صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 34
Like Tree346تشکر

موضوع: عکس شماره ۱

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

پیش فرض عکس شماره ۱

به عنوان اولین عکس، در انجمن نقد و بررسی عکس‌ها، عکس زیر را انتخاب کردم که دوست عزیزی در تاپیک عکاسی Mood منتشر کرده بودند:

4080.jpeg

منتظر نقدها و بررسی‌های دوستان هستیم.
    همانگونه که قبلا هم گفته شد، این انجمن جدید تلاشی است برای افزایش قدرت بررسی و قضاوت در مورد عکس. این تلاش تاثیر بسیار خوبی بر تفکر عکاسی فرد خواهد داشت و او را در عکاسی آینده خودش نیز یاری خواهد داد. توجه به المان‌های مختلف و بررسی از زوایای مختلف عکسها، بدون شک بهترین تمرین برای خوب دیدن است. چیزی که برای خوب عکس گرفتن، یک الزام است.
    بنابراین هر تلاشی در این انجمن جدید به صورت مستقیم برای خود کاربران محترم مفید خواهد بود. از سوی دیگر دوستان آگاه زیادی نیز در انجمن حضور دارند که می‌توانند با بررسی های خود، راه را برای دیگران نیز هموار نمایند.
    شاید این رویکرد جدید باعث شود، تمرکز کاربران از مسائل فنی به سمت موضوعات دیگری نیز کشیده شود. و اینکه شاید عیان شود که عکاسی بجز دوربین و لنز، چیزهای دیگری هم دارد و چه بسا مهم‌تر.
    ویرایش توسط nmroshan : Monday 23 January 2012 در ساعت 22:18 دلیل: انتقال عکس به داخل فروم
    bfarahanchi، A_Maddah، ostadahmad و 59 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر بسیار فعال Pooyan آواتار ها
    تشکر کرده
    7620

سلام و ممنون از ایجاد این تاپیک
    فکر می کنم برای اینکه بتوان بهتر نظر داد، لطفا تاپیکی که عکاس قصد انتشار عکس در آن را داشت هم مشخص کنید. مثلا در این عکس، آیا عکاس عکس را در تاپیک عکاسی از حیات وحش ارسال کرده یا تاپیک عکسهای مفهومی یا ....
    nmroshan تشکر می‌کند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط Pooyan نمایش پست ها
    سلام و ممنون از ایجاد این تاپیک
    فکر می کنم برای اینکه بتوان بهتر نظر داد، لطفا تاپیکی که عکاس قصد انتشار عکس در آن را داشت هم مشخص کنید. مثلا در این عکس، آیا عکاس عکس را در تاپیک عکاسی از حیات وحش ارسال کرده یا تاپیک عکسهای مفهومی یا ....
    با تشکر. تاپیک اولیه نیز اضافه شد/
    Pooyan تشکر می‌کند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر فعال alonebaby آواتار ها
    تشکر کرده
    5564

سلام

تصویر گیرایی است شاید بتوان گفت نوعی نگرش به درون را تداعی می کند نمیتوان گفت تداعی کننده سرکشی کردن یا ورود به حریم دیگران باشد چرا که جنس لطیف سوژه ( کبوتر ) باعث شده تا ذهن مخاطب به سراغ این مفهوم نرود فضای نوری غالب بر صحنه - نوع ترکیب بندی و قرار گیری نسبی سوژه در نقطه طلائی باعث شده تا تاثیر عکس بر مخاطب به خوبی نمایان شود از طرفی باید اشاره کرد تراز نبودن کادر باعث شده خط لبه پنجره به صورت شیب دار ثبت شود که همین امر دید و ذهن مخاطب را به سمتی از کادر معطوف می کند که حاصلی در بر نخواهد داشت نباید از دید خوب عکاس صرف نظر کرد چرا که با توجه به حالت سر کبوتر و نوع نگاه توانسته در موقعیت مناسب ثبت لحظه را انجام دهد.
    یا علی
    nmroshan، farhad44، Kourosh Kahal و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    ساکت که ميماني ميگذارند به حساب جواب نداشتنت !!
    عمرا بفهمند داري جان ميکني تا "حرمت ها" را نگه داري....!!.
    مهدی مرادی

كاربر همراه HoneyVand آواتار ها
    تشکر کرده
    320

من اصلا نقاد خوبی نیستم فقط توی این عکس رنگ خاصی دیده نمی شه و به نظرم سیاه سفید خیلی بیشتر معنی و حس رو می رسونه خودم امتحان کردم به نظرم جالب شد.
    ثبت خوبی شده.
    nmroshan، farhad44 و Vahid تشکر می‌کنند.

كاربر فعال merdax آواتار ها
    تشکر کرده
    5013

از تمام دوستان پوزش میخوام اگر من قبل از بقیه وارد میدان میشم ولی به هر حال این عکس نظر من رو جلب کرد و فکر کردم بهتره نظر خودم رو بدم
    من همیشه در نقد به "چه میکردیم تا بهتر میشد" اشاره میکنم، این خود راهیست برای تعامل سلیقه بصری خودم و قواعد موجود در عکاسی
    نظر من اینه که پرنده مورد نظر به طور گیرا و واضحی حامل پیغام هست ولی من عدم تقارن موجود در کادر رو نمیپسندم و دلیلش هم اینه که به نظرم در صورت وجود تقارن در چارچوبهای پنجره ای که باز هست ما میتونستیم شاهد ویترین ناخودآگاه از بهترین حالت ممکن برای پرنده مورد نظر باشیم که به صورت تصادفی از طرف محیط محیا شده بود
    به عبارت دیگر من بهتر میدیدم اگر سر لنز فقط چند میلیمتر به راست میرفت و ما پرنده را در وسط پنجره ای باز میدیدم که خود پنجره هم از دوطرف کادر به اندازه مساوی فاصله داشته باشد.
    اما در حال حاضر از وضوح سوژه و منظوری که میرسونه راضی هستم و فقط تیزی پنجره سمت راستی (که البته شاید کاریش نمیشد کرد) و از مسئله ای که اشاره کردم به عنوان ضعف میتونم نام ببرم
    کنتراست،فوکوس و نور خوبی رو شاهد هستیم ولی رنگها زیاد تاثیری در گیرایی عکس ندارند(به عقیده بنده)

كاربر همراه
    تشکر کرده
    917

با سلام
    همانطور كه دوست ديگري اشاره كردند تراز نبودن پنجره و زوايد موجود در سمت راست عكس به گيرايي عكس لطمه زده كه با كراپ مناسب قابل رفع است كه البته ترجيحا بايد در هنگام ثبت رعايت مي شد.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    • نوع فایل: jpg aa.jpg‏ (139.7 کیلو بایت, 512 بازدید)
    nmroshan، farhad44، M.Mobin و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    752

سلام و تشکر برای این مبحث جدید
    اول نمی خواستم نظری بدم(بخاطر کمبود فن و تجربه) ولی بعد فکر کردم شرکت کنم برای خودم هم بهتره حالا هم با اجازه نظرم رو می گم:

خوب سوژه برای خیلی از ما ها آشناست مخصوصا آن نگاه یک طرفی با گردن کشیده (حتی من بغ بغو.. بغ بغوشم حس می کنم یعنی می شنوم)
    چارچوب پنجره هم برای سوژه یک قاب درست کرده که به نظر من تاکید بیشتریست روی آن
    در نگاه اول چشم روی سوژه قرار می گیره و بعد یک مختصر به چپ و راست و باز برمی گرده رویه سوژه یک مقداری های لایتهای زیر کلاف پنجره چشم را به طرف پایین می کشه
    نوری هم که درون چشم کبوتر افتاده فعل نگاه کردن را تقویت کرده از بوکه وسادگی پس زمینه وهمچنین کنتراست عکس هم خوشم آمد اما در مورد سایه ای که طرف چپ روی شیشه افتاده خیلی رویش فکر کردم که باشه بهتره یا نباشه دقیق نمی دونم اما من بودم با کراپ از طرف چپ حذفش می کردم اما یک جورایی خطهای عمودی طرف راست بیشتر از چپ می شه دقیق نمی دان کدام بهتره:confused:
    راستش بیان کردن حس بینایی با نوشتار برایم یک کمی سخته! اما داخل عکس سه شکل مستطیل(.1 مستطیل سیاه و کشیده در قسمت پایین 2. مستطیل در قسمت بازپنجره با تونال میانی و 3.مستطیل شیشه پنجره با روشنایی بالا)یک مجموعه جالبی رو درست کردند. خوب توی این همه خط راست، انحنای سوژه خودش را خوب نشان میدهد.
    البته امیدوارم دوستان بیشتری مخصوصا با تجربه تر ها هم نظراتشان را بیان کنند تا برای همه بخصوص افرادی مثل من جنبه آموزشی قوی تری بشود
    با سپاس
    nmroshan، farhad44، ghanbar و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Madjidm آواتار ها
    تشکر کرده
    7162

با سلام
    شاید من که بیشتر بر ماکروگرافی متمرکزم درون مایه لازم برای نقد چنین عکسی را دارا نباشد اما به عنوان یک بینده نظرم را مینویسم
    قاب سرد پنجره، پنجره باز ، عدم وجود یک ویو طبیعی و احتمالا ساختمانی دیگر که در روبرو قرار دارد و وجود یک پرنده آن هم از نوعی که به زندگی با آدمیان در شهرهای شلوغ عادت کرده برای من پیام یک کلان شهر و انسانی که برای مدتی درون اتاقی کوچک اندکی از هیاهو فاصله جسته را به ارمغان می آورد
    کادر کج این احساس را در من پدید می آورد که انسان(عکاس) یا بر روی تخت آرمیده و یا با سری کج به بیرون می نگرد و حضور کبوتر به یکباره او را از حال و هوایی خاص بیرون آورده و به تفکری دیگر فرو برده
    در مجموع احساس آرام مرور خاطرات را در کنج اتاق بدور از شلوغی شهر پیامیست که من دریافت کردم و شاید همه اینها به خاطر 10 سال تجربه زندگی من در تهران باشد و مرور آن خاطرات......
    شاد باشید
    nmroshan، farhad44، Halalzadeh و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    گزینه تشکر برای عکس خوب است نه عکاس آشنا!
    در باره من،

سلف پرتره ،
    گالری.

كاربر همراه netwalker آواتار ها
    تشکر کرده
    1003

جدا-ی بحث فنی، که کار بنده نیست، احساسم نسبت به عکس رو بیان میکنم.
    ... حالت نگاه پرنده، همانند انسانی است که برای یافتن چیزی، یا کسی، در حال جستجو-ست، و در این حال با موضوعی غیرمنتظره مواجه شده است! با این زاویه، وبا نگاهِ از دریچه دوربین، به نظر می-رسد موضوعی که پرنده را وادار به احتیاط و دقت نموده است، خود نیز دچار لحظه ای درنگ و تردید در مواجهه با کبوتر گردیده است.
    nmroshan، farhad44، ghanbar و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    هيچ صيادي در جوي حقيري که به گودالي مي ريزد، مرواريدي صيد نخواهد کرد.
    .
    محسن سيفي

صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین