نمایش نتایج : از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
Like Tree16تشکر
  • 1 Post By AmirS
  • 13 Post By nmroshan
  • 2 Post By photo_bolbol

موضوع: مانیتور ( یا کارت VGA ) را چگونه با پرینتر هماهنگ ( کالیبره ) کنم ؟

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

Question مانیتور ( یا کارت VGA ) را چگونه با پرینتر هماهنگ ( کالیبره ) کنم ؟

سلام دوستان و اساتید .
    من شنیدم برای اینکه بخوایم عکس خوبی چاپ کنیم باید مانیتور یا VGA رو با پرینتر کالیبره کنیم . من هرچقدر گشتم نتونستم یه پیشنهاد اجرایی در موردش پیدا کنم . یه پست بود با عنوان مدیریت رنگ در چاپ عکس که خوندمش ولی زیاد چیزی دستگیرم نشد . به نظرم یه توضیحات مختصری در مورد نحوه چاپ عکس تو فوتوشاپ بود .

به هر حال دوستان حرفه ای حتما می تونن اینجا به افرادی مثل من کمک کنن که اینکارو انجام بدم . مشخصات وسایل من :
    Monitor : LG 17" LCD 1795
    VGA Card : Nvidia G-Force 8400GS
    Printer : Epson CX4900 - 5760dpi
    Camera : Sony - DSC W300
    با تشکر

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

پیش فرض پاسخ : مانیتور ( یا کارت VGA ) را چگونه با پرینتر هماهنگ ( کالیبره ) کنم ؟

زیاد تو این زمینه وارد نیستم، ولی تا جایی که می دونم، باید مانیتور و پرینتر کالیبره باشن (عنی مثلا قرمز رو سبز نشون ندن!)... یعنی هرکدوم رنگ ها رو همونطور که هست خروجی بدن.
    برای کالیبره کردن کانیتور یه دستگاه های مخصوصی هست، ولی شرکت های تولید کننده مانیتور یه نرم افزار هایی رو برای این کار میذارن که با چشم و سعی و خطا مانیتوررو کالیبره کنیم؛ البته تو مک و ویندوز سون، خود سیتم عامل تو پنجره تنظیمات مانیتور این قابلیت وجود داره...
    تو کالیبره کردن، نور و کنتراست مانیتور و نور محیط مهمه، پس اگه یکی از اینا تغییر کرد باید دوباره کالیبره کنی و بهتره هم چند وقت یه بار هم این کار تکرار بشه.
    بعد از اینکه این کار انجام شد، یه فایل پروفایل درست میشه که به سیستم عامل میدیم... با این فایل سیستم می فهمه که مثلا مانیتور خطا داره و مثلا یه کم اشباع سبز رو زیاد می کنه یا قرمز رو کم می کنه، پس باید قرمزی که براش میفرسته بیشتر و سبزش کمتر باشه تا خطا جبران بشه و رنگ ها واقعی بشن
    همین قضیه برای پرینتر هم هست و اونجا با توجه به خطای نازل یا جنس و رنگ کاغذ و جوهر های مختلف، ممکنه رنگ ها اونطوری که باید با چاپ نشن... برای اکثر پرینتر ها با کاغذ و حوهر استاندارد، فایل های پروفایل آماده تو سایت های معتبر هست و میتونید اونا رو تهیه کنید... ولی اصولا باید راهی مشابه مانیتور برای پرینتر هم باشه، مثلا با چند با چاپ کردن و و چک کردن رنگ ها نشه پروفایل مناسب رو ساخت.
    البته این حالت یه چیز استاندارده و اینطوری همیشه نتیجه (برای چاپ تو بقیه جاها و یا چاپ کار بقیه با پرینتر شما) خوبه... ولی اگه فقط خودتون از پرینترتون استفاده می کنید، و فقط هم عکس ها رو با پرینتر خودتون چاپ می کنید، میتونید به جای این کار، پروفایل مانیتور رو طوری تنظیم کنید، که رنگ ها رو اونطوری که پرینتر چاپ می کنه نشون بده، (یعنی مثلا یه پترن رنگ چاپ کنید و کنار مانیتور بگیرید و رنگ ها رو مقایسه کنید...
    DorDanI تشکر می‌کند.

كاربر همراه DorDanI آواتار ها
    تشکر کرده
    556

پیش فرض پاسخ : مانیتور ( یا کارت VGA ) را چگونه با پرینتر هماهنگ ( کالیبره ) کنم ؟

با سلام
    صحبت های آقای Amir_s700 بسیار دقیق و اصولی بود اما شما دارید از LCD برای چاپ استفاده می کنید که اصلا توصیه نی شه اما باز هم با کالیبره کردن (همسان سازی ) نور -رنگ و کنتراست و ... و همچنین به دست آوردن فضای رنگ دلخواه در هر سه دستگاه یعنی دوربین عکاسی ،مانیتور و پرینت به کیفیت رنگ پویا دست یافته . یه وقت که گیر این مسئله شده بودم تویکی از تاپیک ها مسائل بسیار خوبی مطرح شده بود که حساب استفاده کردم و متاسفانه الان نمی دونم کجاست ولی نرم افزارهای زیادی هم برای کالیبره کردن وجود داره که مهمترین اونا Spider که باز هم اسم دقیقش رو بلد نیستم هست .
    ولی برای نتیجه بهتر باید فضای رنگ خود رو هم در دوربین و هم مانیتو ر (فتوشاپ) و هم در پرینت یکسان نمود خواه Adobe RGB یا S-RGB و... که من به جز این دو تا ندیدم تو دوربین استفاده بشه .
    البته این نکته رو هم بگم کهمن که الان مدتیه دارم ازWindows 7 استفاده می کنم در تنظیمات خود ویندوز گزینه کاربردی به نام calebration داره که اونم کار کالیبره کردن رو انجام می ده البته با کمک خودتون ، کلا ویندوز بالایی هست هم از نظر گرافیک و هم از بقیه جهات.
    امیدوارم کمک کوچکی کرده باشم
    محمد دردانی
    Nikon D7100 + Nikon AF-S DX NIKKOR 18-140mm F/3.5-5.6G ED VR Lens +tripod fancier و دیگر هیچ

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

دوستان عزیز
    هر چند نیت خیری پشت این صحبتهاست اما بیاد داشته باشید که در این انجمن اولویت بر صحت مطالب است و نه کمیت مطالب. شاید بهتر باشد یک پست بدون پاسخ باشد تا اینکه پاسخ غیر اصولی داده شود.
    ----
    در مورد مدیریت رنگ قبلا در فروم و سایت بحث شده است. اما این نقشه کاری را باید به عنوان چارچوب اصلی بیاد داشته باشید:

۱- Color Aware باشید. یعنی در هر قسمت مسیر از زمان عکاسی تا زمان چاپ، آگاه باشید که در چه سیستم رنگی مشغول کار هستید.
    ۲- دستگاههای مختلف، کالیبره باشند.
    الف) در مورد دوربین، کالیبراسیون معمولا ( و نه همیشه) لازم نیست. بلکه باید بدانید که خروجی دوربین در چه فضایی است. اگر RAW عکس می‌گیرید باید موقع تهیه خروجی از مبدل RAW دقت کنید که روی چه سیستمی دارید خروجی می‌گیرید.
    ب) مانیتور را کالیبره کنید. مساله مهمی است و نمی‌شود از آن گذشت.
    ج)کالیبراسیون پرینتر لازم نیست. نه که لازم نباشد و یا ممکن نباشد. بلکه در سطح کارهای من و شما لازم نیست.

۳- پروفایلهای رنگ را بشناسید و استفاده کنید.
    الف) خروجی RAW یا فایل JPEG دارای فضای رنگی مشخص باشند و شما به آن آگاهی داشته باشید
    ب) فضای رنگی فتوشاپ را بر روی یک سیستم رنگ مشخص تنظیم کنید. اگر خروجی دوربین و RAW شما sRGB است، فضای فتوشاپ را روی همان بگذارید. اگر AdobeRGB است، فتوشاپ را روی همان تنظیم کنید.
    ج) برای پرینتر بر اساس رنگ و کاغذ و مارک، پروفایل دقیق را نصب کنید.
    د) موقع چاپ دقت کنید که color handling ( که مسئول تبدیل صحیح فضای کاری شما به فضای رنگ مانیتور است) بر روی فتوشاپ یا درایور پرینتر تنظیم شده باشد.
    ME، A_Maddah، farsad و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط omid373 نمایش پست ها
    سلام دوستان و اساتید .
    من شنیدم برای اینکه بخوایم عکس خوبی چاپ کنیم باید مانیتور یا VGA رو با پرینتر کالیبره کنیم . من هرچقدر گشتم نتونستم یه پیشنهاد اجرایی در موردش پیدا کنم . یه پست بود با عنوان مدیریت رنگ در چاپ عکس که خوندمش ولی زیاد چیزی دستگیرم نشد . به نظرم یه توضیحات مختصری در مورد نحوه چاپ عکس تو فوتوشاپ بود .

به هر حال دوستان حرفه ای حتما می تونن اینجا به افرادی مثل من کمک کنن که اینکارو انجام بدم . مشخصات وسایل من :
    Monitor : LG 17" LCD 1795
    VGA Card : Nvidia G-Force 8400GS
    Printer : Epson CX4900 - 5760dpi
    Camera : Sony - DSC W300
    با تشکر
    خوب من هميشه كاره راحت را دوست دارم اين كار منطقي نيست اما جواب ميده
    اگر از رنگ مانيتور راضي هستين يا بهتره بگم عادت كردين و چاپ هم تو خونه انجام ميدين(چون اين روش فقط با پرينتر خانگي جواب ميده)
    خوب بعد از اديت تصوير در اندازه نصف آ4 يك پرينت از كار خودتون بگيرين
    بعد با تصوير توي فتوشاپ مقايسه كنيد
    بعد تصوير داخل فتوشاپ را با ابزارهاي كنترل رنگ شبيه عكس پرينت شده كنيد اما تنظيمات را به ياد داشته باشين
    حال به حالت اول برگردين (قبل از پرينت) و تنظيمات را معكوس كنيد مثلا اگر با كالر بالانس 10 تا BLUE دادين حالا به سمت YELLOW را -10 ميدين
    پرينت بگيرين اگر چاپ نزديك به مانيتور بود اين تنظيمات را به خاطر بسپارين يا تبديل به اكشن كنيد
    AmirS و pami تشکر می‌کنند.
    epson pro 7800 =epson r800===epson pro 3800 A2===epson r270,290,295 =hiti 710 roll== canon 20d== canon 450D
    canon ip 8500====canon ip 4200====canon ix 5000=== canon ip4000==canon 5300 ,5200

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

جدیداً به یکی از فروشگاه های طبقه سوم پایتخت برای خرید رفته بودم. یکی از فروشنده دستگاه کالیبره کردن مونیتور خرید. قیمت هم تقریباً خوب بالا بود. از فروشنده سوال کردم، توضیحات خوبی داد و اینکه نتیجه ای که از رنگهای روی مونیتور بعد از کالیبره کردن بدست میاد، بسیار نزدیک واقعیت میشه. اگر اطلاعات بیشتری خواستید، میتونم تلفنی براتون پرس و جو کنم از فروشنده.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali Bayati نمایش پست ها
    جدیداً به یکی از فروشگاه های طبقه سوم پایتخت برای خرید رفته بودم. یکی از فروشنده دستگاه کالیبره کردن مونیتور خرید. قیمت هم تقریباً خوب بالا بود. از فروشنده سوال کردم، توضیحات خوبی داد و اینکه نتیجه ای که از رنگهای روی مونیتور بعد از کالیبره کردن بدست میاد، بسیار نزدیک واقعیت میشه. اگر اطلاعات بیشتری خواستید، میتونم تلفنی براتون پرس و جو کنم از فروشنده.
    به نظر من دستگاه کارت پرینتر یا چاپ کارت زمانی که از شرکت میگیرید ی سیدی داره نداشت راحت میشه دانلود کرد