صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15
Like Tree44تشکر

موضوع: فرق بین تصویر ، تصویر بردار ایرانی با یک تصویر بردار غیر ایرانی

كاربر جديد
    تشکر کرده
    6

Lightbulb فرق بین تصویر ، تصویر بردار ایرانی با یک تصویر بردار غیر ایرانی

شاید به این مطلب بخندید ولی من الان مدت سه سال دارم تحقیق می کنم که چه فرق هایی بین تصویر خودم با یک تصویر بردار مثلا از تلوزیون بی بی سی است که تصویر اون بسیار جذاب تر اما تصویر من خاک گرفته و بی جان است ؟
    بعد از 3 سال به پاسخ هایی رسیدم اما خواستم ببینم شما نظرتون راجع بهش چیه و با من در میون بزارید و اگه مخاطب داشت من مطالبم رو ارئه بدم

كاربر فعال omid mohebbi آواتار ها
    تشکر کرده
    1405

راستش من به عنوان آهنگساز و صدابردار در صدا و سیما هم مشغول کار هستم و در برنامه های تلویزیونی زیادی در اینجا ( بندرعباس ) کار کردم.
    فکر کنم بحثی که شما میفرمائید در کنار علم وتجربه به سیستمها و امکانات به روز و استفاده صحیح از اونها و البته علم صحیح استفاده کردن بر میگرده.
    نه مثل ما که تو ایران داریم با سیستمهای پیش پا افتاده حدا اقل 30 سال پیش کار میکنیم!!
    من تصویر بردار نیستم. اما دیدم که مثلا در استودیوهای اینجا هنوز دارن از مدلهای برند اشتودر که بین 30 تا 40 سال از عمرشون میگذره استفاده میکنن.!!
    مونتاژ غیر خطی اونم تو صدا و سیمای ایران خیلی نوپا هستش بر خلاف کشورهای دیگه.
    راه دور نمیریم. امارات که کنار خودمونه.
    شما بینید مهندسین انگلیسی و امریکایی با نصب سیستمهای کاملا به روز و جدید و علم درست استفاده کردن چه ها که نمیکنن.
    ایرانی ها میتوننن مثل اونها و شاید هم بهتر کار کنن به شرطی که سیستمهای خوبی در اختیار داشته باشن.
    البته این ایده و نظر شخصی من هستش.
    MehdiM، Mehdi Rojaie، saeed2vfx و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال Babak Borhani آواتار ها
    تشکر کرده
    1253

اما به نظر من مشکل اصلی آموزش است.بعد امکانات
    در بسیاری از موارد امکانات ما دست کمی از آنها ندارد اما چون آموزش صحیح وجود ندارد و یاد گیری ها عموما تجربی و یا حداکثر استاد شاگردی است نتیجه مناسب را بدست نمی آوریم.
    M. Beyrami، saeed2vfx، Amateurism و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    بابک برهانیhttp://sibsabz.persiangig.com

كاربر بسیار فعال Walkman آواتار ها
    تشکر کرده
    6460

به امکانات برمیگرده و البته ناگفته نمونه اکثر ایرانی ها دنبال تکنولوژیهای جدید و اینجور چیزا نمیرن

برای مثال از فوتبال استفاده میکنم بقیه شرایط و مکانهای دیگری که فیلمبردار دارن کاری ندارم

یکیش همین پخش فوتبال دوربینهایی که لیگ برتر ایران استفاده میکنند نه قرارگیریشون درسته و نه دوربیناش اونقد فریم ریتشون بالاست(تازه میخوان با این فریم ریت پایین تصاویر آهسته ی دقیق هم داشته باشن) و حال دوربینهای جام جهانی یا دوربینهای بازی ایران-برزیل در امارات رو به یاد بیارید اینقد فریم ریتشون بالاس که خیلی دقیق میشه تصاویر آهسته رو دید و دوم فیلمبردارهای خیلی اکتیو دارن هی بالا و پایین میپرن و از تکنولوژیهای روز استفاده میکنن و (اینو دقیق نمیتونم بیان کنم ولی امیدوارم متوجه شین)تازه فیلمبرداراشون دوربینو یجورایی با یه وسایلی مثل کمربند به بدن خودشون میبندد و اذیت نمیشن اما فیلمبردارای ما دوربین چند کیلویی رو 90 دقیقه رو شونه هاشون میزارن که اونها رو خسته میکنه!
    Mehdi Rojaie، omid mohebbi و saeed2vfx تشکر می‌کنند.
    رضا اقبالی www.instagram.com/reza.eqbali

كاربر فعال omid mohebbi آواتار ها
    تشکر کرده
    1405

به امکانات برمیگرده و البته ناگفته نمونه اکثر ایرانی ها دنبال تکنولوژیهای جدید و اینجور چیزا نمیرن

برای مثال از فوتبال استفاده میکنم بقیه شرایط و مکانهای دیگری که فیلمبردار دارن کاری ندارم

یکیش همین پخش فوتبال دوربینهایی که لیگ برتر ایران استفاده میکنند نه قرارگیریشون درسته و نه دوربیناش اونقد فریم ریتشون بالاست(تازه میخوان با این فریم ریت پایین تصاویر آهسته ی دقیق هم داشته باشن) و حال دوربینهای جام جهانی یا دوربینهای بازی ایران-برزیل در امارات رو به یاد بیارید اینقد فریم ریتشون بالاس که خیلی دقیق میشه تصاویر آهسته رو دید و دوم فیلمبردارهای خیلی اکتیو دارن هی بالا و پایین میپرن و از تکنولوژیهای روز استفاده میکنن و (اینو دقیق نمیتونم بیان کنم ولی امیدوارم متوجه شین)تازه فیلمبرداراشون دوربینو یجورایی با یه وسایلی مثل کمربند به بدن خودشون میبندد و اذیت نمیشن اما فیلمبردارای ما دوربین چند کیلویی رو 90 دقیقه رو شونه هاشون میزارن که اونها رو خسته میکنه!
    صد البته. امکانات خوب و به روز در کنار علم استفاده از اونها و دانش در مورد امکاناتی که داریم و استفاده صحیح و البته کمی هم تلاش میتونه ایرانی ها رو هم وارد گود رقابت جهانی کنه.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    6

Post چند مورد

نقل قول نوشته اصلی توسط -shahram نمایش پست ها
    بی صبرانه منتظره نتایج شما هستم
    ممنون از همه دوستان ، من یادم رفت که بگم در شرایط کاملا مسوای ،مثلا من با دوربین ایکس دی کم سونی که 25000000تومن پولشه همزمان با یک مستند ساز که از شبکه آرته به استان ما آمده بود (خراسان شمالی) به روستا ها و بین عشایر رفتیم (دو سال پیش)اما نتیجه کاملا من رو تحت تاثیر قرار داد
    از نوع کادر بندی تا تنظیمات منو دوربین فرانسوی فوق العاده بود.اونم همون دورین دستش بود.
    این باعث شد که بعد از یکسال این پرسش تو سرم بود بیشتر پیگیر بشم.
    من هم نامردی نکردم و از تنظیمات اون بنده خدا موقعی که حواسش نبود رو رم خودم یه کپی گرفتم.

چند نکته:
    مقدار شارپنس تصویر رو از حد میان به پایینتر گذاشته بود.(اگر کامل رو 10فرض منیم عدد حد میان 5 می باشد و این اعداد در دوربین ها مختلف متفاوت است)
    کنتراست رو از حد میان به بالاتر گذاشته بود.
    بریتنس رو از حد میان پایین تر گذاشته بود.
    در تنظیمات ماتریکس دوربین ، ته مایه رنگ رو به سبز نزدیک کرده بود.
    در این نوع دوربین ها و اکثر دوربین های جدید قابلیتی است که میتوان رنگ را به دوربین داد و دامنه آن رنگ را مقداری تغییر داد ، اون رنگ خاک را به دوربین داده بود و مقداری آن را تیره کرده بود.این کار باعث شده بود که انگار اون خاک تازه آپ پشی شده وتازه است نمی دونم منظورم رو می تونم برسونم یا نه)
    من همیشه شاتر رو تو شرایط نرمال روی 50میزاشتم ولی اون شاتر رو روی70 گذاشته بود.
    و خیلی چیز های دیگه که الان اگه بگم همه خسته می شید ، خلاصه بعد کلی تحقیق و بررسی و پرس و جو تازه فهمیدم این تنظیمات استاندارد شبکه آرته است و تمام شبکه ها برای خودشان تنظیمات مختلفی دارن . مثلا شما بادیدن یک مستند می توانید حدص بزنید که این مستند تولید بی بی سی است یا دیس کاوری ، بی بی سی بیشتر تصاویرش شارپ و نزدیک به رنگ های گرم است اما دیسکاوری تصاویری نرم و نزدیک به رنگ های سرد می باشد.
    یکی دیگر از مواردی که باعث اختلاف بین تصویر ما و آنها میشود بک گراند سوزه های ماست.
    (آکساسوار شهری )
    مثال کاملا عامیانه میزنم :
    شما در شهری مثل بجنورد(شهر خودم ) محیط شهری زیبایی ندارید و همونطور که می دونید بک گراند در کادر بندی ها خیلی مهمه ، در قابی که من از یک سوژه در شهر میبندم در بک گراند چی دارم(دیواری کاهگلی ، مغازه ای قدیمی و بد رنگ و لعاب ، خیابانی تنگ و شلوغ،ساختمان های نما کاری نشده و خیلی چیز های بد دیگه اما آکساسوار شهری در کشور های اروپایی همونطور که می دونید و من لازم نیست بگم باعث میشه که اون ها بک گراند ها زیبایی داشته باشن)
    کاری من پیشنهاد می دم :
    حتما قبل از شروع تصویر برداری در و دیوار و خیابان و کوچه ... همه جا را آب پاشی کنید تا از اون حالت کدر در تصویر کمی کاسته شود.تا جایی که میشه از سوژه دور بشید تا بک گراندتان فلو شود،حتما از شابلون های نوری برای طرح انداختن رو دیوار ها استفاده کنید
    شرمنده من املام خیلی ضعیفه
    ادامه دارد ....

كاربر ويژه rezakh آواتار ها
    تشکر کرده
    2259

باید دید خارجی داشته باشید
    وقتی یک بنده خدایی که فیلمبردار مجالس بوده یهو استخدام صدا و سیما میشه اونم به دلیل قیمت کمتر خوب معلومه مستند سازیش چی میشه .
    این ستینگی که شما فرمودین رو میشه توی رندر هم ایجاد کرد حتی بهتر .اصل کار کادر بندی و فواصل است همینطور زاویه زیباتر سوژه نسبت به دوربین و بک .بنظر من وقتی تونستید قاب خود را تکمیل کرده و با سه پایه و استیدی کم و ریل و این حرفها کار دقیق تری درخواهد آمد
    افرادی هستند که خلاقیت خود را در عکاسی ثابت کرده اندو عکسهایشان زیباست پس مطمعنا اگر امکانات برای تصویر برداری داشته باشند مطمعن باشید کار های خارق العاده ای خلق خواهند کرد
    ویرایش توسط rezakh : Monday 20 December 2010 در ساعت 22:58
    aidin594، M. Beyrami و Amateurism تشکر می‌کنند.

كاربر فعال AmirS آواتار ها
    تشکر کرده
    1291

منو هنوز فرصت نکردم که خیلی باهاش کار کنم (مانیتور حداقل ۲۲ میخواد که فقط تو خونه در دسترس دارم)، ولی فاینال کات یه برنامه جنبی داره به نام color که تنظیمات فوق العاده ای برای رنگ و نور فیلم میده... (فرض کنید ACR برای فیلم!)
    طبیعیه که تو نتیجه کار های حرفه ای تاثیر زیادی داره... (یاد اون تاپیکی افتادم که بحث سر اختلاف تصویر فیلم های سینمایی با پشت صحنه‌شون پیش اومده بود!)
    M. Beyrami تشکر می‌کند.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    6

من منظور شما رو از اینکه باید دید خارجی داشت کامل درک می کنم(این تیکه کلام خود منم هست) ، اما قبل از هرچیز باید بگم که آنچه که شما توی صحنه قادر به انجام اون هستید نباید به میز منتاژ منتقل کنید و مورد مهم تر اینکه با هر فیلتری که در نرم افزار (ادیوس و پریمیر و لیکوئید) اعمال میشه از کیفت تصویر کاسته میشه و همچنین به بافت اجسام ضربه میزنه ، مثلا اگه میخواین کنتراست رو در نرم افزار بالا ببرید حتما چادر سیاه یک زن بافتش رو از دست میده و تبدیل به یک پترن رنگی مشکی میشه ، پس بهتره این تغییرات در حین تصویر برداری انجام بشه ،
    Canon! و M. Beyrami تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا Ali_Reza آواتار ها
    تشکر کرده
    32

این که باید دید خارجی داشت یا تجهیزات اونا بهتر از ما هست و ... به نظر من همه این موارد درست هست ولی من فکر میکنم یه عامل دیگه رو هم باید در نظر گرفت. اون هم انگیزه و علاقه فرد هست.

من فیلم برداری رو میشناسم که اصلا به کارش علاقه نداره ! دوست داشته نویسنده بشه !! الان داره فیلم برداری میکنه برای این که خرجش رو در بیاره. یا فکر کنید فیلم برداری که میره برای فیلم برداری ولی تو فکرش چک فرداش هست که داره برگشت میخوره یا کرایه خونه عقب افتاده اش یا خیلی چیزهای دیگه ... خوب مسلما خروجی کارش با خروجی کار کسی که انگیزه و علاقه زیادی داره و حداقل های زندگی اش هم تامین شده فرق داره.

و یه موضوع دیگه که خوب برای فیلم بردارهای رسمی (مثلا صدا و سیما) کمتر هست ولی برای برخی مستند سازان مستقل خیلی ملموس هست نداشتن امنیت هست. فکر کن داری فیلم برداری میکنی ٬ یهو میان بهت گیر میدن که مجوز داری؟ داری از چی فیلم میگیری و دردسر هایی که همه میدونیم. خوب مسلما تمرکز آدم از بین میره !
    Canon!، aidin594 و M. Beyrami تشکر می‌کنند.
    علیرضا اکرمی
    5D II|24-105L|70-200 f/2.8L IS II|100 Macro f/2.8L IS
    Canon F1|50mm f/1.4 FD|Flash Hanimex TZ2500 | Vanguard Arlen 58 Backpack|055PROXB+804RC2

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین