صفحه 3 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 85
Like Tree221تشکر

موضوع: ساخت ابزار های مورد نیاز برای عکاسی نجومی

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    5119

گفتم اینو به اشتراک بذارم شاید برای دوستان مفید باشه

کد:
    http://massapoag.org/astro_2/Equipment/Barndoor_Tracker/Barndoor_Tracker.html

كاربر همراه amparisay آواتار ها
    تشکر کرده
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط MehdiM نمایش پست ها
    سلام، توضيحات رو دوستمون در مورد استپ موتور دادند، من در روزهاي قبل در مورد موتورها با يكي از دوستانم كه برق خونده صحبت كردم ايشون كيت به همراه موتور آماده رو به قيمت حدودي 16 هزار تومان پيشنهاد دادن، من خودم اول نظرم اين بود كه از سروو موتور ها استفاده بشه چون كنترل دقيق تري روي سرعت اونها هست (ولي خيلي گرانتر هستند) در صورتي كه موتور هاي ديگه DC تحت بار، سرعتشون از سرعت نامي كمتر ميشه و به كنترل سرعت سخت تر، در سايتهاي خارجي اكثرا از استپ موتور استفاده شده ولي برنامه نويسي براي اين موتور و IC هاي مورد استفاده از اونها قديمي هست (مثلا در يك سايت با زبان اسمبلي 40 سال پيش برنامه IC رو نوشته بودن) كه در حال حاضر بهتره كه روي چيپهاي جديد تر و زبانها متداول تر كار بشه من تصميم نهايي رو نگرفتم بايد باز هم مشورت كنم، اگر قرار شد برنامه نويسي و اين مسائل پيش بياد سورس برنامه رو هم قرار ميدم، حرف آخر اينكه اگر قرار هست دوستان شروع به ساخت كنن، فعلا ميشه دستگاه رو به صورت دستي ساخت، تا به بحث موتور هم برسيم.
    توی کارای میکروکنترلری اگر خواستید من کمکتون می کنم. رشته من برقه، گرایشم هم الکترونیکه. اگه کاری پیش اومد همینجا بگید با هم کمک می کنیم حلش می کنیم.
    MehdiM، mh.noori، m.a.i و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر بسیار فعال farshad.s آواتار ها
    تشکر کرده
    9086

نقل قول نوشته اصلی توسط amparisay نمایش پست ها
    توی کارای میکروکنترلری اگر خواستید من کمکتون می کنم. رشته من برقه، گرایشم هم الکترونیکه. اگه کاری پیش اومد همینجا بگید با هم کمک می کنیم حلش می کنیم.
    درود بر شما

دقیقا دنبال شما میگشتم :)
    من یه مقر استوایی دارم و میخوام موتوردارش کنم.دنبال استپ موتورم.اگه لطف کنید و دقیقا بگید باید چیکار کنم ممنون میشم.البته رشته خودم هم الکترونیکه ولی تجربه کار با استپ موتور هارو ندارم.
    کلا میخوام بدونم بهترین راه برای موتور دار کردن این مقر چیه.ممنونم
    m.a.i تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط farshad.s نمایش پست ها
    درود بر شما

دقیقا دنبال شما میگشتم :)
    من یه مقر استوایی دارم و میخوام موتوردارش کنم.دنبال استپ موتورم.اگه لطف کنید و دقیقا بگید باید چیکار کنم ممنون میشم.البته رشته خودم هم الکترونیکه ولی تجربه کار با استپ موتور هارو ندارم.
    کلا میخوام بدونم بهترین راه برای موتور دار کردن این مقر چیه.ممنونم
    می تونیم یه مدار درایور استپ موتور ببندیم. مثلا یه IC به شماره L297 هست که برای درایو استپ موتوره. حالا بر حسب اینکه توان مورد نیاز شما چقدره، و اینکه چی توی بازار گیر میارید باید برید استپ موتور رو انتخاب کنید، بعدش با این درایور راه بندازیمش. استپ موتورها بر اساس توان، تعداد دندانه ها ( که دقت استپ موتور رو تعیین می کنه) نوع سیم بندی (مثلا 3تا سیم پیچ داشته باشه یا 4 تا یا در بعضی موارد 2تا) اینکه بخواهیم نیم پله راهش بندازیم یا تمام پله، باید بعدا روی مدارش بحث کنیم. شما یه سر به فروشگاه لاندا الکترونیک بزنید. جمهوری، بعد از پل حافظ، پاساژ عباسیان، طبقه زیر همکف. اونجا استپ موتورهای خوبی پیدا می کنید. برید ببینید چی به کارتون میاد، بشینیم با هم راه بندازیمش.
    مقر استوایی راستی چیه؟!؟!؟!
    m.a.i و farshad.s تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    9086

می تونیم یه مدار درایور استپ موتور ببندیم. مثلا یه IC به شماره L297 هست که برای درایو استپ موتوره. حالا بر حسب اینکه توان مورد نیاز شما چقدره، و اینکه چی توی بازار گیر میارید باید برید استپ موتور رو انتخاب کنید، بعدش با این درایور راه بندازیمش. استپ موتورها بر اساس توان، تعداد دندانه ها ( که دقت استپ موتور رو تعیین می کنه) نوع سیم بندی (مثلا 3تا سیم پیچ داشته باشه یا 4 تا یا در بعضی موارد 2تا) اینکه بخواهیم نیم پله راهش بندازیم یا تمام پله، باید بعدا روی مدارش بحث کنیم. شما یه سر به فروشگاه لاندا الکترونیک بزنید. جمهوری، بعد از پل حافظ، پاساژ عباسیان، طبقه زیر همکف. اونجا استپ موتورهای خوبی پیدا می کنید. برید ببینید چی به کارتون میاد، بشینیم با هم راه بندازیمش.
    مقر استوایی راستی چیه؟!؟!؟!
    درود بر شما و سپاس

مقر استوایی نوعی سه پایه هست برای تلسکوپ و یا دوربین که در دو محور حرکت می کنه و به علت ساختارش بهش میگن استوایی.کاری که انجام میده اینه که وقتی موقعیت جرمی رو در اسمون بدونیم با تنظیمات یک محور و ثابت کردن اون فقط کافیه محور بعدی رو با سرعتی ثابت حرکت بدیم تا چرخش زمین رو خنثی کنیم و همیشه اون جرم رو در میدان دید داشته باشیم.وقتی میخوایم از یک سحابی در عمق اسمان عکس بگیریم نیاز به زمان زیادی نوردهی داریم که گاهی ساعت ها به طول میکشه و در چنین مواردی با تنظیم دقیق اولیه یک مقر استوایی و قطبی کردنش ( هدف گیری اولیه به سمت ستاره قطبی ) میشه وقتی اون سحابی رو در کادر دوربین تنظیم کردیم با روشن کردن موتور، حرکتی خلاف جهت چرخش زمین به دوربین بدیم تا در تمام طول مدت نوردهی سحابی مورد نظر در کادر دوربین ثابت باشه تا عکسی شارپ داشته باشیم. در غیر این صورت اگر موتور وجود نداشته باشد بعد از تنظیم دوربین بر روی یک جرم بسته به بزرگنمایی تلسکوپ مورد استفاده در کمتر از چند ثانیه جرم از کادر خارج می شود.

خیلی زیاد شد انگار !!
    حالا سوال من از شما اینه که :
    با توجه به تنظیمات پایه مورد نظره من، استپ موتوری لازمه که بتونه یک محور رو در هر تقریبا 10 دقیقه یک دور بچرخونه با سرعتی خطی و کمترین رزولیشن.یعنی پله های حرکتی تا حد ممکن کوچیک باشه ( که میخوام بدونم استپ موتورهای موجود کمترین رزولیشنی که میدن چقدره ؟) و ضمنا نیرویی که لازمه با محاسباتی که من کردم حدود گشتاور 1 نیوتون هست.

سپاس
    m.a.i و amparisay تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1389

درود بر شما و سپاس

مقر استوایی نوعی سه پایه هست برای تلسکوپ و یا دوربین که در دو محور حرکت می کنه و به علت ساختارش بهش میگن استوایی.کاری که انجام میده اینه که وقتی موقعیت جرمی رو در اسمون بدونیم با تنظیمات یک محور و ثابت کردن اون فقط کافیه محور بعدی رو با سرعتی ثابت حرکت بدیم تا چرخش زمین رو خنثی کنیم و همیشه اون جرم رو در میدان دید داشته باشیم.وقتی میخوایم از یک سحابی در عمق اسمان عکس بگیریم نیاز به زمان زیادی نوردهی داریم که گاهی ساعت ها به طول میکشه و در چنین مواردی با تنظیم دقیق اولیه یک مقر استوایی و قطبی کردنش ( هدف گیری اولیه به سمت ستاره قطبی ) میشه وقتی اون سحابی رو در کادر دوربین تنظیم کردیم با روشن کردن موتور، حرکتی خلاف جهت چرخش زمین به دوربین بدیم تا در تمام طول مدت نوردهی سحابی مورد نظر در کادر دوربین ثابت باشه تا عکسی شارپ داشته باشیم. در غیر این صورت اگر موتور وجود نداشته باشد بعد از تنظیم دوربین بر روی یک جرم بسته به بزرگنمایی تلسکوپ مورد استفاده در کمتر از چند ثانیه جرم از کادر خارج می شود.

خیلی زیاد شد انگار !!
    حالا سوال من از شما اینه که :
    با توجه به تنظیمات پایه مورد نظره من، استپ موتوری لازمه که بتونه یک محور رو در هر تقریبا 10 دقیقه یک دور بچرخونه با سرعتی خطی و کمترین رزولیشن.یعنی پله های حرکتی تا حد ممکن کوچیک باشه ( که میخوام بدونم استپ موتورهای موجود کمترین رزولیشنی که میدن چقدره ؟) و ضمنا نیرویی که لازمه با محاسباتی که من کردم حدود گشتاور 1 نیوتون هست.

سپاس
    استپ موتور تا 600 استپ در هر دور من دیدم. یعنی دقتی یه ذره کمتر از یک درجه. و استپ موتورهایی که گشتاور یک نیوتن متر میدن به نظرم خیلی بزرگ میشن ها!!! چی می خواین باهاش جابجا کنید که همچین وزنی داره؟!؟!؟! محاسباتتون رو بگید شاید جایی اشتباه شده... (توی پرانتز می گم، رشته اصلی کار من روبوتیکه، محاسبات اینجوری رو راحت انجام می دم.) و اینکه اگر هم بر فرض پیدا کردید استپ موتوری که اون دقت رو با اون گشتاور بده بهتون فکر کنم کلی قیمتش میشه ها! حالا باز هم بر فرض استپ رو خریدیم و راه انداختیم و با فرمان ما چرخید، بر فرض برنامه ای هم نوشتیم که اون جوری که می خواهید بچرخونه استپ رو، چه طوری می خواهید استپ رو به مقر استوایی بخورونید؟!؟! یا با اصطلاح کوپل (couple) کنید؟ با چرخ دنده؟ تسمه و پولی؟ با جوش دادن یا چسبوندن محورهاشون به هم؟ برنامه چیه؟ به مشکلات مکانیکی این چنینی هم فکر کنید.
    m.a.i و farshad.s تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    5119

سلام جناب amparisay ( اسمتون رو نمیدونم ، معذرت )

از اطلاعات بسیار مفیدتان ممنون
    امیدوارم در جریان ساخت BarnDoor باشید
    صفحه های گذشته در رابطش بحث شده
    البته جناب منصوریان عزیز پیشنهاد دادن که بهتره اول اقدام به ساخت مدل دستی اون کنیم تا بعد در رابطه با مدل موتور دارش بحث کنیم
    از هفته آینده میخوام شروع به کار کنم

از اونجا که برای اینجور کارا کمی عجول هستم میخواستم بدونم به نظر شما چه استپ موتوری برای این کار لازمه
    و اگر هزینه آن را هم بفرمایید لطف بزرگی به جمعی از ما کرده اید

با سپاس دوباره
    amparisay تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط m.a.i نمایش پست ها
    سلام جناب amparisay ( اسمتون رو نمیدونم ، معذرت )

از اطلاعات بسیار مفیدتان ممنون
    امیدوارم در جریان ساخت BarnDoor باشید
    صفحه های گذشته در رابطش بحث شده
    البته جناب منصوریان عزیز پیشنهاد دادن که بهتره اول اقدام به ساخت مدل دستی اون کنیم تا بعد در رابطه با مدل موتور دارش بحث کنیم
    از هفته آینده میخوام شروع به کار کنم

از اونجا که برای اینجور کارا کمی عجول هستم میخواستم بدونم به نظر شما چه استپ موتوری برای این کار لازمه
    و اگر هزینه آن را هم بفرمایید لطف بزرگی به جمعی از ما کرده اید

با سپاس دوباره
    مجبورم کردید برم بخونم همش رو! این آسونه که!
    الان یه حساب سر انگشتی می زنیم با هم خوبه؟ فرض کنیم جرم دوربین و لنز شما باشه 2 کیلو! از پیچ 6 هم استفاده کنیم. گام پیچ رو هم بگیریم 1 میلیمتر!!! یعنی مزیت مکانیکی حدودا 18 داریم. یعنی اگر استپ موتور با 200 استپ بگیریم هم دقت دستگاه می شه یک هجدهم ضرب در 1.8 درجه، که میشه 0.1 درجه. (کافیه فکر کنم!) وزن دوربین شما می شه 20 نیوتن. با توجه به مزیت مکانیکی، وزنی که روی محور پیچ 6 میلیمتری میفته میشه یک حدودا 1 نیوتن. با شعاع پیچ حساب کنیم گشتاور مورد نیاز می شه 0.3 میلی نیوتن متر. با حساب مهندسی غلط بی سوادی خودمون، حدود 200 درصد خطا هم بگیریم میشه 1 میلی نیوتن متر یا حدود 0.1 کیلوگرم سانتی متر. سرعت زیادی هم که نمیخواهیم بگیریم. ارزانترین مدلی که پیدا کردم با این دفت گشتاورش در حدود 1.5 کیلوگرم سانتی متر بود، قیمتش هم حدود 8 هزار تومن. یه مدل دیگه هم هست دقتش می شه روی دستگاه در حدود 0.01 درجه (!) و گشتاورش البته 0.35کیلوگرم سانتی متره، هیکلش کوچکتره، و قیمتش رو هم زده 8900 تومن. مشکل اما اینه که فروشگاهش اصفهانه و هزینه ارسال هم حساب می شه. خودتون ببینید اینجا رو
    ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: ::
    بعدش می ریم سراغ مدار و اینهاش. فعلا یه کم بچرخید توی این سایت!
    Sina.J تشکر می‌کند.
    امیرحسین

تشکر کرده
    9086

استپ موتور تا 600 استپ در هر دور من دیدم. یعنی دقتی یه ذره کمتر از یک درجه. و استپ موتورهایی که گشتاور یک نیوتن متر میدن به نظرم خیلی بزرگ میشن ها!!! چی می خواین باهاش جابجا کنید که همچین وزنی داره؟!؟!؟! محاسباتتون رو بگید شاید جایی اشتباه شده... (توی پرانتز می گم، رشته اصلی کار من روبوتیکه، محاسبات اینجوری رو راحت انجام می دم.) و اینکه اگر هم بر فرض پیدا کردید استپ موتوری که اون دقت رو با اون گشتاور بده بهتون فکر کنم کلی قیمتش میشه ها! حالا باز هم بر فرض استپ رو خریدیم و راه انداختیم و با فرمان ما چرخید، بر فرض برنامه ای هم نوشتیم که اون جوری که می خواهید بچرخونه استپ رو، چه طوری می خواهید استپ رو به مقر استوایی بخورونید؟!؟! یا با اصطلاح کوپل (couple) کنید؟ با چرخ دنده؟ تسمه و پولی؟ با جوش دادن یا چسبوندن محورهاشون به هم؟ برنامه چیه؟ به مشکلات مکانیکی این چنینی هم فکر کنید.
    درود دوباره

در مورد یک نیوتون که گفتم شاید اشتباه کردم چون این طور که شما میگی یک نیوتون خیلی زیاد میشه ولی من با دست به راحتی میچرخونمش!!
    من یک ترکمتر عقربه ای به محور کوپل کردم و وقتی دسته ترکمتر رو چرخوندم به نزدیکای یک نیوتون که رسید محور شروع به چرخش کرد...درسته محاسباتم یا غلط ؟!

و میخوام محورهاشون رو به هم کوپل کنم با چیزی شبیه چهار شاخ گاردون ماشین :)) ولی در ابعاد کوچیک....اگه شما ایده بهتری برای کوپل کردنشون دارید بفرمائید.
    amparisay تشکر می‌کند.

تشکر کرده
    1389

درود دوباره

در مورد یک نیوتون که گفتم شاید اشتباه کردم چون این طور که شما میگی یک نیوتون خیلی زیاد میشه ولی من با دست به راحتی میچرخونمش!!
    من یک ترکمتر عقربه ای به محور کوپل کردم و وقتی دسته ترکمتر رو چرخوندم به نزدیکای یک نیوتون که رسید محور شروع به چرخش کرد...درسته محاسباتم یا غلط ؟!

و میخوام محورهاشون رو به هم کوپل کنم با چیزی شبیه چهار شاخ گاردون ماشین :)) ولی در ابعاد کوچیک....اگه شما ایده بهتری برای کوپل کردنشون دارید بفرمائید.
    یه راهش که خرید چرخ دنده است. اما گشتاور یک نیوتن متر گشتاور خیلی غولیه توی موتورهای الکتریکی ساز کوچیک. واحدش احتمالا نیوتن متر نیست. مثلا نیوتن سانتیمتره. گشتاور یک نیوتن متر یعنی اگه به شفت موتور یه میله 1 سانتی متری جوش بدیم، 10 کیلو رو بلند کنه از زمین! یا یه محاسبه دیگه. اگه یه موتور DC داشته باشیم با توان 10 وات (حدود سایز : قطر 3 سانتی منر، طول 10 سانتی متر (البته اگه زیاد درست و حسابی نباشه!)) این اگه گشتاورش باشه 1 نیوتن متر، دور موتورش باید 10 دور در دقیقه باشه، که کاملا یه موتور پر زور محسوب می شه، نه یه موتور سرعتی! به محاسبات من بالا توجه کنید!
    احتمالا سیستمتون خیلی اصطکاک داره. یه کم روغن بزنید اون اصطکاک ایستاییش از بین می ره، از عدد کمتری شروع می کنه.
    farshad.s تشکر می‌کند.
    امیرحسین

صفحه 3 از 9 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 ... آخرینآخرین