نمایش نتایج : از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
Like Tree40تشکر
  • 8 Post By farhad44
  • 6 Post By Kourosh Kahal
  • 6 Post By farhad44
  • 3 Post By amirfarbod
  • 17 Post By lamagra

موضوع: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

پیش فرض Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG

سلام

كمي عجيبه كه تا به حال تاپيكي راجع به اين لنز نداشته ايم. اين لنز با اينكه خيلي قديميه (سال 2001 معرفي شده) ولي ريويو ها مي گن لنز بدي نيست.

تنها ايرادش به نظرم ديافراگم نسبتا بسته اش است وگرنه به نسبت قيمتش (حدود 450.000 تومان) بايد لنز خوبي (به خصوص براي فول فريم ها) باشه.

كسي تو فوروم اين لنز رو داره ؟

من عصري اين لنز رو از نزديك ديدم و به نظرم كيفيت ساخت قابل قبولي ( مثلا نسبت به 70-17 و 20-10) داشت.

اينم چند تا ريويو :
    کد:
    http://www.photozone.de/canon-eos/311-sigma-af-15-30mm-f35-45-ex-dg-lab-test-report--review

http://www.slrgear.com/reviews/showproduct.php/product/195/cat/all

http://www.bythom.com/1530lens.htm

http://www.fredmiranda.com/reviews/showproduct.php?product=94&sort=7&cat=37&page=1

http://www.photographyreview.com/mfr/sigma/35mm-zoom/PRD_96751_3128crx.aspx
    ARASH II، A. Mohammadi، FARID و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر فعال Kourosh Kahal آواتار ها
    تشکر کرده
    9817

پیش فرض پاسخ: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG

سلام
    به نظر یه موردی که در مورد اینجور لنزها با این مدل عدسی کروی شکلشون وجود داره بسته نشدن فیلتر روی دهنهء
    لنز هست.
    ولی کلا" لنزهای سری EX سیگما کیفیت بدنه بسیار خوبی دارن .ضد خش هم هستند.
    yaghoobi، farhad44، FARID و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    احمق را موافق حماقتش جواب مده مبادا تو نیز مانند او بشوی.
    احمق را موافق حماقتش جواب بده مبادا خویشتن را حکیم بشمارد.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط reza999 نمایش پست ها
    سلام
    به نظر یه موردی که در مورد اینجور لنزها با این مدل عدسی کروی شکلشون وجود داره بسته نشدن فیلتر روی دهنهء
    لنز هست.
    ولی کلا" لنزهای سری EX سیگما کیفیت بدنه بسیار خوبی دارن .ضد خش هم هستند.
    سلام

بله البته از برخي فيلترهاي پشت لنز مي شه استفاده كرد :

کد:
    http://reefphoto.com/index.php?main_page=product_info&products_id=1043
    yaghoobi، Kourosh Kahal، Canon! و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر فعال FARID آواتار ها
    تشکر کرده
    6635

لنز جذابیه مخصوصا شکل کروی لنز اینجور لنزها زیبا هستند البته کیفیت خوبی هم داره

کد:
    http://www.pbase.com/cameras/sigma/1530_35
    عکاس باشی! عکاس باشی! عکستو بی هوا بگیر!
    یه عکس بی پرده ناب از روزگار ما بگیر!

كاربر جديد
    تشکر کرده
    5

بنده حدود ۳سال با این لنز همراه یک دوربین فول فریم کار کردم

لنز بسیار خوبی‌ بود و ازش راضی‌ بودم،

فقط چندتا مشکل داره که براتون توضیح میدم

۱. روز‌های اول همچی‌ درست بود، بعد از ۳-۴ ماه وقتی‌ لنز را به دوربین وصل می‌کردم، از ویزر که نگاه می‌کردم همه‌‌جا تقریبا تاریک میشد، که مجبور میشودم چندتا شات بیهوده بزنم تا درست بشه.

بعد از گذشته ۱سال متوجه شدم این حالت کمی‌ بیشتر شده

و بعد از ۲سال متوجه شدم که عکس‌ها نسبت به تنظیم نوری که می‌کنم روشنتر میافته ( خیلی‌ روشنتر )، بعد از بررسی فهمیدم اگر فاصله کانونی زیر ۲۰ باشد مثلا (۱۹-۱۸-۱۷-۱۶-۱۵) دیافراگم بسته نمی‌شود و عمل نمیکند .

در گوگل کمی‌ جستجو کردم، فهمیدم این لنز ۸۰% این مشکل براش پیش میاد . تعمیرگاه هم بردم گفتند که این قطعاتش نیست.

۲. یکی‌ دیگه از مشکلاتش اینه که فیلتر روی لنز بسته نمی‌شه، باید از فیلتر‌های پشت لنز استفاده بشه.

۳.آبراسيون رنگي به علت کروی بودن عدسی

این مشکلاتی بود که باهاش مواجه شدم، تصمیم گرفتم دیگه لنز سیگما نگیرم ( البته ممکن لنز‌های دیگه سیگما خوب باشند و بنده تجربه نداشته باشم ولی‌ این مشکل من با لنز سیگما بود)
    KHAKSAR، saeed2vfx و azari kei تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه lamagra آواتار ها
    تشکر کرده
    12097

و اما سیگما 30-15 ...
    بعد از دو هفته کار کردن با این لنز فراموش شده سیگما تصمیم گرفتم تجربیات و مشاهدات خودم رو با شما عزیران به اشتراک بگذارم.
    وقتی لنز رو از کیف برزنتی که با لنزهای سیگما ارائه میشه بیرون آوردم کمی تعجب کردم.چون با یک لنز بزرگ و قد بلند مواجه شدم :) لنز تقریبا هم اندازه 28-16 توکینا یا 24-14 نیکونه.حتی کمی هم از این دو لنز بلندتره.منتها در کمال تعجب با چنین جثه ای وزن خیلی پایینتری نسبت به اونها داره.در دست گرفتن اون حس عجیبی به آدم میده.نا خود آگاه انتظار دارید سنگینتر باشه.
    به جز هود ثابت لنز که فلزی است باقی بدنه لنز از پلاستیک ساخته شده و به همان پوشش مخملی لنزهای قدیمی سیگما هم مجهزه.در دست گرفتن لنز احساس بدی به شما منتقل نمیکنه.لنز کیفیت ساخت معقولی داره.لقی و خلاصی در رینگهای زوم و فوکوس نمیبینید و کلا احساس یک لنز ضعیف و بی کیفیت رو به شما منتقل نمیکنه.ماونت لنز هم فلزی است.
    اگر بخوام ایراد جدی به طراحی این لنز بگیرم بعد از سیستم فوکوس خودکار و دستی کلاچی که بعد بهش میپردازم ...درپوشی است که برای این لنز در نظر گرفته شده.درپوش دو تکه است.به این ترتیب که اول یک حلقه فلزی(احتمالا آلومینیم)روی هود سوار میشه و درپوش تخت روی اون بسته میشه.این حلقه یک پوشش پارچه ای داخل خودش داره که احتمالا برای جلوگیری از سابیده شدن رنگ هود لنز تعبیه شده.اما خودش دردسر سازه و باعث میشه روی هود قفل بشه و برای جدا کردنش از لنز حسابی به زحمت بیافتید.(من رو خیلی اذیت کرد)
    نا گفته نماد که این لنز مجهز به درگاه فیلتر ژلاتینی در محل اتصال به بدنه است.
    کیفیت ساخت لنز به نظرم متوسط رو به بالا و با کمی گذشت،حتی خوبه.
    _MG_7711b.jpg
    فوکوس لنز سرعت مناسبی داره.کند نیست اما سریع هم نیست.اما سر و صدای نسبتا زیادی داره.کاملا در حین فوکوس کردن صدای قیژ قیژ میشنوید.منتها تا زمانی که قصد عکاسی از پلنگ خفته ندارید لازم نیست نگران این موضوع باشید
    سیستم فوکوس دستی به خودکار این لنز هم سیستم کلاچی است که اصلا مورد علاقه خودم نیست.به نظرم سیستم آسیب پذیری است.ولی تفاوت هایی هم با فوکوس کلاچی لنزی مثل 28-16 توکینا داره.در لنز توکینا فقط با پایین کشیدن رینگ فوکوس میتونید فوکوس رو به صورت دستی انجام بدید و دکمه ای روی بدنه لنز پیدا نمیکنید.اما در این لنز اول باید دکمه دستی به خودکار رو روی حالت دستی قرار بدید بعد رینگ رو به سمت پایین بکشید تا فوکوس دستی میسر بشه،بدون فشار دادن دکمه حتی با پایین کشیدن رینگ کماکان در حالت خودکارهم فوکوس میکنه و فقط بعد از فشرن دکمه فوکوس کاملا دستی میشه.
    عملکرد فوکوس کلا نقص خاصی نداره.با دقت و سرعت مناسب انجام میشه.در نور کم سرعت فوکوس کاهش قابل ملاحظه ای پیدا میکنه که عجیب نیست.اما باز هم اگر فوکوس بشه با دقت انجام میشه.
    اما اپتیک لنز:
    شارپنس:
    در بازترین دیافراگم در تمامی فواصل کانونی،در مرکز متوسطه و در گوشه ها سافت.در 15 مم در اف 3.5 گوشه ها واقعا سافتند.در اف 5.6 مرکز کم کم قابل قبول میشه اما گوشه ها خصوصا اکستریم بودر هنوز سافته.در اف 8 گوشه ها خوب میشن و در اف 11 در تمامی تصویر شارپنس مناسبی دارید.همین روابط تقریبا در تمامی طول فاصله کانونی لنز بر قراره.منتها این لنز در سمت تله کمی شارپ تره.در گوشه ها این تفاوت بیشتر دیده میشه.دیروز کنار 28-16 مقایسه ای انجام دادم.کلا لنز 28-16 رو شارپتر دیدم.
    اعوجاج:
    اعوجاج لنز با توجه به اولترا واید بودن لنز خوب کنترل شده.در مقایسه با 28-16 توکینا کاملا عقب تر می ایسته(با در نظر گرفتن این نکته که 28-16 در کنترل اعوجاج عالی است) اما باز هم خوبه و کلا آزار دهنده و شدید نیست.با کمی زوم کردن اعوجاج کمتر میشه و از 17 تا 20 مم اعواج کمی داره.در 20 تا 30 مم هم اعوجاج به هیچ وجه آزار دهنده و حتی محسوس نیست.
    در مقایسه با لنزهایی که فاصله کانونی مشابه دارند عملکرد خوبی داره.
    وینیت:
    بیشترین وینیتی که در تمام لنزهای اولترا واید فول فریم دیدم متعلق به این لنزه!
    رفتار جالبی هم داره.در تمام فوال کانونی در بازترین دیافراگم وینیت بسیار زیاده.اما فقط با بستن یک سوم استاپ دیافراگم بهبود قابل ملاحظه ای رو شاهد خواهید بود.همین که در 15مم دیافراگم رو از 3.5 به 4 تغییر بدید نیمی از اون وینیت برطرف میشه.تا اف8 کمتر و کمتر میشه و در 11و بعد از اون وینیت خاصی در تصویر نمیبینید.
    عملکرد لنز در این زمینه ضعیفه به نظرم.
    فلر:
    همانند تمام لنزهایی که المان برجسته دارند این لنز هم از فلر رنج میبره.همیشگی نیست و فقط در زمانی که منابع نوری خیلی پر قدرت در کادر داشته باشید دیده میشه.اما مثلا اگر از یک آفتاب در حال غروب که به افق خیلی نزدیکه یا کمی هم پایین رفته عکاسی میکنید فلر خیلی کم دیده میشه.
    سی آ:
    سی آ در این لنز نسبتا خوب کنترل شده.در تمام فواصل کانونی تقریبا مقدار ثابتی داره و در کمال تعجب با باز و بسته کردن دیافراگم تغییر خاصی نمیکنه.
    کنتراست و کیفیت رنگها:
    کنتراست این لنز بسیار بالاست.هیچ لنزی ندیدم که کنتراستی بالاتر از این لنز داشته باشه.رنگها در این لنز خیلی خوش لعاب و زیبا دیده میشن.منتها مثل خیلی از لنزهای قدیمی و حتی جدید سیگما رنگها گرمتر دیده میشن.محسوسه کاملا و به راحتی دیده میشه.بعضی ها میپسندن و بعضی ها خیر.این گرمی رنگها رو در زیر نور خورشید به راحتی میبینید.برطرف کردنش گاهی سخته.
    در کل نظرم در مورد این لنز مساعده و خوشم آمد.جمعا به خاطر فاصله کانونی جذاب شارپنس خوب در دیافراگمهای بسته کنتراست بالا وکنترل اعوجاج خوب لنز قابل تاملی است.دیگه تولید نمیشه ولی اگر به نمونه سالم و تمیز(مثل لنزی که من باهاش کار کردم) بر خوردید ارزش بررسی و حتی خرید داره.این به شرطی است که دیافراگم باز و فیلتر گذاری براتون مهم نباشه.
    در نهایت از مرتضی خادمی عزیز به خاطر اینکه این لنز رو در اختیار من قرار دادند تشکر میکنم.

تصویر این لنز بر روی بدنه 6دی کنون:
    _MG_7615b.jpg

همانطور که در عکس هم میبینید لنز نسبتا بزرگی است.
    ویرایش توسط lamagra : Wednesday 8 October 2014 در ساعت 22:05
    Niaz، yaghoobi، K_NMT و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Canon Eos M+11-22+18-55+22mmf/2+90EX
    عقیل احمدی