صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 33
Like Tree57تشکر

موضوع: محاسبه دقيق Focal Length

Forum Moderator Mehdi Rojaie آواتار ها
    تشکر کرده
    12608

پیش فرض پاسخ : محاسبه دقيق focal length

نقل قول نوشته اصلی توسط Farid-Gh نمایش پست ها
    منظورتونو متوجه نمیشم .این اختلاف وجود داره ولی این یه اختلاف جزئیه حداکثر چهار پنج میلیمتره اون هم در تله زیاد به چشم نمیاد و فکر میکنم این عدددر لنزهای واید دقیق تر باشد .تا تاثیر کمتر باشد.و این اختلاف در لنزها پرایم باید کمتر هم باشد.(اشاره به پست 9 همین تاپیک از اقای قشقایی) ،شما این تاپیک و از اول بخونید و با روشهای گفته شده محاسبه کنید این اختلاف برای لنزهای شما چقدره

این دو عکس در 70 میلی متر گرفته شده
    لنز 15-85

و لنز 70-200
    Persian، Farid-Gh، Amir Abdolpanah و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهدی روجایی

كاربر همراه Farid-Gh آواتار ها
    تشکر کرده
    759

پیش فرض پاسخ : FOV در فوكال لنت مختلف

نقل قول نوشته اصلی توسط QashQai نمایش پست ها
    سلام:

برای بررسی فوکال لنت واقعی روش های متفاوتی هست. یکی از این روش ها ( قیاس بین تفاوت اسمی فوکال لنت های بین دو لنز) روی یک فوکال لنت روی 3 پایه با دو لنز در فکوس بینهایت کادر را ارزیابی کنید ببینید تفاوت ها چقدر است.

چند نکته از نظر من درست نیست. Magnification چیز دیگری است و خیلی با فوکال لنت ارتباط مستقیمی ندارد ممکن است لنزی با فوکال لنت 800 و لنز دیگری با فوکال لنت 24 به این صورت باشد که بزرگنمایی در MFD (یا تغییر رفتار در نزدیک به MFD ) روی لنز 24 بیشتر باشد. و این موضوع به طراحی لنز و قابلیت لنز در حداقل فاصله فکوس تعریف خواهد شد.

روش های محاسباتی دیگر برای ارزیابی فوکال لنت هم هست که در چند پست قبل قرار داده شد.

اگر میخواهید بدون استفاده از روش های محاسباتی فقط و فقط تفاوت فوکال لنت های دو لنز را بررسی کنید ( اینجا 2 لنز مورد اشاره شما ) با یک لنز فیکس 85 ( به شرطی که فوکال لنت اسمی آن با فوکال لنت واقعی یکی باشد یا در محدوده تلرانس مجاز )

در فکوس بینهایت با دو لنز دیگر روی فوکال لنت 85 ارزیابی داشته باشید. در یک کادر مشابه آنوقت ببینید دو لنز زوم چقدر میتواند با لنز فیکس فوکال لنت متفاوت باشد.

اینکه لنز فیکس فوکال لنت پیشنهاد شد بخاطر آنست که معمولا لنزهای فیکس فوکال لنت بخاطر ساختار ساده تری که " بعضا" دارند به فوکال لنت واقعی نزدیک ترند.

نسخه 200-70 شما در قیاس با نسخه قبلی هم تفاوتی داشت ( نمونه هایی در سایت هایی بود که الان حضور ذهن ندارم کدام سایت است) ولی بهتر است برای ارزیابی ابتدا کادری با ماهیت فکوس بینهایت، ثبت های مقایسه ای خودتان را انجام دهید و به تدریج به MFD نزدیک شوید و روند تغییرات و ارزیابی رو مد نظر داشته باشید
    اگه اشتباه نکنم شما در جایی گفتید که در 100 م.م کادر 200-70 با کادر 100 ماکرو فرقی ندارد پس احتمالا 200-70 درست تر است.(با توجه به فرمایش جناب قشقایی)ولی برای بررسی دقیق از روش هایی که آقا کاوه در پست 4 گفتن باید استفاده بشه.

توجه کنید که در پست 8 همین تاپیک آقای انوش امام هم تصاویری از دو لنز فول فریم در 70 م.م گذاشته اند که تقریبا به اندازه ی تصاویری که شما گذاشتید با هم تفاوت دارند.و این خود دلیلی براین که فول فریم بودن یا نبودن لنز در این مساله تاثیری نداره.

با عرض معذرت از اساتید که دارم جسارت میکنم و همش جواب میدم لطفا اگه جایی اشتباه گفتم اساتید اصلاح کنن تا هم خودم از گمراهی در بیام هم یکنفر دیگرو گمراه نکنم.
    QashQai و Mehdi Rojaie تشکر می‌کنند.
    الهی،به بهشت وحور چه نازم؛مرا دیده ای ده که از هر نظر بهشتی سازم

كاربر فعال nadersharp آواتار ها
    تشکر کرده
    2187

در پست زير بحث مقدار دقيق فوكال پيگيري ميشد.
    http://www.akkasee.com/forum/showthr...280#post181280
    دوست عزيزي عددي را درج نمودند كه خوب با ضريب كراپ 1.5 نيكون تبديل 105 به 157 از نظر رياضي طبيعي بود.
    بحث بنده اين است كه اگر سنسور دي 90 نيكون 15.8 در 23.6 بوده و فيلم 36در 24 اين عدد 1.5 آيا غير دقيق نيست يا خير؟
    نادر مسلمی

كاربر آشنا Veria آواتار ها
    تشکر کرده
    58

به نظر من:
    36x24 تقسیم بر 23.6x15.8 میشه تقریبا 1.52 که حدودا 1.5 در نظر میگیرن.
    به گفته خود نیکون:
    Effective picture angle 1.5x (Approx.) conversion factor (Nikon DX format)
    ویرایش توسط Veria : Wednesday 15 September 2010 در ساعت 15:48
    nadersharp تشکر می‌کند.
    Nikon D90
    AF NIKKOR 50mm f/1.8D
    AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
    AF-S VR Zoom-NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED

كاربر آشنا Veria آواتار ها
    تشکر کرده
    58

اگر سایز گفته شده برای سنسورها دقیق باشه:
    43.26661
    ÷
    28.40070
    =
    1.52343

فکر نکنم 0.02mm توی ضریب خیلی به چشم بیاد :دی
    مثلا برای لنز 400mm میشه 8mm اختلاف P: که اون هم خوش به حال ما! 8mm تله بیشتر!
    توی واید هم که هیچی نیست!
    Nikon D90
    AF NIKKOR 50mm f/1.8D
    AF-S DX NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
    AF-S VR Zoom-NIKKOR 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED

كاربر جديد
    تشکر کرده
    539

با سلام،
    شاید مطالعه مطالب لینک زیر برای دوستانی که این تاپیک رو پیگیری میکردند مفید باشد.
    کد:
    http://www.pierretoscani.com/echo_focal_length.html
    البته از دیدن عکسهای زیبای این عکاس هم غفلت نشود.
    Mehdi Rojaie و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    5

من سئوالی داشتم در مود محاسبه فاصله کانونی ؟
    1- ایا فرمل و یا روشی برا محاسبه فاصله کانونی هست (در صورت استفاده از دوربین غیر SLR) و بدون کامپیوتر و اکزایفت عکس چون این اکزایفت دقیق نمی باشد و گاهی مقادیر را گرد می کن .
    2- و در کل ایا راهی برای اثبات صحیح بودن فاصله کانونیی که مثلا یک دوربین slr میزنه وجد داره
    مثلا وقتی می گویم این لنز ثابت 50 میلیمتری هست از کجا به این یقین برسیم و بتوانیم بار وروشی اثبات کنیم که این مقدار صحیح می باشد

باز میگم بدون کمک از exife عکس . محاسبات ریاضی بیشتر مد نظر من هست

و یا منابعی که بتونم بیشتر اطلاعت کسب کنم کجا هست

و هدف رسیدن به مقدار واقعی فاصله کانونی و یا بدست اورن مقدار خطای یک لنز . که به چه روشی من می توانم خطای فاصله کانونی یک لنز را بدست بیارم

با تشکر فراوان

كاربر فعال
    تشکر کرده
    2083

نقل قول نوشته اصلی توسط zacree1360 نمایش پست ها
    1- ایا فرمل و یا روشی برا محاسبه فاصله کانونی هست (در صورت استفاده از دوربین غیر SLR) و بدون کامپیوتر و اکزایفت عکس چون این اکزایفت دقیق نمی باشد و گاهی مقادیر را گرد می کن .
    2- و در کل ایا راهی برای اثبات صحیح بودن فاصله کانونیی که مثلا یک دوربین slr میزنه وجد داره
    مثلا وقتی می گویم این لنز ثابت 50 میلیمتری هست از کجا به این یقین برسیم و بتوانیم بار وروشی اثبات کنیم که این مقدار صحیح می باشد

و هدف رسیدن به مقدار واقعی فاصله کانونی و یا بدست اورن مقدار خطای یک لنز . که به چه روشی من می توانم خطای فاصله کانونی یک لنز را بدست بیارم

با تشکر فراوان
    سلام
    روش ریاضی رو نمیدونم دوستان بهتر میتونن راهنمایی کنن اما معمولا توی ریویوهای لنز ها برای سنجش صحت عدد ادعایی سازنده خروجی تصویر رو روی تارگت آزمایشگاهی با خروجی یک لنز پرایم با کیفیت در همان فوکال لنت میسنجند مثلا برای لنز 100-400 کانن در انتهای رینگ زوم فوکال واقعی پس از مقایسه با لنز 400 f2.8 معادل با 380 م.م بدست می آید
    برای منابع مورد نظرتون هم لینک های مفیدی در همین تاپیک موجود است
    موفق باشید
    zacree1360 تشکر می‌کند.

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

با تشکر فراوان
    تعیین دقیق این مقادیر می تواند کمی پیچیده شود. فراموش نکنید لزوما لبه های سنسور دوربین با دایره نور خروجی لنز مماس نمی شوند، در نتیجه میدان دید لنز با میدان دید سنسور می توانند متفاوت باشند و در نتیجه معادل فاصله کانونی های مختلف. به هر صورت اگر صرفا زاویه دید سنسور در کار با آن لنز خاص مدنظر باشد و دقت زیادی مورد نیاز باشد، می توانید زاویه دقیق میدان دید عکس گرفته شده با لنز را به روشهای مختلف استخراج کنید و از جداول مربوطه در برخی سایت ها، معادل فاصله کانونی آن را پیدا کنید.

منظورتون از خطا، اختلاف فاصله کانونی اندازه گیری شده با مقدار ادعایی است؟
    msh2200 و zacree1360 تشکر می‌کنند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط rasoul2014 نمایش پست ها
    تعیین دقیق این مقادیر می تواند کمی پیچیده شود. فراموش نکنید لزوما لبه های سنسور دوربین با دایره نور خروجی لنز مماس نمی شوند، در نتیجه میدان دید لنز با میدان دید سنسور می توانند متفاوت باشند و در نتیجه معادل فاصله کانونی های مختلف. به هر صورت اگر صرفا زاویه دید سنسور در کار با آن لنز خاص مدنظر باشد و دقت زیادی مورد نیاز باشد، می توانید زاویه دقیق میدان دید عکس گرفته شده با لنز را به روشهای مختلف استخراج کنید و از جداول مربوطه در برخی سایت ها، معادل فاصله کانونی آن را پیدا کنید.

منظورتون از خطا، اختلاف فاصله کانونی اندازه گیری شده با مقدار ادعایی است؟

با تشکر از پاسخ شما . اما من به این محاسبات برای کار تحقیقاتی که انجام میدم شدید نیاز دارم . هر چقدر هم پیچیده باشد بخصوص بدست اوردن مقدار واقعی فاصله کانونی
    منظورم از خطا یعنی رسیدن به ان تلرانسی که ممکن است یک لنز نسبت به عداد که شرکت سازنده لنز علام کرده باشد
    یعنی وقتی می گویید 18 میلیمتر چه مقدار باید مثبت و منفی از این مقدار اعلام شده باید کم ویا زیاد کنیم
    حال رسیدن به این مقدار از هر روشی که دوستان اطلاع دارند راهنمایی کنند ممنون میشم

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین