صفحه 1 از 35 1 2 3 4 5 11 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 347
Like Tree1722تشکر

موضوع: عکس ماه ـ پیشنهادها، پرسش‌ها و انتقادها

كاربر همراه radioheadz آواتار ها
    تشکر کرده
    719

پیش فرض عکس ماه ـ پیشنهادها، پرسش‌ها و انتقادها

با تشکر
    به نظرم یکی از بهترین حرکت های آموزشی - تجربی ، ایجاد همین تاپیک هست .

یک پیشنهاد هم دارم که عکس های برنده می توانند جزو عکس هایی که جناب روشن برای نقد در تاپیک نقد عکس قرار می دهند باشند. مزیت این کار این هست که دوستان در طول یک هفته به موضوع این تایپیک فکر کرده اند و پیش زمینه ای از موضوع عکس دارند و همچنین می توانند به نقاط قوت عکس های برنده رو با تحلیل هایی که در قسمت نقد انجام می شود متوجه بشوند.( دیدن نقاط قوت و ضعف یک اثر در کنار هم جنبه آموزشی خوبی دارد)
    به نظرم اتود زدن برای یک موضوع مشخص و تحلیل اثر در ادامه کمک بسیار خوبی برای گسترش عکس خوب( خوب دیدن و یافتن موضوع خوب و چگونگی برخورد و تحلیل موضوع و......) هست
    nmroshan، infinity، hamid_kh و 20 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    خراب رفاقت آنم که جان دهد در بهر دوست ... خط و خال لغو بر در نهاده و بی آرزوست

كاربر همراه
    تشکر کرده
    2548

جناب حسینیان عزیز درود بر شما
    اول از همه میخواستم از زحمات و وقتی که برای فروم میگزارید تشکر کنم ویک تشکر ویژه برای ایده بسیار خوبتون
    چند تا سوال
    1- آیا عکسها باید در ژانر خواصی عکاسی شود؟ مثلا شما موضوع میدهید درخت (فقط برای مثال) آیا باید در ژانر خواصی به موضوع نگاه کرد یا با هر دیدی میتوان نگاه کرد مثلا درخت از نگاه مستند یا نگاه خبری، درخت و دید عکاسان طبیعت و یا حتی درخت و استروبیست و غیره
    2- معیارهای داوران برای انتخاب عکسها چیست ؟ تکنیکی؟بصری؟مفهومی؟ . . . ؟
    3- انتخاب خود داوران روی چه معیاری بوده ؟ مثلا جناب غفاریان عکاس صنعتی و تبلیغاتی هستند و جناب میلانی عکاس آتلیه و . . . (خدایی نا کرده سو تفاهمی پیش نیاد من منظورم صلاحیت داوران نبوده و همینجا از تک تک اونها کمال تشکر و قدر دانی رو دارم مخصوصا از وقتی که میزارن فقط معیار انتخاب آنها رو خواستم بدونم)
    4- آیا هنگام انتخاب عکس (چه کاربران و چه داوران) اسم عکاس و صاحب اثر نمایش داده میشود یا خیر؟
    5- آیا بعد از ارسال اثر از طرف کاربری ، میتوان درباره اثر توسط کاربران دیگر بحث شود یا فقط نظرات باید با کلید تشکر داده شود (منظورم اینه که ایا در تاپیک جدید پستهایی که زده میشه فقط شامل عکس است و بقیه فقط میتونن تشکر کرده یا نکنند یا شامل بحث و نقد و نظر و غیره هم میباشد)
    سپاس
    nmroshan، infinity، farsad و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    1919

مرسی این کار درسته. دست شما و پیشنهاد دهنده این بخش درد نکند.
    infinity، farsad، merdax و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال shabab آواتار ها
    تشکر کرده
    8245

با تشكر از اين ايده
    پيشنهاد ميكنم عكسها بي نام باشند و شماره بخورند تا هيچ گونه شبه اي در مورد تعداد تشكرها وجود نداشته باشد
    infinity، merdax، mreza1001 و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط Mazy نمایش پست ها
    جناب حسینیان عزیز درود بر شما
    اول از همه میخواستم از زحمات و وقتی که برای فروم میگزارید تشکر کنم ویک تشکر ویژه برای ایده بسیار خوبتون
    چند تا سوال
    1- آیا عکسها باید در ژانر خواصی عکاسی شود؟ مثلا شما موضوع میدهید درخت (فقط برای مثال) آیا باید در ژانر خواصی به موضوع نگاه کرد یا با هر دیدی میتوان نگاه کرد مثلا درخت از نگاه مستند یا نگاه خبری، درخت و دید عکاسان طبیعت و یا حتی درخت و استروبیست و غیره
    2- معیارهای داوران برای انتخاب عکسها چیست ؟ تکنیکی؟بصری؟مفهومی؟ . . . ؟
    3- انتخاب خود داوران روی چه معیاری بوده ؟ مثلا جناب غفاریان عکاس صنعتی و تبلیغاتی هستند و جناب میلانی عکاس آتلیه و . . . (خدایی نا کرده سو تفاهمی پیش نیاد من منظورم صلاحیت داوران نبوده و همینجا از تک تک اونها کمال تشکر و قدر دانی رو دارم مخصوصا از وقتی که میزارن فقط معیار انتخاب آنها رو خواستم بدونم)
    4- آیا هنگام انتخاب عکس (چه کاربران و چه داوران) اسم عکاس و صاحب اثر نمایش داده میشود یا خیر؟
    5- آیا بعد از ارسال اثر از طرف کاربری ، میتوان درباره اثر توسط کاربران دیگر بحث شود یا فقط نظرات باید با کلید تشکر داده شود (منظورم اینه که ایا در تاپیک جدید پستهایی که زده میشه فقط شامل عکس است و بقیه فقط میتونن تشکر کرده یا نکنند یا شامل بحث و نقد و نظر و غیره هم میباشد)
    سپاس
    الف) واقعیت این است که این بخش هنوز در مرحله آزمایشی قرار دارد. و بسته به بازخوردهای مختلف مانند وضعیت استقبال کاربران و نظرات آنها، کاملا قابل تغییر است.

ب) هدف این بخش همان‌گونه که نوید عزیز گفت، تشویق و ایجاد هیجان برای خودِ عمل عکاسی است. بدون شک مهم‌ترین تفاوت عکاسی با بسیاری از هنر‌های دیگر، نقش پررنگ تجهیزات است. واقعا نمی‌توان تاثیر تجهیزات را نه بر عکس که بر خودِ هنرمند نفی کرد. همه ما نسبت به تجهیزات‌مان احساس و هیجان داریم. اما نکته مهم آن است که بتوانیم آستانه عقلانی مقدار این توجه بر تجهیزات را درک کنیم تا از خودِ عمل عکاسی باز نمانیم. نمونه‌های متضاد این مطلب را بارها در همین تالار شاهد بوده‌ایم و همچنان هستیم. به نظرم یکی از معیارهای IQ ( نه به معنای Image Quality که به معنای intelligence quotient) یک عکاس، تشخیص همین آستانه‌ها و مرزهای ذهنی خود است.
    به همین منظور این حرکت جدید شاید بتواند هیجانی در راستای عکس ایجاد کند، عکاسی را تشویق کند و به شناخت عکسهای خوب کمک نماید.

ج) فروم از لحاظ فنی دارای محدودیت هایی است که نمی‌توان خیلی از کارها را به صورت ایده‌آل انجام داد. به عنوان مثال مخفی بودن نام کاربر ارسال کننده پست یکی از موارد بود که با امکانات فروم ممکن نبود. البته کاربران فروم شناخت بیشتری نسبت به یکدیگر دارند و حتی خیلی از عکسهای همدیگر را می شناسند. فکر می‌کنم در این محیط Bias های کمتری بعلت آشکار بودن نام کاربری داشته باشیم. به هر حال کاربران فروم می‌دانند که نمایش نام‌شان در زیر عکس کاربران دیگر ( به عنوان رای‌شان)، توسط کاربران دیگر نیز دیده می‌شود و در واقع به نوعی، امتیاز به شناخت خودشان است. اما این مساله نیز باز است و سعی می‌کنیم راههای برای بهبود پیدا کنیم.

د) ژانر عکاسی محدودیتی ندارد. هر چند ممکن است معیارهای قضاوت در ژانرهای مختلف تاحدی متفاوت باشد اما در مجموع می‌توان عکس خوب را تشخیص داد از هر ژانر و زیرمجموعه‌ای که می‌خواهد باشد.

ه)داوران نیز یک قضاوت کلی بر روی عکس‌ها انجام می‌دهند. تکنیک، مفهوم، ارزشهای زیباشناسانه و ... مطمئنا در مورد برخی عکس‌ها برخی از این معیارها باید پررنگ تر باشد و در مورد برخی کمر‌نگ‌تر باشد. یک عکس منظره زیبا و بی‌عیب باید متفاوت از یک عکس Conceptual بررسی گردد. عیب تکنیکی در یک عکس ممکن است خیلی مهم باشد و در عکس دیگری اهمیت کمتری داشته باشد. این‌ها مواردی است که داوران عزیز به آن تسلط دارند و در قضاوت‌شان آن را درنظر می‌گیرند. هر چند باید از یاد نبرد که هیچ قضاوتی بی‌نقص نخواهد بود ولی اگر دوستان عزیز هدف این حرکت را همواره در نظرشان داشته باشند، مطمئنا برخی کاستی‌ها را در این زمینه طبیعی خواهند شمرد.

و)معیار انتخاب دوستان عزیزی که به عنوان داور انتخاب شده‌اند، ترکیبی از موارد مختلف بود: مقبولیت در میان جمع کاربران، داشتن آثار خوب عکاسی، آشنایی با مفاهیم نظری عکاسی و توانایی شناخت عکس.

ز) تا قبل از انتخاب عکس‌های برتر ( چه توسط کاربران و چه توسط داوران)، کاربران فقط باید عکس‌های خود را ارسال کنند و نباید در مورد عکسها بحث کنند. اما پس از معرفی آثار برتر، می‌توان در مورد عکس‌های بحث و تبادل نظر کرد.

باز هم تکرار می‌کنم که این کار در مرحله آزمایشی قرار دارد و مطمئنا بی‌نقص نخواهد بود. همراهی و همدلی دوستان عزیز در پیشرفت آن، کاملا موثر است.
    ممنون.
    NASSIRI4080، Amir Mohebi، infinity و 41 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا a.abdullahian آواتار ها
    تشکر کرده
    687

دوستان عزیز خیلی خیلی ممنون از زحمات شما
    این موضوع میتونه بسیار مفید باشه برای ما
    برای یک هنرجو انگیزه مهمترین چیزی میتونه باشه برای ادامه کار ، اگه عکس یک هنرجو انتخاب نشد میتونه بیشتر سعی کنه تا بتونه اثری ثبت کنه تا بتونه وارد این تاپیک بشه و وقتی موفق بشه اثر او مورد نقد و برسی قرار میگیره و این میتونه بسیار موثر باشه و به پیشرفت شخص کمک کنه
    موفق و پیروز باشید
    infinity، Navid7h، M. Beyrami و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    ع. عبدالهیان
    NIKON D700 + AF-S NIKKOR f/3.5-5.6

كاربر فعال aidin594 آواتار ها
    تشکر کرده
    2637

سلام

با توجه به تعدادزياد كاربران فعال من پيشنهاد ميكنم دوره را به صورت ماهانه در نظر بگيريد.
    چرا كه در اين صورت كاربران بيشتري ميتونند در اون شركت كرده و راي بدهند. در ضمن هيجان آن بيشتر خواهد بود.

نمونه همين بخش در سايت پايين ديده شده! اما در اونجا فقط مديران عكس برتر رو انتخاب ميكنند و كاربران اجازه نوشتن نقد ندارن. (خيلي موافقم):

http://www.dynaxdigital.com/monthly-challenges/

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    2604

نقل قول نوشته اصلی توسط aidin594 نمایش پست ها
    سلام

با توجه به تعدادزياد كاربران فعال من پيشنهاد ميكنم دوره را به صورت ماهانه در نظر بگيريد.
    چرا كه در اين صورت كاربران بيشتري ميتونند در اون شركت كرده و راي بدهند. در ضمن هيجان آن بيشتر خواهد بود.

نمونه همين بخش در سايت پايين ديده شده! اما در اونجا فقط مديران عكس برتر رو انتخاب ميكنند و كاربران اجازه نوشتن نقد ندارن. (خيلي موافقم):

http://www.dynaxdigital.com/monthly-challenges/
    بله، ماهیانه باشد، طبعاً هیجان بیشتری را خواهد داشت.
    ولی هفتگی باشد، کار بیشتری از علاقمندان خواهد کشید ( کار بیشتر، بنظر بهتره )

كاربر ويژه lamagra آواتار ها
    تشکر کرده
    12097

پیشنهاد میکنم هر ماه 2 موضوع داشته باشیم.یک هفته کم هست و منجر به عجله و پایین اومدن تمرکز میشه(دست کم فکر میکنم برای خودم و خیلی های دیگه همینجوره) و فرصت تامل درباب موضوع رو به بسیاری از عزیزان نمیده، و این مورد برای کسی که قصد مشق کردن و آموختن رو داره تاثیر خوبی نداره.
    با ترتیب هر 15 روز یکبار در پایان هر سال 24 موضوع بررسی شده که به نظر خودم عالی هست.
    nmroshan، Javid، a.abdullahian و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Canon Eos M+11-22+18-55+22mmf/2+90EX
    عقیل احمدی

كاربر همراه saadi126 آواتار ها
    تشکر کرده
    4145

حرکت فوق العاده اي هست و جا داره از جناب حسينيان، دکتر روشن عزيز و ديگر مديران و کاربراني که باني فکري اين حرکت شدند تشکر کنيم با اميد به اينکه حرکت هاي اين چنيني کمکي باشه براي بهتر ديدن و عکسهاي بهتر گرفتن در کنار هيجان و شور و حال يک مشق تمام عيار.

صفحه 1 از 35 1 2 3 4 5 11 ... آخرینآخرین