صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 24
Like Tree108تشکر

موضوع: عکس شماره ۲۵

كاربر همراه radioheadz آواتار ها
    تشکر کرده
    719

با تشکر
    همانطور که دوستان اشاره کردند این عکس شامل چند پلان است زمین کویری ، بوته ها و گیاهان که در پایه صخره های قرار داردند، صخره و درخت بر روی آن و آسمان.
    این عکس در وهله اول با توجه به کم بودن عناصر بصری آن(عدم حواشی) و اینکه چینش پلان های آن ترتیب وجود دارد( طبیعت و عکاس و... دست به دست هم داده اند که ترکیب بندی استوار ولی ساده به مخاطب ارائه کند) عکس ساده ای برای مخاطب محسوب می شود و مخاطب می تواند به سرعت با عمس رابطه برقرار کرده و به هدف عکس و نقطه تاکید عکس برسد. (البته این ساده بودن معنی بی ارزش بودن عکس نیست بلکه نکته قوت این عکس محسوب می شود که می تواند مخاطب را در مرتبه اول جذب و سپس اجازه کنکاش و جستجو آگاهانه در این اثر هنری بدهد) از مواردی که به این عکس کمک کرده است

-ترکیب بندی این عکس شبه تقارن در محور عمودی است
    - خطوطی که در تقسیم بندی افقی اثر دیده می شود با تقسیم بندی پلان های عکس منطبق هستند و این حرکت چشم مخاطب به درون عکس کمک بسیاری می کند.
    -خطوطی که در تقسیم بندی افقی اثر دیده می شود خطوط منحنی هستند که یک سبب حرکت روان چشم در کادر می شوند
    -همچنین خط محنی و محدبی که جدا کننده پلان صخره و آسمان است، به ارزرش بصری درخت کمک شایانی کرده است و بر نقطه تاکید بودن درخت دلالت دارد.

مورد دیگری که در این عکس به چشم می خورد بافت است. همجواری بافت ترک های کویری، بوته ها و گیاهان. بافت صخره ها و ابر ها در آسمان که در این عکس دیده می شود قابل توجه است.
    حرکت چشم از پایین کادر به سمت بالا به عبارتی از کویر خشک و رسیدن به گیاهانی که بیشتر آنها هم مقهور خشکی کویر شده اند و سپس ایستایی صخره ها و خشونت موجود در ذات سنگ و حرکت روبه بالای چشم تا رسیدن به درخت استوار و سرسبز ، نشانیست از امید....
    nmroshan، shabab، شاهین اکبری و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    خراب رفاقت آنم که جان دهد در بهر دوست ... خط و خال لغو بر در نهاده و بی آرزوست

كاربر همراه movahedian آواتار ها
    تشکر کرده
    642

با سلام
    کادری فاقد عناصر اضافه در مقابل چشمان ما قرار دارد که در نگاه اول دو خط یکی خط زمین خشک و دیگری خط صخره هاست که بیش از بقیه به چشم می آید اما خط زمین برخلاف آنچه اغلب اوقات مطلوب ماست عکس را به دو قسمت مساوی تقسیم کرده است که این عمل آگاهانه عکاس تاکیدی بر زمین خشک و سهم پنجاه درصدی آن از کادر است که با دارا بودن بافتی به هم تنیده و با خطوط شکسته در نزدیکترین فاصله به نگاه بیننده قرار گرفته است نکته مقابل این بخش از عکس بافت خیال انگیز ابرهاست و در مرکزیت آن قویترین عنصر قرار گرفته "درخت" . ابرها و درخت این چشمه های رحمت همچون آرزویی دور از ما و این زمین خشکیده هستند که برای رسیدن به آن باید از کویر وجودی خویش و صخره ها که با سختی که بافتشان تاکیدی بر آن است گذشت اما آنچه سختی صخره را فتح شدنی می کند انحنای آن است پس باید برای رسیدن به زیبایی خطر کرد و از تردیدی که کادر به ما القا میکند گذر کرد.
    nmroshan و persian.boy تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

سلام
    از نظر من عکس مفهمومی خوبیست. ولی ترکیب المان های داخل عکس رو نمی پسندم. خطوط نامتقارن و کج موجود در عکس زیاد جالب نیست. خط جدا کننده زمین از کوه کاملا کج هست و در حالی که قسمت های بالای کوه در سمت راست و چپ کارد نسبت به بالای کادر کاملا برابر است. در قسمت زمین ترک خورده سمت راست یک قسمت سفید تر داریم که یک خط کج از سمت راست به وسط پایین کادر ایجاد کرده. و علاوه بر اینها اون قسمت آب جمع شده در سمت خیلی نگاه رو به خودش جذب میکنه. و نکته دیگه اینکه فکر میکنم اگه سهم آسمان بیشتر بود عکس بهتری میشد.
    nmroshan، aidin594 و persian.boy تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

كاربر همراه mehran_sh_t آواتار ها
    تشکر کرده
    481

در نگاه اول زمین خشک و ترک خورده را می بینیم، و به سرعت حس از بین رفتن طبیعت(به هر دلیلی) به ذهن می آید. در ادامه چشم به تصویر یکنواخت زمین خشک عادت می کند، اینجاست که درخت را می بینیم، تک درختی سرسبز. با توجه به پیش زمینه ذهنی ما از خشکی طبیعت نباید چنین درختی در این مکان باشد، و همین کلیدی است که باعث می شود به دنبال نشانه های دیگری در تصویر بگردیم. در گوشه سمت چپ تصویر مقداری آب میبینیم، این زمین هنوز به طور کامل خشک نشده، و مقدار بسیار کمی آب در آن باقی مانده و به زودی آن هم از بین می رود. درخت بر روی سنگ های دیواره مانندی وجود دارد که این فکر را به ذهن می آورد که شاید این دریاچه ای بوده، گودالی که روزگاری آب در آن وجود داشته.
    به نظر این آب صرف به ثمر آمدن و رشد این درخت شده، در طی سالها وجود خود را ذره ذره به درخت داده تا هر دو به چنین روزی رسیدند. حس فداکاری عکس بسیار زیاد است، و بر خلاف زمینه خشک آن، در انتقال یک حس زیبا بسیار موفق بوده است.
    nmroshan و persian.boy تشکر می‌کنند.
    Mehran Sheikholeslami

طراحی وبسایت : Mehran-SH.IR
    گالری

تشکر کرده
    481

کمی قضاوت بیننده را جهت دار میکند.
    اگر نام عکس یا پی نوشت عکس (در صورت وجود) ذکر بشه عالیه
    در چند عکس از عکس های گذشته بحث هایی روی این موضوع انجام شد، و دوستی لینکی از همین انجمن در این رابطه گذاشتند که برای بنده بسیار مفید بود.
    در رابطه با این عکس، فکر نمی کنم گذاشتن پی نوشت جالب باشه، چون تا اینجا که نقد های دوستان رو خوندم، چندین برداشت متفاوت بوده و این از نظر من زیباست. و در صورت داشتن پی نوشت، همه ذهن ها به یک سمت میره.
    Mehran Sheikholeslami

گالری

كاربر فعال persian.boy آواتار ها
    تشکر کرده
    4662

نقل قول نوشته اصلی توسط mehran_sh_t نمایش پست ها
    در رابطه با این عکس، فکر نمی کنم گذاشتن پی نوشت جالب باشه، چون تا اینجا که نقد های دوستان رو خوندم، چندین برداشت متفاوت بوده و این از نظر من زیباست. و در صورت داشتن پی نوشت، همه ذهن ها به یک سمت میره.
    درود
    اگر اشتباه نکنم ، پی نوشت و نام عکس ، عناصری هستن که به عنوان کلید ، توسط عکاس در اختیار بیننده قرار می گیرن . یعنی عکاس حس می کنه برای اینکه بتونه هدفش رو به بیننده منتقل کنه ، باید کمکش کنه .
    خب اگر شما کلید ها رو از عکس جدا کنید ، آیا واقعا چیزی از مفهوم و هدف اصلی عکاس باقی می مونه ؟ معلومه که نه . اگر عکس عنوان و پی نوشت داشته باشه و ما بیایم و فقط عکسش رو لینک کنیم ، به نوعی با این کار به عکاس و زحماتش در رساندن مفهوم خیانت کردیم .

با آرزوی بهترین ها
    پسر پارسی

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

آن‌چه عکس را جالب توجه می‌نماید، ارائه یک نمونه خوب از Composition با استفاده از جای‌دهی عناصر در سه سطح همراه با استفاده خوب از خطوط و بافت‌هاست. بافت پیش‌زمینه همراه با خطوطی که از دو سو به سمت نقطه اصلی عکس کشیده شده‌اند، یک فضاسازی کامل را ارائه می‌دهند. از سوی دیگر وجود دو سطح عمود بر یکدیگر و قرار‌گیری درخت در بالای عکس، وجوه فکری و مفهومی دیگری را نیز به عکس بخشیده است. و آن ابرها... در دورترین قسمت قاب که نقش مهمی در تکمیل روایت عکس دارند. که نشانه گذر زمان هستند در این قاب به ظاهر ساکن. وجه پویای عکس در کنار وجه ساکن عکس.
    عکس در این اندازه کمی از لحاظ کیفیت و جزئیات مشکل پیدا کرده است. مطمئنا دیدن این عکس به صورت چاپ شده در اندازه بزرگ، بسیار لذت‌بخش خواهد بود.
    با تشکر از پدیدآورنده این اثر، آقای بردیا سعادت.
    Amir Mohebi، farsad، shabab و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    481

خب اگر شما کلید ها رو از عکس جدا کنید ، آیا واقعا چیزی از مفهوم و هدف اصلی عکاس باقی می مونه ؟
    به نوعی با این کار به عکاس و زحماتش در رساندن مفهوم خیانت کردیم .
    با سلام مجدد! :)
    ببینید، در رابطه با این موضوع در عکس های قبلی صحبت شده، و الان که برای لینک گذاشتن پست ها دنبالشون گشتم، دیدم شما خودتون هم در اون بحث ها شرکت کردید :)
    Mehran Sheikholeslami

گالری

كاربر همراه Danial_f4 آواتار ها
    تشکر کرده
    1690

نقل قول نوشته اصلی توسط farsad نمایش پست ها
    سلام
    علاوه بر اینها اون قسمت آب جمع شده در سمت خیلی نگاه رو به خودش جذب میکنه.
    درود
    این قسمت از گفته های استاد غفاریان بهانه ای شد تا با وجود قدیمی بودن جریان بحث من هم برداشتی که از عکس رو داشتم بیان کنم .

نمیدانم چرا اما در نگاه اول بر خلاف بیشتر دوستان که نگران وضعیت یا آینده درخت بودند من به آن تک درخت به چشم یک حاکم مستبد یا همچین چیزی نگاه کردم که با وجود تمامی خشکسالی و علف های خشک (رعایای یک سرزمین) خیلی پربار و استوار به رشد خودش ادامه داده. صخره ها هم حکم یک دژ مسحکم دارند که امنیت حاکم رو در برابر خطرات احتمالی حفظ میکنند .
    حس استبداد و پادشاهی درخت شاید به علت بالا قرار گرفتن آن از سطح زمین خشک و ترک خورده و همچنین آسمان پر از دلهره ی تصویر باشه .

جسارت منو بعنوان کسی که هیچگونه دانشی در مورد خوانش عکس و دانش بصری نداره اما تشنه ی یادگیری هست رو به بزرگی خودتون بخشید.
    عکاسی ، ذهن و دیده و دل را در یک راستا قرار می دهد.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    20

من فکر میکنم عکس خیلی از نظر نور و کنتراست دست کاری شده نتونستم معادل خوبی برای پست پروداکشن پیدا کنم ولی بیشتر شبیه عکس های HDR شده
    ضمن اینکه با نظر دوستمون درباره قواعد ترکیبندی موافق نیستم ، گاهی شکستن آگاهانه قواعد ترکیبندی میتونه نتایج خیلی خوبه بده که به نظر حقیر در مورد این عکس صادقه
    ویرایش توسط akasbashi : Sunday 14 September 2014 در ساعت 16:21 دلیل: غلط املایی

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین