صفحه 3 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 83
Like Tree199تشکر

موضوع: سفت شدن فیلتر بر روی لنز ! چاره چیست؟

كاربر همراه radioheadz آواتار ها
    تشکر کرده
    719

اتفاقا این هفته های اخیر تو رادیو پیام یک مقاله خوندن از کاربردهای کوکا کولا...

یکی از کاربردهایی که گفتن باز کردن پیچ و مهره های زنگ زده بود برای اینکار دستمالی رو به کوکا کولا آغشته می کنند و دور مهره و پیچ قرار می دهند بعد از یک مدت پیچ و مهره رو راحت باز می کنند.

اینم گشتم تو سایت ها بود همون مقاله است

خراب رفاقت آنم که جان دهد در بهر دوست ... خط و خال لغو بر در نهاده و بی آرزوست

كاربر آشنا Hamidreza2007 آواتار ها
    تشکر کرده
    33

آقا مشکل من حل شد !!
    والا از انقباض و انبساط و ... که حل نشد...بقالی پرزور سر محل هم نداشتیم...آچار و اره هم که ترسیدم....
    اما...
    با یه انبر دستی ساده بازش کردم !!!!
    دقت کنید که ربطی به زور و قدرت نداشت ...مهم این بود که انبردست لبه فیلترو محکم میگیره تا لیز نخوره .... ولی دست آدم نمیتونه لبه فیلترو درست بگیره....

البته من از این فیلترای 4 تومنی داشتم بیخیال لنز بودم به همین خاطر بد بازش کردم و لبه فیلتر اسیب دید .... البته هنوزم بسته میشه ولی انداختمش دور !

پس بهترین راه همینه که به یکی بگید لنز رو محکم بگیره و شما با انبر دست لبه فیلترو بگیرید و آروم بازش کنید

تشکر کرده
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط king4 نمایش پست ها
    مقاله ای که در لینک زیر است را مطالعه کنید:
    کد:
    http://www.ehow.com/how_6111463_remove-stuck-lens-filter.html
    .
    اگه میشه ترجمه کنید و اینجا بزارید برای دوستای دیگه ...ممنون

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

نقل قول نوشته اصلی توسط Hamidreza2007 نمایش پست ها
    آقا مشکل من حل شد !!
    والا از انقباض و انبساط و ... که حل نشد...بقالی پرزور سر محل هم نداشتیم...آچار و اره هم که ترسیدم....
    اما...
    دقت کنید که ربطی به زور و قدرت نداشت ...مهم این بود که انبردست لبه فیلترو محکم میگیره تا لیز نخوره .... ولی دست آدم نمیتونه لبه فیلترو درست بگیره....

البته من از این فیلترای 4 تومنی داشتم بیخیال لنز بودم به همین خاطر بد بازش کردم و لبه فیلتر اسیب دید .... البته هنوزم بسته میشه ولی انداختمش دور !

پس بهترین راه همینه که به یکی بگید لنز رو محکم بگیره و شما با انبر دست لبه فیلترو بگیرید و آروم بازش کنید
    سلام:

البته این موضوع شاید به لیز خوردن دست ارتباطی نداشته باشد. من فکر میکنم آن موردی که باعث میشود فیلتر بعضی مواقع اینگونه سفت بنظر بیاید این مورد است که:

زمانی میخواهید فیلتر را باز کنید بطور معمول عادت اغلب ما اینست که دستمان را دور فیلتر میاندازیم و در خلاف جهت عقربه ساعت قصد باز کردن داریم اگر اندکی فیلتر سفت بسته شده باشد نیاز به زور بیشتر خواهد بود این زور بیشتر به معنی نیروی است که از دست به قسمت خارجی فیلتر وارد شده و دایره بیرونی فیلتر تمایل به حالت بیضی پیدا خواهد کرد و متعاقبا اصطکاک بین فیلتر و جای قرار گرفتن آن روی دهانه لنز بیشتر خواهد شد. نتیجه آنکه نیروی بیشتر اصطکاک بیشتری به همراه خواهد داشت و عملا فیلتر باز نخواهد شد.

یکبار این حالت برای من اتفاق افتاد با دقت به این موضوع لبه فیلتر رو از قسمت بالا از دو طرف گرفته و نیروی وارد شده به لبه فیلتر در خلاف جهت عقربه ساعت ( و اعمال نیرو بگونه ای صورت گرفت که فیلتر تمایلی به حالت بیضی شدن پیدا نکند یا بقول خودمونی ها ترجیحا تمایلی به دفورمه شدن پیدا نکند ) فیلتر به راحتی باز شد. من فکر میکنم این دلیل منطقی تری برای باز شدن فیلتر بوده که انبردست مورد استفاده شما این نقش را در این حالت به عهده گرفته است.

موفق باشید
    NASSIRI4080، A_Maddah، mreza1001 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا bakhshandeh آواتار ها
    تشکر کرده
    330

آقا مشکل من حل شد !!
    اما...

البته من از این فیلترای 4 تومنی داشتم بیخیال لنز بودم به همین خاطر بد بازش کردم و لبه فیلتر اسیب دید .... البته هنوزم بسته میشه ولی
    انداختمش دور !

سلام

دوست عزیز در بیشتر مواقع مشکل از سطح کم درگیری دست با فیلتر است. برای من هم پیش اومد ، خیلی سریع یک فیلتر دیگه انداختم به دهانه فیلتری که روی لنز بود و هر دو رو هم زمان باز کردم. نه احتیاج به زور نه احتیاج به ابزار خاصی.
    A_Maddah، Hamidreza2007 و ssobhdel تشکر می‌کنند.
    کامبیز بخشنده

كاربر فعال king4 آواتار ها
    تشکر کرده
    3583

اگه میشه ترجمه کنید و اینجا بزارید برای دوستای دیگه ...ممنون
    ترجمه مقاله

1. مهمترین نکته اینه که درست عمل کنین، مثلا برای گرفتن فیلتر از انگشت اشاره و شست یا انبردست استفاده نکنین.
    2. ساده ترین روش استفاده از کش گرد یا همون کش دور ظرف ماست های قدیمه! کش را دور فیلتر بندازید و دست خود را مثل حرف C حلقه ای شکل کنید و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید (دوربین را به سمت خود بگیرید)، این عمل بیشتر مناسب فیلترهای پلاریزه است که از دو حلقه تشکیل شده و حلقه جلویی می چرخد.
    3. روش دیگه سرد کردن لنز است. یک کیسه پلاستیکی که داخل آن یخ و کمی آب است را تهیه کنید و با آن فیلتر را برای مدت حداقل 5 دقیقه سرد کنید. این روش فیلتر رو منقبض میکنه.
    4. از پد موس کامپیوترتون استفاده کنین. این روش برای فیلترهایی که دارای دو حلقه هستن کارایی نداره (مثل پلاریزه). لنز را طوری روی پد موس قرار بدین که فیلتر با سطح لاستیکی پد موس تماس داشته باشه (جلوی لنز با پشت پد موس). کمی فشار دهید و بچرخانید. همچنین میتونین از پد موس برای گرفتن فیلتر استفاده کنین (برای گرفتن از سه انگشت استفاده کنین نه دو انگشت). و حتما قبلش مطمئن بشید که پد موس گرد و خاک نداشته باشه و تمیز باشه، چون میتونه روی لنز خراش ایجاد کنه.

5. خرید یک عدد فیلتر چرخان که البته این مورد رو فکر نمیکنم تو ایران گیر بیاد!

من روش 4 رو امتحان کردم خوب جواب میده (البته برای فیلترهای پلاریزه نمیشه).
    mreza1001، شاهین اکبری، beh_b7 و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    گالری عکس بهنام صفرزاده
    Nikon D600, Nikkor 24-70, Nikkor 70-200 VR II, Nikon SB-900, Nikon SB-800 2x

تشکر کرده
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    سلام:

البته این موضوع شاید به لیز خوردن دست ارتباطی نداشته باشد. من فکر میکنم آن موردی که باعث میشود فیلتر بعضی مواقع اینگونه سفت بنظر بیاید این مورد است که:

زمانی میخواهید فیلتر را باز کنید بطور معمول عادت اغلب ما اینست که دستمان را دور فیلتر میاندازیم و در خلاف جهت عقربه ساعت قصد باز کردن داریم اگر اندکی فیلتر سفت بسته شده باشد نیاز به زور بیشتر خواهد بود این زور بیشتر به معنی نیروی است که از دست به قسمت خارجی فیلتر وارد شده و دایره بیرونی فیلتر تمایل به حالت بیضی پیدا خواهد کرد و متعاقبا اصطکاک بین فیلتر و جای قرار گرفتن آن روی دهانه لنز بیشتر خواهد شد. نتیجه آنکه نیروی بیشتر اصطکاک بیشتری به همراه خواهد داشت و عملا فیلتر باز نخواهد شد.

یکبار این حالت برای من اتفاق افتاد با دقت به این موضوع لبه فیلتر رو از قسمت بالا از دو طرف گرفته و نیروی وارد شده به لبه فیلتر در خلاف جهت عقربه ساعت ( و اعمال نیرو بگونه ای صورت گرفت که فیلتر تمایلی به حالت بیضی شدن پیدا نکند یا بقول خودمونی ها ترجیحا تمایلی به دفورمه شدن پیدا نکند ) فیلتر به راحتی باز شد. من فکر میکنم این دلیل منطقی تری برای باز شدن فیلتر بوده که انبردست مورد استفاده شما این نقش را در این حالت به عهده گرفته است.

موفق باشید
    100% درسته...باهاتون موافقم ولی خب لبه فیلتر خیلی کمه و با دست با سختی میشه گرفتش...انبردست و یه خورده احتیاط بعضی مواقع جواب میده...
    البته قطعا باید اول با دست امتحان کرد و اگه نشد بعد به ابزار رو بیاریم !

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

چه موضوع خوبی ای کاش 20 روز پیش دیده بودمش

من یک fuji s100 fs دارم که این مشکلو داشت.
    بعد از اینکه هر کاری کردم و فایده نداشت طی یک عملیات واقعا چریکی ریسک بزرگی کردم و با سنگ فرز بریدمش. مثل یک کابوس بود هر لحظه ممکن بود با یک لرزش ، لنز بره تعطیلات اجباری.
    چه مشکلاتی داشتم با روغنکاری ...نکنید این کارو لطفا
    بهترین کار اینه که ببرید پیش تعمیر کار ، لابد وسیله این کارو در اختیار دارند.
    FD master

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

نقل قول نوشته اصلی توسط king4 نمایش پست ها
    5. خرید یک عدد فیلتر چرخان که البته این مورد رو فکر نمیکنم تو ایران گیر بیاد!

شاید از ابزار مشابهی که برای باز کردن در ظرف های شیشه ای (مثل ترشی و خیارشور) استفاده می کنن هم بشه کمک گرفت... ظاهرشون شبیه همین ابزاره، ولی جنسشون فلزیه و دندونه های بزرگتری دارن! منتهی فکر می کنم بشه این دو مشکل رو با پوشاندن ابزار با پارچه، ولاستیک و چسب و... برطرف کرد!؟
    ویرایش توسط AmirS : Thursday 25 November 2010 در ساعت 19:24
    mreza1001 و شاهین اکبری تشکر می‌کنند.

كاربر فعال shabab آواتار ها
    تشکر کرده
    8245

سلام
    اسپري هاي WD40 در باز كردن پيچ و مهره هاي زنگ زده ، گير كرده و .. (ما اينجا ميگيم جام شده) معجزه ميكنن اما براي كار شما دو تا مشكل دارن اول اينكه چرب هستند و بعدا به سختي ميشه از روي لنز پاكش كرد و دوم ماهيت آنها به گونه اي است كه به شدت نفوذ كننده هستند و به راحتي در خلل و فرج لنز نفوذ كرده و به اجزاي داخلي لنز ميرسن . پيشنهاد من اينه كه از اين اسپري ها بعنوان آخرين راه حل استفاده بشه(البته از سنگ جت خيلي بهتره ) چون واقعا جواب ميده ولي بجاي پاشش مستقيم اوون بر لنز بهتره اسپري رو ابتدا در ظرف كوچكي بپاشيد و سپس به كمك يك وسيله نوك تيز مثلا پيچ كوشتي ساعتي يا يك سيم باريك چند قطره كوچك از ظرف برداريد و در نقاط مختلف در شيارهاي بين لنز و فيلتر قرار دهيد .و چند ساعت آنرا به همان حالت رها كنيد تا اسپري خوب نفوذ كند . سپس اقدام به باز كردن فيلتر كنيد .البته حتي الامكان سعي كنيد اسپري با پوستتون برخورد نكنه و همچنين بهترين نوع اين اسپريها مارك WD - 40 ساخت انگلستان با رنگ آبي و به قيمت حدود 5000 تومان ميباشد .و از ابزار فروشيها و يا لوازم يدكي خودرو ميشه تهيه كرد .
    mreza1001، ravanfar، king4 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 3 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین