صفحه 2 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 79
Like Tree426تشکر

موضوع: نقد و بررسی عکس هفته

Forum Moderator M.Mobin آواتار ها
    تشکر کرده
    13645

نقل قول نوشته اصلی توسط Saadat نمایش پست ها
    ضمن تشکر از جناب میلانی بابت توضیحات دقیقی که رایه ددند
    دلیل اشاره بنده به جمله "قهوه خانه های سنتی آذربایجان" دقیقا به همین منظور بود
    قهوه خانه های سنتی آذربایجان به گونه ای هستند که تقریبا متعلق به تمامی افراد ان محله روستا و یا منطقه می باشند
    یکی از افراد حاظر در این عکس نفر اول سمت چپ صاحب اصلی قهوه خانه می باشد ولی در عمل مانند افراد دیگر حاظر در قهوه خانه رفتار میکند در جای مشخصی نمینشیند و....
    ای کاش جناب غفاریان قبل از داوری در مورد موضوعی که شناخت کافی در مورد آن نداشتند یک مشورتی با اعضاء داوری و مطالعه کافی در آن زمینه میکردند.
    با این توضیحات هم فکر نمیکنم عکس شما یک پرتره به حساب بیاید.پرتره محیطی هم باید در درجه اول پرتره باشد.
    در این صورت تمام عکسهای دسته جمعی را نیز میتوان به عنوان پرتره ارسال کرد.
    K_NMT و lamagra تشکر می‌کنند.
    مسعود مبین علی

about.me
    instagram

كاربر ويژه Saadat آواتار ها
    تشکر کرده
    5366

دوست عزیز
    عکس شما نیز صرفا و صرفا یک پرتره بود نه هیچ چیز دیگری
    ابدا محیط کاری در کار نبود و و اصولا بی ربط ترین عکس مربوط به عنوان تاپیک همان عکس بود
    جواب پست شما و بسیاری از جوابهای دیگر را در تاپیک انتقادها ,پیشنهادها و سوالات در بخش هفته داده ام
    البته آن پست هنوز تایید نشده(شاید هم نشود)

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

ضمن تشکر از جناب میلانی بابت توضیحات دقیقی که رایه ددند
    دلیل اشاره بنده به جمله "قهوه خانه های سنتی آذربایجان" دقیقا به همین منظور بود
    قهوه خانه های سنتی آذربایجان به گونه ای هستند که تقریبا متعلق به تمامی افراد ان محله روستا و یا منطقه می باشند
    یکی از افراد حاظر در این عکس نفر اول سمت چپ صاحب اصلی قهوه خانه می باشد ولی در عمل مانند افراد دیگر حاظر در قهوه خانه رفتار میکند در جای مشخصی نمینشیند و....
    ای کاش جناب غفاریان قبل از داوری در مورد موضوعی که شناخت کافی در مورد آن نداشتند یک مشورتی با اعضاء داوری و مطالعه کافی در آن زمینه میکردند.

بردیای عزیز

یک عکس خوب عکسیست که کاملا گویا باشد! شما چطور توقع دارید که یک بیننده با دیدن عکس یک قهوه خانه و مشتری های داخل آن به نوع و روش خاص کاری قهوه خانه های یک منطقه خاص پی ببرد و صاحب قهوه خانه را در عکس پیدا کند!
    من همچنان بر این عقیده هستم که شما در مورد عکس پرتره نگرش درستی ندارید و هر عکسی که یک یا چند انسان در اون حضور داشته باشند عکس پرتره نیست. تعریف ویکیپدیا از عکاسی پرتره:

Portrait photography or portraiture is the capture by means of photography of the likeness of a person or a small group of people (a group portrait), in which the face and expression is predominant. The objective is to display the likeness, personality, and even the mood of the subject. Like other types of portraiture, the focus of the photograph is the person's face, although the entire body and the background may be included. A portrait is generally not a snapshot, but a composed image of a person in a still position. A portrait often shows a person looking directly at the camera.
    سطح زبان انگلیسی شما را نمیدانم ولی ترجمه خلاصه شده ای از متن فوق برای دوستان دیگر به شرح زیر است:

عکاسی پرتره نوعی از عکاسی است که به عکاسی از یک یا یک گروه از اشخاص گفته می شود. نکته مهم در عکاسی پرتره نشون دادن علایق، شخصیت و حس و حال شخص یا اشخاص می باشد. در عکاسی پرتره تاکید اصلی عکس بر چهره شخص است. همچنین میشود تمام بدن یا بکگراندی را به آن اضافه کرد. و در یک پرتره معمولا شخص به دوربین به صورت مستقیم نگاه میکند.

در مورد داوری و شناخت در مورد موضوع هم خوبه بدونید که اینها نظر شخصی من نیست و مشکلی هم با شما ندارم و نظر داوران دیگر هم در این موارد همین هست. محمدرضای عزیز تا سه روز پیش هیچ چیزی در مورد شیوه کار قهوه خانه های آن منطقه نگفته بودند. ولی الان هم که این اطلاع رو پیدا کردیم باز هم فرقی نمیکند و این عکس شما به هیچ وجه یک پرتره محیطی به حساب نمی آید. بلکه یک عکس خوب از یک محیط و نشان دهنده فضای آنجاست.

من نیازی به ادامه این بحث نمی بینم
    امیدوارم که از راهنمایی های دیگر دوستان در این زمینه بهره ببریم.

موفق باشید
    K_NMT، lamagra، illidan و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

تشکر کرده
    7124

دوست عزیز
    عکس شما نیز صرفا و صرفا یک پرتره بود نه هیچ چیز دیگری
    ابدا محیط کاری در کار نبود و و اصولا بی ربط ترین عکس مربوط به عنوان تاپیک همان عکس بود
    جواب پست شما و بسیاری از جوابهای دیگر را در تاپیک انتقادها ,پیشنهادها و سوالات در بخش هفته داده ام
    البته آن پست هنوز تایید نشده(شاید هم نشود)

تا حدودی حق با شماست. در مورد این عکس با توجه به پرتره قوی ای که داشت پس از بحث و بررسی فراوان به این نتیجه رسیدیم که تائید شدنش بهتر از تایید نشدنش است.
    عکس کاملا مشخص است که یک پرتره محیطی است. ولی در مورد کسب و کار کمی ضعیف است. طبقه های پشت سر و بسته ها نشان دهنده فروش چیزهایی هست ولی نه به صورت خیلی واضح. قوی بودن پرتره در این عکس موجب شد که ضعف اون در مورد نشان دادن دقیق نوع کار نادیده گرفته شود و عکس تایید شود.
    مطمئنا این عکس اگر کادر کمی بازتری داشت و نشان دهنده دقیق نوع فعالیت اون شخص بود به عنوان عکس برتر هفته انتخاب میشد.
    ME، K_NMT، Amin Zarif و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

تشکر کرده
    7124

1.jpg
    عکس شماره ۱ - تایید نشده
    تعداد زیادی عکس شبیه به این عکس داشتیم که رد شدند. از انواع انار سالم! ترکیده! و کاملا خراب! کوچیک! بزرگ! زرد! نکته ای که باعث رد شدن این عکس ها میشه اینه که هیچ ایده خاصی ندارند و هر کسی که یک درخت انار پیدا کرده باشه میتونه همچین عکسی بگیره. مگر اینکه از نظر بکگراند، بوکه، نور و رنگ و کادربندی خوب کار شده باشه که حرفی برای گفتن داشته باشه و همونطور که دیدید چند عکس تایید شده خوب هم داریم.

2.jpg
    عکس شماره ۲ - تایید شده
    این عکس تایید شد و به خاطر ایده خوبی که داشته به عنوان عکس شایسته تقدیر معرفی شد. تا حدودی عکاس در روایت کردن داستان در این عکس موفق بوده و کج بودن انار کوچک جلو، برگ های زرد اطراف انار، و برگ های سبز پشت انار عقب در کنار انار دیگه که شاهد ماجرا هستند خوب کار شده. مشکلی که این عکس داره باز بودن بیش از حد کادر اون است. و من فکر میکنم که اگر دوربین کمی پایین تر میبود عکس بهتری میشد.

3.jpg
    عکس شماره ۳- تایید شده
    نمونه یک ایده عالی با اجرای نه چندان خوب. قرار دادن دانه های انار در ظرف جواهرات به عنوان یاقوت جالب است. این عکس از نظر اجرا خیلی جای کار داره. چه از نظر نورپردازی که خیلی تخت است و قسمت داخلی درب رو خیلی روشن کرده. ولی جا داشت که این عکس به جای قرار گرفتن در بکگراند سیاه در محیطی با عناصر مرتبط و شاید کمی جواهرات دیگر در ظرف عکاسی میشد.

4.jpg
    عکس شماره ۴- تایید شده
    این عکس نمونه خوبیست برای یک توضیح خاص! در این عکس سقوط انار به خوبی نمایش داده شده و پنینگ خوبی ایجاد شده. ولی نکته اینجاست که عکس خیلی تر و تمیز و فوتوشاپی به نظر میاد! تا حدود زیادی حدس ما این است که این کار فوتوشاپیست ولی از اونجایی که میشه با تلاش زیاد به این عکس رسید. نظر قاطعانه در مورد این عکس نمیدیم و باید عکاس محترم خودشون اعتراف کنند!

اگر فوتوشاپی در کار نباشه که عالیست ولی اگر کار فوتوشاپ باشه این از اون عکس هاییست که حتی نباید تایید میشد! درست هست که فوتوشاپ در خدمت عکاسیست و ویرایش عکس هم جزئی از اون. ولی نکته اینجاست که باید حد و مرزی در دستکاری در عکس در نظر گرفت. عکسی مثل عکس اول تاپیک که یک دست از انار در اومده عکسی سورئال هست و خب بیننده کاملا متوجه میشه که با عکسی ادیت شده با مفهومی خاص طرفه ولی در عکسهای اینچنینی عکاس به نوعی یک تکنیک عکاسی رو با فوتوشاپ ایجاد میکنه! کاری که ممکنه برای خود عکاس و برخی بیننده ها جالب باشه ولی در هیچ مسابقه عکاسی ای پذیرفته شده نیست. چون به نوعی عکاس ضعف خودش رو با فوتوشاپ پوشش میده و به نوعی بیننده رو گمراه میکنه و حق دیگر عکاسان ضایع میشه.

5.JPG
    عکس شماره ۵- تایید نشده
    این نوع از عکاسی در رده عکاسی از اجسام بیجان قرار میگیره چون هیچ ایده خاصی نداره و صرفا قراره یک سری جسم بیجان رو نشون بده. با توجه به این باید در چیدمان، انتخاب مناسب اجسام، رنگ و نور خیلی قوی باشه که به عکسی قابل نمایش برسیم.
    نقطه ضعف های این عکس انتخاب ظرف نامناسب، بکگراند ناهماهنگ و ناموزون است. نور، ترکیب چیدمان انارها و نسبت قرار گیری اونها در عکس خوب است. من اگر به جای عکاس بودم در مرحله اول ظرفی مناسب تری رو انتخاب میکردم. انتخاب کاسه برای انار زیاد جالب نبوده مگر اینکه زیر انارها با انار دون شده پر میشه و روی اون دو سه تیکه انار معمولی قرار میگرفت. سفیدی کاسه هم خیلی نگاه رو جذب میکنه. بهتر بود کادربندی طوری انجام میشد که لبه میز در یکی از یک سوم ها قرار میگرفت که به ترکیب بندی عکس کمک کنه. قسمت بالا هم (خط بین دو قالی) و گوشه سمت راست هم کیفیت عکس رو کم کرده. استفاده از فاصله کانونی کم هم در بزرگ شدن کاسه و قرار گرفتن بیشتر محیط در بکگراند موثر بوده.
    این یک پیشنهاد کلی نیست ولی دوستانی که دوربین های نیمه حرفه ای و کامپکت دارند سعی کنند از اواسط فاصله کانونی دوربینشون بیشتر استفاده کنند (منظور زوم بیشتره) و از سوزه فاصله بگیرند. این به کم کردن عمق میدان و تصحیح اعوجاج لنز کمک میکنه و به عکس های بهتری میرسند.
    NASSIRI4080، Javid، shabab و 23 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

تشکر کرده
    7124

t-2.jpg

عکس رد شده
    در این عکس قرار بوده بازی نشون داده بشه! چه بازی ای وجود داره؟! اگر قرار هست که دویدن کودک به عنوان بازی نمایش داده بشه عکس حداقل باید تحرک و دویدن رو نشون بده. که با این زاویه انتخاب شده تحرکی دیده نمیشه. منظور گرفته شدن عکس از روبرو هست. عکس میتونست از با زاویه بیشتری از کنار کودک گرفته بشه و در صورتیکه کمی پنینگ هم میداشت عالی بود.

عکس تایید شده
    این عکس کاملا نشون دهنده بازی کودکان هست ولی یک مقدار عناصر موجود در عکس و کادربندی مشکل داره. مشکل اصلی نور روی دیوار هست که نگاه رو جذب میکنه. این نور اگه بر روی چهره کودکان قرار میگرفت خیلی عکس رو جذاب تر میکرد. یا حداقل در قسمت سمت چپ عکس قرار میگرفت که توازن عکس کمی برقرار بشه. هرچند که محل قرار گیری نور روی دیوار در اختیار عکاس نبوده ولی عکاس میتونست کادر بهتری ببنده یا اصلا از این کادر عکسی نگیره. یک نکته دیگه هم وجود داره و اون هم تاریک بودن کودکان هست. درست هست که کودکان پوست تیره ای داشتند ولی هنگام ویرایش میشد کمی پوست مخصوصا در کودک جلو روشن تر بشه.

امیدواریم شاهد نقد عکس های عکس هفته توسط دوستان خوب انجمن باشیم.
    NASSIRI4080، Javid، mreza1001 و 16 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

تشکر کرده
    7124

1.jpg

عکس تایید شده
    این عکس از نظر کادربندی کلی نور و سوژه بسیار عالیست. فقط مشکل کوچکی در این عکس هست که لازم دیدیم تذکر داده بشه. و اون هم کج بودن کادر است. متاسفانه خیلی از دوستان هنگام عکاسی به این موضوع دقت نمیکنند. البته با توجه به اندازه تصویر در ویزور برخی از دوربین ها ممکن هست دقت در این مورد هنگام عکاسی کمی مشکل باشه ولی خوبه که دوستان قبل از ارسال عکس مشکلات کادربندی اینچنینی رو با یک ادیت و کراپ ساده برطرف کنند.

2.jpg

عکس تایید نشده
    مشکل این عکس در مرحله اول نور و ویرایش نامناسب اون هست. وجود قسمت اور شده در سمت چپ و افزایش کنتراست جهت آبی شدن بیشتر آسمان عکس رو کاملا خراب کرده است. فکر میکنم اگر کنتراست افزایش نمی یافت و یک آسمان روشن داشتیم که با قسمت اور شده اختلاف نوری شدید نداشت و سطح علم به صورت موضوعی روشن تر میشد (و احتمالا سیاه و سیفد شدن عکس) میتونست به داشتن یک عکس بهتر کمک کنه. در مورد کادر هم اگر همین کادر رو با همین نسبت از سمت چپ و بالا کراپ کنید که طوری که دم طاووسی که از سمت چپ وارد عکس شده به حداقل ممکن برسه به کادر بهتری خواهید رسید.

3.jpg

عکس تایید نشده
    شخصا کادربندی و ویرایش سیاه و سفید این عکس رو دوست دارم. ولی این عکس دو مشکل بزرگ داره! اول اینکه فوکوس بر روی پشت شخص سمت راست قرار داره در حالی که باید بر روی طبل! (یا هر اسم دیگه ای که داره) سمت چپ قرار میگرفت. و از این مهمتر اینکه از کجا معلوم مراسم شادی نبوده! هیچ المانی از محرم و عاشورا در این عکس دیده نمیشه! و بدون پیش زمینه ذهنی حتی یک درصد هم نمیشه حدس زد که مرتبط با این موضوع هست.

4.jpg

عکس تایید نشده
    عکس بکگراند نسبتا شلوغی داره. و تنها المانی که نشون میده مربوط به مرحم بوده هم همون زنجیرهای پایین هست که خیلی نقش زیادی در کادر نداره. خارج شدن پرچم از کادر و سرهایی که به صورت خیلی ناقص در پایین عکس وجود داره هم آزار دهنده است. کلا عکسی نیست که از نظر بصری قوی باشه.

5.jpg

عکس تایید نشده
    این عکس هم مشکل مفهومی داره! با توجه به چسبی که بر روی انگشتان هست اینطور به نظر میرسه که دست های شخص زخمی شده و مشغول چسب زدن اون هستند ولی فکر نمیکنم که همچین چیزی باشه. کاش کادر بهتری بسته میشد که هم بریدن دست رو بهتر نشون میداد و هم المان های بیشتر از محرم در کادر یا در بوکه بکگراند بود. کادر حاضر کادر خوبی نیست. وجود صندلی در پایین آزار دهنده هست و فکر میکنم اگر از نزدیک به بالای صندلی کراپ میشد عکس حداقل کادر بهتری میداشت. فکر میکنم دست پایین چیزی که بیانگر موضوع باشه نداره و کمک زیادی به عکس نمیکنه.

منتظر نظرات خوب دوستان بر این عکس ها، عکس های دیگر تایید شده و نقدها هستیم.
    mreza1001، F.KamranNia، lamagra و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

Forum Moderator M.Mobin آواتار ها
    تشکر کرده
    13645

فکر میکنم تنها نکته مثبت در این عکس ایده اون هست که متاسفانه اون هم با مونتاژ به دست اومده.در گذاشتن ماه هم دقت کافی صورت نگرفته و ماه روی سیمهای برق رو گرفته.بهتر بود کلا این ساختمان و تیر برق که نه کاملا معلوم هستن و نه کاملا حذف شدن رو از عکس پاک میکردید.
    حالت پرچم و نور روی شاخه ها (که فکر میکنم نور فلاش هست)به نظرم مناسب نیست.بهتر بود شاخه ای که به ماه خیلی نزدیک هست را پاک میکردید تا مجبور نشید ماه رو انقدر گوشه کادر قرار بدید.
    farsad، mreza1001، delavari و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مسعود مبین علی

about.me
    instagram

كاربر همراه F.KamranNia آواتار ها
    تشکر کرده
    5191

امیدواریم شاهد نقد عکس های عکس هفته توسط دوستان خوب انجمن باشیم.
    سلام
    نمیدونم این حرفایی که میزنم درسته یا نه ، ولی فکر کنم گفتنش بهتر از نگفتنش باشه!

بحث من سر عکسیه که خودم فرستادم ، و 90 درصد احتمال می دادم تایید نشه!!
    کراپ تو این عکس خیلی بده ، یعنی من دوست دارم که متوازن باشه ولی به دلایلی که عرض می کنم امکانش وجود نداشت. سقف مسجد بالا سمت راست ماته که دو تا دلیل داره ، یکی دود و گرمای آتش و دیگری ویرایش نامناسب خودم. البته اون پروژکتوری هم که بالا سمت چپ روشنه هم میشد حذف کرد که نمیدونم چرا هنوز هم حذفش نکردم.

IMG_1535.jpg

عکسی که مشاهده کردید ترکیبی بود ، یعنی عکس بالایی پایست و برای ایجاد رد آتش از چند عکس دیگه هم استفاده کردم. به دلیل وجود تیر برق ، کابل و درخت از نشان دادن خیل عظیم جمعیت عاجز بودم و اینکه خدا طراح الگوریتم patch match رو حفظ کنه که از همین کادر ناقص هم تونستم چیزی بیرون بیارم.
    از همه دوستان ژوری و فوروم که نظر مثبت به عکس داشتند متشکرم.
    farsad، mreza1001، M.Mobin و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط F.KamranNia نمایش پست ها
    سلام
    نمیدونم این حرفایی که میزنم درسته یا نه ، ولی فکر کنم گفتنش بهتر از نگفتنش باشه!
    بحث من سر عکسیه که خودم فرستادم ، و 90 درصد احتمال می دادم تایید نشه!!

کراپ تو این عکس خیلی بده ، یعنی من دوست دارم که متوازن باشه ولی به دلایلی که عرض می کنم امکانش وجود نداشت. سقف مسجد بالا سمت راست ماته که دو تا دلیل داره ، یکی دود و گرمای آتش و دیگری ویرایش نامناسب خودم. البته اون پروژکتوری هم که بالا سمت چپ روشنه هم میشد حذف کرد که نمیدونم چرا هنوز هم حذفش نکردم.

عکسی که مشاهده کردید ترکیبی بود ، یعنی عکس بالایی پایست و برای ایجاد رد آتش از چند عکس دیگه هم استفاده کردم. به دلیل وجود تیر برق ، کابل و درخت از نشان دادن خیل عظیم جمعیت عاجز بودم و اینکه خدا طراح الگوریتم patch match رو حفظ کنه که از همین کادر ناقص هم تونستم چیزی بیرون بیارم.
    از همه دوستان ژوری و فوروم که نظر مثبت به عکس داشتند متشکرم.
    سلام

اعتراف اینقدر چیزه خوبیه! اصلا آدم سبک میشه!

از شوخی که بگذریم عکس شما برای تایید هیچ مشکلی نداشت غیر از کج بودن ساختمان که به خاطر قوی بودن قسمت پایین میشد از اون صرف نظر کرد. و این رو هم در نظر گرفتیم که خب مسلما پیدا کردن جایی درست روبروی ساختمان و ارتفاع بالا کار غیر ممکنی بوده. البته میشد با فوتوشاپ کج بودن رو اصلاح کنید و فقط پرسپکتیو داشته باشید.

و اما در مورد ترکیبی بودن عکس. از نظر من که باز هم مشکلی نیست و به عکس خیلی خوبی رسیده اید. درسته که این کار در عکس های خبری و مستند درست نیست ولی در عکاسی هنری مهم اینه که عکاس به هدفی که داره برسه.

موفق باشید
    mreza1001، F.KamranNia، Herati و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me

صفحه 2 از 8 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 ... آخرینآخرین