسی نمایید.

پایدار باشید.
    برای مطالعه موضوعی دقیق تر مطالب این تاپیک را مرور می کردم. با توجه به بحث هایی که در صفحات میانی تاپیک انجام شده بود و لینکی که جناب حسینیان قرار دارند، هنوز علامت سوال هایی در ذهن من است.

من هم قبول دارم که Clipping ای که در هیستوگرام مبدل Raw دیده می شود، لزوما بدون دیتیل نخواهد بود، و امکان بازیابی وجود دارد. اما با مطالعه PDF ای که نوید خان قرار دادند و خصوصا این قسمت در پاراگراف آخر، که به تجربه شخصی هم در عکس های خودم متوجه آن شده بودم. نظر من را جلب کرد:

Most raw convertors give up on highlights once a single channel is driven to clipping, but Camera Raw does its best to reconstruct highlight detail from a single channel. Depending on the camera model and the color temperature settings, you may be able to recover as much as one stop of highlight detail, though on- third stop is more typical
    .

با این حساب، به نوعی یک بازسازی از کانال های دیگر در ریکاوری هایلایت ها (حتی در فایل خام) صورت می گیرد. درست است؟ نقش وایت بالانس این وسط دقیقا چیست؟ آیا به نوعی هیستوگرام کانال های رنگی را مجزا عوض می کند؟

ممنون
    viva_utopia و FaLah تشکر می‌کنند.

صفحه 8 از 8 نخستنخست ... 4 5 6 7 8