صفحه 1 از 8 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 79
Like Tree426تشکر

موضوع: نقد و بررسی عکس هفته

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

پیش فرض نقد و بررسی عکس هفته

نقد و بررسی عکسهای موضوع شماره 5 - قرمز

عکس اول: تایید نشده.

در مرحله اول موضوع مسابقه رنگ قرمز بوده. درسته که یک سوژه اصلی قرمز رنگ تقریبا نیمی از عکس رو پر کرده ولی اون نیمه دیگرش با رنگ سبز پر شده. و از اونجایی که لباس سبز بر تن یک انسان هست بیشتر نگاه رو به خودش جذب میکنه. به همین دلیل این عکس نمیونه عکسی باشه که با موضوع قرمز ارسال بشه.
    نکته بعدی شلوغ بودن بیش از حد زمینه هست. عکاس در صورتیکه لنزهای باز یا تله بلند داشته باید سعی میکرده که از اونها استفاده کنه که پس زمینه بیشتر محو بشه. ولی اگر محدودیت تجهیزات داشته که بحث دیگریست.
    و اما کادربندی: عکاس بهتر بود به سمت راست میچرخید تا روبروی یا نزدیک به روبروی حاجی فیروز قرار میگرفت و بعد طوری کادربندی میکرد که سوژه اصلی تقریبا نصف بیشتر کادر رو پر میکرد. طوری که فقط قسمتی از چهره و دست های عکاس از پشت سر او و از سمت راست وارد کادر میشد. البته من شرایط پس زمینه رو اون طرف رو نمیدونم ولی حداقل اون دو تا میله موجود در پس زمینه کنونی حذف میشد که به خلوت شدن زمینه کمک زیادی میکرد.

عکس دوم: تایید نشده.

این عکس میتونست یک عکس مفهومی خیلی خوب باشه. ولی حیف که به دلایل زیر نتونسته موفق باشه.
    اول از همه مشکل کادربندی چشم رو اذیت میکنه. سبد خیلی به پایین کادر چسبیده و تقریبا همه سوژه های اصلی عکس در اعوجاج قرار دارند. و بعد مشکل نور و کنتراست عکس که میتونست با اندکی ویرایش برطرف بشه.
    با توجه به قرمز بودن سبد این طور که من برداشت میکنم عکاس در این عکس میخواسته روی خالی بودن سبد و عدم موفقیت ماهیگران به دلیل کم بودن ماهی یا هر دلیلی دیگری تاکید کنه ولی متاسفانه وجود ماهی های بالا و سمت راست سبد این مورد رو کاملا تحت تاثیر قرار میده و نمیشه چنین برداشتی از این عکس داشت.

عکس سوم: تایید نشده.

این عکس هم حیف شده! میتونست عکس بسیار خوبی باشه و نشون دهنده نگاه ویژه عکاس هست. به جای اینکه مستقیم از تریلر عکس بگیره از تصویر ایجاد شده اون بر روی شیشه های ماشین مجاور عکس گرفته.
    غیر از کم بودن نور روی تریلر که با ادیت قابل بر طرف کردن است . مشکل اصلی این عکس کادربندی اون است. عکاس میتونست دوربین رو بچرخونه و به موازات شیشه های ماشین عکس بگیره. در این حالت تریلر هم فضاهای زاید عکس مثل درب ها کم میشد و هم اینکه تریلر به صورت تراز در عکس قرار میگرفت و مسلما عکس بسیار خوبی میشد.

عکس چهارم: تایید شده

این عکس با مقداری تخفیف تایید شد. عکس خوبیست و عکاس نگاه خوبی داشته و بقچه قرمز رو در مکان مناسبی از عکس قرار داده. و با وجود شلوغ بون نسبی پس زمینه عکس خوب و موفقیست و با بیننده ارتباط برقرار میکند. تنهاد مشکل این عکس همان شلوغ بودن زمینه هست که ذکر شد. درسته که پس زمینه این عکس نشون دهنده محیط زندگی و حال و هوای مکان عکاسی است ولی تا حدودی به عکس صدمه زده. این عکس در صورتیکه به همین صورت و با پس زمینه مناظر سرسبز شمالی گرفته میشد مطمئنا عکس بسیار خوب و تاثیرگذاری بود.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg 2.jpg‏ (182.5 کیلو بایت, 786 بازدید)
    • نوع فایل: jpg 1.jpg‏ (81.8 کیلو بایت, 781 بازدید)
    • نوع فایل: jpg 3.jpg‏ (165.3 کیلو بایت, 778 بازدید)
    • نوع فایل: jpg 4.jpg‏ (199.2 کیلو بایت, 782 بازدید)
    ویرایش توسط Navid7h : Saturday 15 October 2011 در ساعت 00:18
    NASSIRI4080، ME، Soha.T و 36 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

تشکر کرده
    7124

پیش فرض نقد و بررسی عکس های موضوع شماره 6 - طبیعت بیجان

سلام

طبق قولی که دادیم سعی داریم که نقد و بررسی کوچکی بر برخی از عکسهای تایید شده و تایید نشده بخش عکس هفته داشته باشیم.

بر اساس تصمیم گرفته شده از این پس پست نقد و بررسی را در یک تاپیک جدا قرار خواهیم داد و تاپیک باز خواهد بود تا دوستان هم بتوانند نظرشان را در مورد عکس های ارسال شده بنویسند و به بررسی عکس ها بپردازند.

عکس شماره ۱ : تایید شده

نورپردازی و کنترل نور بسیار عالی. انتخاب سوژه های نسبتا مرتبط و جذاب. این عکس نسبتا عکس خوب و موفقیست ولی دو مشکل داره. اول از همه وجود اون گل های خشک شده در کادر هست. که از نظر من به اجسام دیگه نمیخوره. نکته بعد هم اینه که چیدمان زیاد خوبی نداره. اگر من بودم اون جسم خمره مانند رو در یک سوم سمت راست قرار میدادم بعد جعبه پشت رو کمی به سمت چپ میکشیدم که اون دود به نزدیک یک سوم راست برسه و فکر میکنم چون جهت دود به طرف اون خمره هست ترکیب خوبی میشد.

عکس شماره ۲ : تایید نشده

در این عکس چیدمان نسبتا خوبی داریم. یعنی عکاس از نظر انتخاب اجسام و چیدمان اونها نسبتا خوب عمل کرده و به نحو خوبی تونسته کادر رو پر کنه. البته یک مقدار شلوغ شده. مثلا اون پاکت قرمز در تصویر اضافی است. و یا اون پاکت غذای آماده که بیشتر عکس رو تبلیغاتی کرده تا استیل لایف. ولی مشکل اصلی این عکس زاویه عکاسی اون هست که خیلی از بالاست. عکاسی میتونست از زاویه پایین تری انجام بشه تا عکس بهتری حاصل بشه.

عکس شماره ۳ : تایید نشده

این عکس از جمله عکس هاییست که واقعا حیف شده و من اگر جای عکاس محترمش باشم دوباره حتما این اشیاء رو جمع میکنم و یک پروژه عکاسی درست حسابی رو با اونها انجام میدم. عکس علاوه بر کم نور بودن چیدمان خوبی نداره. مخصوصا اون پنکه که بالای گلدان یا سطل قرار گرفته.
    چیدمان پیشنهادی من برای این مجموعه این هست: انتخاب میز بزرگتر. کمی عقب بردن رادیو و منتقل کردن چراغ نفتی و تلفن کمی به سمت چپ. طوری که تلفن کمی جلوی رادیو بیاد و فضای خالی بین چراغ و رادیو نداشته باشیم. مرحله بعد قرار دادن پنکه روی میز در همین جایی که هست. در مورد ساعت با توجه به سفید بودنش الان نمیتونم نظری بدم. ولی وجود یک کتاب قدیمی و یک عینک روی میز میتونه مکمل خوبی برای اجسام دیگه باشه.

عکس شماره ۴: تایید نشده

چیدمان ضعیف! اینکه دو ظرف میوه در عکس وجود داره و هر کدام هم یک شکلی هست و چای هم بین دو ظرف قرار گرفته جالب نیست. کادر بندی باز و نامناسب از نکات ضعف دیگر این عکس هست. نور این عکس هم مشکلات زیادی داره و مهترین اون این است که از بالا است. معمولا در عکس برداری استدیویی نور به صورت مستقیم از بالا به اجسام داده نمیشه. مگر در موارد خاصی که نیازی به این کار باشه.

عکس شماره ۵ : تایید نشده

عکاس در این عکس اجسام نسبتا خوبی رو انتخاب کرده ولی چیدمان خوبی نداشته. مهترین مشکل این عکس که باعث شد جهت نمایش تایید نشه شلوغ بودن بیش از حد اون هست. در این عکس بکگراند پشت و زیر اجسام خیلی کادر را شلوغ کرده. شاید بکگراند پشت با نور کمتر میتونست انتخاب خوبی باشه ولی قطعا پارچه زیر اجسام انتخاب مناسبی نبوده. در مورد کادربندی هم من اگر به جای عکاس محترم بودم اون شمع بزرگ رو از سمت راست حذف میکردم و اون ظرف سمت چپ رو بدون بشقاب زیرش جایگزین اون میکردم بعد سمعت چپ کادر رو با اون شیشه های کوچک آبی پر میکردم.
    ویرایش توسط Navid7h : Saturday 15 October 2011 در ساعت 00:09
    nmroshan، Javid، shabab و 24 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

تشکر کرده
    7124

پیش فرض نقد و بررسی عکس های موضوع شماره ۷ - ارتفاع پایین

عکس شماره یک: تایید شده

این عکس اثر برتر از نظر کاربران بود ولی این عکس یک مشکل بزرگ داره و اون هم کراپ نامناسب عکس است. به طوری که پنجره و نورها خیلی به لبه عکس نزدیک شده اند. این عکس با یک کادر بسیار بازتر و قرار گیری نور و پنجره در یک قسمت مناسب کادر میتونست عکس بسیار قوی و خوبی باشه.

عکس شماره دو : تایید نشده

از نظر من این عکس خیلی سرگردانه! وجود خورشید به صورت نقطه نورانی، یک درخت نیمه، چند تا شاخه که از سمت راست بیرون اومدن چند تا سیم خاردار و فضای تیره زیاد در پایین عکس این عکس رو دچار مشکل کرده. مورد دیگه اگه اشتباه نکنم وجود یک فلر روشن درست روی درخت و پایین اون است یا مشکل ادیت که به صورت یک دایره یک قسمت روشن داریم. و از اینها که بگذریم هرچند که سیم خاردارها تا بالای کادر رو پر کردند ولی با توجه به زیاد بودن فضای تیره پایین عکس، حس ارتفاع کم منتقل نمیشه.

عکس شماره سه: تایید نشده

عکاس در این عکس تا حدودی تونسته عکاسی از ارتفاع کم رو نشون بده. ولی هیچ سوژه خاص و جالبی در این عکس وجود نداره. وجود یک منظره نصفه و نیمه خارج از فکوس در زمینه نمیتونه سوژه خوبی بوده باشه و برگ های جلو هم هیچ نقطه قوتی خوبی برای کادر و عکس نیستند. من فکر میکنم اگر کمی سهم منظره پشت بیشتر بود و نقاط فکوس هم برعکس بود، عکاس به عکس بهتری از این کادر و موضوع میرسید.
    NASSIRI4080، Javid، mreza1001 و 15 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

به نظرم، این عکس جناب vahid یکی از بهترین عکس های این هفته بود...
    عمق میدان کم که باعث شده توجه به سمت سوژه جذب بشه، موقعیت خط افق و فکوس بودن اون، در کنار موقعیت پرنده در کادر و فیگور!ی که داره، تاریکی قسمت عمده بالای کادر و شبحی که از یه بنجره؟ دیده میشه... همه اینها در کنار هم داستان جذابی سرشار از بیم و امید تعریف میکنند...
    با این حال چیزی مرتبط با موضوع low angle از این کار برداشت نکردم :( سر همین قضیه، یک روز تمام با خودم درگیر بودم و نهایتا برای ارسال مربوطه like زدم...
    نظر دوستان در این خصوص چیه... اگه کار خوبی ببینید ولی متوجه ارتباط‌ش با موضوع نشید، چه میکنید؟
    Vahid، Mehdi Rojaie، illidan و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه
    تشکر کرده
    5959

اول اینکه خیلی ممنون از اضهار لطف شما

دوم اینکه خودم فکر می‌کنم کاملاً گویای ارتفاع پایین باشد.

به هر حال بنده هم مشتاق خواندن نظرِ باقی دوستان هستم.
    AmirS تشکر می‌کند.
    .

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

نقل قول نوشته اصلی توسط AmirS نمایش پست ها
    نظر دوستان در این خصوص چیه... اگه کار خوبی ببینید ولی متوجه ارتباط‌ش با موضوع نشید، چه میکنید؟
    ارتباطش در این است که عکاس از پایین ترین سطحی که امکان داشته، یک پرنده را که اغلب در سطوح بالاتری دیده میشود به تصویر کشیده است.

به بیان دیگر: پرندگان معمولاً در سطحی فراتر از جایگاه ما قرار دارند و خودبخود ثبت یک عکس از آنها «ارتفاع پایین» در موقعیت عکاس را یادآور میشود.

اما عکسبرداری با موضوع ارتفاع پایین از پرنده ای که روی زمین نشسته باشد، کاری نوتر و دشوارتر است.

.
    AmirS، Vahid، M.R.Mir و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

عکس شماره یک : تایید شده

فایل پیوست 17732

این عکس تایید شدنش را مدیون ارتباط با موضوع و تنظیم نور و کنتراست کم و بیش مناسب و سوژه خیلی خوب است اما یک ایراد عمده هم دارد. کادر نامناسب. لبه سمت چپ کادر مماس با لبه سوژه شده است. کمی کشش کادر به چپ می توانست این مشکل را حل کند. چنین عکسی هر چه قدر هم مناسب و خوب باشد با این کادر در مسابقات و سایت های معتبر پذیرفته نخواهد شد. هرچند که در یک تمرین عکاسی پذیرفته شد.

عکس شماره 2 : تایید شده

فایل پیوست 17710

وجود عبارت انگلیسی درست در مرکز توجه حواس بیننده را کاملاً پرت می کند همچنین کادر سرگردان است و در جایی ثابت نشده است سوژه به زحمت در عکس جای گرفته است. مرتب از خودم می پرسم آیا امکان نداشت آن نوشه در عکس نباشد؟ کاش حداقل در ویرایش صورت گرفته شده غلظت رنگ اون نوشته انگلیسی کم میشد.
    عکس شماره 3 : تایید نشده

3.jpg

این عکس به دلیل کیفیت پایین و تار بودن رد شده است . دست کم 3 عکس دیگر نیز به دلیل داشتن کیفیت مشابه رد شده اند.از طرف دیگر اثری از فعالیت در عکس دیده نمی شود به نظر می رسد سوژه فقط برای عکس پشت میز قرار گرفته است. لذا اگر کیفیت مناسبی هم داشت احتمال رد شدنش زیاد بود.

عکس شماره 4 : تایید نشده

4.jpg

سوژه اصلی از فوکوس خارج است. همچینین اگر به سختی بفهمیم که پیرمرد نجار است دلیل وجود کتاب و آن حالت خاص در عکس چیست؟ ارتباطی با کاسبی ندارد.ارتباط با فعالیت ندارد. مثلاً اگر در حال اره کردن بود می شد از برخی نقایص چشم پوشی کرد.

عکس شماره 5 : تایید نشده

5.jpg

حیف! سوژه به این خوبی بوده ولی عکاس عکس خوبی نگرفته! نکته اول اینکه کاش عکاس یک لنز با دیاف باز استفاده میکرد که اگر لنز دیاف باز نداشته هیچ ایرادی بر عکاس وارد نیست. ولی اون ساختون پشت بدجوری عکس رو خراب کرده. البته عکس در فاصله کانونی کم گرفته شده. عکاس حداقل میتونست از زوم بیشتر دوربینش استفاده کنه و عقب تر بره که کمی پشت سر محو تر بشه و اعوجاج موجود هم کم میشد. و فکر میکنم که اگر عکاس به سمت چپ میرفت و به صورت عمومی طوری عکس میگرفت که اون پالت تقریبا جلوی فروشنده قرار میگرفت عکس بهتری میشد. به هر حال ما الان شرایط محیطی و محدودیت های عکاس رو نمیدونیم ولی این اصلا عکسی نیست که قابلیت نمایش داشته باشه.

عکس شماره 6 : تایید نشده

6.jpg

این عکس قرار بود توسط بنده ارسال شود ولی باتوجه به حالت نه چندان مناسب چهره و نور نامنسبش از ارسالش منصرف شدم.

عکس شماره 7 : تایید شده

7.jpg

این عکس گرچه از کادر مناسب و ویرایش و کنتراست خوبی برخوردار است اما برای ارتباط بیشتر با موضوع باید از کادر بسته تر و نزدیک تری استفاده می نمود. در حال حاضر بیشتر نشان دهنده فضای داخلی و حس حاکم بر فضا است تا یک پرتره محیطی . با کمی چاشنی طنز می تونم بگم که این عکس در اثر یک سانحه! به اشتباه تایید شده. موارد فوق به نقد یک پرتره محیطی با موضوع کاسبی نزدیک تر بود اگر صاحب کافه در عکس حضور داشت در حالی که همه مشتری هستند!

البته دوستان آذری می دانند که تو این کافه ها در مجموع کسی را پشت دخل نمی بینی که حساب کتاب کند و حساب یا ماهانه است و هربار یکی از مشتری ها پشت میز دخل می نشیند.چایچی هم که اغلب در گردش است و کسی ثابت نمی بیندش. لذا با توجه به محیط بنده تشخیص دادم که این یک پرتره محیطی با موضوع کاسبی است و دلیل دفاع و تایید عکس از سوی بنده این بود.

با توجه به تاپیک انتقادات و پیشنهادات عکس هفته ذکر این نکته ضروری است که بنده این پست را روز جمعه برای ارسال آماده کرده بودم.
    ویرایش توسط farsad : Sunday 23 October 2011 در ساعت 01:17 دلیل: تصحیح لینک عکس ها
    Kaveh Ghobadi، farsad، Javid و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه M.Barani آواتار ها
    تشکر کرده
    2650

سلام
    ممنون آقای میلانی از توضیحات خوبتون
    اما چرا من غیر از عکس آقای سعادت باقی عکسها رو نمیتونم ببینم؟
    البته دوتای اول فایل پیوست هستن و قابل رویت ولی باقی عکسها خیر.
    منظورم عکس 3 و4 و 5 است و همچنین عکس شماره 6
    ممنون
    ویرایش توسط farsad : Sunday 23 October 2011 در ساعت 01:18 دلیل: حذف نقل قول (خیلی بلند بود و صحفه به هم میریخت)
    M. Beyrami تشکر می‌کند.
    مهدی بارانی

تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط iceman نمایش پست ها
    سلام
    ممنون آقای میلانی از توضیحات خوبتون
    اما چرا من غیر از عکس آقای سعادت باقی عکسها رو نمیتونم ببینم؟
    البته دوتای اول فایل پیوست هستن و قابل رویت ولی باقی عکسها خیر.
    منظورم عکس 3 و4 و 5 است و همچنین عکس شماره 6
    ممنون

با اجازه آقای میلانی من عکس های پستشون رو تصحیح کردم. در صورتی که باز هم مشکلی هست لطفا اطلاع دهید تا بررسی شود. در ضمن دو عکس اول هم به خاطر محدودیت تعداد عکس ها در یک پست به صورت لینک درآمده است.
    Javid، mreza1001، M. Beyrami و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

البته دوستان آذری می دانند که تو این کافه ها در مجموع کسی را پشت دخل نمی بینی که حساب کتاب کند و حساب یا ماهانه است و هربار یکی از مشتری ها پشت میز دخل می نشیند.چایچی هم که اغلب در گردش است و کسی ثابت نمی بیندش. لذا با توجه به محیط بنده تشخیص دادم که این یک پرتره محیطی با موضوع کاسبی است و دلیل دفاع و تایید عکس از سوی بنده این بود.
    ضمن تشکر از جناب میلانی بابت توضیحات دقیقی که رایه ددند
    دلیل اشاره بنده به جمله "قهوه خانه های سنتی آذربایجان" دقیقا به همین منظور بود
    قهوه خانه های سنتی آذربایجان به گونه ای هستند که تقریبا متعلق به تمامی افراد ان محله روستا و یا منطقه می باشند
    یکی از افراد حاظر در این عکس نفر اول سمت چپ صاحب اصلی قهوه خانه می باشد ولی در عمل مانند افراد دیگر حاظر در قهوه خانه رفتار میکند در جای مشخصی نمینشیند و....
    ای کاش جناب غفاریان قبل از داوری در مورد موضوعی که شناخت کافی در مورد آن نداشتند یک مشورتی با اعضاء داوری و مطالعه کافی در آن زمینه میکردند.

صفحه 1 از 8 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین