نمایش نتایج : از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5
Like Tree4تشکر
  • 1 Post By masoudhzb
  • 1 Post By Behrooz_S
  • 2 Post By Amir Mohebi

موضوع: مشاهده عمق ميدان(depth Of Field Preview)

mgf
    mgf آنلاین نیست
    كاربر جديد
    تشکر کرده
    15

پیش فرض مشاهده عمق ميدان(depth Of Field Preview)

با سلام خدمت همه دوستان
    بروي اغلب دوربين هاي Slr دگمه اي وجود داره بنام Depth Of Field Preview .با زدن اين دگمه در حالتي كه دوربين در وضعيتي غير از اتوماتيك قرار داره تصوير حاصل از اندازه ديافراگم انتخابي ما نشان داده ميشه.بعنوان مثال در حالت Av كه سرعت شاتر بصورت خودكار تنظيم ميشه هر مقدار اندازه ديافراگمي كه انتخاب كنيم دوربين ب بصورت خودكار سرعت شاتر رو متناسب با اون زياد يا كم ميكنه و نورسنج دوربين رو در حالت نرمال حفظ ميكنه.حالا هرچند اندازه ديافراگم تنظيمي ما با سرعت شاتر تنظيمي دوربين جبران ميشه اگه اين دگمه Depth Of Field Preview رو بزنيم دوربين تصوير حاصل از ديافراگم انتخابي مارو بدون درنظر گرفتن سرعت شاتر انتخابي خودش بهمون نشون ميده.حالا سوال من اينه كه اين قابليت از نظر عكاسي چه فايده اي برامون داره و كجاها بايد ازش استفاده كرد.اميدوارم دوستان با تجربه تر من رو در اين مورد راهنمايي كنند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    92

پیش فرض پاسخ: مشاهده عمق ميدان(depth Of Field Preview)

من سوال ایشون رو یه جور دیگه بپرسم:
    هر وقت این دگمه رو فشار دادم و دیافراگم رو بستم تصویری كه از ویزور دیدم تاریك تر شده ( كه طبیعتا باید این طور می شد) . چه جوری ما از این تاریك شدن ,عمق میدان رو متوجه می شیم؟ آیا چیزی بجز تاریك شدن, باید ببینیم كه من نمیبینم؟
    mgf تشکر می‌کند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    50

نقل قول نوشته اصلی توسط mgf نمایش پست ها
    با سلام خدمت همه دوستان
    بروي اغلب دوربين هاي Slr دگمه اي وجود داره بنام Depth Of Field Preview .با زدن اين دگمه در حالتي كه دوربين در وضعيتي غير از اتوماتيك قرار داره تصوير حاصل از اندازه ديافراگم انتخابي ما نشان داده ميشه.بعنوان مثال در حالت Av كه سرعت شاتر بصورت خودكار تنظيم ميشه هر مقدار اندازه ديافراگمي كه انتخاب كنيم دوربين ب بصورت خودكار سرعت شاتر رو متناسب با اون زياد يا كم ميكنه و نورسنج دوربين رو در حالت نرمال حفظ ميكنه.حالا هرچند اندازه ديافراگم تنظيمي ما با سرعت شاتر تنظيمي دوربين جبران ميشه اگه اين دگمه Depth Of Field Preview رو بزنيم دوربين تصوير حاصل از ديافراگم انتخابي مارو بدون درنظر گرفتن سرعت شاتر انتخابي خودش بهمون نشون ميده.حالا سوال من اينه كه اين قابليت از نظر عكاسي چه فايده اي برامون داره و كجاها بايد ازش استفاده كرد.اميدوارم دوستان با تجربه تر من رو در اين مورد راهنمايي كنند.
    راستش من هم هیچ وقت نتونستم از این دكمه استفاده كنم. در نور كم كه اصلا باید بی خیالش شد. در نور روز هم با دیافراگم بسته باز هم تصویر تاریكی میده اما اگر دقت كنید عمق میدان تصویر معلومه. این دكمه بیشتر برای دوربینهای فیلمی به درد می خوره كه نمی توانند نتیجه كارشون را همان لحظه ببینند و برای این كه عمق میدان تصویر را بدانند لازم بوده ولی بهترین كار در دوربینهای دیجیتال اینه كه به جای استفاده از این دكمه یك عكس با دیافراگم مورد نظر تون بگیرین و از روی اون عكس عمق میدان را تشخیص بدین.
    mgf تشکر می‌کند.
    بهروز
    Nikon D80, Nikkor 24-70 f/2.8, Nikkor 70-200 f/2.8 VR II, Nikkor 85 f/1.8 D, Tamron 90 f/2.8 Macro, Tamron 17-50 f/2.8 XR, SB 800 Flash

mgf
    mgf آنلاین نیست
    كاربر جديد
    تشکر کرده
    15

خوب هنوز درباره موضوع اصلی كه depth of field previewباشه به نتيجه مهمي نرسيديم چون دوستاني كه نظر دادند هم در واقع در اين مورد سوال مطرح كردن.اميدوارم دوستاني كه در اين مورد اطلاعاتي دارن بهمون كمك كنند.
    ویرایش توسط mgf : Saturday 22 September 2007 در ساعت 22:39

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

اين دکمه اصلاً ربطي به سرعت نداره!

به سادگي ديافراگم لنز رو، از حالت حداکثر گشادگي (که همواره دراون حالت هست، به غير از موقعي که شاتر چکونده بشه) تا ديافراگم تنظيم شده مي‌بندد - StopDown مي‌کند - (چه ديافراگم پيش‌نهادي نورسنج باشد، چه ديافراگم تنظيمي خودتان).

اگر کسي امتحان کرده و عملکرد اون رو نديده، حتماً اختلاف عمق ميدان دو تا ديافراگم، با توجه به اختلاف عددي اون‌ها و فاصله نقطه فوکوس و بک‌گراند و .... کم بوده، و متوجه اين اختلاف نشده.
    کافيه براي امتحان، ديافراگم رو روي مثلاً 11 بگذاريد، روي دست خودتون که فوکوس که دراز کرديد و جلوي لنز گرفتيد، فوکوس کنيد، بعد با انگشت، يواشکي! دکمه کذايي را بفشاريد... جزئيات پس زمينه هرچه باشد ، برشما آشکار خواهد شد (در عين حال که کل صحنه به علت کم‌بود نور، تاريک مي‌شود) به مرورزمان، اگر احتياج به استفاده از اين دکمه داشتيد،‌عادت مي‌کنيد که تاريکي را کاملاً ناديده بگيريد.
    masoudhzb و mgf تشکر می‌کنند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]