نمایش نتایج : از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: هود و ویگنتینگ

كاربر همراه
    تشکر کرده
    251

پیش فرض هود و ویگنتینگ

من به تازگی که با لنز 18-200 عکاسی میکنم مشکل Vignetting دارم. درست کردنش راحته، ولی نه همیشه. توی عکسهای خاصی این کار به شدت مشکل میشه.

آیا این میتونه به استفاده از هود برگرده؟ آیا اصولا استفاده از هود میتونه باعث Vignetting بشه؟ مخصوصا در تله بالا مثلا 200 میلیمتر؟
    Hamed Khoramyar
    My Gear: D300 + Nikkor(s) 10.5mm / 10-24 / 17-55 / 70-200 / TC 1.7 / SB800 / MF3a + 50 F1.4 D

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

پیش فرض پاسخ: هود و ویگنتینگ

سلام...

به نظرم ممکن است وجود هود در حالت واید لنز باعث ویگنتینگ بشه ، ولی در حالت تله فکر نکنم.دوستان نظر بدهند ، بنده هم مایلم بدانم...
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر فعال
    تشکر کرده
    157

حامد خان این مشکل اصولا با هود حل شدنی نیست....و وجود آن به چند دلیل هست:
    اول اینکه هود ها به گونه ای طراحی میشوند که بر روی لنز تاثیر منفی نداشته باشند...یعنی فقط بر روی لنز سایه ایجاد میکنند و مانع عبور نور نمیشوند...
    ویگنتینگ زیاد یا فرینجینگ و یا دیستورشن زیاد از حد در لنز هایی که اختلاف تله و واید زیادی دارند بیشتر از عموم لنزها است....
    بخصوص در دامنه های خاصی...و میشه گفت حل شدنی نیست...چون اگر بود خود سازنده این کار رو انجام میداد...
    مشکل بعدی این لنز دایره نوری کوچک آن است.....در حقیقت چون برای دوربینهای کراپ دار طراحی شده است...این مشکل بیشتر نمایان میشود....
    بهترین راه برای حل این مشکل استفاده از نرم افزار است...
    و مورد دیگر .....
    در دامنه های بالاتر...یعنی تله تر...تاثیر هود بر روی لنز کمتر میشود(البته اگر تاثیر داشته باشد)...
    چون لنر در حالت تله قرار میگیرد....اگر طول هود بلند تر هم باشد...باز تاثیر گذار نیست...هودها بر اساس کمترین فاصله کانونی طراحی میشوند تا مشکلی بر روی تصویر ایجاد نکنند...
    اگر این کار برعکس انجام شود در دامنه های واید تر کم کم سایه بر روی تصویر ایجاد میشود.
    مسعود قدیری

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

سلام.

نه، هود اگه در جهت درستش نصب بشه (برای فاصله*های واید عرض می*کنم، لبه*های چپ ئ راست با توجه به نسبت طول به عرض فریم کوتاه*تر از لبه*های بالا و پایین هستند) و مال خود لنز باشه به هیچ وجه نباید همچین اتفاقی بیوفته. توی لنزهای زوم هود رو برای وایدترین حالت طراحی می*کنن و یک لنزی با فاصله عظیم 18 تا 200 یا باید دو تا هود داشته باشه یا اینکه هود 18 اونقدری روی 200 موثر نخواهد بود. به هر ترتیب یه نکته دیگه که کمتر بهش توجه می*شه (برای لنزهای واید) قطر فیلتر هست. من کلی دویدم تا Uv با قطر خیلی نازک برای 35-16 1:2.8l عزیز رو پیدا کنم تا حداقل تاثیر از لحاظ سایه فیلتر (قاب فیلتر) روی حالت واید داشته باشم. اما اگه لنز شما روی 200 داره بازی در میاره باید حتماً وضعیتش تو این فاصله بررسی بشه. اگه از حالت عادیش (mtf رو نگاه کنید) بیشتره باید بدینش کالیبره کنن لنز رو.

ممنون، کاوه.