نمایش نتایج : از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
Like Tree2تشکر
  • 1 Post By piromoplus
  • 1 Post By Viper

موضوع: تاثیر تغییر مگا پیکسل در نویز

كاربر آشنا piromoplus آواتار ها
    تشکر کرده
    0

پیش فرض تاثیر تغییر مگا پیکسل در نویز

سلام، یک سوالی داشتم من، می خواستم بدونم برای مثال اگر با دوربین 18 مگاپیکسلی تنظیم کنیم که عکس 12 مگا پیکسلی بگیریم، چه اتفاقی می افته ؟ دوریبن از 18 مگا پیکسل سنسور استفاده می کنه بعد از آن فشرده می کنه یا از همون اول از 12 مگاپیکسل سنسور استفاده می شود؟ وقتی به مکانیزم لنز و انتقال نور فکر می کنم اتفاق منطقی اینه که همون 18 مگاپیکسل رو تحت تاثیر قرار بده، می شود یک توضیحی بدین؟
    این مسئله می تونه روی نویز عکس تاثیر گذار باشه؟

با احترام
    آرش
    barca007 تشکر می‌کند.

كاربر فعال Viper آواتار ها
    تشکر کرده
    1607

پیش فرض پاسخ : تاثیر تغییر مگا پیکسل در نویز

barca007 تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    0

مرسی در حقیقت این موضوع را ندیده بودم، البته کسی جواب قاطعی در این مورد نداده بود تو اون لینکی که دادین:) در هر صورت متشکرم:)

كاربر فعال Viper آواتار ها
    تشکر کرده
    1607

درسته. خیلی قاطع نیست . شاید، تو فورومهای خارجی یافت شود.
    اما به نظر خودم هم منطق میگه اول 18 بعد 12 تا سرعت کم نشه. یکم عجیبه سنسور از 12 مگاپیکسل استفاده کنه.
    البته نظر منه شایدم ...

كاربر همراه
    تشکر کرده
    206

سلام

به نوع دوربین شما ربط داره برای مثال:

در دوربین Canon 7D که یک دوربین SLR هست اگه قرار بود بجای 18 مگگاپیکسل از 12 مگاپیکسل استفاده بشه اون وقت Focal length multiplier تغییر می کرد و بجای 1.6 مقدار بیشتری (مثلا 2) میشد . و قسمتی از چیزی که در Viewfinder دیده میشه در فایل ذخیره نمی شد. که این اتفاق نمی افته. در عمل وفتی که از SRAW و یا Jpeg با سایز کوچکتر استفاده می کنید باز هم از کل 18 مگاپیکسل استفاده می شه.

در دوربین Panasonic TZ3 (برای این مثال زدم که خودم دارم) وفتی که از Jpeg با سایز کوچکتر استفاده می کنید (برای مثال 5 مگاپیکسل به جای 7 مگاپیکسل) مقدار حداکثر زوم از 10X به 12X تغییر می کنه و میشه نتیجه گرفت که فقط از 5 مگاپیکسل وسط سنسور استفاده کرده و باعث شده Focal length multiplier تغییر کنه. البته مطمین نیستم که فقط برای حالت تله این کار رو میکنه یا برای همه رنج زوم.

مثال دیگه دوربین های فول فریم نیکون هست (D3S) که میتونه هر دو نوع لنز FX , DX رو قبول کنه. وقتی که از لنز DX استفاده کنید بصورت خودکار قسمتی از Viewfinder تیره میشه و نشون میده که فقط از بخشی از سنسور (FX: 36 x 24 mm, DX: 24 x 16 mm 5:4: 30 x 24 mm) استفاده میشه. ولی اگر از لنز FX استفاده کنید و از مگاپیکسل پایین تری استفاده کنید این اتفاق نمی افتد و شما در Viewfinder همان کل تصویر را می بینید و از کل سنسور برای ساختن فایل با مگاپیکسل پایین تر استفاده می شه و بهمین دلیل Focal length multiplier همان عدد 1 باقی میمونه.

پ. ن. : بهمین خاطره که خیلی ها فرمت SRAW کنون رو که با استفاده از اطلاعات کل سنسور ها و با تلفیق اون ها یک فایل کوچکتر ساخته میشه رو یک فایل RAW واقعی نمی دونند.
    پویا پریدل

تشکر کرده
    0

مرسی از پاسخ دوستان، راستش من هم فکر می کنم از همون 18 مگاپیکسل استفاده بشه نه 12 ! اما خوب این چه معنایی میده؟ پردازنده ی دوربین کانورت می کنه ؟ اگه بخواد همون 18 بگیره و کانورت بکنه تا 12 بشه ، نویز کم که نمی شه هیچی ، احتمالا بیشتر هم می شه!
    من یک ایرانی هستم...
    Canon 550D , 18-55 IS

كاربر همراه
    تشکر کرده
    206

نقل قول نوشته اصلی توسط piromoplus نمایش پست ها
    مرسی از پاسخ دوستان، راستش من هم فکر می کنم از همون 18 مگاپیکسل استفاده بشه نه 12 ! اما خوب این چه معنایی میده؟ پردازنده ی دوربین کانورت می کنه ؟ اگه بخواد همون 18 بگیره و کانورت بکنه تا 12 بشه ، نویز کم که نمی شه هیچی ، احتمالا بیشتر هم می شه!
    DPReview با تست هایی که انجام داده به این نتیجه رسیده که با کم کردن رزولوشن تا حدود 30% (عدد دقیق یادم نیست) نویز کم میشه.
    Downsampling to reduce noise, but by how much?
    ویرایش توسط pooya_p : Monday 30 August 2010 در ساعت 10:56
    پویا پریدل

تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط pooya_p نمایش پست ها
    DPReview با تست هایی که انجام داده به این نتیجه رسیده که با کم کردن رزولوشن تا حدود 30% (عدد دقیق یادم نیست) نویز کم میشه.
    Downsampling to reduce noise, but by how much?
    مرسی از این لینک، من اون را بررسی کردم، اما هنوز در یک SLR این مسئله سوال برانگیز است! اگه ما یک عکس 18 بگیریم و با کامپیوتر رزولوشن را کم کنیم هم همین نتایج به دست می آید؟ نویز کم می شود؟
    من یک ایرانی هستم...
    Canon 550D , 18-55 IS

كاربر همراه vahidmir2000 آواتار ها
    تشکر کرده
    424

من فکر میکنم که شما عکس رو رو هر رزولوشنی که قرار بدین از همون مقدار پیکسل انتخابی شما برای ثبت عکس استفاده میشه. خودم هم امتحان کردم و کیفیت عکسها مثلا در 12 مگاپیکسل با 2 مگاپیکسل برابر بود. به عبارت دیگه دوربین دست به عملیات کانورت نمیزنه...
    Back for Good