نمایش نتایج : از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
Like Tree9تشکر
  • 1 Post By behnamarena
  • 1 Post By farsad
  • 3 Post By Saeed.gh.sh
  • 2 Post By farhad44
  • 2 Post By farsad

موضوع: ?12-24

كاربر جديد
    تشکر کرده
    2

پیش فرض ?12-24

سلام
    من یک دوربین D60 دارم که لنزش 18-55، با این لنز من روی 18 میتونم با حداقل فاصله حدود 16 سانت روی یک موضوع فوکوس کنم.
    خوب فرض میکنم من میرم یه لنز 12-24 میخرم با قیمت بالاتر از 700 تومن، حالا بر طبق محاسبات من (که احتمالا اشتباه است) وقتی روی 18 با لنز 18-55 خودم میتونم روی حداقل 16 سانت فوکوس کنم پس با لنز 12-24 میتونم حداقل تو فاصله 11 سانت فوکوس کنم. (18/16 = 12/11)
    یعنی هم قیمت دوربینم پول میدم تا فقط 7 سانت نزدیکتر فوکوس کنم، ولی من میخوام روی 1 یا 2 سانت فوکوس کنم، راه حلی دارید؟ و اینکه محاسبات من اشتباه یا نه؟ :confused:

كاربر همراه
    تشکر کرده
    127

پیش فرض پاسخ: 12-24?

نقل قول نوشته اصلی توسط xpha.cs نمایش پست ها
    سلام
    من یک دوربین D60 دارم که لنزش 18-55، با این لنز من روی 18 میتونم با حداقل فاصله حدود 16 سانت روی یک موضوع فوکوس کنم.
    خوب فرض میکنم من میرم یه لنز 12-24 میخرم با قیمت بالاتر از 700 تومن، حالا بر طبق محاسبات من (که احتمالا اشتباه است) وقتی روی 18 با لنز 18-55 خودم میتونم روی حداقل 16 سانت فوکوس کنم پس با لنز 12-24 میتونم حداقل تو فاصله 11 سانت فوکوس کنم. (18/16 = 12/11)
    یعنی هم قیمت دوربینم پول میدم تا فقط 7 سانت نزدیکتر فوکوس کنم، ولی من میخوام روی 1 یا 2 سانت فوکوس کنم، راه حلی دارید؟ و اینکه محاسبات من اشتباه یا نه؟ :confused:
    با سلام
    دوست عزیز باید بگم که شما کاملا در اشتباه هستید. واید بودن لنز ربطی به این نداره که شما بتونین نزدیکتر فکوس کنید.
    برای فکوس کردن بر روی اجسام نزدیک شما نیاز به یک لنز Macro دارین.
    لنز 18-55 میتونه حداکثر در فاصله 0.28m برابر با 28 سانتیمتر فکوس کنه و لنز 12-24 هم میتونه حداکثر در فاصله 30 سانتیمتری فکوس کنه.

لینکها را ببینین، مشخصات کامل هر لنز رو نوشته:

کد:
    http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/dx/af-s_dx_18-55mmf_35-56g_vr/index.htm

http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/dx/af-s_dx_zoom12-24mmf_4g_if/index.htm
    گذینه "Closest focusing distance" را دقت کنین در مشخصات به معنای نزدیکترین فاصله فکوس هست.

و به لنز Macro 60mm هم دقت کنین که حداکثر در فاصله 18 سانتی متری میتونه فکوس کنه.

کد:
    http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/micro/af-s_micro60mmf_28g/index.htm
    نزدیکترین فاصله فکوس یک مشخصه از لنز هست و ربطی هم به قیمت یا دیافراگم یا اندازه زوم لنز نداره.
    شما با لنز 12-24 در حالت 12 میتونین کادر پهنتری نسبت به 18 میلیمتر بگیرید.
    Mashhadi Vahid تشکر می‌کند.

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

سلام
    سلام

شما مطمئنید که با 55-18 میتوانید در 16 سانتی، عکس واضحی (فوکوس) داشته باشید؟ (چون حداقل فاصله فوکوس آنهم 28 سانتی متر است).

و اما در مورد 24-12 و محاسبات شما:
    حداقل فاصله فوکوس هر لنز فقط به عدد ابتدای دامنه آن بستگی ندارد و قطعا" پارامترهای دیگری در آن دخیل هستند، بهترین کار برای فهمیدن این فاصله، مراجعه به سایت شرکت تولید کننده یا رویوهای معتبر است که برای لنز 24-12 ؛ عدد 30 سانتی متر را بیان کرده اند:

Closest focusing distance - - - - - - 0.3m (through the entire focal range
    کد:
    http://imaging.nikon.com/products/imaging/lineup/lens/af/dx/af-s_dx_zoom12-24mmf_4g_if/index.htm

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/128/cat/13
    http://www.photozone.de/nikon--nikkor-aps-c-lens-tests/229-nikkor-af-s-12-24mm-f4g-if-ed-dx-lab-test-report--review
    و
    AF-S DX Zoom-Nikkor 12-24mm f/4G IF-ED
    وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط behnamarena نمایش پست ها
    برای فکوس کردن بر روی اجسام نزدیک شما نیاز به یک لنز Macro دارین.
    دوست عزیز ورودتون رو به انجمن تبریک میگم.
    گفته های دوستان کاملا صحیحه ولی من باید این نکته رو بگم که یک وقت دچار اشتباه نشید. اصولا وقتی از لنز ماکرو استفاده می‌شه که بخواهیم از اجسام ریز عکس بگیریم ولی به اونها نزدیک نشیم. یعنی شما هرچی لنز ماکرو با فاصله کانونی بیشتر بگیرید از فاصله بیشتر می‌تونید تصویری با همون میزان بزرگنمایی با یک لنز ماکرو با فاصله کانونی کمتر داشته باشید. یعنی از سوژه بیشتر فاصله میگیرد ولی بزرگنمایی فرقی نمیکنه. و نکته دیگه اینه که شما با یک لنز معمولی ۱۰۰ هیچ وقت نمیتونید بر روی یک سوژه کمتر از حدود 1/5 متری فوکوس کنید ولی با یک لنز ماکرو ۱۰۰ میتونید روی یک جسم در فاصله ۱۶ سانتیمتری فوکوس کنید.

من پیشنهاد می‌کنم شما ابتدا بر روی اصول اولیه لنز تحقیق کنید و مقالات سایت و تاپیک های مرتبط با لنز تو انجمن رو کاملا مطالعه کنید تا شناخت کلی از لنز بدست بیارید. و بعد در مورد لنزهای ماکرو و میزان بزرگنمایی در اونها تحقیق کنید.
    mehran2190 تشکر می‌کند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

كاربر جديد
    تشکر کرده
    2

ممنون از دوستان
    تا حدودی جواب گرفتم ولی باز یه نکته رو متوجه نمیشم
    سوال رو با یه لنز دیگه تغییر میدم ---> Micro-Nikkor 55mm f/2.8
    این لنز Closest focusing distance برابر 25 سانت داره
    و AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G برابر 28 که لنز معمولی D60 است
    خوب به عنوان کسی که تا حالا لنز مایکرو نداشته نمیفهمم که این 25 با اون 28 سانت فوکوس چه فرقی داره،^ یعنی اگر لنز مایکرو با دامنه 55 روی 25 سانت فوکوس میکنه و لنز من با همین دامنه روی 28 سانت چه لزومی داره که لنز مایکرو بگیرم، یعنی با 3 سانت تفاوت من میتونم عکس مایکرو بگیرم؟، نمیدونم منظور حرفم رو میتونم برسونم یا نه :confused: :confused: :confused: :confused: :confused: در هر حال ممنون
    (در ضمن من با دوربینم با کانون 55 در 16 سانی فوکوس کردم و عکس هم خوب و کاملا شارپ هستش و این که در سایت نیکون حد اقل رو زده 28 نمیفهمم ؟؟؟؟)

كاربر همراه
    تشکر کرده
    4827

با سلام
    ....تا حالا لنز مایکرو نداشته...
    جسارتا:
    mAcro=ماکرو

(در ضمن من با دوربینم با کانون 55 در 16 سانی فوکوس کردم و عکس هم خوب و کاملا شارپ هستش و این که در سایت نیکون حد اقل رو زده 28 نمیفهمم ؟؟؟؟)
    حداقل فاصله فکوس، فاصله ی جسم تا سنسور (که در انتهای دوربین نزدیک LCD قرار داره) هستش. گفتم شاید شما فاصله ی جسم تا جلوی لنز رو اندازه گرفته باشید.
    Mashhadi Vahid، farsad و xpha.cs تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط Saeed.gh.sh نمایش پست ها
    با سلام

جسارتا:
    mAcro=ماکرو

.
    سعيد جان ايشان درست نوشته اند. در اين مقوله نيكن ساز ناكوك مي زند و در حالي كه همه ي شركت ها به لنز هاي مورد نظر مكرو ( Macro) مي گويند و منظورشان لنزيست كه در واقع بزرگنماست؛ نيكن به اين لنزها مايكرو ( Micro) مي گويد كه احتمالا منظورش اين است كه براي عكاسي از اجسام ريز است.

مثال :

Nikon Corporation has launched the AF-S VR Micro-Nikkor 105mm f/2.8G IF-ED, the world’s first macro lens equipped with Nikon Silent Wave Motor (SWM) and Vibration Reduction (VR) systems.
    اين از آن اشتباهات رايج برخي ايراني ها هم هست كه به مايكرو ويو ( يا ميكرو ويو) مي گويند مكرو ويو يا ماكرو ويو.
    Saeed.gh.sh و rezafh تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

ممنون از دوستان
    تا حدودی جواب گرفتم ولی باز یه نکته رو متوجه نمیشم
    سوال رو با یه لنز دیگه تغییر میدم ---> Micro-Nikkor 55mm f/2.8
    این لنز Closest focusing distance برابر 25 سانت داره
    و AF-S DX NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G برابر 28 که لنز معمولی D60 است
    خوب به عنوان کسی که تا حالا لنز مایکرو نداشته نمیفهمم که این 25 با اون 28 سانت فوکوس چه فرقی داره،^ یعنی اگر لنز مایکرو با دامنه 55 روی 25 سانت فوکوس میکنه و لنز من با همین دامنه روی 28 سانت چه لزومی داره که لنز مایکرو بگیرم، یعنی با 3 سانت تفاوت من میتونم عکس مایکرو بگیرم؟، نمیدونم منظور حرفم رو میتونم برسونم یا نه. در هر حال ممنون
    در این دو لنز ممکنه فاصله فوکوس خیلی زیاد فرق نکنه. ولی یک نکته دیگه هست و اون اندازه تصویر تشکیل شده بر روی سنسوره. در اکثر لنزهای ماکرو این نسبت ۱:۱ است یعنی تصویری که روی سنسور تشکیل میشه دقیقا با اندازه جسم برابر است. ولی در لنزهای معمولی شما این نسبت رو ندارید و ممکنه به جای اون مثلا ۱:۲ و یا ۱:۴ داشته باشید یعنی تصویر تشکیل شده روی سنسور دوربین نصف و یا یک چهارم اندازه واقعی جسم است. تا جایی که من تحقیق کردم این نسبت برای لنز شما 1:3.2 هست. برای آشنایی بیشتر با بزرگنمایی تو بخش لنز ها رو تو انجمن بگردین چند تا تاپیک خوب وجود داره. در ضمن میتونید کلمه Maximum Reproduction Ratio رو تو اینترنت سرچ کنید.
    برای آشنایی با لنزهای ماکرو خوندن این دو مقاله رو به شما توصیه میکنم.
    کد:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Macro_photography
    http://photo.net/learn/macro/
    behnamarena و xpha.cs تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net