صفحه 1 از 9 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 83
Like Tree199تشکر

موضوع: سفت شدن فیلتر بر روی لنز ! چاره چیست؟

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12234

پیش فرض سفت شدن فیلتر بر روی لنز ! چاره چیست؟

با سلام

متاسفانه یک فیلتر سیگمای UV رو که تازه خریدم کمی سفتش کردم اما با گذشت یک روز که خواستم بازش کنم آنقدر سفت شده که با دست باز نمیشود حتی بنا به توصیه جناب محمدی با پارچه هم امتحان کردم . تکنون نخورد:( از آنجا که فیلتر های دیگری هم دارم باز شدن فیلتر برایم ضروری است

راه حل چیست:confused:

با سپاس

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    250

پیش فرض پاسخ: فیلتر UV آنقدر سفت شده که دیگر از لنز باز نمی گردد ! چاره چیست؟

من همین مشکل را با هود لنز دارم!
    حکایت غریبی است، زیستن در این دنیای پلاسیده...

كاربر فعال artara74 آواتار ها
    تشکر کرده
    1113

لنز رو توي يك جاي سرد ببريد. شايد اونجا باز بشه. مثل باز كردن در قوطي كه توي آب سرد مي زاريم. اين رو هم توي هواي سرد بزاريد. البته مطمئن نيستم سرد. شايد هم گرم.
    Anoosh-Em تشکر می‌کند.
    عليرضا تارا

كاربر فعال
    تشکر کرده
    1617

کمی روغن چرخ خیاطی بزنید..
    وحید بیگدلی

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام:

بعضی مواقع فیلتر یا مواردی از این دست به دلایلی اتفاق دیگری ممکن است بیافتد...

فرضا برای فیلترهایی اینچنین( که یک مورد برای خودم اتفاق افتاد) با زور زیاد و هر ترفندی فیلتر باز نشد. اما موردی یادم افتاد و آنهم اینکه دیده بودم بعضی از فیلتر هایم یا به دلایل کیفیتی نامرغوب یا طراحی های خودشان اندکی شیشه درون آن فریم بازی دارد. با دقت به این نکته که زور زیاد میتواند باعث دفرمه شدن جزیی فریم فیلتر باشد همین موضوع باعث افزایش نیرو در سطح تماس بین فریم فیلتر با قسمتی از لنز خواهد بود...

با در نظر گرفتن این نکته با نیرویی کم و تکانی جزیی در چند مرحله فیلتر براحتی باز شد.

این احتمال هست که مشکلی که برای شما پیش آمده با چند خط بالا تفاوت داشته باشد ولی این مورد جیزیست که میتواند اتفاق بیافتد

یک بررسی روی آن داشته باشید.

با نیرویی کم سعی کنید به هر روش از دفرمه شدن فریم فیلتر ( منظور تمایل به دفرمه شدن در اثر نیروی زیاد اعمال شده ) جلوگیری کنید منتها به هر شکل طبق فرمایش فرهاد خان حتی المقدور فیلتر را محکم نبندید یا در انتهای چرخش فیلتر ( جایی که فیلتر کاملا بسته میشود ) از نیروی ضربه ای خود داری کنید

( بعضی مواقع اگر چه ممکن است با دوری آرام اقدام به بستن فیلتر کنیم ولی به دلیل اینکه ممکن است دقت نکنیم کجا دقیقا فیلتر سفت میشود ناخودآگاه انتهای بست یک ضربه ای هر چند خفیف هم میتواند در باز کردن آن تولید اشکال کند)

این روش اگر چه در مورد فیلتر یک روش تجربی است ولی در جاهایی از این روش در نگهداری و کار با ............ استفاده میشود

موفق باشید
    A_Maddah، AslanAslan و Anoosh-Em تشکر می‌کنند.

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

1. یک دستکش لاستیکی به دست کنید. ( دستکش های لاتکس پزشکی و یا دستکش ظرفشویی نچندان ضخیم- در واقع چسبنده بودن دستکش مد نظر است)
    2. پیرامون فیلتر را به آرامی بگیرید و سعی کنید سطح تماس دستان با فیلتر زیاد باشد.با کف دست و انگشتان دور فیلتر بگیرید و سعی کنید نیروی یکسان به محیط فیلتر وارد نمایید. ( همانطور که دوستان فرمودند باید شدیدا از اعمال نیروی نامناسب و دفرمه شدن فیلتر جلوگیری کنید.)
    3.در همین حالت به جای حرکت دادن فیلتر ،بدنه لنز را به آرامی بگردانید.
    morteza khademy تشکر می‌کند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر آشنا nikon_ir آواتار ها
    تشکر کرده
    67

شاید چیزی که مینویسم خیلی خنده دار باشه ولی من نتیجه گرفتم :

برای من 4 دفعه این اتفاق افتاد و تنها راه حلی که به ذهنم رسید این بود که رفتم سراغ گردن کلفت محلمون یعنی بقال محل که آدم قوی هیکلی بود و دستهاش مثل انبردست و دادم دستش و بهش گفتم برام باز کنه و اونم با یه زور باز کرد داد بهم من فکر کنم بجای این کارهای دیگه شما هم بگردین یه آدم نخراشیده ...

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    250

ببخشید، این فیلتر و لنز رو در بدنه های نیکون به طرف حرکت عقربه های ساعت باید چرخاند تا باز شود دیگر؟
    حکایت غریبی است، زیستن در این دنیای پلاسیده...

كاربر همراه rezafh آواتار ها
    تشکر کرده
    3513

نقل قول نوشته اصلی توسط Dante نمایش پست ها
    ببخشید، این فیلتر و لنز رو در بدنه های نیکون به طرف حرکت عقربه های ساعت باید چرخاند تا باز شود دیگر؟
    لنز بله ولی فیلتر خیر
    فیلتر در جهت عقربه های ساعت بسته میشود و در خلاف جهت باز میشود در حالی که لنز برعکسه
    و فقط برای نیکون اینطوری نیست (فیلترها که نیکون و کانن ندارند ! )
    alimorteza تشکر می‌کند.
    Nikon D5000 | 18-200mm VR II | 50mm F1.8G | SB-900

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12234

با سلام

هم اکنون که راهنمایی های دوستان رات میبینم موفق به باز کردنش شده ام.
    از کمک دوستان و اساتید ممنونم. فیلتر را نباید سفت کرد این مطلبی است که اگر کسی نداند مثل من فاجعه میآفریند!

بهرحال بعد از اینکه حسابی دستم تاول زد ( آنقدر که با هاش کشتی گرفتم) از یک روش خاص استفاده کردم منتها یک کم بد آموزی داره

اول اینکه لنز را تا منتها آن زوم کردم تا قسمت یک تیکه آن آخرج شود و با دست آن را نگه داشتم که یک وقت نچرخد ( چون آگر میچرخد قطعا لنز نابود میشد! و با یک آچار شلاقی 70 سانتی که تمام آنرا با دستمال کاغذی و چسب نواری پوشاندم که سطح تماس فلزی نداشته باشد. بعد فقط لبه فیلتر را گرفتم ابدا لنز را نگرفتم چون این کار ریسک داشت شکستن یک فیلتر مهم نیست اما لنز... بهر حال فقط لبه فیلتر را گرفتم و سایز دهانه آچار را طوری تنظیم کردم که وقتی فیلتر را میگیرد فقط کیپ بشه فشار بیشتر وارد نشه که لهش کنه بعد با دفعه سوم موفق شدم. جالب اینجا بود که اینقدر سفت شده بود که با آچار شلاقی دوبار اول باز نشد. هم اکنون به هیچ چیز آسیبی وارد نشد فیلتر هم که خودم را برای خراب شدنش آماده کرده بود هم سالمه !

در همنجا گفته باشم کاری که من کردم غلط است. اگر کسی این کار را بکند ریسک بزرگی کرده.

ضمنا این بلا سر 24-70 دومیلیونی جدیدم اومده بود ! منتظره جالبی بود 24-70 با آچار شلاقی!

باسپاس

انوش
    mreza1001، rezafh و Mehdi Rojaie تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 9 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین