صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 35
Like Tree196تشکر

موضوع: عکس شماره ۱۵

كاربر فعال M.Meghdari آواتار ها
    تشکر کرده
    8725

به نظر من
    عكس از آن دسته عكس هايي است كه ذهن را حتي در نديدنش درگير مي كند و شايد در موقعيتي مشابه بعد از مدتها آن را به ياد بياورم. گويي عناصر تصوير كارگرداني شده اند كه حسي قوي را متقل كنند و خيلي موفق عمل كرده اند.
    برعكس دوستان برداشت من از اين عكس، آرامشي است كه در انتظار سوژه است. رها شدن و سبكي ...

اولين حس من پس از ديدن اين عكس: بسيار دوست داشتم جاي فرد داخل عكس باشم و اين لحظه را تجربه كنم، تجربه اي كه تكرارش از تازگي اش نمي كاهد.
    nmroshan، Walkman، vahidmir2000 و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

سلام ...

من از این دیدن این عکس بسیار لذت می برم. انتخاب عکس این هفته و هفته پیش را خیلی دوست داشتم. این عکس و عکس هفته پیش بسیار گرافیکی هستند و از نظر بصری و دیداری بسیار جذاب.

لحظه اول که عکس را دیدم آرزو کردم، کاش این عکس، عکس روی جلد یک آلبوم Hard Rock بــــود !

قطع مربع عکس، تضاد رنگ های گرم و سرد ، عدد 1.95 با فونت درشت، Pattern ایجاد شده از کاشی های آبی و سنگ لب استخر و پاشش آب همراه با نور، المان های بسیار جذابی هستند که خوب در کنار هم قرار گرفته اند.

دیدن عکس حس خوشی به من می دهد همراه با کمی ترس و یا توهم. دلم نمی خواهد بیشتر از این در مورد احساسم نسبت به عکس کنکاش کنم، چون کلا برایم عکس لذت بخشی است ...

ممنون از عکاس و ممنون از دکتر روشن

شاد باشید.
    nmroshan، Mashhadi Vahid، Halalzadeh و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر همراه ahmadsht آواتار ها
    تشکر کرده
    365

با سلام

براي هر شروعي ، ابزار و دانش موضوعي ، از مهمترين نکات پيش از آغاز است . ارتفاع 1.95 متري ، براي کسي که شنا بلد نيست مي تواند ارتفاع زيادي باشد . اتمسسفر عکس را در مجموع ، آکنده از ترديد و اضطراب مي بينم ، به نظرم هيچ نقطه اي مبني بر اطمينان در عکس قابل رويت نيست و جهت نور خارج شده از ورودي آب استخر ، به القاي اين حس عکس کمک شاياني مي کند . مرد تصميم به ورود به آب را دارد ، اما کاملا مطمئن نيست . نور ، همگام با مسير مرد ايستاده بر لبه استخر است که در عين کمک به او در شناخت بيشتر مسير ، اينجا ، در اين عکس ، به ديد من ، با اضطراب حاکم بر عکس همگام است . تقارن در جاي جاي عکس مشهود است ، تا آن حد که به جرات مي توان گفت بدون در نظر گرفتن عدد ارتفاع اگر عکس را به صورت عمودي نصف کنيد ، همان حس را القا مي نمايد .

با ديدن اين عکس ، در يک کلمه ، اضطراب به من القا مي شود .

ممنون
    nmroshan، Walkman، mehran_sh_t و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    احمد شيخ‌الاسلامي

كاربر جديد
    تشکر کرده
    298

عکس نوعی از احساس تصمیم گیری و دودلی در بیننده القا میکند.
    بر خلاف عدد ، که عمق آبی را نشان میدهد که تداعی کننده عبارت آب از سر گذاشتن است ، اما نور تابیده شده در آن این نکته را فریاد میزند که بپر ، روشنائی پیش روست......
    سایه های کناره ی استخر و رنگ قهوه ای و مایوس کننده ، بیانگر اوضاع نه چندان مطلوب زمان حال است و در مقابل ، آرامش آب و رنگ آبی همراه با نور جهت دار، آغوش باز کرده است و نوعی اطمینان خاطر در فرد القا میکند .
    شاید پایانی بر دودلی ها را خواستار است.
    nmroshan، Walkman و nimbo تشکر می‌کنند.

Forum Moderator Navid7h آواتار ها
    تشکر کرده
    7879

سلام..

با توجه به اینکه در مورد این عکس، اکثر دوستان (ازجمله خودم) در مورد احساسشان در مورد عکس گفتند، چند سئوال به ذهنم رسیده است.( البته قبلا هم دراین موارد فکر کرده ام اما در این تاپیک بیان احساس دریافتی از عکس توسط دوستان، بیشتر از بقیه تاپیک های نقد عکس بوده است)

آیا بیان احساس دریافتی از یک عکس ، جزوی از نقد عکس هست و یا مرتبط با خوانش آن؟
    آیا نقد و بررسی عکس با خوانش آن و یا نوشتن نوشتار یا جستار بر روی عکس فرق می کند؟

ممنون میشم دوستان نظرات خودشون رو نسبت به این سئوالات بیان کنند.

شاد باشید.
    nmroshan، Amir Abdolpanah، Vahid و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نوید حسینیان | پیوسته

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    54

سلام دوستان من این عکس رو از نظر علمی نقد نمی کنم چون اساتید در این مورد نظر دادند اما احساس قلبیم رو می گم وقتی این عکس رو دیدم فقط یه احساس در اولین نگاه اومد به ذهنم

احساس ترس اما بعد کم کم ترسم کمتر شد و با نگاه دقیق تر متوجه شدم که دارم به یک اثر هنری بسیار زیبا نگاه می کنم و از دیدن این اثر لذت بردم
    nmroshan، persian.boy و nimbo تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط Navid7h نمایش پست ها
    سلام..

با توجه به اینکه در مورد این عکس، اکثر دوستان (ازجمله خودم) در مورد احساسشان در مورد عکس گفتند، چند سئوال به ذهنم رسیده است.( البته قبلا هم دراین موارد فکر کرده ام اما در این تاپیک بیان احساس دریافتی از عکس توسط دوستان، بیشتر از بقیه تاپیک های نقد عکس بوده است)

آیا بیان احساس دریافتی از یک عکس ، جزوی از نقد عکس هست و یا مرتبط با خوانش آن؟
    آیا نقد و بررسی عکس با خوانش آن و یا نوشتن نوشتار یا جستار بر روی عکس فرق می کند؟

ممنون میشم دوستان نظرات خودشون رو نسبت به این سئوالات بیان کنند.

شاد باشید.
    به نظر بنده و همسو با فرمایش جناب روشن که در نقدهای پایانی هر عکس به آن اشاره می کنند، گوش سپردن و رها شدن همگام با موسیقی عکس، به درک اثر کمک می کند. دقت داشته باشید که منظور درک اثر است. نه درک مقصود صاحب اثر! به عبارتی: "هر کسی از ظن خود شد یار من" را در روبه رو شدن با آثار هنری مختلف مد نظر داشته باشیم.

ولی اینکه جایی در نقد اثر دارد یا خیر، باز هم به نظر بنده بیان آن نباید تحمیلی و محدود کننده باشد.
    nmroshan، Navid7h، Vahid و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر همراه mehran_sh_t آواتار ها
    تشکر کرده
    481

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    به نظر بنده و همسو با فرمایش جناب روشن که در نقدهای پایانی هر عکس به آن اشاره می کنند، گوش سپردن و رها شدن همگام با موسیقی عکس، به درک اثر کمک می کند. دقت داشته باشید که منظور درک اثر است. نه درک مقصود صاحب اثر! به عبارتی: "هر کسی از ظن خود شد یار من" را در روبه رو شدن با آثار هنری مختلف مد نظر داشته باشیم.

ولی اینکه جایی در نقد اثر دارد یا خیر، باز هم به نظر بنده بیان آن نباید تحمیلی و محدود کننده باشد.
    به نظر من درک درست اثر همون درک مقصود صاحب اثر هستش. عکاس با یک عکس یه هدف و منظوری رو دنبال می کنه، و درک درست بیننده و فهم اون عکس یعنی عکاس تو کارش موفق بوده
    nmroshan تشکر می‌کند.
    Mehran Sheikholeslami

طراحی وبسایت : Mehran-SH.IR
    گالری

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

چند موضوع در چند نوشته قبلی مورد بحث قرار گرفت که بهتر است عمقی‌تر به آنها بپردازیم.
    ۱- احساسات بیننده و ارزش آنها و ارتباطشان با نقد عکس:
    احساسی که از دیدن عکسها در ما ایجاد می‌شود، بی ارزش نیست. مطمئنا برخی عکسها بیشتر و برخی کمتر چنین تاثیری را باعث می‌شوند. شکی نیست که تا عاملی در عکس وجود نداشته باشد، چنین تاثیر احساسی نیز برانگیخته نمی‌شود. بنابراین می توانیم با بررسی نوع احساسی که ایجاد شده است و جستجو در عوامل ایجاد کننده آنها، عکس را بیشتر بشناسیم و تحلیل کنیم. در واقع اگر بتوانیم نوع این احساس و دلیل آن را از روی عکس پیدا کنیم، می‌توانیم به نشانه‌هایی در عکس پی ببریم که ما را به دلالتهای غیر مستقیم عکس نزدیک می‌کند. پس اولا این تاثیرات احساسی اهمیت دارند. و ثانیا اگر بخواهیم آنها را به نقد و تحلیل عکس نزدیک کنیم، باید مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند و نشانه ها و عوامل موجود در عکس شناسایی شده و به این تاثیرات پیوند زده شوند. طی چنین مسیری ما را به نقد و تحلیل عکس خواهد رساند. و بدون آن، فقط در همان مرحله دریافت شخصی باقی خواهد ماند.

۲- نیت هنرمند و ارتباط آن با نقد اثر: بررسی و نقد نیت هنرمند می تواند یکی از روشهای نقد عکس باشد. برخی منتقدین عقیده دارند که باید نیت هنرمند شناخته شود و سپس عکس بر اساس آن بررسی گردد و مشخص شود که آیا هنرمند توانسته است به هدف خود برسد یا خیر. توجه داشته باشید که اولا این نوع نقد فقط یکی از انواع نقد است. ثانیا همیشه این روش، امکان پذیر نیست ( گاهی نمی توان از روی عکس به نیت هنرمند پی برد و خود هنرمند هم ممکن است در دسترس نباشد و یا نخواهد که توضیح دهد) و ثالثا، بسیاری از نظریه پردازان هنر اساسا این روش را صحیح نمی‌دانند. بنابراین بدون این که بخواهیم این روش را یکسره رد کنیم، باید بدانیم که روش مطمئن و فراگیری برای نقد و تحلیل عکس نیست.
    Navid7h، Amir Abdolpanah، arash1988 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا mSafdel آواتار ها
    تشکر کرده
    3685

محیط نیمه تاریک استخر که به خوبی عمق را هم نشون میده ترس و دلهره همیشگی انسان قبل از دست زدن به عملی که از نتیجه اون مطمئن نیست را تداعی می کنه (جهت پاها نیز این امر را بیشتر نمایان می کنه). اعداد کناری هم تداعی کننده آرامش کاذبی است که انسانها همیشه از شمارش بدست میارن. فوران آب که با تیزهوشی عکاس به شکل انفجار نمایش داده شده بر وهم آمیز بودن فضای بعد از پرش (فضای ناشناخته ای که صاحب پاها هنوز با آن آشنا نشده است) افزوده است

صفحه 2 از 4 نخستنخست 1 2 3 4 آخرینآخرین