صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 32
Like Tree121تشکر

موضوع: Camera AF Microadjustment

كاربر فعال Kourosh Kahal آواتار ها
    تشکر کرده
    9817

پیش فرض پاسخ: Camera AF Microadjustment

:Hamid Moradi
    گویا بعد از adjusment مقدار CA کمی کاهش پیدا کرده و یا من اشتباه می بینم ؟

تو سایز اصلی چنین چیزی دیده نمیشه.
    احمق را موافق حماقتش جواب مده مبادا تو نیز مانند او بشوی.
    احمق را موافق حماقتش جواب بده مبادا خویشتن را حکیم بشمارد.

كاربر بسیار فعال Pooyan آواتار ها
    تشکر کرده
    7620

پیش فرض پاسخ : پاسخ: Canon EOS 50D

سلام؛
    اين هم يك مطلب به نقل از سايت BPN:

کد:
    http://www.birdphotographers.net/forums/showthread.php?58042-AF-microadjustment-tricks
    Who knows, Who knows
    Who knows, which way the whirlwind blows
    Or where the trail of tomorrow goes
    For a man without a star

كاربر بسیار فعال Pooyan آواتار ها
    تشکر کرده
    7620

پیش فرض پاسخ : AF micro adjustment function

سلام؛
    پيرو پست قبلي، چند وقت پيش با افشين عزيز در مورد Microadjust لنز 150-500 خودم صحبت مي كردم كه افشين جان مثل هميشه به خوبي من را راهنمايي كرد. حالا هم اين مطلب را در فروم BPN ديدم (البته مطلب كمي قديمي است و شباهتهايي هم با راهنمايي‌هاي افشين دارد) گفتم بد نيست با توجه به اهميت موضوع براي دوستان هم مطرح كنم. (الان ياد آن دوستي افتادم كه با شارپنس 24-105 مشكل داشت)
    لازم به ذكر است كه با توجه به عدم وجود MA در دوربينهاي سه رقمي كنون، اين كار فقط به درد دوربينهاي دو رقمي به بالا (و بالاتر از 30D) مي خورد.
    ----------------------------------------------------------------------------------

يك راه ساده براي microadjustment در دوربينهاي كنون

نوشته آرش حاذقي

وسايل مورد نياز:
    يك سه پايه و هد محكم، يك سطح با كنتراست مناسب و يك آيينه كوچك

اول بايد يك هدف مناسب با اجزاي داراي كنتراست بالا پيدا كنيم كه مي‌تواند يك چارت استاندارد، يك اسكناس يا يك نقشه باشد، چيزي كه مهم است اين است كه بايد كاملا تخت باشد.
    هدف را بايد در فاصله 25 الي 50 برابر Focal Lenght به ديوار آويزان كنيم. براي لنزهاي زوم بايد Focal Lenght را انتخاب نمود كه بيشترين استفاده را دارد. حال بايد دوربين را بر روي سه پاييه طوري تراز كنيم كه سنسور آن كاملا موازي سطح هدف باشد. براي اين كار مي توان آيينه كوچك را بر روي سطح هدف قرار داد و سپس از چشمي دوربين به آن نگاه كرد. سپس دوربين را طوري تنظيم كرد كه مركز لنز در درون آيينه كوچك ديده شود و سپس هد بايد كاملا قفل شود.
    خوب حالا وقت استفاده از Canon EOS Utility است:
    1-دوربين را از طريق USB PORT به كامپيوتر متصل كنيد.
    2- Canon EOS Utilityرا اجرا كنيد
    3-در منوي Camera Setting بر روي گزينه remote shooting كليك كنيد.
    4-حال بر روي Remote Live View Shooting كليك كنيد تا پنجره مجزا باز شود.

5-مطمئن شويد فكوس در مد Phase Detect (quick mode AF) باشد

6-نقطه فكوس مركزي را انتخاب كنيد
    7-بر روي آيكون ذره بين كليك كنيد تا به اندازه واقعي برسيد.

8-بر روي AF-On كليك كنيد تا دوربين شروع به اتوفكوس كند.
    9- بر روي بزرگنمايي 200% كليك كنيد. در اين حالت خروجي 2:1 سنسور را مشاهده خواهيد كرد. دقت كنيد سه پايه و هد كاملا محكم باشند و حركتي در اطراف آنها يا هدف وجود نداشته باشد.

10-بر روي دكمه هاي > يا < كليك كنيد تا فكوس به جلو و عقب برود. (هر مرتبه فقط يك كليك) اين كار را ادامه دهيد تا به شارپترين تصوير در مانيتور برسيد. براي اين كار به خطوط كنتراست دار موجود در هدف دقت كنيد تا با قضاوت از اين طريق به بهترين حالت برسيد. يادداشت كنيد با توجه به لحظه شروع چند كليك و به كدام جهت حركت كرده ايد.

11-چند لحظه بعد مجددا مراحل را تكرار كنيد.
    12-هر كليك بر روي دكمه هاي > يا < نشانگر يك واحد تغيير در Micro Adjust دوربين است.
    13-با كليك بر روي خروج در پنجره هاي Zoom View و Remote Live View از حالت Live View خارج شويد.
    14-بر روي قسمت تنظيم microadjustment دوربين خود رفته و دقيقا براساس نتايج به دست آمده آن را تنظيم كنيد.
    15-حال با تنظيمات جديد كار را از قدم 3 مجددا تكرار كنيد. اگر تصوير در بزرگنمايي 200% در شارپترين حالت خود قرار داشت، كار تمام است؛ در غير اين صورت كار بايد تا رسيدن به آن تكرار شود.

موفق باشيد
    nmroshan، A_Maddah، K_NMT و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Who knows, Who knows
    Who knows, which way the whirlwind blows
    Or where the trail of tomorrow goes
    For a man without a star

كاربر ويژه Kaveh Ghobadi آواتار ها
    تشکر کرده
    14101

نقل قول نوشته اصلی توسط batista_soheil نمایش پست ها
    عرض ادب خدمت جناب قاسمي عزيز
    به مشكلي برخوردم كه واقعا آزار دهنده شده
    بعد از فوكوس كامل و شات زدن احساس ميكنم كه فوكوس عقب تر انجام ميشه اين مشكل در لنز ٩٠ تامرون من وجود داره و با ١٨-١٠٥ اصلا اين مشكل ديده نميشه
    اين موضوع مربوط به ايراد دوربين ميشه يا لنز؟
    آيا قابل رفع شدن هست؟
    متشكرم
    سهیل جان احتمالا مشکل بک فوکوس دارید.این مشکل در اغلب لنز ها و لوازم اپتیکی وجود دارد.اما در برخی بسیار جزیی است و در برخی خیلی شدید.

اگر زیاد جدی نیست دست اش نزنید ( اما احتمالا چون ماکرو است بیشتر به چشم تان خواهد آمد چون در فواصل نزدیک فوکوس می کنید )

اما اگر جدی است در دوربین های جدید ( والله خاطرم نیست دوربین شما چه بود ) امکانی برای رفع این مشکل به صورت نرم افزاری هست که با قدری جابجایی و روش های خاص می توانید این مشکل را برطرف کنید.

جناب قاسمی هم می توانند کمک تان کنند و لنز را تعمیر کنند اما بنده شخصا اعتقاد دارم که به صورت نرم افزاری مشکل را برطرف کنید راحت تر خواهید بود .
    R.Asgari، Madjidm، M.Barani و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر ويژه shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    6919

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    سهیل جان احتمالا مشکل بک فوکوس دارید.این مشکل در اغلب لنز ها و لوازم اپتیکی وجود دارد.اما در برخی بسیار جزیی است و در برخی خیلی شدید.

اگر زیاد جدی نیست دست اش نزنید ( اما احتمالا چون ماکرو است بیشتر به چشم تان خواهد آمد چون در فواصل نزدیک فوکوس می کنید )

اما اگر جدی است در دوربین های جدید ( والله خاطرم نیست دوربین شما چه بود ) امکانی برای رفع این مشکل به صورت نرم افزاری هست که با قدری جابجایی و روش های خاص می توانید این مشکل را برطرف کنید.

جناب قاسمی هم می توانند کمک تان کنند و لنز را تعمیر کنند اما بنده شخصا اعتقاد دارم که به صورت نرم افزاری مشکل را برطرف کنید راحت تر خواهید بود .
    ممنون جناب قبادي
    دوربين من دي ٩٠ هستش
    بك فوكوس فقط در اوتوفوكوس وجود داره؟يعني در فوكوس دستي هم بك فوكوس وجود داره؟
    من براي ماكرو از فوكوس دستي استفاده ميكنم و ظاهرا مشكلي ندارم اما كنجكاو شدم كه اين موضوع در فوكوس دستي هم وجود داره يا خير
    مشكل بك فوكوس اين براي عكسهاي غير ماكرو حدود ٣ سانتيمتر عقب تر فوكوس انجام ميشه و در دياف باز اين موضوع بيشتر اذيت ميكنه
    آيا مشكل من با نرم افزار حل ميشه؟

تشکر کرده
    14101

خوب فکر کنم اینجا از بقیه جاها بهتر است.

اول یک سوال آیا نیکون دی 90 میکرو ادجاسمنت دارد؟ ( من خاطرم نیست اما فکر کنم دارد ! چرا جستجو نمی کنم ؟ چون با اینترنت ذغالی ایرانسل کانکت هستم )

اگر دارد می شود از متد های مطرح شده در این تاپیک استفاده کرد.

بک فوکوس فقط در زمان اتوفوکوس رخ خواهد داد.

اغلب یا جلو تر یا عقب تر بر روی دیافراگم های باز دیده می شود.

از یک خط کش و استفاده از دوربین با زاویه 45 درجه می توانید ببیند که آیا خطایی هست یا نه.سعی کنید که حدود 30 سانتی متر بین خط کش و دوربین فاصله باشد.

زاویه دوربین و خط کش هم حدود 45 درجه و چند عکس تهیه کنید.مثلا بر روی عدد 20 فوکوس کنید ( از طریق لایو ویو با بزرگ نمایی 10 برابر ) و بعد از عکاسی آن را چک کنید.با باز ترین دیافراگم ممکن به اضافه نور کافی و استفاده از قفل آینه بر روی سه پایه و یکی دو استاپ ایزو بالا که سرعت شاتر مثلا کمتر از 1/200 نشود تا درصد خطا به کمترین میزان برسد.

بعد متوجه خواهید شد که آیا بک فوکوس یا فرانت فوکوس دارید یا خیر.

بعد از آن از طریق متد های مختلف ارائه شده در این تاپیک آن را اصلاح کنید ( البته اینها همگی منوط به این است که اتوفوکوس ادجاست در دوربین شما وجود داشته باشد )
    ویرایش توسط Kaveh Ghobadi : Saturday 21 July 2012 در ساعت 22:39
    R.Asgari، aidin594، Madjidm و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir
    I am a visual man. I watch, watch, watch. I understand things through my eyes. Henri Cartier-Bresson

كاربر ويژه shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    6919

نقل قول نوشته اصلی توسط Kaveh Ghobadi نمایش پست ها
    خوب فکر کنم اینجا از بقیه جاها بهتر است.

اول یک سوال آیا نیکون دی 90 میکرو ادجاسمنت دارد؟ ( من خاطرم نیست اما فکر کنم دارد ! چرا جستجو نمی کنم ؟ چون با اینترنت ذغالی ایرانسل کانکت هستم )

اگر دارد می شود از متد های مطرح شده در این تاپیک استفاده کرد.

بک فوکوس فقط در زمان اتوفوکوس رخ خواهد داد.

اغلب یا جلو تر یا عقب تر بر روی دیافراگم های باز دیده می شود.

از یک خط کش و استفاده از دوربین با زاویه 45 درجه می توانید ببیند که آیا خطایی هست یا نه.سعی کنید که حدود 30 سانتی متر بین خط کش و دوربین فاصله باشد.

زاویه دوربین و خط کش هم حدود 45 درجه و چند عکس تهیه کنید.مثلا بر روی عدد 20 فوکوس کنید ( از طریق لایو ویو با بزرگ نمایی 10 برابر ) و بعد از عکاسی آن را چک کنید.با باز ترین دیافراگم ممکن به اضافه نور کافی و استفاده از قفل آینه بر روی سه پایه و یکی دو استاپ ایزو بالا که سرعت شاتر مثلا کمتر از 1/200 نشود تا درصد خطا به کمترین میزان برسد.

بعد متوجه خواهید شد که آیا بک فوکوس یا فرانت فوکوس دارید یا خیر.

بعد از آن از طریق متد های مختلف ارائه شده در این تاپیک آن را اصلاح کنید ( البته اینها همگی منوط به این است که اتوفوکوس ادجاست در دوربین شما وجود داشته باشد )
    سپاس
    بعید میدونم این گزینه در D90 وجود داشته باشه
    جالبه بدونید که الان با خط کش امتحان کردم هیچ مشکلی نداره ! اما بیشتر اوقات در محیط آزاد و زیر نور محیط این مشکل رو دارم
    الان سرچ کردم و مطمعن شدم که این امکان در D90 وجود نداره
    Kaveh Ghobadi و Dariush Chegini تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1968

D90 میکرو ادجاسمنت ندارد
    shahbazi تشکر می‌کند.

كاربر همراه alirezasabaghi آواتار ها
    تشکر کرده
    903

سلام و عرض ادب

من با دی90 همین مشکل (back focus (80-200 2.8رو داشتم . با یک اچار الن دو تا پیچ زیر ایینه رو تنظیم کردم و مشکل رفع شد .

Site
    mtzaker، shahbazi و auditore تشکر می‌کنند.
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

تشکر کرده
    14101

امیر عبدل پناه یک تذکری داد که به نظرم درست است ( البته روش ها متفاوت هستند ) ترجیحا از طریق همان ویزور و مثلا نقطه مرکزی فوکوس این آزمایش را انجام دهید.چون با لایو ویو شاید مشکلاتی به وجود بیاید. ممنون از امیر عزیز...

اینک لینک هم خیلی خوب است...

Lens micro-adjustment - Autofocus calibration solutions
    ویرایش توسط Kaveh Ghobadi : Saturday 21 July 2012 در ساعت 23:45
    Madjidm، M.Barani و shahbazi تشکر می‌کنند.
    کاوه قبادی
    Exposure.ir

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین