صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14
Like Tree27تشکر

موضوع: عمق میدان کم با دوربین های غير SLR ... ا

كاربر جديد
    تشکر کرده
    20

Question عمق میدان کم با دوربین های غير SLR ... ا

سلام .
    من یه چند وقتیه که یه دوربین خریدم که گمونم DSLR باید حساب شه اگر کامپکت نباشه ! (در حقیقت Fuji S2000HD)
    خیلی علاقه دارم که عکس های با عمق میدان کم بگیرم البته نه عکسهای ماکرو ( چون با ماکرو مشکل خاصی ندارم و بکگراند رو خوب بلور میکنه )

عکسهای مثلا پرتره که سوژه فوکوس باشه ولی بکگراند بلور بشه حسابی .
    خیلی باهاش ور رفتم . تمام مقاله های سایت رو هم که در مورد این قضیه بود خوندم .
    حالا یا من گیراییم خیلی کمه یا یه چیزی این وسط هست که من نمی دونم .

f رو روی پایین ترین حالت گذاشتم . از سوژه دور شدم و با زوم اپتیکال (15x) زوم کردم ولی باز نتیجه خوب نیست !
    حتی سعی کردم که با فوکوس manual کار بکنم اما چه فرقی میکنه ؟ حالا یا فکوس دستی یا اتوماتیک بلاخره می خوام سوژه تو فکوس باشه دیگه !!!

خلاصه بد جور رفته رو مخم !!! کسی میتونه کمکی بکنه ؟
    تشکر فراوان

كاربر همراه Ali Shadi آواتار ها
    تشکر کرده
    1424

پیش فرض پاسخ: چگونگی ایجاد عمق میدان کم با دوربین های نیمه حرفه ای ؟

دو عامل اساسي رو كه حداكثر فاصله كانوني و بازترين ديافراگم رو كه خودتون امتحان كردين راهكار دسترسي به عمق ميدان كم و بكگراند بلور شدست ، اگه به نتيجه دلخواهتون نرسيده باشين بايد به فكر DSLR باشين.
    تنها موردي كه به ذهنم ميرسه استفاده از فيلترهاي ماكرو خيلي ضعيف مثلا +1 هست كه فكر ميكنم براي پرتره جواب بده
    Christ Melikian، mreza1001 و moralist-boy تشکر می‌کنند.

WWW.GOGNUS.COM علی شادی
    Gear List: Nikon D90 + 18-105vR + 50 1.4D + Sigma 10-20 + Manfrotto 190XPROB + 322RC2 & Panasonic FZ5

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

اینجور که من برداشت کردم ایشون از بلار شدن بیش از حد شاکین؟!!! یعنی سوژه هم بلار میشه . . . ؟

دوربین شما رو نمیشناسم ولی اصول کار یکسان است

شما لطفا یک نمونه از عکسهایی که گرفتید و می فرمایید که خوب نشده رو برای ما بگذارید تا روی همان عکس صحبت کنیم.

دوربین شما چند دیافراگم دارد؟ از چند شروع می شود ؟

f رو روی پایین ترین حالت گذاشتم . از سوژه دور شدم و با زوم اپتیکال (15x) زوم کردم ولی باز نتیجه خوب نیست !
    فاصله کانونی بالا خودش عمق میدان رو کم میکنه.شما دیافراگم رو هم تا آخر باز کردید و مسلما عمق میدان شما به شدت کم میشه.

معمولا همه لنز های زوم در انتهای بازه فاصله کانونی لنگ میزنن پس اگر عکی با کیفیتی می خواین سعی کنیید از آخرین زوم لنز استفاده نکنید.

اینو آزمایش کن: زوم 8X مثلا .و چند شات با دیافراگم های مختلف بگیر.فکر می کنم دیافراگم 6/5 یا 3/6 برای کاری که میخوای خوب باشه

نتیجه تست هاتون رو بگذارید تا دوستان راهنمایی کنند.
    Christ Melikian و moralist-boy تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

اصولا يكي از تفاوت هاي عمده ي SLR ها با دوربين هاي كامپكت و SLR Like ( كه به غلط توسط بسياري از دوستان نيمه حرفه اي خوانده مي شود حال آنكه اكثر SLR هايي كه ما داريم نيز حرفه اي محسوب نمي شوند) همين مسئله ي كنترل عمق ميدان است.

حداكثر بازشدگي ديافراگم دوربين شما در وايد ترين فاصله ي كانوني 3.5 و در تله ترين فاصله ي كانوني 5.4 است. در نتيجه وقتي شما فاصله ي كانوني را بالاتر مي بريد ( اصطلاحا Zoom in مي كنيد) مجبوريد از ديافراگم بسته تري استفاده كنيد و اين تركيب اجازه ي بلر شدن كافي پس زمينه را نمي دهد.

در اين حالت تنها راه؛ استفاده از نرم افزارهاي ويرايش ديجيتالي خواهد بود.

ME، hamid_kh، Christ Melikian و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر همراه unforgiven آواتار ها
    تشکر کرده
    2691

پیش فرض پاسخ: عمق میدان کم با دوربین های غير SLR ... ا

با سلام

دوربین بنده همه dslr می باشد و با همین مشکل عمق میدان زیاد دستو پنجه نرم میکنم . یکی راه کارها هماگونه که جناب فرهاد فرمودند استفاده از نرافزار است. راهکار دیگری هم وجود دارد . برای این منظور می توان از مود ماکرو و حداکثر زوم تله با رعایت حداقل فاصله تا سوژه در حالت تله به عمق میدان کم دست یافت. من اغلب برای گرفتن عکس های ماکرو از چنین روشی استفاده می کنم.

moralist-boy تشکر می‌کند.
    حمید رضا مهجوری

Lumix DMC-FZ28 + EOS 50D + EFS 10-18 STM +EF100mm macro 2.8

كاربر ويژه Mashhadi Vahid آواتار ها
    تشکر کرده
    8302

Exclamation پاسخ: عمق میدان کم با دوربین های غير SLR ... ا

وحيد قديري راد

www.flickr.com/photos/ghadiri

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

غیر از مساله دیافراگم، اندازه سنسور کوچک هم خود باعث خواهد شد که نتوان عمق میدان را کم کرد.
    NASSIRI4080، Amateur، farhad44 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    4827

نقل قول نوشته اصلی توسط moralist-boy نمایش پست ها
    حتی سعی کردم که با فوکوس manual کار بکنم اما چه فرقی میکنه ؟ حالا یا فکوس دستی یا اتوماتیک بلاخره می خوام سوژه تو فکوس باشه دیگه !!!
    فکر کنم فرق کنه...
    عمق میدان (Depth Of Field (DOF
    شما یه محدوده دارید که تمام اجسام تو این فاصله فکوس هستند به نام میدان فکوس که عمق اش (طول این محدوده) به عوامل کنترل کننده ای که ذکر شد بستگی داره(فاصله کانونی، دیافراگم، فاصله ی فکوس، اندازه ی سنسور و احیاناً...)، محل آغاز و پایان این محدوده به محل فکوس شما بستگی داره.

دوربین در مود اتوفکوس صرفا جایی فکوس میکند که سوژه ی مورد نظر شما در این میدان واقع شود و ممکن است سوژه ی شما در ابتدای این میدان قرار گیرد و تا فاصله ای پشت سوژه شما هم فکوس باشد، اما شما میتوانید با فکوس دستی محل میدان فکوس را به دوربین نزدیک تر کرده و سوژه ی خود را در انتهای میدان قرار دهید تا بکگراد بیشتر محو شود... البته نمیدانم در عمل و در SLR-Likeها چقدر تاثیرگذار باشد!!

دوستان اگه اشتباه میکنم تصحیح بفرمایید.

نقل قول نوشته اصلی توسط farhad44 نمایش پست ها
    حداكثر بازشدگي ديافراگم دوربين شما در وايد ترين فاصله ي كانوني 3.5 و در تله ترين فاصله ي كانوني 5.4 است. در نتيجه وقتي شما فاصله ي كانوني را بالاتر مي بريد ( اصطلاحا Zoom in مي كنيد) مجبوريد از ديافراگم بسته تري استفاده كنيد و اين تركيب اجازه ي بلر شدن كافي پس زمينه را نمي دهد.
    سلام آقا فرهاد (ببخشید اگه به اسم کوچیک صداتون میکنم، آخه ما با اسم کوچیکتون با شما آشنا شدیم و فامیلیتون هنوز واسم جا نیفتاده)
    یه سوال؛ در این موردی که فرمودین چطور میشه میزان تاثیر این دو فاکتور رو با هم مقایسه کرد؟ یعنی چطور میشه فهمید تاثیر کاهش عمق میدان در اثر افزایش فاصله ی کانونی کمتر از افزایش عمق میدان در اثر بسته شدن دیافراگم است؟
    با تشکر
    ویرایش توسط Saeed.gh.sh : Tuesday 15 September 2009 در ساعت 14:54 دلیل: افزودن سوال پایانی
    FarshadPix و moralist-boy تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط Saeed.gh.sh نمایش پست ها
    سلام آقا فرهاد (ببخشید اگه به اسم کوچیک صداتون میکنم، آخه ما با اسم کوچیکتون با شما آشنا شدیم و فامیلیتون هنوز واسم جا نیفتاده)
    یه سوال؛ در این موردی که فرمودین چطور میشه میزان تاثیر این دو فاکتور رو با هم مقایسه کرد؟ یعنی چطور میشه فهمید تاثیر کاهش عمق میدان در اثر افزایش فاصله ی کانونی کمتر از افزایش عمق میدان در اثر بسته شدن دیافراگم است؟
    با تشکر
    سلام

اولا ممنون من خودم هم اينجوري راحت ترم :)

بهترين روش بررسي ميزان تاثير اون دو فاكتور هم سعي و خطاست چون براي هيچ دو دوربيني مشابه هم نيست بايد از يك سوژه ي ثابت در حالت هاي مختلف عكس گرفت و مقايسه كرد.

غیر از مساله دیافراگم، اندازه سنسور کوچک هم خود باعث خواهد شد که نتوان عمق میدان را کم کرد.
    من اون همه صغرا كبرا چيدم كه نهايتا بگم تازه با همه ي اين اوصاف از يك سنسور 2.3/1 اينچي نمي شه انتظار عمق ميدان يك سنسور سايز DSLR رو داشت كه نمي دونم چرا يادم رفت
    Saeed.gh.sh و moralist-boy تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر جديد
    تشکر کرده
    20

از همه تشکرات فراوان که وقت گذاشتید

اطلاعات دوربین من :
    Lens

Fujinon 15x Optical zoom lens, F3.5 (Wide) - F5.4 (Telephoto)
    Lens focal length

f=5.0 - 75.0 mm, equivalent to 27.6 - 414 mm on a 35 mm camera

Focus distance
    (from lens surface)

Normal:

* Wide: Approx. 70 cm / 2.3 ft. to infinity
    * Telephoto: Approx. 2.5 m / 8.2 ft. to infinity

Macro:

* Wide: Approx. 10 cm - 1 m / 3.9 in. - 3.3 ft.
    * Telephoto: Approx. 70 cm - 3.5 m / 2.3 ft. - 11.5 ft.

Super Macro:

* Approx. 1 cm - 30 cm / 0.4 in. - 1 ft.

Aperture Wide: F3.5 / F7.0, Telephoto: F5.4 / F10.8
    alishadi جان

تنها موردي كه به ذهنم ميرسه استفاده از فيلترهاي ماكرو خيلي ضعيف مثلا +1 هست كه فكر ميكنم براي پرتره جواب بده
    این فیلتر ها چجوریه ؟ روی دوربین سوار میشه ؟ اگه آره روی دوربین من هم میشه استفاده کرد ؟ ممنون

mreza1001 جان
    اینجور که من برداشت کردم ایشون از بلار شدن بیش از حد شاکین؟!!! یعنی سوژه هم بلار میشه . . . ؟
    نه هر وقت میخوام عکسهایی با این خاصیت بگیرم تا بینهایت انگار زومم واضحه و بکگراند بلار نمیشه .
    حتما چند تا عکس میزارم . البته گفتم توی حالت ماکرو مشکلی ندارم .

farhad44 جان
    ر اين حالت تنها راه؛ استفاده از نرم افزارهاي ويرايش ديجيتالي خواهد بود.
    حرفت نا امیدم کرد . ایشالا که با کمک شما دوستان کار نشد نداره !!! :biggrin:

unforgiven جان
    رای این منظور می توان از مود ماکرو و حداکثر زوم تله با رعایت حداقل فاصله تا سوژه در حالت تله به عمق میدان کم دست یافت. من اغلب برای گرفتن عکس های ماکرو از چنین روشی استفاده می کنم.
    آیا توی حالتهای دیگه هم به جز ماکرو جواب میده این کلک ؟ مثلا عکاسی پرتره ؟

Mashhadi Vahid جان
    ممنونم اما قبل ار تاپیک زدن چند بار مطالعه کردم . با این حال موفق نشدم ! خیلی گیجم که نمی فهمم :confused:

nmroshan جان
    حالا با توجه به اندازه سنسور من چیزی دستمونو می گیره ؟

Saeed.gh.sh جان
    اما شما میتوانید با فکوس دستی محل میدان فکوس را به دوربین نزدیک تر کرده و سوژه ی خود را در انتهای میدان قرار دهید تا بکگراد بیشتر محو شود... البته نمیدانم در عمل و در SLR-Likeها چقدر تاثیرگذار باشد!!
    منظورتون اینه که فوکوس رو خیلی نردیک بیارم بعد یواش یواش اینقدر زیاد کنم تا سوژه واضح بشه آره ؟
    خوب به نظر جالب میاد بعد این کار رو ترکیب بکنم با F کوچیک و aperture بالا ؟ درست میگم ؟

ممنون

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین