نمایش نتایج : از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
Like Tree20تشکر
  • 1 Post By rezakh
  • 2 Post By rezakh
  • 10 Post By M.R.Shahbazi
  • 7 Post By M.R.Shahbazi

موضوع: فیلتر برای ساخت عینك دید در شب

كاربر جديد
    تشکر کرده
    4

پیش فرض فیلتر برای ساخت عینك دید در شب

سلام و وقت دوستان به خیر
    همونطور که از عنوان تاپیک مشخص هست قصد دارم یه وسیله ساده دید در شب بسازم و امیدوارم بتونم از تخصص دوستان استفاده کنم..
    به طور خلاصه پروژه به این صورت هست که یک نورافکن مادون قرمز هست و یک عینک معمولی با فیلتر مادون قرمز.
    مقداری جستجو کردم و ظاهرآ این کار شدنیه و طبق چند مقاله و فیلمی که دیدم فیلتر هایی به نامهای
    congo blue و primery red مناسب این کار هستند لینک محصول هم :
    خوب مشکل از این جا شروع میشه:
    اول از همه اینکه متاسفانه من هر چه کتاب و دیکشنری خوندم چیزی دستگیرم نشد که اینها چی هستند.نوعی تلق هستند؟آیا اسم خاصی تو ایران دارن؟جایی هست که بشه تهیه کرد؟
    دوم اینکه آیا جایگزینی دارند؟مثلآ فیلترهایی که در عکاسی یا نجوم استفاده میشن هیچکدام به درد کاری که من میخوام بکنم میخورن؟
    و آیا به نظرتون عملی هست؟
    از توجه شما پیشاپیش ممنونم

كاربر ويژه rezakh آواتار ها
    تشکر کرده
    2259

پیش فرض پاسخ: فیلتر برای ساخت عینك دید در شب

اینها هیچکدوم بدرد بخور نیست .اگه بتونی یک سونی f-717 پیدا کنی ارزون هم هست عکس هم میگیره .کارتو راه میندازه
    ویرایش توسط rezakh : Sunday 6 September 2009 در ساعت 23:28
    newbie تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    4

سلام
    از راهنماییتون ممنون
    اما من قصدم تنها یه راه ساده و ارزون و راحت فقط برای دیدن در تاریکی هست.یه عینک معمولی و زاویه دید نسبتآ طبیعی و کاربرد راحت چیزیه که دنبالشم.
    در مورد بی اثر بودنش اگر ممکنه یه توضیح کوتاه بدید ممنون میشم.

كاربر ويژه rezakh آواتار ها
    تشکر کرده
    2259

معمولا در ایران هرگاه به دنبال ساخت چیزی هستی انقدر کم و کاست وجود خواهد داشت که یا از ساخت آن منصرف میشی یا باید از المان های مشابه استفاده کنی .نهایتا هم نتیجه مشخص است .مثلا من کلی دنبال فیلتر مادون قرمز بودم .نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه هم پیدا نکردم.نه در ژاپن(خودکاخانه هویا).بلکه دوستی از امریکا از طریق ای بی این فیلتر رو از هنگ کنگ خریداری کرد
    mreza1001 و newbie تشکر می‌کنند.

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

آن چیزی که شما دیده اید فیلترهای نوردهی هستند و ربطی به مادون قرمز ندارند. کلا طیف مادن قرمز در محدوده غیر قابل دیدن یا نامرئی برای چشم ما قرار دارد و امکان تغییر فرکانس آن با استفاده از یک فیلتر ساده وجود ندارد. یعنی فیلتری نداریم که نور غیر مرئی را برای مامرئی کند. تمام دوربین های دید در شب دارای یک سنسور تصویر همانند دوربین‌های دیجیتال یا دوربین‌های فیلمبرداری هستند که می توانند نور مادون قرمز را ثبت کنند و به صورت تک رنگ نشان دهند. چون در طیف مادون قرمز رنگ دیده نمی شود و همه چیز تک رنگ است.
    بهترین کار خرید یک دوربین قدیمی فیلمبرداری است، مخصوصا سونی های قدیمی که در تبلیغاتشان گفته می شد در تاریکی مطلق فیلمبرداری می کنند. این دوربین ها فیلتر مادون قرمز نداشتند و می توانستند نور مادون قرمز را ببینند. بعد روی خود دوربین هم یک چراغ مادون قرمز داشت که در تاریکی روشن می شد و شما می توانستید در ال سی دی یک تصویر سیاه سفید ببینید. این دوربین ها الان خیلی ارزان هستند (دست دوم) و می توان به قیمت های بسیار کمی آنها را خرید و به عنوان دوربین دید در شب از آنها استفاده کرد. اکثر دوربین های امروزی بخاطر بالا بردن کیفیت تصویر در نور روز دارای فیلتر مادون قرمز بر روری سنسور هستند و نمی توانند نور مادون قرمز را ببینند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    4

از توجهتون ممنونم.
    اگر ممکنه این ویدیوی کوتاه رو ببینید:
    http://rapidshare.com/files/27674507...ty_Control.flv

از یوتوب ریپ کردم.توی کامنتها هم زیاد دیدم که نوشتن امتحان کردن.به نظرتون من اشتباه میکنم یا واقعآ به همین سادگی هست؟یه جور سرکاری نیست؟

سوال دیگه اینکه آیا این فیلتر ها در ایران پیدا میشن؟
    باز هم ممنون

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

ویدیو را دیدم. به نظرم یک کلک برای سر کار گذاشتن ملت است. با دوربین ویدیو یی از پشت عینک فیلمبرداری کرده اند. آنچه که نشان داده می شود چیزی است که دوربین دیده است، نه چیزی که چشم غیر مسلح می‌تواند ببیند.
    تا جایی که اطلاعات فیزیکی من می‌گوید این کار موثر نیست. فیلترها هم چیزهای خاصی نیستند. دو فیلتر آبی و قرمز ساده هستند.

كاربر جديد minoot آواتار ها
    تشکر کرده
    2

Arrow پاسخ: فیلتر برای ساخت عینك دید در شب

نقل قول نوشته اصلی توسط M.R.Shahbazi نمایش پست ها
    ویدیو را دیدم. به نظرم یک کلک برای سر کار گذاشتن ملت است. با دوربین ویدیو یی از پشت عینک فیلمبرداری کرده اند. آنچه که نشان داده می شود چیزی است که دوربین دیده است، نه چیزی که چشم غیر مسلح می‌تواند ببیند.
    تا جایی که اطلاعات فیزیکی من می‌گوید این کار موثر نیست. فیلترها هم چیزهای خاصی نیستند. دو فیلتر آبی و قرمز ساده هستند.
    سلام
    با توجه به گفته جناب عالی

اگر چنین فیلتری باشه اول خیلی گرونه حتما با پوشش نانوکربن سلیکون و...
    ضمنا فیلتر دید در شب لازمه وجودیش سیستم و حسگر های الکترونیکیه
    با این تفصیر باید حجم 1 کیلوی چطور به دهنه لنز باید بست

باسپاس

كاربر آشنا Sam5154 آواتار ها
    تشکر کرده
    48

تمام سنسورهای دیجیتال به نور مادون قرمز حساس هستند. برای همین توی تمام دوربین های دیجیتال از یک فیلتر مادون قرمز بر روی لنز استفاده میکنند تا مانع رسیدن مادون قرمز به سنسور بشن. (برای اینکه روی کیفیت تصویر اثر نذاره) اگه بتونین این فیلتر رو بردارین میتونین عکس های در رنج مادون قرمز بگیرین. بنابراین به یه دوربین دیجیتال کهنه احتیاج دارین که اگه خرابش کردین خیلی ضرر نکنین.
    احتمالا اون فیلترهایی که اشاره کردن برای حذف نورهای مریی بوده تا تصویر خیلی روشن نشه.
    توی همین فروم هم من قبلا یه تاپیک راجع به عکاسی مادون قرمز دیدم. دوستانی هستند که در این زمینه کار کردند. جستجو کنین و باهاشون تماس بگیرین حتما بهتون کمک خواهند کرد