صفحه 12 از 35 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 111 تا 120 , از مجموع 347
Like Tree1722تشکر

موضوع: عکس ماه ـ پیشنهادها، پرسش‌ها و انتقادها

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

چه بحث شیرینی

وانگهی، اگر باز هم بر این نکته اصرار می ورزید که گروه داوران، تنها در یکی دو شاخه از عکاسی تبحر دارند و در ژانرهای دیگر چه بسا نمیتوانند یک عکس با حداقلهای لازم که فقط مجوزی برای ورود به مسابقه میخواهد (و قرار نیست شاهکار باشد) آماده کنند، همین بهترین گواه است بر این حقیقت که نباید اصلاً موضوعی را که خود بر آن چیرگی ندارند به داوری بگذارند، چه رسد به اینکه سرمشق اشتباه نیز به دست شرکت کنندگان بدهند!
    این بحث شیرین همیشه وجود داشته است. برخی افراد هستند که منتقد آثار هنری هستند و لزوماً خودشان هنرمند چیره دستی نیستند. هرچند که بنده موافق چنین منتقدانی نیستم اما این واقعیتی است که وجود دارد. چه ما بپذیریم و چه نپذیریم. تا جایی که میدانم خودم چنین فردی نیستم! سایر داوران هم بعید میدانم که باشند! اما اگر هم باشند و یا در یک ژانر تبحر اجرا نداشته باشند (مثلاً من صور فلکی را نمی شناسم و در ستاره گرافی ضعیفم) فرق عکس خوب و بد را در آن ژانر تشخیص می دهند. (همانطور که بنده با دیدن عکس های فراوان و بررسی آن ها می فهمم که عکس خوب نجوم چه عکسی است و عکس معمولی چه عکسی) .

در مورد آقای روشن (چون نام بردید) و سایر دوستانی که مدیر هستند (چه در زمینه فنی سایت و یا فن عکاسی فعالیت می کنند) : مدیران به تالار های گفتگوی داوری دسترسی و بر آن ها نظارت دارند. همچنین حضور محسوسی هم دارند. هرچند که هرگز در امر قضاوت دخالت نمی کنند اما نظارت و راهنمایی می کنند و گروه داوری از این هدایت دلگرم است.
    Herati، Vahid، Miri و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر همراه
    تشکر کرده
    817

نخستین پیام من در این تاپیک، روشن و رسا بود و هرگز قصد کش دادن موضوع را نداشتم اما اکنون که دوستان لازم میدانند من هم شانه خالی نمیکنم.

جالب است که بعضی از دوستان، حتا تحمل ثبت یک نظر را ندارند و تا پوزه ی نظر دهنده را به خاک نمالند و از زبان خودش اعتراف نگیرند که اشتباه کرده و سوءنیتی داشته و فریب خورده بوده است، از پا نمینشینند!

نتیجه ی پناه بردن به دوربین و «فقط دوربین» بهتر از این نمیتواند باشد!

من یک پیام دادم و هیچکس را داوری نکردم.
    این خود داوران بودند که آمدند و سخنانی گفتند که من با استناد به همان سخنان، پرسشهایی برایم پیش آمد و با دوستان در میان گذاشتم.
    بگردید ببینید من کجا گفته ام که این داوران به نظر من صلاحیت ندارند؟!
    هر سخنی که من گفته ام واکنشی به سخن خود ایشان بوده است و بس.

جناب میلانی به عنوان یکی از داوران فرمودند: ما به دلیل «آشنایی بیشتر با موضوع» که «رقابت را ناعادلانه» میکند، عکسهای خودمان را هنگام داوری از گردونه بیرون میگذاریم.
    این معنایش چیست؟
    معنایش روشن است و هیچ نیاز به تفسیر ندارد اما چه میتوان کرد که ناگزیر از شکافتنش هستم!

معنای سخن این است که داوران، بدون تردید، موضوعاتی را برای مسابقه انتخاب میکنند که خودشان آشنایی بیشتری با آن دارند و میدانند چه میخواهند.
    این یعنی اشراف داشتن یا چیره بودن بر موضوعی که به ذهنشان رسیده و آن را قابل طرح و اجرا دانسته اند.
    بسیار خوب. باید هم چنین باشد وگرنه چه چیز را میخواستند داوری کنند!

و همچنین فرمودند: دلیل ارسال عکس از سوی داوران «آشنایی بیشتر دوستان با موضوع» است.
    این یعنی که داوران با ارسال عکس خودشان میخواهند دوستان شرکت کننده را با موضوع مسابقه، بیشتر آشنا بکنند و در واقع سرمشقی بدهند که دیگران بدانند چه بایدشان کرد (که البته این هم جای بحث دارد اما فعلاً از آن درمیگذریم).

اما زمانی که داوران میگویند: تعدادی از عکسهای خودمان هم برای ورود به تاپیکها تأیید نشده است، همه ی سخنانی که در بالا گفته شد، متناقض و وارونه جلوه میکند!

داوری که موضوع را خودش مطرح کرده است و به دلیل آشنایی و چیرگی اش بر موضوع نمیخواهد اثرش در رقابتی ناعادلانه، برترین شناخته شود و برای حفظ عدالت، اثرش را فقط بعنوان سرمشق ارائه میکند، چگونه است که عکسش حتی مجوز ورود به تاپیک را نمیگیرد؟!

آیا این دقیقاً بدین معنا نیست که آن داور، موضوع را نمیشناسد و توان داوری در آن موضوع را ندارد؟
    و آیا دست کم، داوری که اثرش رد شده است نباید حق رأی و نظر در آن موضوع را از او سلب شده دانست؟

آیا آنچه گفتم و در پیش رو نهادم فراتر از سخنانی بود که خود داوران در پاسخ به من گفتند؟! آبشخوری جز این داشتم؟!

و اما نکته ای دیگر:

شناخت موضوع، ابتدایی ترین و مهمترین مسأله است.
    این به بیراهه رفتن است که بگوییم عکسی بسیار چشم نواز و هنرمندانه بود اما فقط به موضوع ارتباطی نداشت و این که چندان مهم نیست!
    این بدان می ماند که یک شناگر، زمین فوتبال را با استخر شنا اشتباه بگیرد و ما جلویش را بگیریم اما بگوییم بالاخره که ورزشکار و قهرمان است، این اشتباهش چندان هم مهم نیست!

به تازگی در تاپیک عکسهای مفهومی، عکسی ارسال و تأیید شده است که از فقر تکنیک و کیفیت رنج می برد اما مفهومی در خود نهفته دارد که قابل نمایش دانسته شده است.
    چرا؟
    چون نخستین شرط لازم را به جا آورده است، یعنی موضوعیت دارد.

.
    netwalker تشکر می‌کند.

كاربر ويژه
    تشکر کرده
    5959

هدف مشخص است: بیشتر عکاسی کردن / عکس‌های هدفمند گرفتن (عکس‌ها از باری به هر جهت بودن رهایی یابند) / و عکس خود را از چندین منظر (داوران و کاربران) به قضاوت گذاشتن

روش مشخص است: راه‌اندازی بخشی به نام عکس هفته توسط مدیریت / پیشبرد روال اجرایی توسط مدیریت، داوران و همکاری اعضای فروم (که روابط دوستانه‌ای بین بیشتر کاربران برقرار است)

* خوب یکی از مزایای روش به کار رفته، پویایی آن است؛ یعنی کسی ادعای این را ندارد که پیشبرد پروژه بی‌نقص و در کمال نهایی خود آغاز شده اما به جد ادعای این را داریم که کاری کم‌نظیر انجام شده، با حداکثر سلامت ممکن! پویاست از آن جهت که به صورت نامحسوس یکسره تلاش برای رفع کاستی‌هاست.

نتیجه نهایی: نتیجه این فرایند کاملاً حاصل یک فعالیت دو سویه است؛ آنچه ما می‌توانیم انجام می‌دهیم (بدون هیچ چشم‌داشتی)، و فکر می‌کنم اغلب دوستان عزیزم در فروم نیز سوی دیگر این داستان را به خوبی دریافته باشند و به راحتی این بار را بر زمین نگزارند.
    پس اجازه دهید برای آیتم آخر را این‌گونه بنویسم: «نتیجه: عکس‌های بهتر و برایند کیفی بالاتر عکاسیِ کاربران سایت عکاسی»

اصولاً و قاعدتاً گزینش آثار از میان داوران، امری خاص می‌نماید. چه اشکالی دارد که داوران عکس بگذارند اما در انتخاب نهایی آنها نباشد؟ اجازه دهید عملی به این موضوع نگاه کنیم.

داوران اگر عکس بگذارند و این عکس‌ها در معرض قضاوت خودشان قرار بگیرد. مطمئن باشید اعتراض بالایی خواهد شد؛ 10 برابر همین پست‌هایی که اخیراً زده شد، ارسال خواهد شد. خوب برای جمع داوران ضرری نخواهد داشت. اما، اما دود این قضیه به چشم کاربران عادی خواهد رفت! که به دنبال عکس و عکاسی‌اند و نه چیز دیگر.

* بحث داوری در این سری تاپیک‌ها اصلاً به معنای مسابقه نیست. برای این است که یک عکس خوب و بدیع را در آخر هفته ببینیم. فکر کنیم؛ کمی از بحث‌های فنی فاصله بگیریم. کفۀ ترازوی خلاقیت و اندیشه را سنگین‌تر از تجهیزات کنیم.

اجازه دهید این بحث (شرکت دادن عکس داوران در انتخاب عکس‌های برتر و...) را خاتمه یافته قلمداد کنیم.

دوست‌دار همۀ شما
    farsad، mreza1001، chimeh و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    .

كاربر فعال shabab آواتار ها
    تشکر کرده
    8245

هدف اصلي از تشكيل تاپيك عكس هفته فقط و فقط تشويق كاربران به گرفتن عكس بيشتر بود. مسلما براي ايجاد انگيزه و همچنين هدفمند شدن آن و يا دچار نشدن به سرنوشت تاپيك "عكسهاي شما" اين عكسها در معرض قضاوت چند داور و همچنين كل كاربران قرار ميگيرد .اينكه داوران چه كساني هستند و يا اصلا تخصص لازم را دارند يا ندارند در نتيجه نهايي خيلي تاثير گذار نميتواند باشد چون
    اول : اين مسابقه عكاسي فقط در ميان كاربران فروم عكاسي است قرار نيست به كسي جايزه اي داده شود و يا اگر عكس كسي رد يا تاييد شد اتفاق خاصي برايش بيافتد .
    دوم : بنا بر سابقه و شناختي كه از داورها در فروم وجود دارد ميتوان گفت كه اكثر كاربران فروم مشكلي با قضاوت ايشان ندارند .چه اينكه عملكرد دوستاني كه بعنوان داور تقبل زحمت نموده اند بيشتر به دوست و هم فروم بودن ميخورد تا يك قاضي فوق منطقي و خشك رسمي .و شايد نتوان كسي ديگري را كه به اندازه اين دوستان در فروم شناخته شده باشد براي داوري انتخاب نمود
    سوم : نتيجه نهايي كه هر هفته اعلام ميشود فقط به نظر داوران محدود نمي باشد و در مورد عكسهايي هم كه الزاما از نظر داوري عكس برتر نيستند راي گيري ميشود . جالب اينكه در اين چند هفته در اكثر مواقع انتخاب كاربران خلاف انتخاب داوران بوده است .

اينكه داوران خودشان در مسابقه شركت بكنند هيچ ايرادي ندارد اما براي كم كردن حساسيت در اين مورد ميتوان شرطي گذاشت كه مثلا عكس منتخب دواران در هر هفته نبايد از ميان عكسهاي ارسالي خودشان باشد .

به دوستان پيشنهاد ميكنم كه هيچ وقت هدف تاپيك را فراموش نكنند ا: يجاد انگيزه و تشويق براي گرفتن عكس بيشتر و بهتر
    farsad، mreza1001 و chimeh تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

جهت بیرون آمدن از بحث مذکور! :)

در مورد موضوع عکاسی این هفته جسارتا انتقاداتی دارم.

