صفحه 3 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 79
Like Tree217تشکر

موضوع: دوربینهای متوسط و بزرگ

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

پیش فرض پاسخ: دوربینهای متوسط و بزرگ

البته پیش‌تر خیلی دراین باره صحبت شده
    اگر چیزی جانمانده باشد همه را خوانده ام.

اما تا قبل از اینکه با دوربین شروع به کار کنم نمی توانستم تصور درستی داشته باشم.

در صورتی که از Mirror Lock-up استفاده کنید، هیچ محدودیتی وجود ندارد. این دوربین‌ها از Leaf Shutter استفاده می‌کنند و به‌همین خاطر به‌اندازه‌ی حداکثر سرعت شاتر می‌توانید سینک فلش داشته‌باشید.
    اینطور که من متوجه شدم با این لنزی که الان دارم باید ابتدا در سمت چپ لنز knob مخصوص را که حالت فنری داره بیرو بکشم و در جهت عقربه های ساعت بچرخانم تا نقطه قرمز آن روی M که زرد رنگ است قرار بگیرد سپس سیم دکلانژور رو به جایی که روی knob شده ببندم .شاتر بدنه را کوک کنم و دکمه شاتر بدنه را بزنم در این حالت آینه بالا میره اما شاتر لنز بسته است و فیلم هنوز نور نخورده با فشار دادن شاتر لنز توسط سیم دکلانژور شاتر لنز بدون لنرز و اگر با فلاش باشه به طور کامل فیلم رو نوردهی میکند. درسته؟ یعنی حالت Mirror Lock-up وقتی است که اون knob لنز روی M زرد رنگ باشه؟

پ.ن.: آن بکی که شما دارید، اگر بکی‌است که برای عکس‌های پرسنلی! استفاده می‌شده به احتمال زیاد فیلم رول نمی‌خورد. بک‌هایی برای RBهست که یک فیلم تخت ۶ در ۹ را می‌گیرد و می‌توان دوبار فیلم را اکسپوز کرد (هر دفعه نصف فیلم) و دو عکس ۶ در ۴ با آن‌ها ثبت کرد. به‌خصوص برای روتوش روی فیلم، لازم است که فیلم تخت باشد. به‌جز این بک هیچ بک دیگری که از دو طرف محدود شده‌باشد و برای فیلمِ رول هم باشد ندیده‌ام. یعنی محدود کردن فیلم رول فایده‌ای ندارد چون مکانیسم جلوبرنده‌ی دوربین، هر دفعه فیلم را نزدیک ۷.۵ سانتی‌متر جلو می‌برد، محدود کردن فریم یعنی حرام کردن فیلم، کاری که می‌شود با کراپ، خیلی ساده‌تر انجام داد.
    والا در مورد بک شک دارم. چون این جوری که من میبینم قسمتی از فیلم که نور می خورد یک مستطیل 4 × 7/5 سانتیمتری است (با خط کش معمولی اندازه گرفتم کولیس دم دستم نیست که دقیق تر بگم) که در حالتی که بک برای کادر افقی تنظیم شده مستطیل فوق عمودی است. یعنی اثر اون قسمت چرخاننده کادر رو دست برعکس می کند.کنار شمارنده فیلم هم نوشته V که تایید عمودی بودن کادر است. هر بار که شاتر می زنم حس می کنم دارم فیلم رو میریزم دور! اما خوب فیلم رول رو هم روش انداختم و ظاهراً! (ظاهراً!) داره عکس میندازه. نمی دانم امیدوارم که واقعاً فیلم درست جا خورده باشه.

نکته دیگر اینکه فکر کنم این دوربین بدنه اش Mamiya RB67 Pro است ولی روی بکش نوشته Pro SD و روی اون صفحه فلزی کشویی که جلوی فیلم رو می بنده نوشته Pro S !

ویزورش هم منشوری و چشمی دار نیست .منظورم این بود که کمی درب و داغونه موقع باز و بسته کردن یک صدای تق.قی می دهد .که مهم نیست. امروز لنز رو باز کردم پیچ ها دست نخورده بود اما اسفنج های داخل بدنه چسبنده شده اند.

نور سنج دستی هم که فعلاً ندارم از نورسنج دوربین دیجیتال و نور سنج دوربین Pentax Super A استفاده می کنم!
    محمد رضا میلانی

تشکر کرده
    16459

یک سوال دیگر در باره RB67

شاتر لنز در همه سرعت ها به جز T درست عمل می کند. در سرعت T وقتی ابتدا شاتر بدنه را می زنم آینه بالا میره بعد شاتر لنز رو با دکلانژور می زنم که باز میشه تا اینجا مشکلی نیست اما وقتی دوباره می زنم بسته نمی شه. و مجبورم دسته کوک آینه رو کمی به جلو بدهم تا بسته شود. ایراد از کجا ست؟ روند کاریش همینه؟
    محمد رضا میلانی

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    اینطور که من متوجه شدم با این لنزی که الان دارم باید ابتدا در سمت چپ لنز knob مخصوص را که حالت فنری داره بیرو بکشم و در جهت عقربه های ساعت بچرخانم تا نقطه قرمز آن روی M که زرد رنگ است قرار بگیرد سپس سیم دکلانژور رو به جایی که روی knob شده ببندم .شاتر بدنه را کوک کنم و دکمه شاتر بدنه را بزنم در این حالت آینه بالا میره اما شاتر لنز بسته است و فیلم هنوز نور نخورده با فشار دادن شاتر لنز توسط سیم دکلانژور شاتر لنز بدون لنرز و اگر با فلاش باشه به طور کامل فیلم رو نوردهی میکند. درسته؟ یعنی حالت Mirror Lock-up وقتی است که اون knob لنز روی M زرد رنگ باشه؟ ...
    کاملاً درست‌است، لنزها همه این پیچ دو حالته‌ی M و N را دارند، وقتی پیچ روی حالت M است، باید اول آینه را با دکمه‌ی روی بدنه آزاد کرد و بعد هم توسط کابل دکلانژور شاتر را چکاند. نکته‌ی مهم این است که اگر بعداً فراموش کنید که پیچ را از M به N تغییر دهید، ممکن است کلی عکس بگیرید ولی هیچ‌وقت شاتر باز و بسته نشود فیلم هیچ نوری نبیند، هیچ راهی هم برای مطلع شدن از این موضوع وجود ندارد، جز چک کردن وضعیت پیج، اگر در حالت Mirror Up عکس نمی‌گیرید. البته، کابل دکلانژور مخصوص مامیا را اگر داشته‌باشید، خودش دو سیم دارد و این ماجرا را به‌صورت خودکار کنترل می‌کند، وقتی تا نیمه دکلانژور را فشار دهید آینه بالا می‌رود و اگر آن را تا انتها فشار دهید (در این میان می‌توانید حتی آن را ول کنید و هر وقت خواستید تا انتها فشار دهید) شاتر عمل می‌کند.

نقل قول نوشته اصلی توسط mreza1001 نمایش پست ها
    یک سوال دیگر در باره RB67
    شاتر لنز در همه سرعت ها به جز T درست عمل می کند. در سرعت T وقتی ابتدا شاتر بدنه را می زنم آینه بالا میره بعد شاتر لنز رو با دکلانژور می زنم که باز میشه تا اینجا مشکلی نیست اما وقتی دوباره می زنم بسته نمی شه. و مجبورم دسته کوک آینه رو کمی به جلو بدهم تا بسته شود. ایراد از کجا ست؟ روند کاریش همینه؟
    این عمل‌کرد طبیعی شاتر در حالت Time است، یا باید کوک دوربین را ۳۰ درجه فشار دهید تا شاتر بسته‌شود یا زمان را از T به‌سمت ۱ ثانیه بچرخانید. این برای کسانی که از SLRهای رایج به سیستمی با Leaf Shutter که شاتر درون لنز نصب‌شده‌است، کوچ می‌کنند، کمی ناآشناست، اما کاملاً منطقی است :)

دوربین‌های RB (و RZ)، ریزه‌کاری و Trick زیاد دارند، خیلی از آن‌ها را هم خیلی‌ها نمی‌دانند یا استفاده نمی‌کنند، اما دانستن بعضی از آن‌ها برای صدمه نزدن به‌ دوربین لازم است (مثلاً خالی کردن کوک لنز وقتی برای بیشتر از یک‌هفته از آن استفاده نمی‌شود و کوک دستی دوباره‌ی آن قبل از جا زدن مجدد). بعد از مدتی کار با دوربین، این مجموعه‌ی اعمال مکانیکی ناخودآگاه آموخته می‌شوند و دیگر نیازی به فکر کردن برای انجام آن‌ها نیست، بلکه به‌طور اتوماتیک همه‌ی آن‌ها را انجام خواهید داد :) متاسفانه الآن کمی درگیر هستم اما به‌زودی می‌توانیم یک تاپیک جدید باز کنیم و همه‌ی جزییات این دوربین‌ها را آن‌جا بررسی کنیم.

شاد باشید.
    SBadri، pinax، Kaveh Ghobadi و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه!
    [EYES] [576 Megapixel Retina] [2 x Natural 22.3mm F3.2] [ISO 1 -800]

تشکر کرده
    16459

متاسفانه الآن کمی درگیر هستم اما به‌زودی می‌توانیم یک تاپیک جدید باز کنیم و همه‌ی جزییات این دوربین‌ها را آن‌جا بررسی کنیم.
    خیلی ممنون از اینکه وقت می گذارید باز هم چند سوال (خیلی عجله ای نیست هر وقت فرصت شد جواب بدهید) البته خودم هم در حال جستجو در نت هستم و کم و بیش جواب هایی پیدا می کنم اما گرفتن راهنمایی از دوستانی که خودشان تجربه استفاده دارند برایم خیلی ارزش دارد.

یکی اینکه چند جا دیدم از عدم اطمینان بالای Leaf Shutter گفته شده و اینکه ممکن است برخی مواقع کاملاً درست عمل نکند. هرچند که شاید برای من خیلی تاثیر گذار نباشد اما دانستن این مورد و احیاناً دلیلش خالی از لطف نیست.

خیلی ها یکی از مهمترین برتری های RZ 67 رو نسبت به RB وجود شاتر الکترونیکی می دانند. متوجه شدم که لنز های RZ فکر کنم سری KL فاقد شاتر هستند درسته؟ یعنی Leaf Shutter ندارند؟ و اگر اینطور است حد اکثر سرعت سینک RZ ها چند است؟ آیا محدودیت دارند؟

این راهنمای دوربین Mamiya RZ67Pro است:

کد HTML:
    http://www.mamiya.com/assets/pdfs/6x7/RZ67_Pro_v4.PDF
    از طرف دیگر در حال مطالعه در باره دوربین های مدیوم فرمت دیگری هستم.

نظر دوستان در باره دوربین های TRL چیست؟ مثلا Mamiya C220

خطای پارالکس که ایراد ذاتی آنها است و ایراد دیگر هم عدم دخالت دیافراگم در لنز فرعی که تصویر را به ویزور می دهد و عدم توانایی در کنترل دقیق عمق میدان بر شمرده شده بود.

با توجه به قیمت بالای بک های دیجیتال به این نتیجه رسیدم که حالا حالا ها باید از سیستم اسکن استفاده کنم و با توجه به قیمت ارزانتر TRL ها آیا برای کسب تجربه خرید چنین دوربینی مناسبتر نیست؟ اینها Leaf Shutter دارند؟ و اینکه کیفیت لنز هایشان نسبت به سری های اول RB در چه حدی است؟

در باره مدیوم های Pentax پرس و جو کردم، اغلب می گویند که دنبالش نباش چون مواردی که برای فروش هست هیچکدام سالم نیست ! و یا اگر سالم هم باشد آنقدر شات زده که از رمق افتاده است!
    محمد رضا میلانی

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    72

دوست عزیز چقدر هزینه دارید؟
    و کلا کارتون چیه؟

كاربر بسیار فعال
    تشکر کرده
    4494

نقل قول نوشته اصلی توسط Saman-rock نمایش پست ها
    دوست عزیز چقدر هزینه دارید؟
    و کلا کارتون چیه؟
    بد نیست قبل از جواب دادن یک نگاهی به تاریخ ارسال پست هم بندازید!
    ج.ابراهیمی
    instagram

تشکر کرده
    16459

البته از بالا آمدن چنین تاپیک هایی استقبال می کنیم

یک مدتی RB داشتم. بعدش هم تا یک ماه پیش یک m1000 645 که دادم رفت

هنوز به دوربین جدید فکر نکرده ام

کار حرفه ای نمی کردم باهاش صرفاً جهت لذت و تجربه

طبیعت بی جان ، اگر وقتش بود استروبیست ، پرتره هم بعد از قطعیت نور دو سه شات کنار شات های اصلی.
    محمد رضا میلانی

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    72

در تاپیک های گذشته صحبت از tlr کرده بودید خواستم بگم به رولیفلکس هم فکر کنید .
    اما اگر slr خواستید هم اتفاقا دوماه پیش ناصرخسرو برای یک از دوستام زیرو رو کردیم که اونم به نتیجه رسید : 500c هاسلبلاد یا از سری 6000 رولیفلکس بگیره که چون کمی عجله داشت و هاسلبلاد تمیز پیدا نکرد رولیفلکس گرفت البته شاید بعضی از دوستان مخالف رولی باشند ولی اگر می خواین تا 7-8-10 سال آینده باهاش کار کنید انتخاب خوبیه چون لوازمش تولید میشه و به قیمت هاش هم می ارزد و در درجه بعد اگر دوربین کلاسیک خواستید هاسلبلاد انتخاب بسیار عالی هست شاید بعدا با گران بودن لنزها مشکل داشته باشید ولی دوربینه شلاق خوریه منظورم اینه که شاید روزی به دسته فرزندانتون هم برسه!
    فکر میکنم:
    Hasselblad 500c + lens 80 cf f.28+back a12 براتون حدود 900 تا 1100 در بیاد
    رولی های سری 6000 هم حدود همین قیمت ولی دقیقتر با لنز 80 اف 2.8 و بک
    6001 حدود 900-1100
    6008 حدود 1300
    این قیمتها کاملا حدودیه دستت میاد دیگه ولی اگه بخوای میتونم برات قیمت بگیرم در ضمن خودت شاید بهتر بدونی یکی یه بدنه تمیز 500سی رو میده 300 تومان یکی دیگه می ده 700 تومان من خودم از کسانی هستم که مطمئنا فکرشم نمی کنی تا کجا سرم کلاه رفت ولی با تجربه شدم دیگه (یه چیزی حدود 800تومان)

تشکر کرده
    16459

کلاً اسم هاسل که میاد فیتیله قیمت میره بالا. حالا دوربین رو که میاره می بینی پدرش درومده اما حالا تو هرچی بگی بابا اون هاسل که میگن این نیست این داغون شده بازم طرف میگه نه این چون هاسله این قیمت.

البته من پنتاکس رو به هاسل ترجیح می دهم که دلیلش هم از آواتار معلومه . . . ولی پنتاکسم گرونه و لنزاش هم گرونن

رولی هم خوبه در بارش فکر کرده بودم اما تا به حال تجربه نکردمش
    محمد رضا میلانی

Forum Administrator Kholeno آواتار ها
    تشکر کرده
    4056

Zack Arias جدیدا به مدیوم فرمت کوچ کرده. خواندن داستان این کوچ و همینطور دلایل و مزایای آن را به همه علاقمندان توصیه می کنم.

Why I Moved To Medium Format :: Phase One IQ140 Review • Photography By Zack Arias • ATL • 404-939-2263 • studio@zackarias.com
    usef، mreza1001، Soheil Qoddusi و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    پيام حمزه‌ای
    PayamPix

صفحه 3 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین