نمایش نتایج : از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: بالاخره اين slr like چیه؟

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

پیش فرض بالاخره اين slr like چیه؟

سلام دوستان
    من بعد از این که کلی چیز راجع به سslr ها و comapct ها خوندم هنوز این وسط جایگاه slr like ها رو پیدا نکردم
    از اونجایی که من هفته دیگه می خوام تصمیم نهاییم رو بگیرم و دوربینم رو بخرم اگر کمکم کنید ممنون میشم.
    چند تا سوال؟
    1. دوربین های slr like دقیقا چرا به این نام مشهورند؟
    2. آیا فقط می توان از فیلتر های اپتیکال برای این دوربین استفاده کرد یا امکان تعویض لنز هم دارند؟
    3.اندازه سنسور این دوربین ها بزرگتر است یا compact ها
    و بالاخره نظر شخصی خودتون:
    بین یه slr like فوجی و یه compact کانن (مثلا g5 or s1is ) کدوم رو انتخاب می کنید؟

با تشکر از همه دوستان
    مخصوصا نعما و آقای شهبازی که تا همین جا هم کلی به من کمک کردن :wink:
    سعيد متعبد
    آنالوگ: canon AE1
    normal lens 50mm & wide lens 28mm
    دیجیتال: Canon S1IS
    http://saeedmoteabbed.blogspot.com

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

پیش فرض SLR like

سوال جالبیه!
    دوست عزیز همینتور که شما مطرح کردین، دوربین ها به 3 دسته مهم تقسیم میشن:

1: دوربین های کامپکت
    2: دوربین های اس ال آر لایک
    3: دوربین های اس ال آر

دوربین های کامپکت رو که شما با اولین نگاه میشناسین، ظاهر خیلی جمع و جور، لنز ثابت و اصولا طوری طرای میشن که بهش میگن Point and shoot، یعنی که شما فقط سوژه رو توی کادر میگیری و بقیه کار اتوماتیک انجام میشه. خوب قدرت مانور این دوربین ها خیلی محدوده، و سری های پیشرفته شون یه قابلیت های تنظیم دستی رو هم میدن ولی خوب خیلی کار زیادی باهاشون نمیشه کرد.

دوربین های اس ال آر هم که دور بینهای حرفه ای هستن و نور دریافتی از لنز رو با منشور به ویزور یا چشمی منتقل میکنن.اندازه و وزن اونها بیشتر اوقات اذیت میکنه و شما یه دوربین تو این کلاس با 2 تا لنز و ملحقات رو که بخواین حمل کنین احتیاج به یه کیف بزرگ دارین. دوربینهای دیجیتال اس ال آر معمولا قابلیت این رو ندارن که شما تصویر زنده رو قبل از گرفتن عکس از LCD ببین. (مثل کانن 300D یا فوجی اس 2 پرو) ولی قابلیت کامل تنظیمات دستی، تعویض کامل لنز و غیره رو پشتیبانی میکنن.

دوربینهای SLR Like یه چیزی این وسط هستن. اندازشون از کامپکت بزرگتر و از اس ال آر واقعی کوچیکتره. همه دوربین های توی این کلاس تنظیمات کامل دستی رو دارن ولی امکاناتشون بستگی به مدل و سازنده دوربین فرق داره. بعضی سازنده ها دوربین های توی این کلاسشون حسابی مجهز و تکمیله (مثل فوجی یا سونی) و امکاناتی رو میدن که حتی بعضی از اس ال آر های واقعی ارزون هم از پسشون بر نمیان. بعضی از سازنده ها هم اصولابطور سنتی به این کلاس معتقد نیستن (مثل کانن) و یا دوربینی تو این کلاس تولید نمیکنن یا اگر هم تولید میکنن خیلی امکانات محدودی داره. بذارین اینطوری بیشتر توضیح بدم: اگر بیشتر دقت کنین میبینین که سازنده های قدیمی و کلاسیک دوربین اصولا از این کلاس اصلا خوششون نمیاد (کانن و نیکون) و محصول مطرحی تو این کلاس ندارن ولی برعکس، سازنده های جدید و اونهایی که بیشترروی تجهیزات الکترونیکشون تبحر دارن (مثل سونی و فوجی) محصولات این کلاسشون حسابی پیشرفته و کامله.

فرق دقیقا اینه که سازنده های قدیمی با سیستم کلاسیک طراحی دوربین سعی در طراحی و تجهیز دوربین دارن ولی سازنده های جدید بیشتر سعی میکنن امکاناتی رو ارائه بدن که قدرت تکنولوژیکی الکترونیکشون بهشون میده. مثال: دوربین های سونی 717 و فوجی اس 7000 امکاناتی میدن که هیچ دوربین زیر یک میلیون تومن اس ال آر واقعی دیجیتال نمیده یا شاید اصلا هیچ دوربین متعارف اس ال آر نمیده (مثل سیستم دید در شب سونی که توی تاریکی مطلق عکس میگیره یا سوپر ماکروی دیوانه کننده اس 7000)

بطور خلاصه اینکه اگر شما از آدم هایی هستید که لپ تاپ دارن، MP3 Player دارن و از گجت های مدرن لذت میبرن (مثل من!) دوربینهای اس ال آر لایک خیلی هم خوبه. ولی اگه هنوز از همه امکانات مبایلتون استفاده نمیکنین خرید اشتباهی برای شما خواهد بود چون این کلاس دوربین معولا نرم افزاراشون خیلی پیچیده هستن.

ببخشید یه خورده طولانی شد!
    :wink:
    Hamed Khoramyar
    My Gear: D300 + Nikkor(s) 10.5mm / 10-24 / 17-55 / 70-200 / TC 1.7 / SB800 / MF3a + 50 F1.4 D

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

دوربينهاي SLR-like قابليت تعويض لنز رو ندارند اما امكان استفاده از كانورتورهاي لنز رو دارند.
    دوربينهاي Slr-like از لحاظ اندازه سنسور: برخي فرقي با انواع كمپاكت ندارند اما اندازه سنسور برخي ديگر ( مثل انواع 8 مگاپيكسلي ) بزرگتر از انواع كمپاكت است( يك مزيت مهم)

در مورد انتخاب بين دوربينها:
    منظورتان كدام دوربين فوجي است: S7000 يا S5000
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan
    دوربينهاي SLR-like قابليت تعويض لنز رو ندارند اما امكان استفاده از كانورتورهاي لنز رو دارند.
    دوربينهاي Slr-like از لحاظ اندازه سنسور: برخي فرقي با انواع كمپاكت ندارند اما اندازه سنسور برخي ديگر ( مثل انواع 8 مگاپيكسلي ) بزرگتر از انواع كمپاكت است( يك مزيت مهم)

در مورد انتخاب بين دوربينها:
    منظورتان كدام دوربين فوجي است: S7000 يا S5000

نعماي عزيز
    اگر slr like ها هم باید از کانورتور استفاده کنند پس فرقی با کامپکت ها ندارن چون مثلا همین s1is canon هم با استفاده از کانورتورها وایدی در حدود 22 و تله ای در حدود 600 پیدا میکنه.
    در مورد لنز و فیلتر آیا تفاوت دیگه ای بین این دو سراغ داری؟
    اما در مورد دوربین ها تا جاییکه قیمت دارم فکر میکنم قیمت s5000 صد تومان ارزون تر از کانن هست و s7000 پنجاه تومان گرونتر
    ولی شاید بتونم پول s7000 رو هم جور کنم.
    برای همین لطفا در مورد هر دو نظرتون رو بگید :D
    ضمنا از آقای خرمیار هم راجع به توضیحات کاملشون ممنون
    خوشحال می شم نظر بقیه رو هم بدونم
    سعيد متعبد

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

يه سوال كه براي من پيش اومده اينه كه چرا براي خريد دوربينهاي SLR-like اينقدر به كانورتور اونا فكر ميكني؟
    واقعا اگه بخواي عكسهاي خوبي با فاصله كانونيهاي زياد بگيري اين تركيب( SLR-like + convertor) ايده‌ال نيست و كم كم بايد به SLR فكر كني

لنز برخي از اين SLR -like ها واقعا برتر از كمپاكتها هستند مثل 828 سوني و 8800 نيكون.
    اما در رده كمپاكتها نيز اخيرا لنزها بهبودهاي قابل توجهي پيدا كرده اند و حتي از عناصر ضد اعوجاج در اونها هم استفاده شده.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    0

نعمای عزیز پاسخ سوالت ساده است:
    فقر!!!
    دوربین های slr خیلی گرون تر از slr like ها هستند
    برای همین من دنبال چیزی هستم که علاوه بر قدرت مانور بالا قیمت بالایی نداشته باشه

راستی دیروز که رفته بودم جمهوری وقتی قیمت panasonic z15 رو دیدم خیلی به شک افتادم
    بین این دوربین و canon s1is نظرتون رو بگید لطفا
    تفاوت قیمتشون 20 تومنه
    سعيد متعبد