یک بار دیگر پست اول را مرور می کنیم:

اصغر آقای بقال با کلاه همیشگی‌اش

قصابی چنگیز و گوشت‌های آویزان و مگس‌های سمج!

میوه‌فروشِ گرانفروش سر خیابان!

و هزار جور کاسبی دیگر با کاسب‌های تیپیک خودش ...

موضوع هفته «پرتره محیطی» با محوریت کسب و کار است. پرتره‌هایی از یکی از کاسب‌های محل که دربرگیرندۀ فضای کاری وی نیز باشد. یعنی عکس غیر از چهره کاسب دارای المان‌های خوبی باشد تا بتواند اطلاعات خوبی از شغل و فعالیت کاسب محترم ارائه نماید.

این تاپیک از ابتدای روز ۲۱ مهر تا پایان 27 مهر جهت ارسال آثار دوستان باز خواهد بود.
    ژانری به اسم پرتره داریم، اگر پرتره محیطی را به عنوان یک زیر شاخه در ژانر پرتره نظر بگیریم، پرتره محیطی با محوریت کسب و کار زیر شاخه بعدی خواهد بود. توضیحی که در پست اول داده شده است، تاکید بر المان های خوب برای معرفی فعالیت شغلی دارد، اما در چند عکس که اتفاقا پرتره های محیطی خوبی هم هستند این فاکتورها (محوریت کسب و کار و المان مذکور) را یا نمی بینیم یا بسیار کمرنگ هستند.
    farsad، Halalzadeh، mreza1001 و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها

ژانری به اسم پرتره داریم، اگر پرتره محیطی را به عنوان یک زیر شاخه در ژانر پرتره نظر بگیریم، پرتره محیطی با محوریت کسب و کار زیر شاخه بعدی خواهد بود. توضیحی که در پست اول داده شده است، تاکید بر المان های خوب برای معرفی فعالیت شغلی دارد، اما در چند عکس که اتفاقا پرتره های محیطی خوبی هم هستند این فاکتورها (محوریت کسب و کار و المان مذکور) را یا نمی بینیم یا بسیار کمرنگ هستند.

سلام

در مورد یک پست کاملا حق با شماست و متاسفانه پست تایید شد و چون خیلی هم نامربوط نبود و تایید شده بود تصمیم گرفتیم حذف نشود. من همینجا از طرف داوران از این بابت عذرخواهی میکنم.

بقیه پست ها هم بجز یک پست کاملا گویای کسب و کار شخص هستند و فقط در مورد یک پست کمی این مسئله کمرنگ هست که به علت قوی بودن خود پرتره بعد از کلی بحث به این نتیجه رسیدیم که تایید کردنش بهتر از تایید نکردن است.

باور کنید کار تایید کردن عکس ها کاری بسیار سخت تر از داوری آثار است. ما تمام تلاشمون رو میکنیم که حقی از کسی ضایع نشه و سطح کیفی تاپیک هم افت نکنه.

ممنون از دقتی که داشتین.
    mreza1001، Navid7h، M.Mobin و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط farsad نمایش پست ها
    سلام

در مورد یک پست کاملا حق با شماست و متاسفانه پست تایید شد و چون خیلی هم نامربوط نبود و تایید شده بود تصمیم گرفتیم حذف نشود. من همینجا از طرف داوران از این بابت عذرخواهی میکنم.

بقیه پست ها هم بجز یک پست کاملا گویای کسب و کار شخص هستند و فقط در مورد یک پست کمی این مسئله کمرنگ هست که به علت قوی بودن خود پرتره بعد از کلی بحث به این نتیجه رسیدیم که تایید کردنش بهتر از تایید نکردن است.

باور کنید کار تایید کردن عکس ها کاری بسیار سخت تر از داوری آثار است. ما تمام تلاشمون رو میکنیم که حقی از کسی ضایع نشه و سطح کیفی تاپیک هم افت نکنه.

ممنون از دقتی که داشتین.
    خواهش می کنم جناب غفاریان ...

روی سخنم بیشتر با کاربران بود تا داوران و اگر هم انتقادی بوده است در جهت بهتر شدن این روند است نه خرده گرفتن به آن.
    farsad، mreza1001، Herati و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر فعال Herati آواتار ها
    تشکر کرده
    1581

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها

در مورد پرتره محیطی و باز زیر شاخه کسب و کار فکر کنم دسته بندی درستی نیست . محوریت کسب و کار فقط یک تعریفی است برای تاپیک مورد نظر و گر نه پرتره های محیطی می توان گفت فعالیت های اجتماعی را نشان می دهد و در دسته عکس های مستند قرار می گیرد

یعنی عکس غیر از چهره کاسب دارای المان‌های خوبی باشد تا بتواند اطلاعات خوبی از شغل و فعالیت کاسب محترم ارائه نماید.

در مورد عکس های ارسالی این هفته در برخی موارد پرتره هست محیط کاری نیست .در بعضی موارد محیط است و پرتره نیست(شاید ما نمی بینیم)و در بعضی موارد هیچ کدام نیست
    بهتر است مدیران بر نحوه داوری هم مدیریت کنند
    در بعضی عکس ها نه کاسب معلوم است و نه کسب

كاربر ويژه
    تشکر کرده
    5959

نقل قول نوشته اصلی توسط Herati نمایش پست ها
    در مورد پرتره محیطی و باز زیر شاخه کسب و کار فکر کنم دسته بندی درستی نیست . محوریت کسب و کار فقط یک تعریفی است برای تاپیک مورد نظر و گر نه پرتره های محیطی می توان گفت فعالیت های اجتماعی را نشان می دهد و در دسته عکس های مستند قرار می گیرد

در مورد عکس های ارسالی این هفته در برخی موارد پرتره هست محیط کاری نیست .در بعضی موارد محیط است و پرتره نیست(شاید ما نمی بینیم)و در بعضی موارد هیچ کدام نیست
    بهتر است مدیران بر نحوه داوری هم مدیریت کنند
    در بعضی عکس ها نه کاسب معلوم است و نه کسب

چقدر مطمئن!
    موردی بگویید تا نظر شما بررسی شود. البته در پیام خصوصی
    یا اینکه صبر کنید هفته تمام شود و سپس در تاپیک «نقد و بررسی عکس هفته» روی عکس‌های مورد نظر شما بحث شود.
    farsad، mreza1001 و M. Beyrami تشکر می‌کنند.
    .

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

یکی از قویترین و مناسب ترین(با عنوان) عکسهای ارسال شده برای موضوع شماره 8 با عنوان پرتره محیطی عکس دوم یا پست شماره 4 می باشد.
    تعارف که نداریم اگر عکس متعلق به شخص دیگری می بود باز این حقیقت تغییر نمی یافت.
    انتخابهای اعضاء که خوب کاملا مشخص است و بحثی در آن نیست
    در حیرتم که چرا و چگونه داوران محترم متوجه آن نشدند
    عکاسی ما شده داستان شتر مرغ ,گفتد بار ببر گفت مرغم گفتند بپر گفت شترم.
    متاسفانه این رویه غلط در ما! بوجود آمده که عکس را تنها و تنها از از بعد هنری آن می بینیم و اصلا توجهی به مسایل فنی و تکنیکی عکس نداریم
    در بحثهای مربوط به گالری هم این بحث ها وجود داشت و عده اندکی از دوستان و از جمله اینجانب همیشه به این نکته پافشاری و اصرار داشتیم که مسایل فنی و تکنیکی نیز در مورد یکی عکس مهم هستند و لازمه یک عکس خوب تنها کادربندی خوب ,سوژه مناسب و.. نیست ,عکسی که پیش و پا افتاده ترین مسایل فنی مانند فوکوس بودن(فوکوس مناسب) محو نبودن نورسنجی مناسب را نداشته باشد اصلا میشود آنرا عکس نامید؟
    برخی از دوستان عکس را با نقاشی و گرافیک اشتباه گرفته اندو این نوع نگرش به عکاسی از طرف گروه داوری بسیار مایه تاسف است

صفحه 12 از 35 نخستنخست ... 2 8 9 10 11 12 13 14 15 16 22 ... آخرینآخرین