صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 33
Like Tree16تشکر

موضوع: سنسور!؟

كاربر همراه vargha آواتار ها
    تشکر کرده
    161

پیش فرض پاسخ: سنسور!؟

بله امیر جان. نور زیاد بود.
    برای امتحان در چندین مد تست کردم. اوراكسپوز را از 0 تا -3 هم امتحان کردم. ولی عکس هایی که مستقیم از خورشید گرفتم همه اوراكسپوز شدند.
    الان که تک تک اگزیف را چک می کنم میبینم که از 1/800 تا 1/2000 همه اینطوری شدند. در 2000 خیلی شدید بوده.

افشین جان با چی عوضش کنم؟ دلت میاد؟! :)

كاربر فعال asa_59a آواتار ها
    تشکر کرده
    23

نقل قول نوشته اصلی توسط vargha نمایش پست ها

افشین جان با چی عوضش کنم؟ دلت میاد؟! :)
    والا دلم که نمیاد اما خوب اگه قرار باشه خیلی اذیت کنه آدم عطاشو به لقاش می بخشه!
    افشين ساسانيان
    Panasonic Lumix DMC FZ5

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

نقل قول نوشته اصلی توسط asa_59a نمایش پست ها
    ورقا جان به توصیه امیر خان گوش کن اما در نهایت اگه از من می شنوی دوربینت رو عوض کن
    اولا که شما معمولا در چنین شرایطی عکاسی می کنین و این مشکل تقریبا دائمی هست ثانیا اگه من جای شما بودم دوربین از چشمم می افتاد!!! این نیکون هم داره نا امیدم می کنه!:(
    افشين جان، اين مشكل نيكون نيست مشكل تمام دوربين هائيست كه شاتر الكترونيكي دارند، حالا بعضي برندها از اين نوع شاتر تنها در بعضي مدل ها استفاده ميكنند ، بعضي ها نه.

اما اين نوع شاتر مزيتي انكار ناپذير دارد كه شما ميتوانيد در سرعت هاي بالا با فلاش سينك كنيد، و اين مزيت - مثلاً براي خود من - براي من بسيار بسيار مهم تر از خيلي مسائل است.

من اين مسئله را به هيچ صورت محدوديت محسوب نميكنم.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

كاربر بسیار فعال babakdin543 آواتار ها
    تشکر کرده
    1522

من معمولا عكسهاي اين تيپي رو F8 گرفتم هيچ مشكلي نداشتن سرعت ها يادم نيست اما مي تونم چك كنم جالبه با توجه به اينكه علاقه زيادي به داشتن خورشيد تو عكسهام دارم اما تا حالا اين مشكل رو نديدم
    طبق توضيحات نبايد تو اين سرعت دچار اين مشكل ميشديد؟؟؟؟

من از لحاظ علمي نفهميدم چرا تاثير شاتر الكترونيكي باعث ميشه كه نور به پيكسلهاي مجاور سر ريز بشه اگه لينكي سراغ داريد ممنون ميشم.
    بابک دیناروند
    BabakPhoto
    Puppy

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط babakdin543 نمایش پست ها
    ...من از لحاظ علمي نفهميدم چرا تاثير شاتر الكترونيكي باعث ميشه كه نور به پيكسلهاي مجاور سر ريز بشه اگه لينكي سراغ داريد ممنون ميشم.
    سلام،
    به این پدیده Blooming می*گن که در واقع وقتی یک یکی از فوتودیودها سرریز از انرژی می*شه این ماجرا به واحدهای اطاف هم سرایت می*کنه.

http://www.dpreview.com/learn/?/Glos...looming_01.htm

توی سیستمهایی که شاتر مکانیکی دارن مشکلی نیست چون وقتی شاتر بسته هستش سنسور هم خواب هستش و اصولاً باری توش نیست پس نه داغ می*شه که نویز بیشتر ایجاد بشه (یک مزیت شاتر مکانیکی) و اینکه احتمال رخداد این حالت کمتره، اما توی شاتر الکتریکی سنسور می*بایست به صورت مداوم خودش رو تخلیه کنه تا جلوی این پدیده رو بگیره و این وسط بین تخلیه مداوم و ثبت تصویر تداخل پیش میاد و با توجه به حجم نور باید تصمیم گیری بشه (البته موقع ثبت تصویر نهایی که دیگه راهی نیست و بسته به ساخت سنسور با روشهایی جلوی این سرریز انرژی رو می*گیرن تا حد امکان) و همین باعث می*شه که شاتر الکترونیکی که باید سنسور رو دایم روشن نگه داره تو این موضوع ضعف داشته باشه، البته شاترهای Hybrid وضعیت بهتری دارن اما با توجه به اینکه سنسوری که برای شاتر Hybrid ساخته می*شه باید مشخصات خاصی داشته باشه هیچ Top of the line SLRی از این شاترها استفاده نمی*کنه (به جز یکی از قدیمی*ترین SLRهای کنن 1D) ولی نیکون توی دوربنهای Mid Rangeش Hybrid Shutter داره...

ممنونم.
    پ.ن: و برای نیکونی*ها http://www.naturfotograf.com/D70_rev02.html#top_page
    کاوه!
    [EYES] [576 Megapixel Retina] [2 x Natural 22.3mm F3.2] [ISO 1 -800]

كاربر فعال asa_59a آواتار ها
    تشکر کرده
    23

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir A نمایش پست ها
    افشين جان، اين مشكل نيكون نيست مشكل تمام دوربين هائيست كه شاتر الكترونيكي دارند، حالا بعضي برندها از اين نوع شاتر تنها در بعضي مدل ها استفاده ميكنند ، بعضي ها نه.

اما اين نوع شاتر مزيتي انكار ناپذير دارد كه شما ميتوانيد در سرعت هاي بالا با فلاش سينك كنيد، و اين مزيت - مثلاً براي خود من - براي من بسيار بسيار مهم تر از خيلي مسائل است.

من اين مسئله را به هيچ صورت محدوديت محسوب نميكنم.
    جناب مجبی ممنون بابت توضیحتون
    بجز دی 80 کدامیک از دوربینهای نیکون شاتر مکانیکی دارند؟ و این دوستمون برای اینکه بتونه در این شرایط نوری عکاسی کنه فقط باید از فیلتر استفاده کنه؟
    مرسی
    افشين ساسانيان
    Panasonic Lumix DMC FZ5

كاربر جديد sfatemi2002 آواتار ها
    تشکر کرده
    0

آیا واقعآ شاتر D50 الکترونیکی است؟ دلایل زیر خلاف این را ثابت میکند:

1. چرا امکان عکاسی با نگاه کردن در LCD نیست؟ قاعدتآ اگر شانر الکترونیکی باشد باید بتوان همیشه تصویر را در LCD داشت.
    2. صدای شاتری که به گوش میرسد چیست؟ آیا از بلندگو ست؟:biggrin: اگر از بلندگو باشد باید بتوان آنرا قطع هم کرد.
    3. در همه زمانها -غیر از لحظه شاتر زدن- آینه جلوی سنسور قرار گرفته و منطقآ سنسور نمیتواند نور ببیند. ولی در کامپکتها که شاتر الکترونیکی دارند سنسور همیشه فعال است.

من فکر میکنم شاتر در SLR ها همیشه مکانیکی است.
    لطفآ راهنمایی کنید.
    ویرایش توسط sfatemi2002 : Sunday 8 April 2007 در ساعت 01:12

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

الكترونيكي بودن شاتر به اين معنا نيست كه ديگر شاتر مكانيكي ندارد. در دوربين هاي Slr كه علاوه بر شاتر مكانيكي، شاتر الكترونيكي هم دارند در سرعتهاي بالاتر شاتر تركيبي از شاتر مكانيكي و الكترونيكي براي دستيابي به سرعتهايي مثل 1/8000 يا 1/10000 استفاده مي شود و يا بخاطر دقت شاتر الكترونيكي هنگام فلاش زدن براي هماهنگ كردن زمان روشن شدن فلاش و باز شدن شاتر در سرعتهاي بالا از شاتر الكترونيكي استفاده مي شود. در واقع شاتر الكترونيكي بعد از باز شدن شاتر مكانيكي فعال مي شود و اينگونه نيست كه لزما بايد هميشه سنسور در معرض نور باشد.

كاربر فعال king4 آواتار ها
    تشکر کرده
    3583

پیش فرض پاسخ : سنسور!؟

فوتودیود چیست؟
    به نقاطی که روی سنسور قرار دارد و حساس به نور هستن فوتودیود می گویند.
    فوتودیودها در سنسورهای معمولی CCD و CMOS حساس به سه موج نور قرمز، سبز و آبی هستن.
    هر فوتودیود میتونه تنها به یک موج نور واکنش نشون بده (مثلا نور سبز).

فوتوسایت چیست؟
    فوتوسایت به عبارتی همان پیکسل است.
    به مجموع رنگهای RGB در یک نقطه گفته میشه.

در این تصویر چهار فوتوسایت داریم که هر فوتوسایت متشکل از 4 فوتودیود است (2x2 پیکسل).

خوب تا اینجا با فوتودیود و فوتوسایت آشنا شدیم.

سنسورهای دوربین های دیجیتال CCD و CMOS چگونه اطلاعات را از فوتودیودها به تصویر تبدیل می کنند؟

در سنسورهای معمولی فوتودیودها به این شکل کنار هم قرار می گیرند و مجموع آنها سنسور را تشکیل می دهد.

تصویر گرفته شده از فوتودیودهای سنسور ابتدا به این شکل ذخیره میشه:

سه تصویر پایین وقتی روی هم قرار بگیرن تصویر بالایی رو می سازند.

ابعاد تصویر تا اینجا 300x300 بوده.

برای ساختن پیکسل های نهایی باید رنگ های RGB که جداگانه ذخیره شده اند را با هم ترکیب کنیم.
    نتیجه یک تصویر 100x100 پیکسلی رنگی است (تصویر سمت چپ).

این تصویر (تصویر سمت چپ) به علت وجود فاصله بین فوتودیودها دارای معایبی نظیر پله پله شدن پیکسل های تصویر در بعضی از قسمت ها است.
    با الگوریتم های خاصی (نرم افزاری) مثل Antialiasing این حالت را از بین می برن و البته کمی از جزییات و شارپنس تصویر کاسته می شود (تصویر سمت راست).
    تصویر سمت راست تصویری است که ما در نهایت از سنسور داریم.
    وقتی تصویر به صورت فایل RAW ذخیره بشه این الگوریتم روی تصویر انجام نمی گیره و تصویر ما همون سه تصویر جداگانه ای است که سنسور ثبت کرده و هنگام تبدیل فایل RAW به دیگر فرمت ها این الگوریتم در کامپیوتر توسط نرم افزار صورت می گیره.

منابع:
    کد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Bayer_filter
    http://en.wikipedia.org/wiki/Demosaicing
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    Hajiabadi، Ali_Ahmadpour، Canon! و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    گالری عکس بهنام صفرزاده
    Nikon D600, Nikkor 24-70, Nikkor 70-200 VR II, Nikon SB-900, Nikon SB-800 2x

كاربر آشنا Hamed Dehghani آواتار ها
    تشکر کرده
    116

درسته به تاپیک ربطی نداره ولی می وام تاپیک نزنم

یه جا خوندم

یکی از ایرادهای دوربین سنسور بزرگتر که تعداد پیکسل کمتر و بالطبع بزرگتر دارد این است که به میزان نور بیشتری برای پرکردن آنها نیاز دارید! یعنی اینکه زمان نور دهی طولانی تری باید انتخاب کنید.

یکی نوشته بود

دقیقا بر عکس میباشد فتوسل های بزرگ فتون های بیشتری را نسبت به نوع کوچک آنان دریافت میکنند که این سبب قوی تر بودن تولید جریان خروجی میگردد و این امکان را فراهم می آورد که در نور کم هم بتوان از اجسام نسباتا سریع تصویر برداری کرد.

کدومشون درست می گن ؟

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین