صفحه 5 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 43 , از مجموع 43
Like Tree36تشکر

موضوع: اندازه سنسور

كاربر همراه Mehrdad-PL آواتار ها
    تشکر کرده
    2215

یه نکته ای رو عرض کنم ...اندازه تصویر ایجاد شده توسط لنز ارتباطی به فاصله کانونی نداره .
    بطور کلی سوای کیفیت ساخت ، اپتیک و دیافراگم و...لنزهایی که تصویر بزرگتر در یک فاصله کانونی ایجاد میکنن به مراتب گرانترند مثلا لنز های دوربین های مدیوم فرمت

كاربر آشنا Shikar آواتار ها
    تشکر کرده
    34

ممنونم از جوابهای دوستان
    و خوشحالم

ولی یک تفاوت در محاسبات من و شما هست
    من با پیشفرض لنزها و سنسورهای موجود فکر نمیکنم

بحثم کاملا جدا هست .. اگر همچین لنزی ساخته نشده ... بحث من مربوط به حجم نور هست

جناب کاظمی صحبت از باران کردند .. کاملا این مثال رو قبول دارم ولی نه برای سنسور برای لنز
    یعنی حجم نور عبوری از لنز اگر یکسان باشد انرژی مساوی به سنسور میرسد .. به شرطی که دو لنز داشته باشیم که تصویری هم اندازه سنسورهای متناظر بسازند

یعنی یک لنز برای کامپک باشد با سطح نور گیری X سانتیمتر مربع (ورودی) و یک لنز برای فول فریم با همان سطح نور گیری
    هر دو لنز (اصلا تک عدسی) تصویری بسازند با یک زاویه دید و کاملا اندازه سنسور خودشون

آیا انرژی نوری رسیده به این دو سنسور (اصلا تک پیکسل) یکسان نیست؟!!
    لطفا دوستانی که عدسی دارند تست کنند ... یک عدسی با نمره +2 یک عدسی با نمره +5 یا یک اختلافی مشابه
    تصاویری روی دیوار یا پرده بسازند از پنجره روبر
    تصاویر اندازه مختلف دارند .. و عدسی ها هم از دیوار فاصله مختلف دارند چون فاصله کانونی مختلف دارند... اما هر دو تصویر از یک میزان نور ورودی ساخته شده
    تصویری که عدسی بزرگتر میسازد کوچکتر و روشنتر هست یعنی نور بیشتر متمرکز شده ..

باز هم از دوستان و اساتیدی ممنونم

كاربر فعال
    تشکر کرده
    2083

نقل قول نوشته اصلی توسط Shikar نمایش پست ها
    ممنونم از جوابهای دوستان
    و خوشحالم

ولی یک تفاوت در محاسبات من و شما هست
    من با پیشفرض لنزها و سنسورهای موجود فکر نمیکنم

بحثم کاملا جدا هست .. اگر همچین لنزی ساخته نشده ... بحث من مربوط به حجم نور هست

جناب کاظمی صحبت از باران کردند .. کاملا این مثال رو قبول دارم ولی نه برای سنسور برای لنز
    یعنی حجم نور عبوری از لنز اگر یکسان باشد انرژی مساوی به سنسور میرسد .. به شرطی که دو لنز داشته باشیم که تصویری هم اندازه سنسورهای متناظر بسازند

یعنی یک لنز برای کامپک باشد با سطح نور گیری X سانتیمتر مربع (ورودی) و یک لنز برای فول فریم با همان سطح نور گیری
    هر دو لنز (اصلا تک عدسی) تصویری بسازند با یک زاویه دید و کاملا اندازه سنسور خودشون

آیا انرژی نوری رسیده به این دو سنسور (اصلا تک پیکسل) یکسان نیست؟!!
    لطفا دوستانی که عدسی دارند تست کنند ... یک عدسی با نمره +2 یک عدسی با نمره +5 یا یک اختلافی مشابه
    تصاویری روی دیوار یا پرده بسازند از پنجره روبر
    تصاویر اندازه مختلف دارند .. و عدسی ها هم از دیوار فاصله مختلف دارند چون فاصله کانونی مختلف دارند... اما هر دو تصویر از یک میزان نور ورودی ساخته شده
    تصویری که عدسی بزرگتر میسازد کوچکتر و روشنتر هست یعنی نور بیشتر متمرکز شده ..

باز هم از دوستان و اساتیدی ممنونم
    بگذارید با همین مثال خودتان جلو برویم:
    همین دو عدسی با دو نمره مختلف 2 و 5 را که تصویرهای بزرگ و کوچک و تاریک و روشن میسازند اگر به عنوان ذره بین استفاده کنید آیا بزرگنمایی یکسان دارند؟ یا به عبارت دیگر آیا کادر مشابه را ارائه میکنند؟ مسلما پاسخ منفی است و برای آنکه تصویری با کادر یکسان از هر دو عدسی بخواهید ناگزیر به تغییر در سایز یکی از آنها خواهید بود تا فاصله کانونی برابر ایجاد کنید و در این صورت شما عملا حجم باران را برای یکی از ظرف های یکسانتان (در مثال شما تصویر تشکیل شده بر دیوار) افزایش داده اید. دقیقا عکس این موضوع میشود بحث قبل یعنی وقتی ابعاد سنسور تغییر میکند ولی عدسی یکسان میماند چون بخشی از کادر موثر عدسی بر روی سنسور جایی ندارد (کادر تصویر بزرگتر و یا کوچکتر است) عملا حجم نور ورودی تغییر نکرده (چون سایز عدسی ثابت مانده) اما سهم نورگیری سنسور از آن حجم نور است که تغییر میکند (حجم باران یکی است ولی ظرف کوچک و یا بزرگ شده است)

صفحه 5 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5