صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: مشكل اتوفوكوس D50

كاربر فعال reza_Bahman آواتار ها
    تشکر کرده
    3705

پیش فرض مشكل اتوفوكوس D50

سلام
    من جديدا يه مشكلي پيدا كردم با اين دوريين D50 خودم و اون اينكه سيستم اتوفوكوس اون كار نمي كنه. وقتي دوربين رو روشن مي كنم با وجود اينكه در مد خودكار مي گذارم و از توي منو هم Dynamic Range رو انتخاب كردم و دكمه لنز و دكمه بدنه توي همون حالت خودكار هست ....و خلاصه همه چيزهايي كه سكان رو به دست خود دوربين ميده انتخاب كردم ولي باز فقط يكي از مربع ها يا براكت هاي داخل منظره ياب به طور دائم پررنگ يا سياه است. به نظر شما دوستان مشكل از كجاست؟
    با تشكر
    عليرضا بهمن آبادي
    Nikon D50
    Nikkor 18-55 f/3.5-5.6G ED + Nikkor 18-200 f/3.5-5.6G IF-ED VR + Sigma 70-300 f/4-5.6 Apo DG
    Speedlight SB800 Case Logic SLRC3

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض پاسخ: مشكل اتوفوكوس D50

اشکال اتوفوکوس یعنی اینکه دوربین نتواند به طور خودکار فوکوس نماید. آیا چنین مشکلی دارید؟
    گمان میکنم منظور شما این باشد که انتظار دارید دوربین به طور خودکار ناحیه فوکوس را انتخاب نماید.

انتخاب ناحیه فوکوس به معنای اتوفوکوس نیست.

اگر مشکلتان این مساله ( انتخاب ناحیه فوکوس) است، بفرمایید تا بیشتر توضیح دهم.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    3705

خيلي ممنون جناب روشن
    ببينيد در اين دوربين 5 ناحيه فوكوس مشخص شده است كه بر اساس تنظيم انجام شده هرگاه فرضا دوربين را به سمت نقطه اي بگيريد يكي از اين نواحي پنج گانه كه فرضا به دوربين نزديكتر است پررنگ مي شود. اين را فكر مي كنم فوكوس خودكار مي گويند صرفنظر از اينكه ممكن است منطقه يا سوژه مورد نظر براي عكاسي خيلي دورتر از اين نقطه باشد يا نزديك آن- كه طبيعتا هرچه نزديكتر باشد سوژه داراي وضوح بيشتري است. اگر تا اينجا اشتباه مي گويم بفرماييد تا رفع اشتباه شود. بنابر اين تا موقعي كه دكمه شاتر را به صورت نيمه فشار نداده ايد هيچ يك از اين نقاط روشن يا پررنگ نمي شود در واقع دوربين منتظر مي ماند تا شما ناحيه فوكوس را مشخص كنيد تا دوربين بر اساس همان سيستم فوكوس خودكار خود به شما بگويد در چه بخش از آن ناحيه فوكوس - يا وضوح - دقيق داريد يا نداريد. اين چيزي است كه من از فوكوس خودكار ميدانم...
    در مشكل ياد شده همانطور كه گفتم به محض اينكه دوربين روشن ميشود يكي از اين نقاط - بدون اينكه شما دكمه شاتر را فشار بدهيد يا خير- پررنگ است. دوربين را هم به هرطرف يا زاويه كه بگيريد تغييري در اين نقطه حاصل نمي شود در حاليكه قبلا اينطور نبود. تنها امكاني كه در اين شرايط وجود دارد تغيير دادن اين نقاط به صورت دستي است.
    عليرضا بهمن آبادي
    Nikon D50
    Nikkor 18-55 f/3.5-5.6G ED + Nikkor 18-200 f/3.5-5.6G IF-ED VR + Sigma 70-300 f/4-5.6 Apo DG

كاربر فعال
    تشکر کرده
    35

من توی دوربینم یه چیزی هست به اسم continuse focus یعنی دوربین در هر لحظه عمل اتو فوکوس را انجام میدهد.
    شاید شما هم این option را دارید و اون رو فعال کرده اید.

تشکر کرده
    3705

نقل قول نوشته اصلی توسط tonino_baliardo
    من توی دوربینم یه چیزی هست به اسم continuse focus یعنی دوربین در هر لحظه عمل اتو فوکوس را انجام میدهد.
    شاید شما هم این option را دارید و اون رو فعال کرده اید.
    نه جناب غروي عزيز؛ اين گزينه در دوربين من هم وجود دارد ولي من فعالش نكرده ام. اتفاقا اين گزينه را هم روي اتومات گذاشته ام.
    عليرضا بهمن آبادي
    Nikon D50

كاربر فعال roovigital آواتار ها
    تشکر کرده
    375

اون دکمه های کنار لنز و بدنه که حالت دستی و اتوماتیک رو انتخاب میکنه دست نزدی؟
    روح الله عبدالهی

Nikon D300 - 16-85 VR - AF-S 70-300 VR - flash Sigma 500 DG super- Micro trekker - Slik400

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

اول چند نکته تا برسیم به مشکل شما...

- فوکوس خودکار دقیقا به این معنا است که شما به طور منوال فوکوس نکنید! یعنی دوربین به طور خودکار روی شی مورد نظر ( شما یا خودش) فوکوس کند. اینکه چطور اینکار را انجام دهد، برمیگردد به تنظیماتی که شما انجام دهید و ...

- موقع روشن شدن دوربین نقاط فوکوس چه وضعیتی دارند؟ روشن بودن یا نبودن آنها بستگی به تنظیمات شما در قسمت انتخاب ناحیه فوکوس دارد. به طور معمول یعنی حالت single area وقتی دوربین را روشن میکنید، یکی از نقاط هم پررنگ میشوند( البته این به معنای فوکوس روی آن ناحیه نیست، مگر انکه شاتر را نیمه بفشارید)، کدام نقطه؟ همان نقطه ای که قبل از خاموش کردن دوربین انتخاب کرده باشید. این مساله در مورد حالت dynamic area هم صدق میکند.
    اما اگر closest subject را انتخاب کنید، موقع روشن شدن دوربین هیچ کدام از مناطق پررنگ نیستند و دوربین منتظر نیمه فشرده شدن شاتر است تا روی نزدیکترین شی فوکوس کند. پس احتمالا قبل مد انتخاب حالت شما روی closest بوده ( با توصیفی که از نوع فوکوس تان گفتید، مشخص است که قبلا از همین closest استفاده میکردید)و اخیرا انرا روی یکی از دوحالت دیگر گذاشته اید( single یا dynamic ). پس این اشکال نیست. بلکه حالت انتخاب ناحیه فوکوس است.

-استفاده همیشه از closest ؟؟ چندان منطقی نیست. چون ممکن است شی مورد نظر شما همواره نزدیکترین شی نباشد. پرکاربردترین حالت چیست؟ single area +AF-S .

- در زمینه فوکوس خودکار و حالات آن و کاربردهایش توجه نیکون داران ( دی70 و دی50 ) را به مطلبی در شماره دوم عکاسی حرفه ای جلب میکنم. مطلبی که تماما اختصاص دارد به نکات حرفه ای در باره این موجودات شریف!
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    3705

اون دکمه های کنار لنز و بدنه که حالت دستی و اتوماتیک رو انتخاب میکنه دست نزدی؟
    جناب عبداللهي عزيز
    نه اين موارد رو چك كردم و قضيه به اينها مربوط نبود.

ولي خوب قضيه خدا رو شكر به خير و خوشي تموم شد و اين مشكل هم برطرف شد. موضوع هم از اينجا ناشي شد كه من در نمايشگاه دوربينهاي ديجيتال خواستم يه لنز ديگري رو روي دوربين خودم تست كنم و بعد از تست و بستن لنز خودم يه قلقي رو بايد رعايت مي كردم كه نكردم . اونم اين بود كه وقتي دكمه جازدن لنز رو فشار مي دهيد و لنز رو به اصطلاح جا مي اندازيد بايد اين دكمه رو رها كنيد و بعد لنز رو بچرخونيد تا وقتي كاملا جا افتاد صداي خلاص شدن اين دكمه رو بشنويد. من اين دكمه رو در حالي كه به سمت پايين نگه داشته بودم لنز رو هم سرجاي خودش پيچوندم و محكمش كردم كه اين باعث شده بود فوكس خودكار دوربين عمل نكنه.
    مطلب رو تعمدا مفصل نوشتم كه احيانا اگر دوستان ديگر با مشكل مشابهي برخورد كردند بدانند كه اين هم يكي از موارد توليد اشكال است.
    به هر حال طرح موضوع باعث شد مطالب ديگري هم از ساير دوستان و به ويژه جناب روشن ياد بگيرم كه از همه دوستان تشكر مي كنم. مشتاقانه منتظر مقاله جناب روشن نيز مي مانم.
    عليرضا بهمن آبادي
    Nikon D50

كاربر فعال
    تشکر کرده
    35

همونطور که دکتر روشن فرمودند مقاله در مجله ی عکاسی حرفه ای موجوده که با مراجعه به بخش مجله در همین فوروم میتونید محل فروش رو پیدا کنید.
    این هم ادرس لیست مقالات سایت:
    http://www.akkasee.com/digitalcamera/paperslist.php

تشکر کرده
    3705

نقل قول نوشته اصلی توسط tonino_baliardo
    همونطور که دکتر روشن فرمودند مقاله در مجله ی عکاسی حرفه ای موجوده که با مراجعه به بخش مجله در همین فوروم میتونید محل فروش رو پیدا کنید.
    این هم ادرس لیست مقالات سایت:
    http://www.akkasee.com/digitalcamera/paperslist.php
    آقاي غروي عزيز من دو يا سه بار متن پيغام آقاي روشن‘ خودم‘ و جنابعالي را خواندم. از شما هم خواهش مي كنم همين كار را بكنيد. بر اساس متن جناب روشن:

توجه نیکون داران ( دی70 و دی50 ) را به مطلبی در شماره دوم عکاسی حرفه ای جلب میکنم
    اين مقاله ظاهرا هنوز در نيامده است. آدرسي هم داده ايد فهرست مقالات سايت است كه بنده آن را پيشتر ديده و برخي مقالات آن را ذخيره كرده ام.
    عليرضا بهمن آبادي
    Nikon D50

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین