صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 24
Like Tree117تشکر

موضوع: عکس شماره ۲۱

كاربر همراه mehran_sh_t آواتار ها
    تشکر کرده
    481

در عکس دو انسان رو می بینیم (عروس و داماد) که در یک فضای زیبا با رنگ زمینه سبز و کمی آبی آسمان در آغوش هم به هم لبخند می زنند. در پشت هر شخص درختی قرار داره، که می تونه زندگی جداگانه ای رو نشون بده، نرده از دو ردیف چوب که توسط یک ستون چوبی به هم متصل هستند تشکیل شده.
    عکس سراسر القای حس زندگی و مثبت به مخاطب هستش. رنگ سبز زمینه، درختان و آبی آسمان که سپیدی کمرنگ ابر از شدت اون جلوگیری می کنه، در کنار سپیدی رنگ لباس اشخاص به زیبایی این حس رو منتقل می کنند. حتی با کمی نگاه رویایی تر به عکس می شه خطوط افقی نرده ها و خطوط عمودی حاصل از بدن اشخاص رو به شکل علامت مثبت تصور کرد. رنگ سبز اطراف که می تونه نشانه شروع فصلی جدید (بهار) باشه و سوژه عکس که به آغاز یک زندگی جدید تعبیر میشه خبر از زیبایی زندگی و امکان شروع یک زندگی جدید رو می دن.
    از شدت رنگ سپید لباس عروس توسط دسته گل بنفش رنگ کم شده که به نظرم اگر نمی بود سپیدی اون زیاد مرکز توجه می شد.
    با این تفسیر به نظرم تک تک اجزا در خدمت عکس قرار گرفتند و به زیبایی در کنار هم قرار گرفتند.
    nmroshan، شاهین اکبری، Mazy و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Mehran Sheikholeslami

طراحی وبسایت : Mehran-SH.IR
    گالری

تشکر کرده
    481

برداشت کلی من هم مانند دوستان از عکس شادی و امید است. فقط سوالی که در ذهنم مانده در مورد دو درخت موجود در دو سوی کادر است. یکی سبز و یکی سیاه. اگر این موضوع تعمدی بوده باشد آیا خللی بر این شادی وارد نمی آورد یا اینکه مفهومی دیگر را در خود نمیپروراند؟

اگر هم اتفاقی باشد، از نظر من ایراد قوی در ویرایش است.

جناب دکتر سابقا اشاره ای داشتد بر مفهوم نشانه شناسی یا سمیولوژی : نشانه، دال و مدلول. احتمالا پاسخ بنده در گرو همین مفاهیم است.
    به نظرم اگر مورد سیاهی رو به حساب ایراد در عکس بگذارید قابل قبول تره. چون به نظرم بار مثبت عکس نسبت به اون بار منفی خیلی خیلی زیاده، در ضمن نشونه محکمی برای عوض کردن معنا نیست.
    البته خوشحال میشم نظر دیگر دوستان رو هم بدونیم، که آیا با فرض نقش منفی تیرگی درخت، این نکته به اندازه کافی قوی هست؟
    شاهین اکبری و Miri تشکر می‌کنند.
    Mehran Sheikholeslami

گالری

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

تا منابع آگاه نظرشون رو مبذول کنند من پاسخی رو که با محاسباتم مطابقه قرار میدهم. این محاسبات تماما اما و اگر است ...

اگر رنگ سیاه در سمیولوژی بار معنایی منفی داشته باشد (؟) و یک دال باشد (؟) باید یک قرینه برای اثبات تاثیرش در عکس وجود داشته باشد ( فکر کنم این معنای مدلول باشد) و از آنجا که مدلولی نمیبینم ( شاید هم باشد! ) پس این سیاهی چیزی نیست جز ایراد ویرایش.
    ویرایش توسط شاهین اکبری : Wednesday 20 July 2011 در ساعت 00:06
    mehran_sh_t و Miri تشکر می‌کنند.
    FD master

تشکر کرده
    481

باید یک قرینه برای اثبات تاثیرش در عکس وجود داشته باشد
    من فکر می کردم منظور از مدلول معنی پشت داله! معنی حرف شما رو نفهمیدم(قرینه برای اثبات...)، میشه رو یک عکس مثال بزنید؟ فک کنم اینطوری بفهمم (دیگر دوستان هم اگر لطف کنن ممنون میشم)

پ.ن با تفسیر شما از دال و مدلول، حرفتون برای اثبات ایراد بودن درسته. ولی فکر کنم بهتره اول از معنی عبارت مطمئن بشیم، بعد ادامه بدیم بحث رو.
    شاهین اکبری تشکر می‌کند.
    Mehran Sheikholeslami

گالری

تشکر کرده
    4538

شخصی در عکسی لباس سیاه بر تن دارد، اگر میخواهید مطمئن شوید این رنگ نشانه سوگ است، باید مصداقی دیگر در عکس برای آن بیابید فکر کنم مدلول این باشد.
    mehran_sh_t تشکر می‌کند.
    FD master

تشکر کرده
    481

http://hamshahrionline.ir/news-93625.aspx
    زبان در مقام ساختار

برداشتی که بنده از این مقاله داشتم(که واقعا برای من سخت بود، و هنوز مطمئن نیستم) مدلول اون تصویر ذهنی هستش که با دیدن دال به ذهن میاد.
    در مورد مثال شما هم من با تعریفی که داشتم، باز می گم لباس سیاه دلیل قوی برای سوگ نیست (حرفم حرف شماست، ولی نمی دونم مدلول اون دلیل قویه، یا اون مفهوم مرگ که به ذهن میاد)
    nmroshan و Miri تشکر می‌کنند.
    Mehran Sheikholeslami

گالری

تشکر کرده
    4538

چیزیست که نه شما مطمئنی نه من . دکتر روشن اگه ممکنه بفرمایید این بحث زیر شاخه کدامیک از علوم است. به فلسفه هم ربط دارد؟

ویرایش شده:

حالا که با سیستم علت و معلول در فلسفه مطابقتش میدم ، نظرم کاملا برعکس شد ... اون لباس مشکی نماد مدلول است و باید دنبال دال بگردیم.
    ویرایش توسط شاهین اکبری : Wednesday 20 July 2011 در ساعت 02:22
    FD master

كاربر بسیار فعال Madjidm آواتار ها
    تشکر کرده
    7162

با سلام
    عکسی تکنیکال و بسیار زیباست بسایر هم شاد همانطور که دوستان اشاره کردند
    اما از نظر من عکس بسیار غربیست( منظورم بد یا خوب بودن نیست) و این بخاطر یک سری المانهاست که تداعی چنین فضایی را برای من دارد
    مانند چمن گسترده و نرده ها و فضای پشت نرده ها که همواره در فیلمهای غربی آن را دیده ایم. و همینطور آن درخت کاج آنطرف نرده
    نورپردازی خوب...ویا عالی به زیبایی کار افزوده
    زاویه عکاس طوریست که انگار آنها رو به آسمان پیش میروند که البته زاویه درستیست
    شخصا وجود درخت در پشت تور عروس را المانی تضعیف کننده میدانم
    ثبت چنین عکسی رو هم به دوستمون تبریک میگم آفرین بر شما
    nmroshan، Rouzbeh Ehsani، faryadprs و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    گزینه تشکر برای عکس خوب است نه عکاس آشنا!
    در باره من،

سلف پرتره ،
    گالری.

كاربر بسیار فعال Walkman آواتار ها
    تشکر کرده
    6460

با سلام

چندوقتیه که دیگه نمیتونم این عکسارو براشون نقد بنویسم، گفتم اینجا بنویسم تا شایدم بقیه هم پیشرفتی در این زمینه داشته باشن

راستش دو سه تا عکس قبل بود که دکتر روشن عزیز درجمع بندی پایانی یکی از عکسها نوشته بودن که نقدامون از این به بعد بهتر با دلیله مدرک باشه

فکر میکنم 17-18 تا عکس رو که تا قبل از این موضوع دیده بودیم میتونست کمی روونمون کرده باشه، اما باز که نگاه میکنم بعضی دلایل دوستان همون دلایل قبلی و کمی بی دلیل هستند و بیشتر روی جنبه های نور و رنگ و ... خلاصه تکنیک عکس بحث میشه، تا نقد خود عکس در مکتب های خودش مثله تفسیرهای فمینیستی و .....

همینطور مرحله به مرحله نقد کردن عکس این در عکس چی می بینیم، تعریفی از اون موضوع دیده شده در عکس داشته باشیم، چه رابطه ای میتونه در عکس ایجاد کنه، محیطی که عکس در اون ارایه میشه و ......

شخصا هنوز دنبال راه حلی هستم که اینچنین نقد بنویسم اما هنوز موفق نشدم(ولی یکی از راه های مفید نقد نوشتن میتونه این باشه که یه قلم و کاغذ برداریم و شروع کنیم به نوشتن نقد و کم کم پیشرفت کنیم)

شاد و موفق باشید.........

پ.ن: دوستان اگه جایی جسارتی کردم معذرت میخوام، بنده خواستار پیشرفت همگی دوستانم هستم، از قدیم گفتن (البته اگه ربط داشته باشه) "جنگ اول به از صلح آخر"
    رضا اقبالی www.instagram.com/reza.eqbali

كاربر فعال Moty آواتار ها
    تشکر کرده
    3738

با سلام خدمت دوستان
    وجود خطوط موازی در مرکز کادر (خطوط پرچین در محور افق و خطوط موازی بدن زن و مرد در راستای عمود) و دو نیم دایره در گوشه های بالای تصویر و وجود بافت های نرم (چمن و ابر و لباس سفید عروس و داماد ) و کنتراست رنگی مناسب به همراه وجود دو درخت دو انسان دو چوب پرچین در کنار رنگهای سبز و ابی که حس ارامش و نشاط را منتقل میکنند یک فضای رویایی را بوجود اورده
    وجود تقارن در عکس کادر بندی زیبا در کنار ریتم عکس که تکرار عدد 2 یا زوج بودن هر چیز است در کنار در خط نیم دایره بالا که القا حس سکون و ارامش را بیشتر میند در کنار زاویه دید انتخابی عکاس که دو زوج را تا اوج همراهی میکند عکسی کم نظیر را پدید اورده به نظر من وجود دو درخت در کادر هم به ریتم کار هم به کادر کمک به سزایی کرده و حس هم اغوش بودن و محب را بیشتر القا میکند به خاطر محدود کردن فضا ایجاد ن.ر پردازی مناسب و ادیت زیبا سبب گشته که این زوج بیشتر به زوج سیندرلایی تبدیل شوند و حس پاکی و امید به خوبی منتقل شود البته از انتخاب لباس مناسب و تناسب زیبای این زوج هم نباید گذشت که هارمونی خوبی به عکس داده گذاشتن زوج در وسط و مرکز دید نماد بسیار زیبایی از جاودانگی عشق و در مرکزیت بودن پاکی و خلاصه انسان در این دنیای هستی خبر میدهد وجود فضای بیشتر در بالای سر نشان زیبایی از بلند پروازی ها و اید ها به اینده در ابتدای زندگی زوجهاست گویی می خواهند بال در بیاورند و پرواز کنند ژست زیبای دو زوج که گواه کارگردانی اگاهانه عکاس و اجرای خوب عکاس حس زیبای محبت و عشق را به خوبی منتقل میکند
    وجود رنگ بنفش در مرکز کغادر حالت اغواگرانه و جادویی را به اثر می بخشد که غلو عکس و نمایان شدن رنگهای بیشتر مخصوصا لباس سفید عروس را بیشتر می کند در کل عکس زیبایی و جزو عکسهایی هست که همه چیز در جای خود به درستی قرار گرفته
    ghaffar، faryadprs، mehran_sh_t و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    با احترام فراوان مرتضی صادقیان
    http://instagram.com/Morteza__sadeghian
    http://instagram.com/man.sa_photography

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین