صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18
Like Tree46تشکر

موضوع: چرا dpi عکس در حالت jpg فقط 72 هست؟

كاربر جديد
    تشکر کرده
    1

Question چرا dpi عکس در حالت jpg فقط 72 هست؟

با سلام
    من یک کنن 550 دی دارم چرا در وقتی فرمت عکس jpg هست dpi عکس 72 هستش؟
    سوال دومم اینه که چرا فرمت raw که عکس می گیرم لایت روم موقع باز کردن پیغام خطا مبنی بر اینکه نمی تونه این فرمت رو باز کنه میده
    ممنون میشم راهنماییم کنید
    M. Ali Farajian تشکر می‌کند.

كاربر همراه barca007 آواتار ها
    تشکر کرده
    1249

پیش فرض پاسخ : چرا dpi عکس در حالت jpg فقط 72 هست؟

نقل قول نوشته اصلی توسط 1985ha نمایش پست ها
    با سلام
    من یک کنن 550 دی دارم چرا در وقتی فرمت عکس jpg هست dpi عکس 72 هستش؟
    سوال دومم اینه که چرا فرمت raw که عکس می گیرم لایت روم موقع باز کردن پیغام خطا مبنی بر اینکه نمی تونه این فرمت رو باز کنه میده
    ممنون میشم راهنماییم کنید
    در مورد سوال اول اون عدد فقط يك پيش فرض است كه تو برندهاي مختلف فرق مي كنه و شما مي تونيد موقع چاپ تغييرش بديد. در مورد سوال دوم هم از ورژن جديد تر لايت روم استفاده كنيد.
    AmirS، M. Ali Farajian، Aphomar-Amin و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا Aphomar-Amin آواتار ها
    تشکر کرده
    11

ضمن تایید پاسخ آقای barca007 این نکته رو اضافه میکنم که این عدد dpi پیش فرض که از سوی کارخانه سازنده تعیین میشه بر مبنای کیفیت دوربین هستش مثلا در دوربینهای کمپکت خانگی کانن اغلب این عدد 300dpi هستش ولی در سری دوربینهای حرفه ای کانن (EOS) این عدد 72dpi هست. یعنی در یک دوربین کمپکت به علت کوچکتر بودن سایر فیزیکی سنسور(بالا بودن pixel density) و در نتیجه کیفیت پایینتر دوربین ,کارخانه سازنده به شما پیشنهاد میکنه که هنگام چاپ در هر اینچ از 300 پیکسل استفاده کنین تا عکس خوبی داشته باشید ولی در دوربینهای حرفه ای تر حتی با چاپ 72 پیکسل در هر اینچ هم می توان به کیفیت مطلوب دست یافت و این یعنی می توان عکس یک دوربین 10 مگاپیکسلی حرفه ای را در اندازه ای بزرگتر نسبت به یک دوربین 10 مگاپیکسلی کمپکت چاپ نمود.
    ولی بازهم همونطور که آقای barca007 گفتن این عدد فقط یک پیش فرض هستش تا عکاس رو برای چاپ عکاس ها راهنمایی کنه و شما می تونین به راحتی این مقدار رو تغییر بدین بدون اینکه مشکلی برای عکس بوجود بیاد.
    amirmisagh، Amir Abdolpanah و M. Ali Farajian تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    112

نقل قول نوشته اصلی توسط Aphomar-Amin نمایش پست ها
    ضمن تایید پاسخ آقای barca007 این نکته رو اضافه میکنم که این عدد dpi پیش فرض که از سوی کارخانه سازنده تعیین میشه بر مبنای کیفیت دوربین هستش مثلا در دوربینهای کمپکت خانگی کانن اغلب این عدد 300dpi هستش ولی در سری دوربینهای حرفه ای کانن (EOS) این عدد 72dpi هست. یعنی در یک دوربین کمپکت به علت کوچکتر بودن سایر فیزیکی سنسور(بالا بودن pixel density) و در نتیجه کیفیت پایینتر دوربین ,کارخانه سازنده به شما پیشنهاد میکنه که هنگام چاپ در هر اینچ از 300 پیکسل استفاده کنین تا عکس خوبی داشته باشید ولی در دوربینهای حرفه ای تر حتی با چاپ 72 پیکسل در هر اینچ هم می توان به کیفیت مطلوب دست یافت و این یعنی می توان عکس یک دوربین 10 مگاپیکسلی حرفه ای را در اندازه ای بزرگتر نسبت به یک دوربین 10 مگاپیکسلی کمپکت چاپ نمود.
    ولی بازهم همونطور که آقای barca007 گفتن این عدد فقط یک پیش فرض هستش تا عکاس رو برای چاپ عکاس ها راهنمایی کنه و شما می تونین به راحتی این مقدار رو تغییر بدین بدون اینکه مشکلی برای عکس بوجود بیاد.
    توضیحات و نتیجه گیری شما در مورد dpi اشتباه بنظر می رسد...
    Persian، infinity، mreza1001 و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه infinity آواتار ها
    تشکر کرده
    4379

دوست عزیز
    فرمایش شما صحیح نیست.
    در پاسخ دوستی که سوال کردند و در تصحیح فرمایش شما، با توجه به اینکه قبلا مفصل درباره‌ی این موضوع توضیح داده شده(تاپیک مربوطه را پیدا خواهم کرد و لینک می‌دهم) باید عرض کنم:

1- مادامی‌که بحث دوربین و سنسور است؛ از تعداد پیکسل‌ها صحبت می‌کنیم. مثلا می‌گوییم 4000x3345 پیکسل. یا می‌گوییم جمعاً 14 میلیون پیکسل. والسلام!
    2- اخیرا در بررسی‌های فنی درباره‌ی کیفیت خروجی سنسور، نسبت تعداد پیکسل‌ها به مساحت سنسور نیز بررسی می‌شود که همان میزان تراکم پیکسل‌ها است. این هم باز به DPI ربطی ندارد.
    3- وقتی می‌خواهیم خروجی داشته باشیم، آن 14 میلیون نقطه‌ی بند 1، باید در مساحتی معین نقش ببندند. مانیتور، کاغذ 13x18، بیلبورد و مانند آن. اینجا DPI معنا پیدا می‌کند. هیچ تعبیر و تفسیر دیگری هم نداریم.
    4- وقتی فقط 10000 پیکسل اطلاعات داشته باشیم، چاپ 300DPI آن در ابعاد 1x1 اینچ، معنا ندارد!
    5- 300DPI یعنی 90000 نقطه در مربعی به ضلع 1 اینچ.
    6- چرا کمپانی‌ها در نرم‌افزار دوربین برای فایل‌های JPEG رزولوشنِ چاپ یا نمایش پیش‌فرض تعیین می‌کنند؟ از نظر من کاری‌ست بی‌معنا! شاید منظورشان این است که افراد مبتدی هنگام چاپ یا نمایش، با نرم‌افزارهای ابتدایی، کارشان راحت باشد و همه چیز روبه‌راه باشد.
    7- دوباره تاکید می‌کنم: فایل عکس تا چاپ نشده یا نمایش داده نشده، جای صحبت از DPI نیست.
    8- تراکم پیکسل‌ها در مانیتورها همیشه 72PPI نیست.

پ.ن: پیرو توضیح به‌جا در پست بعد، DPI در بند 8 رابه PPI اصلاح کردم
    ویرایش توسط infinity : Friday 20 August 2010 در ساعت 18:32
    Persian، ostadahmad، shabab و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    هادی هژیرآذر

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط infinity نمایش پست ها
    ....
    8- تراکم پیکسل‌ها در مانیتورها همیشه 72DPI نیست. خیلی وقت‌ها 96DPI است.
    فکر کنم PPI منظورتون بوده و گرنه بند 7 و 8 متناقضند ...

البته " نمایش داه نشده "رو همین الان دیدم ... ولی باز فکر می کنم DPI فقط و فقط در مبحث چاپ هست و PPI برای نمایش در نمایشگرهایی مثل مونیتور
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر ويژه infinity آواتار ها
    تشکر کرده
    4379

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    فکر کنم PPI منظورتون بوده و گرنه بند 7 و 8 متناقضند ...

البته " نمایش داه نشده "رو همین الان دیدم ... ولی باز فکر می کنم DPI فقط و فقط در مبحث چاپ هست و PPI برای نمایش در نمایشگرهایی مثل مونیتور
    بله. فرمایش شما دقیق و درست است. اما این دو مفهوم مترادفند. هرچند برای مانیتور Pixel Per Inch و چاپ Dot Per Inch صحیح است.
    در هر حال منظورم این است که درک درستی از DPI و PPI داشته باشیم.

ممنون :)

http://en.wikipedia.org/wiki/Dots_per_inch
    http://en.wikipedia.org/wiki/Pixels_per_inch
    mreza1001، Amir Abdolpanah و M. Ali Farajian تشکر می‌کنند.
    هادی هژیرآذر

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

من فکر کنم منظورشون درست منتقل نشده! بنا براین برداشت خودم رو می نویسم:
    به نظر من منظور ایشون این بوده که اونDPIی که خود دوربین برای عکس در نظر می گیره (۷۲ یا ۳۰۰) کاملا قرار دادی و میتونه آزادانه تغییر کنه (به این صورت که تعداد پیکسل ها ثابت باشه (Resample انجام نشه) و در نتیجه وقتی dpi یا ابعاد (سانتیمتر) عکس رو تغییر می دیم اون یکی هم تغییر می کنه) و در نتیجه عکس رو با هر سایزی که بخوایم میتونیم چاپ کنیم... تا اینجا منظور کلی این بوده که اون DPI پیشفرض تاثیر در نتیجه چاپ و کیفیت عکس در کامپیوتر و روی کاغذ و... نداره و ملاک اصلی اونیه که موقع چاپ خودمون تعیین می کنیم. (این مطلب که ظاهرا درسته و تضادی هم با نظر بقیه دوستان نداره)
    بعد ایشون اضافه کردن مه شرکت سازنده میاد با توجه به کیفیت سنسور دوربینش (مسزان نویز و تفکیک رنگ و ابعاد فیزیکی سنسور ...) یه DPI پیشفرض می ذاره تا یه طول و عرض سانتیمتری (برای چاپ) درست بشه که برای اون عکس کیفیت مطلوب داشته باشه و درنتیجه به کاربر غیر حرفه کمک کنه که عکس رو بیش از حد بزرگ چاپ نکنه.
    مثالشون هم کاملا منطقیه: یه دوربین کامپکت ویه فول فریم رو درنظر بگیرید که هردو یه عکس مربع ۲۱۶۰ در ۲۱۶۰ پیکسل گرفتن... مسلما برای بیشترین کیفیت، بزرگترین سایز چاپ این دو دوربین یکی نیست! به همین دلیل خود شرکت DPI کامپکت رو ۳۰۰ میذاره تا سایز چاپ ۷.۲ اینچ در ۷.۲ اینچ در بیاد و کاربر بفهمه که از این بزرگتر چاپ کردن با افت کیفیت برابره، ولی برای دوربینی که سنسور با کیفیتی داره، DPI72 سایز چاپ ۳۰ در ۳۰ اینچ رو میده یعنی اگه عکس رو تا این سایز هم بزرگ چاپ کنید، عوامل مخرب زیاد دیده نمیشن...
    Aphomar-Amin تشکر می‌کند.

كاربر فعال king4 آواتار ها
    تشکر کرده
    3583

توضیحات کامل
    M. Ali Farajian تشکر می‌کند.
    گالری عکس بهنام صفرزاده
    Nikon D600, Nikkor 24-70, Nikkor 70-200 VR II, Nikon SB-900, Nikon SB-800 2x

كاربر آشنا Aphomar-Amin آواتار ها
    تشکر کرده
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir_s700 نمایش پست ها
    من فکر کنم منظورشون درست منتقل نشده! بنا براین برداشت خودم رو می نویسم:
    به نظر من منظور ایشون این بوده که اونDPIی که خود دوربین برای عکس در نظر می گیره (۷۲ یا ۳۰۰) کاملا قرار دادی و میتونه آزادانه تغییر کنه (به این صورت که تعداد پیکسل ها ثابت باشه (Resample انجام نشه) و در نتیجه وقتی dpi یا ابعاد (سانتیمتر) عکس رو تغییر می دیم اون یکی هم تغییر می کنه) و در نتیجه عکس رو با هر سایزی که بخوایم میتونیم چاپ کنیم... تا اینجا منظور کلی این بوده که اون DPI پیشفرض تاثیر در نتیجه چاپ و کیفیت عکس در کامپیوتر و روی کاغذ و... نداره و ملاک اصلی اونیه که موقع چاپ خودمون تعیین می کنیم. (این مطلب که ظاهرا درسته و تضادی هم با نظر بقیه دوستان نداره)
    بعد ایشون اضافه کردن مه شرکت سازنده میاد با توجه به کیفیت سنسور دوربینش (مسزان نویز و تفکیک رنگ و ابعاد فیزیکی سنسور ...) یه DPI پیشفرض می ذاره تا یه طول و عرض سانتیمتری (برای چاپ) درست بشه که برای اون عکس کیفیت مطلوب داشته باشه و درنتیجه به کاربر غیر حرفه کمک کنه که عکس رو بیش از حد بزرگ چاپ نکنه.
    مثالشون هم کاملا منطقیه: یه دوربین کامپکت ویه فول فریم رو درنظر بگیرید که هردو یه عکس مربع ۲۱۶۰ در ۲۱۶۰ پیکسل گرفتن... مسلما برای بیشترین کیفیت، بزرگترین سایز چاپ این دو دوربین یکی نیست! به همین دلیل خود شرکت DPI کامپکت رو ۳۰۰ میذاره تا سایز چاپ ۷.۲ اینچ در ۷.۲ اینچ در بیاد و کاربر بفهمه که از این بزرگتر چاپ کردن با افت کیفیت برابره، ولی برای دوربینی که سنسور با کیفیتی داره، DPI72 سایز چاپ ۳۰ در ۳۰ اینچ رو میده یعنی اگه عکس رو تا این سایز هم بزرگ چاپ کنید، عوامل مخرب زیاد دیده نمیشن...
    از شما تشکر می کنم که اون چیزی رو که من می خواستم بگم و شاید خوب توضیح نداده بودم به خوبی بیان کردید. در مورد بحث dpi و ppi و تفاوت این دو مفهوم فرمایش دوستان کاملا صحیحه.
    AmirS تشکر می‌کند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین