صفحه 1 از 6 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 54
Like Tree273تشکر

موضوع: نظرات و پیشنهادات در مورد قسمت نقد

كاربر فعال Minoosepehr آواتار ها
    تشکر کرده
    1796

پیش فرض نظرات و پیشنهادات در مورد قسمت نقد

جناب سوکی !
    عکس بسیار زیباییست. تبریک میگم.
    اصولا نمیدانم چرا هیچ وقت چنین عکسهایی به عنوان عکس شماره x در انجمن نقد و بررسی عکس‌ها انتخاب نمیشوند ! بنظر این حقیر در 12 انتخاب آخر کم تر به مسایل زیبایی شناسی توجه و بیشتر مفهومی بوده. حال اینکه میتوان روی چنین عکسهایی هم نقد و بررسی کرد.
    آریو مینوسپهر

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

۱- رویکرد بخش نقد عامدا در جهت خاصی بوده است. آن هم به دلیل تغییر در نحوه نگرشی که از سالها قبل در تالار گفتگوی عکاسی وجود داشت. هر چند از لحاظ تکنیک، اعضای فروم پس از مدتی پیشرفت می کردند اما در مباحث نظری، بدلیل ضعف تالار در سطوح پایین باقی می‌ماندند.
    ۲- مهمترین معیار انتخاب عکسها، امکان بحث با گنجایش یک هفته‌ای است. برخی از عکسها چنین ظرفیتی ندارند، هر چند عکس خوبی هستند.
    ۳- با چنان طبقه بندی شما (مفهومی و زیباشناختی) موافق نیستم. الزاما نمی توان در مورد عکس زیبا بحث زیباشناختی کرد. و بسیاری از بحث‌هایی که بقول شما در مورد عکسهای مفهومی بوده است، در اساس، یک بحث زیباشناختی محسوب می گردد. بسیاری از عکسهای زیبا، امکان تاویل نیز دارند.در مورد بسیاری از عکسهای بقول شما مفهومی نمی توان بحثی غیر کلیشه‌ای راه انداخت.
    ۴- در مجموع هنوز بسیاری از اعضا در مورد قسمت نقد، واکنش مثبتی نداشته اند. از آنجا که ادامه یا قطع یک بحث در تالار گفتگو بستگی به همکاری اعضاء دارد، امکان پایان یافتن این سلسله بحثها، مساله دور از ذهنی نخواهد بود.
    ممنون.
    Kaveh Ghobadi، Amateur، F.KamranNia و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    ... هنوز بسیاری از اعضا در مورد قسمت نقد، واکنش مثبتی نداشته اند. از آنجا که ادامه یا قطع یک بحث در تالار گفتگو بستگی به همکاری اعضاء دارد، امکان پایان یافتن این سلسله بحثها، مساله دور از ذهنی نخواهد بود.
    خواندن این پیام برای من دردناک بود و راستی که آنچه شما را ناگزیر از بیان این سخن میکند، باری گران بر دل است.

بیش از این چه میتوان کرد!

صد فراخوان و اشاره از سوی شما به گستره ی نگاه و اندیشه را به یک خبر از بازار دوربین، وا نهادن!

پیرامون خود تجهیزات چیدن و دغدغه ای جز این نداشتن!

یا که عکس گرفتن و عکس گرفتن و عکس را ندیدن!

بیش از این چه میتوان کرد!

...

ای گرانمایه اگر خواستید این پیامها را بردارید، به جایی ببرید که سزاوار باشد و خوانده شود.
    nmroshan، Amir Mohebi، Javid و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه mehran_sh_t آواتار ها
    تشکر کرده
    481

خواهشا سعی کنید این بخش متوقف نشه! من تازه با این بخش آشنا شدم، و واقعا علاقه دارم...
    nmroshan، Javid و NetNegar تشکر می‌کنند.
    Mehran Sheikholeslami

طراحی وبسایت : Mehran-SH.IR
    گالری

كاربر ويژه QashQai آواتار ها
    تشکر کرده
    5125

سلام

نعما جان به نظر من زود عقب نشینی کردید :) قضاوت پیرامون تاپیک های مورد نظر زود است. من فکر میکنم کیفیت کار مهم است نه کمیت آن.

با هم یک بررسی روی این موارد داشته باشیم:

شروع این تاپیک ها از تاریخ 6 January 2011 حدود 5 ماه پیش بوده، اگر بخواهیم در مورد روند آن بحث کنیم مسلما پیشرفت خوب بوده و دریچه ای در برابر کاربران فروم باز بوده تا نیم نگاهی به این مباحث داشته باشند. بطور کل، اگر فرض کنیم اقبال عمومی فروم باعث ادامه کار باشد به این تاپیک فرضی نگاه کنید. عکاسی از طلوع و غروب حدود 2 سال این تاپیک در کما بود و مجدد فعال و با استقبال دوستان روبرو شد، که حقیقتا ثبت های زیبایی از دوستان دیدیم. از اینگونه مثال ها زیاد است که تاپیک یا بحثی در یک دوره خاصی فعال نبوده و مجدد مورد استقبال دوستان قرار گرفته مهم آنست زمینه آن بحث همیشه وجود داشته باشد.

بحثی که توسط شما در خصوص نقد شروع شد، ممکن است در ظاهر امر، مقاطعی با اقبال عمومی روبرو نبوده اما این به آن معنا نیست که از ادامه مسیر صرف نظر کرد. به این تاپیک فرضی نگاه کنید. نمونه عکس Raw دوربین ها + لنزهای مربوطه این تاپیک در ظاهر تاپیک موفقی نیست اما با 18 پست و 4,924 بازدید کننده اینگونه به نظر میآید که مورد توجه بازدیدکنندگان بوده. این برای من که بیشترین تعداد پست ارسالی در این تاپیک رو دارم هیچ افتخاری نیست. اما با دقت به آمار بازدید اگر باز هم لینک معتبر یا نمونه ای ببینم ممکن است تا زمانی که در فروم شما فعالیت میکنم آن لینک را به اشتراک بگذارم بلاخره اگر در فروم شما یاد میگیریم مطالبی هم به اشتراک میگذاریم که منطبق با فلسفه وجودی یک فروم خواهد بود.

به آمار تاپیک های نقد "که شما بنیانگذار آن بودید" نیم نگاهی بیاندازید. من فکر میکنم این آمار قطعا بیانگر آنست که تاپیک های مورد نظر بازدید شده و دوستان اگر مطالبی هم نداشته باشند بهره برداری لازم را خواهند داشت یکی از این دوستان شما، اگر راه دوری نرویم من هستم. من مطالب تاپیک های مورد نظر را میخوانم با دیدگاه دوستان آشنا میشوم. بعضی مواقع صحبتی ندارم اما شنونده خوبی هستم و استفاده لازم رو میبرم. بعضی مواقع شاید نتوانم مطلبی ارسال کنم. مثلاً عکس شماره 12 مطالبی بود که درباره آن بنویسم عکس خوب و قابل بررسی است اما ممکن بود مطالب آنقدر گسترده میشد که بحث به حوزه خارج از فروم کشیده میشد، من طبق تعهدی که به فروم شما دارم از بیان مطلب در خصوص آن عکس صرف نظر کردم و فقط نظر دوستانی رو تایید کردم که ممکن بود نزدیک به نظر من باشد.

خوب معیار و ارزیابی بر اساس اقبال عمومی عنوان شد. اما من اعتقاد دارم اگر ایمان دارید راه، راه درستی است به تدریج دوستان به اینگونه مباحث وارد خواهند شد. اما نه دریک دوره 5 ماهه :) این موضوع حداقل نیاز به یک کار 1 ساله یا بیشتر خواهد داشت، شاید هم مدت زمان آن اصلا مهم نباشد :)

این موارد دیدگاه من در خصوص تاپیک های نقد بود و ممکن است دوستان تجربه های مشابهی داشته باشند .

به هر شکل شاید بتوان برای هدفمند کردن تاپیک های مورد نظر چاره ای اندیشید مثلا :

ورودی عکس ها کمتر شود.

یا ... بعد از هر ماه 4 عکس منتخب هفته به زیر مجموعه همان ماه بروند.

یا در پایان هر سال تمام مجموعه یکجا قرار داده شوند. فرضا عکس های منتخب 1389 و در سال جدید .....

یا بعضی موارد یک عکس که با اقبال عمومی از طرف دوستان روبرو شده رو به عنوان یک عکس منتخب ارسال کنید آنجا خودتان میتوانید روی آن عکس، بی طرف نقد داشته باشید یا دلیل تایید و اقبال عمومی فروم رو جویا شوید و ....

و خیلی موارد دیگر که شما یا دوستان دیگر اشاره خواهند کرد.

من فکر میکنم برای حل این مسئله، اگر صورت مسئله رو پاک کنید، کار درستی نیست منوط به آنکه پیش از آن ایمان داشته باشید طرح اینگونه موارد و ایجاد تاپیک هایی در این زمینه کار درستی است .

موفق باشید :)
    nmroshan، Amir Mohebi، Kaveh Ghobadi و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

ممنون افشین عزیز
    بحث نقد در فروم متوقف نشده است. این هفته بعلت کمبود فرصت، نتوانستم عکسی را انتخاب کنم.
    امیدوارم با راهنمایی شما و دیگر دوستان عزیز، شاهد بهتر شدن و پیشرفت این سلسله بحث‌ها در تالار گفتگو باشیم.
    در مجموع پوست‌کلفت تر از این حرفها هستم که به این زودی جبهه را خالی کنم.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

باسلام
    جادارد که ازشما (دکتر روشن) ودیگر دوستان که در این بخش زحمت می کشند قدر دانی کرد
    واقعا بحث مفیدی هست وبسیار آموزنده و خواهش مندم که این بحث ادامه پیدا کند تا شاید کار برانی هم چون من هم اندکی در این بحث ها چیزی در خور درک خود بیاموزیم

كاربر فعال Javid آواتار ها
    تشکر کرده
    4245

- در مجموع هنوز بسیاری از اعضا در مورد قسمت نقد، واکنش مثبتی نداشته اند.
    اجازه می خواهم چند نکته را ذکر کنم:
    1- به طور کلی یک مدتی هست بچه های قدیمی خیلی کمرنگ تر در سایت ظاهر می شوند و یا اصلا سر نمی زنند، مخصوصا از زمانی که آقا فرهاد پست خداحافظی زدند.
    2- تعدای هم که حضور داشته ولی نظر مثبتی نداشته اند برداشتشان به نظر بنده این بوده که این عکسها به عنوان عکس برتر انتخاب شده اند و احساس می کنند عکسهای خیلی زیباتری دیده اند که شاید با مشخص تر شدن ملاکها و توضیح بیشتر از ملاک انتخاب این حس از بین برود.
    3-نکته دیگری هم که هست خود نقد کردن آموزش نیاز دارد و یک نقد کامل تنها برجسته کردن اشکالات نیست.

البته در این بین از نظرات اساتید زیادی هم بهره برده ایم. و این بخش بیش از هر قسمتی برای بنده بار آموزشی دارد.
    Herati و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    752

سلام

ما همچنان مشتاق دیدن عکس بعدی هستیم و امیدوارم جناب دکتر روشن همیشه در سلامت کامل بسر ببرند و این تاپیک هم به نحسی سیزده مبتلا نشده باشد!
    با وجود آنکه بشخصه در مورد نقد عکس دانش چندانی ندارم ولی از بحث های نقد عکس لذت می برم و امیدوارم این گفتگو ها ادامه داشته باشد.

در این تالار افراد متفاوتی فعالیت می کنند از استادان آگاه و فنی گرفته تا کاربران تازه کار که برای یک سوال عضو سایت شدند اما چرا در بحثهای نقد عکس آن شور و اشتیاقی که باید باشد نیست؟ حتی کسانی که برای بالا بردن پستهای ارسالی ، پست می زنند را هم نمی بینیم ؟(خودم رو می گم)
    فکر می کنم این بر می گردد به نگرش نقد در جامعه ما
    متاسفانه به بحث نقد در جامعه زیاد توجه نمی شود، نه منتقدان آگاه و با دانشی که بایسته باشند وجود دارد نه مخاطبان از بینش خوبی برخوردارند(مسلما استثنائاتی وجود دارد). این در حالیست که نقد وزنه سنگینی را در رشد فرهنگ و بینش یک جامعه بازی می کند و من فکر می کنم این بحث ها می تواند در گسترش فرهنگ نقد (چه منتفد ، چه نقد شونده و هم مخاطب)قدم خوبی باشد و هرچند با استقبال عمومی روبرو نشود ولی باید از یک جایی شروع به رشد کند و چه جایی بهتر از اینجا .

اصولا چرا ما عکس می گیریم؟ یا می گیرند؟ یکی از دلایل مهم آن دیدن است ، دیدن و دیدن و دیدن.. و نه تنها خود بلکه دوست داریم دیگران هم در این دیدن شریک کنیم وهرچه بیننده بیشتر، بهتر .
    این بحثها فرصتی است برای بیشتر و بهتر دیدن ..

پیروز باشید
    mehran_sh_t و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر همراه mehran_sh_t آواتار ها
    تشکر کرده
    481

سلام
    اولا نمی دونم من میتونم یا نه، دوما اگرم بتونم به خودم اجازه نمی دم :) پیشنهاد می کنم یک بخش جدا برای بحث در مورد خود نقد عکس باز بشه، سوال ها و جواب های مربوط به این دارن تو عکس ها پخش میشن.
    مرسی
    nmroshan و Vahab_asefi تشکر می‌کنند.
    Mehran Sheikholeslami

طراحی وبسایت : Mehran-SH.IR
    گالری

صفحه 1 از 6 1 2 3 4 5 ... آخرینآخرین