صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 21
Like Tree44تشکر

موضوع: معضل فیلم های MiniDV

كاربر همراه Ali Talebi آواتار ها
    تشکر کرده
    2397

پیش فرض پاسخ: معضل فیلم های MiniDV

نقل قول نوشته اصلی توسط mahi goli نمایش پست ها
    1. من نمي فهمم كه تا حدي حق با شماست يعني چه؟ همان فيلم وي اچ اسي كه شما گفتيد هم محسناتي در كنار ضعف‌هايش دارد.
    چون من چیزی رو سیاه و سفید نمی بینم ، و این مسئله را "از بیخ" نادرست نمی دانم، گفتم تا حدی.
    نه به دوستمون می گویم دست به فیلمها نزن و کپچر نکن، نه می گویم حتما کپچر کن و تیپ ها را بسوزان. هر کدام محسناتی دارد. و ممکن است هر کدام از ایرادات در یک مقطع معضل شود.
    و آیا به نظر معقول میاد که بنده یه دوربین مینی دی وی دیگه یا یه دستگاه (مثلا VRD-MC5 سونی) به قیمت همون دوربین تهیه کنم فقط برای تماشای فیلم های ضبط شده ؟!
    این اولین معضل!

در مورد عنوان تاپیک هم شاید خود فیلم های DV معضل نباشن ، اما عدم وجود پلیر برای استفاده ی خانگی و استفاده دو منظوره از دوربین که باعث مستحلک شدن و کوتاه شدن عمر دوربین میشه میتونه استفاده از این فیلم ها رو تبدیل به معضل کنه.
    این هم معضل بعدی!
    و مثلا اگر از بین این همه نوار بخواهند صحنه ای را سرچ کنند. معضل نیست؟!
    و سایر مواردی که قبلا اشاره کردم.
    1.
    2. روي نوار ميني دي وي حدود دوازده گيگ ديتا جا مي شود. تبديل اين دوازده گيگ به 4 گيگ آيا از كيفيت آن نمي كاهد؟ حتي كپچر با بعضي نرم‌افزارها هم از كيفيت نوار مي‌كاهد. مگر اينكه اين دوازده گيگ رو بر روي سه دي وي دي رايت كنيد. كه باز هم جاي نوار را نخواهد گرفت.
    من متوجه نمیشم چطور قطع یک تصویربرداری از کیفیت آن می کاهد؟؟؟
    اگر از دستگاه پخش و قطعات و کابل مناسب که نویز و تاخیر روی تصویر ایجاد نکند و فرمت مناسب کپچراستفاده کنید ، هیچ افت کیفیتی بوجود نخواهد آمد.
    فکر نمی کنم حفظ کیفیت یک فیلم ، موضوع چندان پیچیده ای باشد.
    تعجب می کنم! آیا کسی (مثلا در استودیو های فیلمسازی ) که قبلا از دی وی استفاده می کردند یا صداوسیمای خودمون که هنوز هم استفاده می کنه، مشکل کپچر داشتند و از همان فیلم مادر همه چیز رو به تصویر می کشیدند؟؟؟
    ما وقتی مستند علمی که خودمان برای شبکه 4 پر می کردیم میدیدیم، چنین احساسی از افت کیفیت نداشتیم.
    (فرمتها هم آنچنان سنگین و خفن! نبودند. در حد همان دی وی دی خودمان.)

.
    نمي‌دونم شما چطور نوارهاتون رو ريوايند و فوروارد مي كنيد كه لبه‌ فيلمهاي دي وي‌تان خراب مي شود؟ در ضمن اينكه براي نوار آرشيو دوبار ريوايند و فورارد در سال توصيه شده. اين بيش از حد ديگر براي چيست؟
    والله من کاری نمی کنم که تیپ ها خراب بشود، ولی همانطور که قبلا گفتم دستگاه های فرسوده و ایراد دار ، به خوبی می توانند زحمت این کار را بکشند.
    "بیش از حد "مربوط به توصیه شما نبود. شاید ایشان فیلمهایشان را بیش از دو بار در سال تماشا کنند و به دیگران هم امانت بدهند.

4. اين بحث فرمت آرشيو كردن، بحث دامنه‌دار و حاشيه‌داريست و مدت‌هاست سر آن دعواست. علتش هم اين است كه هيچ فرمتي صد در صد كامل نيست. معمولا براي اطلاعات با اهميت نگهداري در چند فرمت توصيه شده.
    والله من دعوایی در این باره تا حالا ندیدم. همه فیلمسازان به خوبی و خوشی تصویربرداری می کنند و ادیت و ... انجام میدن.
    در مورد دعوا های فوق الذکر ، احتمالا ایراد کار از جای دیگری بوده است!

در کل من در سنگری جبهه نمی گیرم. و سعی نمی کنم با بزرگنمایی چیزی را کاملا بد یا کاملا خوب جلوه بدهم.
    همان چیزی را که فکر می کنم می تواند مفید باشد و در حد اطلاعات ناقص بنده است منتقل می کنم.
    نه DV کاملا خوب یا کاملا بد است ، نه فایلهای کپچر شده (خواه روی دی وی دی یا هارد یا هر چیز دیگری.)
    پس توصیه نهایی من هم ، نگه داری اطلاعات روی هر دو فرمت است.

1. برادر طالبي، ممنون كه نظرتون رو گفتيد. اميدوارم كه "چيزي" ياد گرفته باشم.
    برادر نصیری بنده مطمئن هستم که "چیز"های بسیار مفیدی از شما آموختم. ممنون.
    ویرایش توسط Ali Talebi : Tuesday 3 November 2009 در ساعت 09:54
    omid_ و alireza_3d تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا Hossein Nasiri آواتار ها
    تشکر کرده
    168

بله در سازمان خودمان وقتي با 170 داستاني ضبط مي كنند، ديگر عجيب نيست كه فيلم دي وي دي را روي نوار بكشند و پخش كنند.
    اما نكته مهم‌تر
    فكر مي‌كنم اين بحث بيش از اينكه يك بحث فني دقيق باشد دارد تبديل مي شود به زد و خورد
    و نتيجه‌اي هم جز نتيجه نگرفتن سوال كننده اين تاپيك و مطالعه كننده‌هاي بعدي ندارد. (ضمناً آقاي طالبي زنگ آخر دم در وايستن!)

موفق باشيد
    ویرایش توسط Hossein Nasiri : Wednesday 4 November 2009 در ساعت 01:45

كاربر همراه Ali Talebi آواتار ها
    تشکر کرده
    2397

اما نكته مهم‌تر
    فكر مي‌كنم اين بحث بيش از اينكه يك بحث فني دقيق باشد دارد تبديل مي شود به زد و خورد
    و نتيجه‌اي هم جز نتيجه نگرفتن سوال كننده اين تاپيك و مطالعه كننده‌هاي بعدي ندارد.

موفق باشيد
    هر چند بر خلاف میلم پست آخر آف تاپیک شد،
    چون اینجا صحبت کردید، اینجا جواب می دهم.
    دوست گرامی ، چرا در مقابل صحبتهایی که میشه اینطور موضع می گیرید؟
    عرض کردم صحبتهای من از روی تجربه اندک و ناچیز منه که شاید به درد کسی بخوره.
    اگه 100 تا مطلب مفید تحویل می گیرم، مسلما اجازه دارم یکی تحویل بدم.
    من این صحبتهایی که عرض می کنم را تجربه کردم. برگرفته از تخیلاتم نیست و یا خدای نکرده از روی لجاجت عنوان نمی کنم.
    من به اندازه شما حرفه ای نیستم ولی فعالیتهایی داشته ام و چیزهایی دیده ام و آموخته ام.
    وقتی سوالی میشه، من سعی می کنم با توجه به شرایط سوال کننده پاسخ بدهم. نه پاسخی صد درصد فنی در سطح آرشیو سازمان.
    فکر نمی کنید ایشان احتمالا یک کاربر خانگی دی وی هستند و بعد از یکی دو سال که نوارها را فراموش کردند، ممکن است تمام آرشیوشان را از دست بدهند؟
    اگر فکر می کنید صحبتی اشتباهه و فنی و دقیق نیست ، بفرمایید. من ادعایی ندارم.
    اگر من هم در مورد صحبتهای شما نظری دارم، (مثلا سنجش کیفیت تصویر که شما با مقایسه ظرفیت ذخیره مدیا های مختلف، آنرا گیگابایت عنوان کردید و بنده نظر دیگری دارم)، بحث زد و خورد و جنگ و دعوا نیست.
    این صحبتها، تا حدی کم لطفی شماست. توصیه می کنم تاپیکهای قدیمی و مفید مانند این تاپیک را بخوانید
    متاسفم اگر نتونستم چیزی به اطلاعات شما اضافه کنم.
    امیدوارم دوستمون در مورد نوارهای دی وی خودشون تصمیم لازم رو بگیرند.

(از مدیریت محترم عذر خواهی می کنم. منبعد سکوت می کنم و کنار می کشم تا جا برای اظهار نظر آزادانه و بدور از "زد و خورد!" برای دوستان دیگر فراهم شود. موفق باشید)
    ویرایش توسط Ali Talebi : Wednesday 4 November 2009 در ساعت 03:21
    alireza_3d تشکر می‌کند.

كاربر فعال MehdiM آواتار ها
    تشکر کرده
    2211

سلام، من با صحبتهاي آقاي طالبي موافقم (البته قسمت فني منظورم هست).
    در مورد كپچر كردن هم به دوستمون كه گفتن 10 دقيقه از فيلم كپچر شده حدود 2 گيگا بايت بوده بايد بگم كه چون فايل كپچر شده Uncompressed هست يعني فشرده سازي نشده حجم بالايي دارد ولي در هنگام رايت كردن بر روي دي وي دي و پروسس هاي انجام شده و فشرده سازي دوباره حجم فايل معقول مي شود.بهترين كار هم همين نوع كپچر هست از نظر من ولي كمي وقت گير هست برنامه هايي كه نام برده شد خوب هستند يك برنامه ساده تر نيز در ويندوز ويستا وجود دارد.
    alireza_3d و Ali Talebi تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا alireza_3d آواتار ها
    تشکر کرده
    59

خب،ما در مورد اینکه آیا کاست های دی وی ابزار های مناسبی برای ضبط یا پخش ویدئو هستند یا خیر بحث نمیکنیم.
    کاست های دی وی با توجه به ظرفیت اطلاعاتی بالاشون ، حجم کم ، قیمت پایین و دوام بالاتری که نسبت به دیسک های نوری و یا HDD ها دارند هنوز هم به عنوان حافظه های اطلاعاتی در دستگاهها استفاده میشن.

اما برای بنده که یک کابر خانگی هستم سیاست شرکت های تولید کننده مشکل ساز شده که دستگاهی مناسب برای پخش این نوار ها با قیمت معقول و مرقون به صرفه تولید نشده و با پایان عمر دوربین ظاهرا باید با فیم ها خداحافظی کنم .

در مورد كپچر كردن هم به دوستمون كه گفتن 10 دقيقه از فيلم كپچر شده حدود 2 گيگا بايت بوده بايد بگم كه چون فايل كپچر شده Uncompressed هست يعني فشرده سازي نشده حجم بالايي دارد ولي در هنگام رايت كردن بر روي دي وي دي و پروسس هاي انجام شده و فشرده سازي دوباره حجم فايل معقول مي شود
    من واهمه ای از اینکه حجم 90 دقیقه فیلم کپچر شده به اندازه ی دو سه تا دی وی دی باشه ندارم (اما نه 18 گیگ ! )
    در هر نوع کمپرس ای لاجرم از کیفیت ویدئو کاسته میشه
    اما خیلی مهمه که این کمپرس بتونه کیفیتی در حد فیلم مادر ارائه بده ، با توجه به کیفیت پایینتر یک دوربین مینی دی وی خانگی به نظر من اون حجم بالا یک حجم کاذب به خاطر کدک مربوطه هست و میشه با کمپرس به همون کیفیت با حجم کمتر دست یافت

میخواستم بدونم که دوستان کپچر ویدئو رو با چه ابزار ها و نرم افزار هایی و در چه شرایطی انجام میدن که به حداکثر کیفیت دست پیدا کنن ؟!
    به علت دیجیتال بودن اطلاعات میشه اونها رو با سرعت بیشتری انتقال داد . آیا این کار از کیفیت فیلم کم نمیکنه ؟ یا این مورد هم به دستگاه پخش کننده بستگی داره ؟
    اینکه من یه دوربین حرفه ای کرایه کنم ( چون احتمالش هست که پخش کننده ی حرفه ای پیدا نکنم) با مشکلات کمتری در کپچر روبرو میشم !؟
    و یه سوال بی ربط : برای کپچر کردن یه فیلم VHS قدیمی آیا پلیر ای هست که مستقیما خروجی دیجیتال بده که دیگه نیازی به کارت کپچر نباشه ؟!
    تاپیک هایی در مورد کپچر کردن فیلم های مینی دی وی قبلا در همین انجمن دیده بودم ، اگه تاپیکی رو میشناسید که آخرش به یک نتیجه ی مشخص رسیده بفرمائید ، وگرنه بحث کپچر کردن رو هم در همین تاپیک دنبال کنیم .

متشکر.

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

1- برای ضبط الان می توان از DVD/HD Recorder هایی که الان در بازار هست و قیمت معقولی هم دارند استفاده کرد. ضمن این که به درد کارهای دیگر هم می خورند و می توانید برای ضبط برنامه های تلویزیونی، کپی گرفتن از فیلمهایی که دوست دارید و تماشای فیلم از روی س دیسک و هارد و اتصالات usb و... از آن استفاده کنید. وروی USB , AV, I-Link هم دارند و از هر نوع ورودی می توانید با آنها ضبط کنید.
    2- می توانید از Media box های موجودی که هارد دارند و رکورد می کنند استفاده کنید که فیلم رامستقیما به MPG تبدیل می کنند و بعدا می توانید با تصال آنها به کامپیوتر فیلم را روی دی.وی.دی ضبط کنید. اینها کار یک هارد اکسترنال هم برای شما انجام میدهند و می توانید استفاده چند منظوره کنید.
    3-برای ضبط VHS هم میتوان از این وسایل استفاده کرد و خروجی AV را به آنها متصل و ضبط کرد. من فکر میکنم کیفیت آنها مناسب است و با قیمت حدود 150 برای DVD recorder، و 300 برای DVD/HD recorder و حدود 250 برای Media box انتخابهای خوبی هستند.

كاربر آشنا alireza_3d آواتار ها
    تشکر کرده
    59

با این اوصاف اگه این وسایل پس از تهیه تبدیل به ابزار های یکبار مصرف نمیشن ممنون میشم از هر کدام چند مدل قابل تهیه در ایران رو معرفی کنید .
    در این وسایل چقدر میشه روی کیفیت تصویر ثبت شده مانور داد ؟

كاربر فعال MehdiM آواتار ها
    تشکر کرده
    2211

در مورد كپچر كردن و حجم بالا اين رو بگم كه هيچ وقت شما نمي تونيد بدون كمپرس كردن يك فايل خام رو رايت كنيد هيچ وقت هم فكر نكنيد كه كمپرس كردن باعث افت كيفيت ميشه، هر ساعت از كپچر از يك فيلم دي وي حدود 13 گيگا بايت فضا لازم دارد(معمولا فرمت AVI) براي كمپرس كردن بايد از كدك هاي خاص استفاده كرد، فكر كنم بهترين نرم افزار هايي كه با كمترين افت احتمالي اين كار را انجام ميدهند و البته بسيار هم حرفه اي هستند: Adobe Premiere و Sony DVD Architect باشند، شما با تغيير Bit-rate و تنظيمات كيفيت به طور جداگانه مي تونيد هر 70-80 دقيقه از فيلم (حدودا) رو با بالاترين كيفيت بر روي يك DVD داشته باشيد، حتي دوربينهايي كه هم زمان بر روي DVD رايت مي كنند هم اين پروسسها رو به صورت سخت افزاري براي كمپرس كردن ديتا انجام ميدن.
    alireza_3d و Ali Talebi تشکر می‌کنند.

Moderator M.R.Shahbazi آواتار ها
    تشکر کرده
    298

مدل‌های زیادی در بازار هست از سونی و ال جی و پاناسونیک . مدل های سامسونگ هم تا دو ماه پیش که من پرسیدم نبود. فیلیپس هم دستگاه هایی داشت که می گفتند در کاربردهای حرفه ای هم از آن استفاده می کنند. نهایتا خود من مدل RH-2320 ال جی را برای کسی خریدم که 340 گیگ هارد دارد و یکی دو روزی که دستم بود تستش کردم. از طریق پورت ilink و av ضبط می کند و می تواند مستقیما روی دی وی دی یا روی هارد ذخیره کند. کیفیت ضبطش هم برای کاربردهای معمول به نظر من خوب بود و با توجه به دردسرهای کپچر و بعد رندرینگ و ساخت دی وی این این خیلی راحت و سر راست بود. دوربین را وصل می کردی و از طریق منوی خود دستگاه دوربین راه اندازی می شود و می توانید فیلم را به صورت پیوسته یا تکه تکه بر اساس سانس ذخیره کنید و یا مستقیما برایتان دی وی دی درست می کند. برای پخش هم انواع فرمت های Divx و mpg و ... را از طریق یو اس بی یا سی دی پخش میکند و ضمنا چون تیونر داخلی دارد می توانید جدول برنامه ها را به آن بدهید تا برنامه های تلویزیونی را سر موقع برایتان ضبط کند یا موقع دیدن برنامه ها با استفاده از قابلیت تایم شیفت دستگاه فیلم را عقب و جلو ببرید یا pause کنید و ... قیمتش هم آن زمان 310 بود. سایر مدلها هم باید کم و بیش چنین مشخصاتی را داشته باشند.
    از مالتی مدیا باکس ها هم می توان از Iomega® ScreenPlay™ Pro HD نام برد که 500 گیگ هارد دارد و فرمت‌های HD 720 را پخش میکند و می‌تواند از طریق پورت AV ضبط کند. کیفیتش را نمیدانم و ندیده‌ام اما مشخصات جالبی دارد.

كاربر همراه fartow آواتار ها
    تشکر کرده
    1432

نقل قول نوشته اصلی توسط M.R.Shahbazi نمایش پست ها
    مدل‌های زیادی در بازار هست از سونی و ال جی و پاناسونیک . مدل های سامسونگ هم تا دو ماه پیش که من پرسیدم نبود. فیلیپس هم دستگاه هایی داشت که می گفتند در کاربردهای حرفه ای هم از آن استفاده می کنند. نهایتا خود من مدل RH-2320 ال جی را برای کسی خریدم که 340 گیگ هارد دارد و یکی دو روزی که دستم بود تستش کردم. از طریق پورت ilink و av ضبط می کند و می تواند مستقیما روی دی وی دی یا روی هارد ذخیره کند. کیفیت ضبطش هم برای کاربردهای معمول به نظر من خوب بود و با توجه به دردسرهای کپچر و بعد رندرینگ و ساخت دی وی این این خیلی راحت و سر راست بود. دوربین را وصل می کردی و از طریق منوی خود دستگاه دوربین راه اندازی می شود و می توانید فیلم را به صورت پیوسته یا تکه تکه بر اساس سانس ذخیره کنید و یا مستقیما برایتان دی وی دی درست می کند. برای پخش هم انواع فرمت های Divx و mpg و ... را از طریق یو اس بی یا سی دی پخش میکند و ضمنا چون تیونر داخلی دارد می توانید جدول برنامه ها را به آن بدهید تا برنامه های تلویزیونی را سر موقع برایتان ضبط کند یا موقع دیدن برنامه ها با استفاده از قابلیت تایم شیفت دستگاه فیلم را عقب و جلو ببرید یا pause کنید و ... قیمتش هم آن زمان 310 بود. سایر مدلها هم باید کم و بیش چنین مشخصاتی را داشته باشند.
    از مالتی مدیا باکس ها هم می توان از Iomega® ScreenPlay™ Pro HD نام برد که 500 گیگ هارد دارد و فرمت‌های HD 720 را پخش میکند و می‌تواند از طریق پورت AV ضبط کند. کیفیتش را نمیدانم و ندیده‌ام اما مشخصات جالبی دارد.
    بر تاکید فرمایشات شما باید بگم که من مدل سونی این دستگاه را با 160 گیگ هارد تقریبا 3 یا 4 سال پیش خریدم که چون تلویزیون و دوربین فیلمبرداریم نیز سونی بود بهتر دیدم که دی وی دی را هم سونی بخرم که اصلا پشیمان نیستم.

همانگونه که فرمودید فقط لازم است دوربین را با سیم فایروایر به دی وی دی وصل کنیم و با فشار یک دکمه فیلم را به اول کاست می آورد و از ابتدا شروع به ضبط کردن روی هارد میکند. کیفیت خوبی دارد و البته میتوان کیفیت ضبط را از پیش در رده های گوناگون مشخص کرد که بالاترین کیفیتش بیشترین فضا را میبرد (که امری است خود پیدا). من بیشتر فیلمهای دوران نوزادی دخترم را از این راه روی دی وی دی و هارد دستگاه ضبط کرده ام و البته کاست های دی وی اصلی را هم نگهداری کرده ام که سه جای گوناگون ذخیره شده باشند. بیشتر وقتها هم از روی هارد دستگاه فیلم ها را نگاه میکنیم که کیفیت بهتری دارد و کاست یا دی و ی دی را هم مستهلک نمیکند.

دی وی دی ها را هم پس از ضبط روی مکینتاشم به آسانی میتوانم ویرایش کنم و موسیقی متن یا گرافیک یا ... اضافه کنم و یک فیلم کمی زیباتر از فیلمهای "خام" درست کنم. که اینکار نه نیاز به هارد رایانه با سرعت ضبط بالا دارد و نه به کارت کپچر و ...

پیشنهاد من هم به دوستان همین راهی است که جناب شهبازی ارائه کردند. البته بگذریم که هم اکنون اینجا با آمدن BlueRay که کیفیتش خیلی بالاتر از دی وی دی است همه چشم براهند که Blueray رایتر هم برای مصارف خانگی به بازار بیاید (البته هست ولی قیمت خیلی بالا) تا بتوان فیلمها را با کیفیت HD روی دیسک ضبط کرد. من فعلا با دوربین 5D ام با این کیفیت فیلم میگیرم و فعلا روی هارد دیسک PlayStation 3 ضبط میکنم تا رایتر با قیمت مناسب به بازار بیاید.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین