صفحه 3 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 72
Like Tree244تشکر

موضوع: واقعیت و سورئال در HDR

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

آقای میلانی لزومی نمی بینید که واقعیت عکاسی از دید شما، آن طور که تعریف کردید با واقعیت عکاسی از دید عموم متخصصان! ( عجب اصطلاحی) یکی باشد؟
    این رو در آخر پست جواب می دهم.

یا صرفا این جمله را نظر شخصی خودتون می دونید؟
    بله این نظر منه.

تعریف عجیب و غریبی است که به گمان من راه به جایی نمی برد... با این تعریف مثلا شاتهایی با تنظیم های مختلف دوربین (مانند نوردهی های کم یا زیاد) آیا واقعیت هایی متفاوت هستند؟
    سوال خوبیه لطفاً در باره پاسخش هم نظرتون را بنویسید.

2 مطلب مختلف در این بحث وجود دارد یک HDR آیا به دلیل دور شدن از رئالیسم یا واقعیت قابل نفی است یا خیر.
    دقت کنیم که اصلاً نمی خواهیم چیزی را نفی کنیم. دنبال دلیل بودن برای نفی یک چیز جدید کار بیهوده ای است که خیلی ها انجام داده اند اما موفق نشده اند. پس بهتره ما نجام ندهیم.

اگر موضوع را بشکافیم و اول ببینیم عکاسی چقدر با واقعیت نزدیک است و یا تصور ما از یک تصویر واقعی چیست بهتر می باشد
    برداشتی که من از فرموده میلانی عزیز کردم ایشون هر فرایندی را که بوصیله دوربین و تنظیمات دوربین انجام شود عکاسی واقعی می دانند.
    حال اینکه در همان فرایند واقعی تصوبری فراتر از واقعیت ثبت می شودبطور مثال تصویری که بوصیله لنز فیش آی با پرسپکتیو و اعوجاج بسیار بالا ثبت می شود ویا تصاویری باعمق میدان بسیار کم بوسیله لنز های با دیاف باز ثبت می شود هیچگاه واقعیت نیست وخارج از واقعیت هم نیست بلکه فراتر از واقعیت هست
    من این تکنیک (hdr) را خارج از واقعیت نمی دانم بلکه فراتر از واقعیت میدانم
    اتفاقاً به نکته خوبی اشاره کردید بنده هم خارج از واقعیت نمی دانم بلکه سورئال می دانم بحثم بر سر دلیلش است. چند تا سوال مطرح می کنم :

آیا HDR سورئال عکاسی است؟ آیا بعضی وقت ها هست بعضی وقت ها نیست؟

اگر هست به کدام دلیل؟ نتیجه ؟ عمل ؟ یا مورد دیگری که من نمی دانم؟

من فكر ميكنم منظور شما از رئال ،تطابق عكس با چيزيه كه از بيرون از دوربين بوده
    نه دقیقاً. چون در این صورت واقعیت عکاسی را واحد فرض کرده ام در حالی که واقعیت متکثر است. مثالاً دو عکس یکی با فوکوس روی نرده پنجره و یکی روی بی نهایت منظره . . . کدام واقعیت است؟ پس منظورم نمی تونه این جمله نقل قول شده باشه. که اگر باشه احتمالاً HDR اید تلاش برای رئالیسم باشه. (که برخی معتقدند هست)

شاید (شاید) باید سوال را اصلاح کنیم. اگر همه متوجه بحث آقای میر و دوست عزیز Amature هستیم باید بگوییم "حقیقت عکاسی چیست؟ " ( هر چه خواستیم نریم توی این بحث نشد!)

حالا در جواب امیر عزیز باید عرض کنم که با فرض اصلاح شدن سوال ، حقیقت عکاسی از دید عموم متخصصان چیست؟ این رو هم اگر جایی دیدید شما بفرمایید تا کمی پیش رفته باشیم.
    Javid، Herati، M.R.Mir و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال Javid آواتار ها
    تشکر کرده
    4245

پس HDR برایم باید نیست
    البته کسی مثل بنده که به این مقوله "HDR" آشنا نیست نباید این حرف رو بزند حداقل در حال حاضر ولی بنده هم با این حرف کاملا موافقم به دلیل اینکه در بیشتر عکسهایی که دیده ام خیلی از موارد بدون HDR یاحتی هیچ پروسسی نتیجه قابل قبول حاصل شده، ضمن اینکه جناب بردیا هم با کلمه در بیشتر مواقع تحکم این جمله رو کم کردند:
    خلاصه اینکه hdr یک انتخاب نیست بلکه یک باید(در بیشتر مواقع) هست.
    در خصوص
    حقیقت عکاسی از دید عموم متخصصان چیست
    آیا واقعا تعریف واحدی وجود دارد؟
    mreza1001، M.R.Mir و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    حالا در جواب امیر عزیز باید عرض کنم که با فرض اصلاح شدن سوال ، حقیقت عکاسی از دید عموم متخصصان چیست؟ این رو هم اگر جایی دیدید شما بفرمایید تا کمی پیش رفته باشیم.
    با توجه به جواب سوال دوم که دادید و اختلاف نظری که به نظر می رسد بقیه دوستان با نظر شما دارند خود به خود جواب این سوال هم داده شد.

از نظر من عکس می تواند 3 کارکرد مختلف داشته باشد: ( این دسته بندی ها زیائیده ذهن خودم است و منبع خاصی ندارد!)

1- سندی
    2-حسی و مفهومی
    3- زیبایی

بعضی از عکس ها یک، دو و یا هر سه این کارکرد ها را همزمان دارند. هر دسته ای می توانند حدود مختلفی را برای واقعیت ها مشخص کنند.

اما این که واقعیت از نظر من چیست؟
    از نظر من ملاک واقعیت را چیزی که چشم می بیند قرار می دهم. اما این واقعیت در دسته "زیبایی" زباله های روی زمین را در بر نمی گیرد!

امیدوارم توانسته باشم منظورم را رسانده باشم.
    mreza1001، Anoosh-Em، Vahid و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2901

از نظر من ملاک واقعیت را چیزی که چشم می بیند قرار می دهم

آفرين
    دقيقا مفهوم درستش همينه.
    ملاك واقعيت سو‍ژه ها براي يك آبزرور حواسشه

حقیقت عکاسی چیست؟
    براي جستجو و دستيابي به پاسخ ناگزيريم تا به ارتباط بين عكاسي و هنر بپردازيم و اين مزيت در دسترس بودن ازين روست كه عكاسي چيزي ست زاييده ي بشر
    و اين حقيقت در ارضاي نياز به آفرينش، تثبيت و جاودانگي بشر كه منجر به احساس كاميابي و لذت ميشه نهفته ست.

كه به طور خاص تكنيك HDR هم يكي از همين ايزارهاي آفرينشي در دست من و شماست.
    mreza1001 و NetNegar تشکر می‌کنند.

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

ضمن پوزش از عموم متخصصان عزیز من خیلی دیرم شده ! دارم جا میمونم از سفر . فکر کنم باید دنبال این تعریف بگردیم ببینیم چیزی وجود داره یا نه. 1شنبه پیگیر می شوم.
    NetNegar تشکر می‌کند.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

ا شاتهایی با تنظیم های مختلف دوربین (مانند نوردهی های کم یا زیاد) آیا واقعیت هایی متفاوت هستند؟
    اول من سوال رو تکمیل میکنم به این صورت :شاتها با تکنیک های متفاوت بیانگر واقعیت متفاوت هستند؟
    بله همینطور هست می شود گفت هر عکسی بیانگر واقعیتی است و هر شات سخنی وکلامی دارد
    من فكر ميكنم منظور شما از رئال ،تطابق عكس با چيزيه كه از بيرون از دوربين بوده
    اگر سورئال را اینجوری تعریف کنیم
    آیا HDR سورئال عکاسی است
    نتنها HDRبلکه اکثر تکنیک های عکاسی سورئال می باشند چه فرقی میکند که شما در دینامیک رنج یا تون رنگ فراتر از واقعیت دست کاری کنید ویا در پرسپکتیو و یا عمق میدان پا را فراتر از واقعیت بگذارید
    عکس های snap shot بیشتر به واقعیت شبیه هستندچرا که آنچه را که ما با چشمان می بینیم و آنچه در ویزور و یا نمایشگر میبینم و آنچه ثبت میشود واقعیت است
    بهتر است اول این رابپرسم که :آیا کلمه سورئال در عکاسی بیشتر جنبه تکنیکی دارد یا مفهومی ؟ آیا سورئال همان شباهت عینی وبصری است یا یک معنا و مفهوم است؟

كاربر همراه Maisam.H آواتار ها
    تشکر کرده
    2471

زمانی در موسیقی کلاسیک ایرانی از دور دستی بر آتش داشتم اتفاقا آنجا هم از این مباحث بود
    اینکه کدام نوع موسیقی ایرانی موسیقی اصیل و واقعی است
    عده ای پایبندی به ردیف موسیقی ایرانی و خارج نشدن از انرا مبنای اصالت قرار میدادند و گروهی دیگر
    فقط از دستگاهها و تمهای آن استفاده میکردند ولی در بداهه هر طور میخواستند مینواختند
    عده ای قطعه نواز بودند و خود را نوازنده موسیقی سنتی میدانستند
    هر کدام هم برای خود مکتبی و طرفدارانی داشتند و به عقیده خود پایبند
    روزی در کلاس یک از اساتید موسیقی نشسته بودم این بحث مطرح شد
    در پایان ایشان سخن جالبی گفتند
    هنر را نباید به خاطر هنر بودن بدون چهارچوب دانست بلکه باید اصل مشخص شود و بقیه سلیقه ها هم برای خود محترم اما بدانند واقعیت این هنر چیز دیگریست و ایشان در رسته دیگری فعالیت میکنند

در مورد عکاسی به نظر من اینکه هر انسانی یکجور نگاه میکند و یا مگس دیدش طور دیگریست موضوع این بحث نیست مساله اینست که در دید همگان رنگ زرد و قرمز و آبی یک مفهوم را میدهد
    Kourosh Kahal، mreza1001 و NetNegar تشکر می‌کنند.
    ...

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

در مورد عکاسی به نظر من اینکه هر انسانی یکجور نگاه میکند و یا مگس دیدش طور دیگریست موضوع این بحث نیست مساله اینست که در دید همگان رنگ زرد و قرمز و آبی یک مفهوم را میدهد
    ما رنگ و اشیاع را مشابه میبنیم ولی درک و فهم وبرداشت ما متفاوت هست .در این که هر رنگ و هر شیع در دیدگان انسان ها یک مفهوم را دارند اصلا موافق نیستم ما فقط مشابه میبینیم ولی برایمان مفهوم مشابهی ندارد و این حقیقت محض است

كاربر ويژه Anoosh-Em آواتار ها
    تشکر کرده
    12235

درود

میخواهم توجه دوستان را به موضوع اصلی جلب کنم و آن اینکه HDR یا تکنیک هایی که در آینده ممکن است بکار گرفته شود ( چه اینکه روی دوربین ها قرار گیرند و چه در مرحله پروسس انجام گردند ) همگی در خدمت به عکاسی خواهند بود که باعث میشود با گذشت 50 سال اگر به جایگاه امروز نگاه کنیم عکاسی همواره در یک نقطه راکد نمانده باشد. کمااینکه شکل امروزی عکاسی با آنچه در گذشته رایج بود بسیار فرق کرده و متحول شده.
    در عکاسیه امروز درجهان تکنیک هایی متداول است که هیچ کدام قبلا مطرح نبود. که میتوانیم آنها را بیاموزیم و از آن بهره ببریم و هم میتوانیم آنها را نفی کنیم و عقب بمانیم.

موفق باشید

انوش
    mreza1001 و NetNegar تشکر می‌کنند.

كاربر فعال nadersharp آواتار ها
    تشکر کرده
    2187

فکر میکنم نگاهی به این سایت بد نباشه.

http://www.hdrlabs.com/tutorials/index.html
    Anoosh-Em و NetNegar تشکر می‌کنند.
    نادر مسلمی

صفحه 3 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین