صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 24
Like Tree166تشکر

موضوع: عکس شماره ۲۸

كاربر همراه ahmadsht آواتار ها
    تشکر کرده
    365

با سلام
    عکس بيست و هشتم از دو ديدگاه متفاوت نظرات متفاوتي را در ذهن من ايجاد مي کند ، که شايد بحث در مورد ديد دوم در اين مقوله نگنجد .
    به نظر من موضوع ، نحوه پياده سازي آنچه در ذهن عکاس بوده و چه بسا با سعي و خطا به عکس نهايي رسيده باشد . بسيار بکر است . از ديد من نحوه چيدمان المانهاي موجود در عکس بسيار متفکرانه صورت گرفته است . عکس يک احساس قدرت و اقتدار و غرور را همراه با يک حرکت رو به جلوي ممتد القا مي کند . سمت و سوي نشستن سوژه روي صندلي که همگام با جهت چينش کفپوشهاست اين حس را القا مي کند که فرد نسشته رو صندلي در حال حرکت به جلوست ، و هدف ، دستيابي به افقهاي دور دست است . با توجه به اينکه جهت نگاه عکس به سوژه از پايين به بالاست ، در کنار کفشهاي تميز و مرتب ( که شايد هدف اصلي عکاس بوده و من نمي خواهم الزاما از آن ديد به مساله نگاه کنم ) ، لباس منظم ، به نوعي ايجاد حس ابهت و شکوه سوژه را بيشتر و بيشتر مي کند .
    عکس از ديد من نقاط قوت بسيار زيادي دارد که اهم آن همانا ، رسيدن مقصود و مفهوم عکس با يک نگاه است .

اما عکس در کنار نقاط قوت زيادش از ديد من نقاط ضعفي را نيز شامل مي شود . در کنار استفاده از پوشش مرتب ، که الزاما شيک به نظر نمي رسد مي تواند تا حد زيادي مخاطب را از هدف اصلي عکس دور سازد ، مهمترين مشکل عکس ، بندهاي باز کفش هاست که شايد بتوان از آن به عنوان اشتباهي سهوي ياد کرد و مسايل جزيي ديگري که شايد در ديدگاهاي متفاوت براي عکس نقطه ضعف تلقي شود مانند نوع کفش ها ، پوشش سوژه و ... که شايد در اين بحث نگنجد .

در هر صورت اين عکس همانوقت که در تاپيک عکسهاي هفتگي ظاهر شد ، آنقدر جذابيت داشت که شايد به نوعي منتظر ديدن آن در اين تاپيک نيز بودم .
    mreza1001 و mehran_sh_t تشکر می‌کنند.
    احمد شيخ‌الاسلامي

كاربر فعال Javid آواتار ها
    تشکر کرده
    4245

جناب دكتر روشن مدتي است از شما در فروم خبري نيست!!! منتظر عكس شماره 29 هستيم.
    F.KamranNia، Madjidm، Miri و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امير
    Instagram

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط Javid نمایش پست ها
    جناب دكتر روشن مدتي است از شما در فروم خبري نيست!!! منتظر عكس شماره 29 هستيم.
    متاسفانه، گویا دکتر روشن برای مدتی از مدیریت فروم مرخصی گرفته اند. بنده هم همچون دیگر دوستان بی صبرانه منتظر برگشت ایشون هستم و دعا می کنم که مرخصی صرفا برای تجدید قوا و امور خیر باشد.
    shabab، farhad44، mreza1001 و 13 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام

بله همانطور كه جناب عبدالپناه فرمودند دكتر روشن به دليل تغييرات شغلي اي كه اخيرا داشته اند به شدت گرفتار تر از پيش شده اند و براي مدت محدودي به فوروم سر نمي زنند. ما هم مثل شما بي صبرانه منتظر عادي شدن اوضاع شغلي ايشون و برگشتشون به فوروم هستيم. البته خوشبختانه ايشون كما في السابق در مديريت سايت و مدرسه آنلاين عكاسي فعالند.

ما هم به رسم ادب به اين بخش دست نمي زنم تا صاحبش برگردد
    Amir Mohebi، A_Maddah، shabab و 23 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر آشنا nematyar آواتار ها
    تشکر کرده
    30

بي درنگ به سيطره مي رسم. سيطره اي سياه در دالاني تنگ. سيطره اي بي هويت و به خاک اوفتادگاني ناپيدا که همه نظاره کنندگان مي توانند باشند. و عبور و گذار. و ناتمامي و سکوني ناخواسته براي اوفتادگان. و هر آينه پاسخي تلخ چون زهر از سوي ساطر مستور. و خلائي سرد و سنگين چون برزخي از آن همه.
    mreza1001 تشکر می‌کند.
    i can feel the world through the thirsty eyes, but with my mind i can see

كاربر آشنا saman_ti_ti آواتار ها
    تشکر کرده
    9

با یاد او
    نورپردازی تصویر می توانست مناسب تر و بهتر باشد.شما یک منبع نوری دارید که همین جا بالای سر خودتان بوده است و قدرت اش هم زیاد بوده، ضمن این که این زاویه ی نگاه به نظر بنده مناسب چنین ترکیبی برای سوژه نیست و در نهایت ترکیب بندی شما چندان خوب نیست. سوژه ای که در افق و در یک سطح و صفحه قرار می گیرد ثبتی مستقیم و از رو به رو می طلبد مانند ثبت شما و لیکن سوژه ای که این چنین در زاویه چیدمان شده و فورگاند تا بک گراند و عمیق تصویر را می پوشاند ( بایستی از نگاهی در زاویه نسبت به خودش ثبت شود تا به ثبتی مناسب تر برسد مگر این که شما بتوانید با نور کاری کنید که ترکیب بندی شما تخت به نظر برسد. این جا امکان اون نبوده است و البته کار دشوارتری نیز هست. شما های لایت نامناسب و تندی روی کفش دارید ضمن این که سایه هایی هم روی کف پوش دارید که خوب نیستند. این تصویر به نظر بنده حاصل یک ثبت اماتور و معمولی است.
    nmroshan، mreza1001 و prana تشکر می‌کنند.

كاربر جديد mim.navabi آواتار ها
    تشکر کرده
    30

چرا سایه ها متفاوت و هم در جلوی کفش و هم پشت و پشت پا سایه تشکیل شده ؟
    mreza1001 و K.O.B تشکر می‌کنند.
    پنجره دید هر انسان ، وسعت ذهن اوست . / پندار

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

فکر میکنم سایه دو پای مختلف است.سایه پای نزدیک زیرش افتاده سایه پای دور پشتش.
    prana، K.O.B و mim.navabi تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال Usef Bagheri آواتار ها
    تشکر کرده
    4222

در این ثبت این مهم به من القا شد که ظاهر تمیز و آراسته لزوما نشانه باطنی روشن و مشخص نیست
    mreza1001 و رویا تبسمی تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

چند ویژگی در عکس وجود دارد که آن را قابل توجه می‌نماید

- بازی نور و سایه. شاید یکی از مهم ترین ویژگی های عکس باشد که بیشترین تاثیر را نیز دارد.
    - جایدهی عنصر اصلی در مرکز
    -زاویه خاص نگاه به سوژه

این‌سه ویژگی ظاهری را که در کنار یکدیگر قرار دهیم، بخوبی علت فضاسازی عالی عکس مشخص می گردد. احساس احترام و ترس در برابر یک قدرت

حال دو ویژگی دیگر را نیز اضافه کنیم:
    - پنهان شدن و در سایه قرار گرفتن صورت فرد. صورت افراد و یا نگاه افراد در عکس تاثیر زیادی دارد و پوشاندن یا پنهان‌کردنشان باید با دقت صورت گیرد. پنهان کردن معمولا همراه است با تاثیرات روان شناختی بر مخاطب. این که قسمتی از سوژه دیده نشود همواره برداشت مخاطب را دچار تلاطم می‌کند. حال اگر این پنهان سازی بر روی مهم‌ترین جزء ارتباط انسانی اِعمال شده باشد، تاثیرش به مراتب بیشتر خواهد شد.
    این ويژگی روان‌شناختی، باعث تشدید آن احساس ترس در بند قبلی می‌گردد.

- در عکس اما بازی ظریفی نیز دیده می‌شود: باز بودن بند کفش‌ها. وقتی بیننده دچار آن احساسات قبلی شد، حال متوجه این مساله می‌شود که نوعی تناقض ایجاد می‌کند. و سوالی در ذهنش شکل می‌گیرد که چرا؟ هر جوابی که در ذهنش به این سوال دهد، نتیجه‌اش در جهتی مخالف احساس و ادراکات قبلی است. عمدی است؟ فراموش کرده؟ طنز است؟ صحنه سازی است؟ فرقی نمی‌کند. این بازی ذهنی است که عکس را و دیدنش را جذاب می‌کند.

- عکس فوق کاری است از دوست عزیز آقای صالح صبحدل. با آرزوی موفقیت برای ایشان.
    ME، yasin-m، merdax و 15 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین