صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 5 6 7 8 9
نمایش نتایج : از شماره 81 تا 85 , از مجموع 85
Like Tree221تشکر

موضوع: ساخت ابزار های مورد نیاز برای عکاسی نجومی

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

خب امروز کمی فرصت پیدا کردم به این مطلب اضافه کنم:

در مورد تئوری بحث، دوست استارتر قضیه، آقا مهدی به اندازه کافی مطلب در این تاپیک نوشته اند که دیگه جایی برای اضافه کردن مطلب نمی مونه. روشی که من استفاده کردم، روش پیچ خم شده هست (curved rod). توی همین تاپیک هم توضیحاتی در مورد همین روش هست ولی نقشه ها و روش ساخت بنده اصولا بر مبنای کار آقای Gary Seronik هست:

A Tracking Platform for Astrophotography – Gary Seronik

روش ساخت ایشون پیچیدگی الکترونیکی خاصی ندارد. از موتور دی سی با دور پایین (گشتاور بالا) استفاده کرده اند و برای کنترل دور موتور هم از یک برد کوچک با رگولاتور قابل تنظیم استفاده شده تا بتوان دور دقیق موتور را تنظیم کرد. البته موتور مورد استفاده ایشان، 4 دور بر دقیقه و 9 ولت می باشد و موتور بنده 1 دور بر دقیقه و 12 ولت.
    در ضمن برد ساخت بنده و باطری لیتیم پلیمر کوچکی که برای این منظور تهیه کردم در تصویر پست قبلی مشخص هستند.

متاسفانه فرصت و آرامش ذهنی کافی برای نوشتن یک راهنمای جامع برای ساخت وسیله رو ندارم اما نکات مهمی رو که به نظرم میرسه اینجا می نویسم:

1- توجه کنید که برای چرخاندن پیچ متری به میزان یک دور بر دقیقه، باید موتور و چرخ دنده ها را با هم انتخاب کنید و گرنه ممکن است در پیدا کردن قطعه ای که به چرخ دنده یا موتور شما بخورد مشکل پیدا کنید. در ضمن موتور با نسبت گیربکس بیشتر پیدا کنید بهتر است. زیر فشار وزن تجهیزات کم نمی آورد.
    2- بهتر است جنس لولاها برای از بین بردن لقی ها معمول در لولاهای ارزان قیمت از نمونه های باکفیت باشد. من یک جفت لولای برنجی بدون لقی از ابزار فروشی تهیه کردم هر کدام 9 تومن!
    3- اتصال هد عکاسی به تخته بالایی و هد پایینی به تخته زیرین مصیبتی دارد!! قبلا به فکر راه حلش باشید!!
    4-خطای اصلی این کار، تنظیم دور صحیح چرخش موتور و قطبی کردن دستگاه هست.
    5- برای سه پایه فقط سراغ سه پایه های خوب بروید. به عنوان مثال سه پایه سنگین چینی من لرزش قابل توجهی توی عکس داشت اما سه پایه سبک بنرو خیلی خوب عمل کرد.
    6- پیچ متری را به طول زیاد تهیه کنید تا خم کردنش آسان شود. پیچ 6 مناسب است. خم را می توانید روی کاغذ ترسیم کنید و دستی پیچ را خم کنید تا دست کم قطعه ای 15 سانتی متری از آن مطابق خم ترسیم شده شود.

اگه چیز بیشتری به ذهنم برسد اضافه می کنم. در ضمن اگر سوالی باشد در خدمت دوستان هستم. فعلا توجه شما را جلب می کنم به چند عکس از دستگاه:

مهره ویژه تراش CNC شده برای اتصال هد زیرین به تخته زیرین (البته دیر آماده شد و استفاده نشد. به جای این یک مهره اینچی معمولی به یک صفحه فلزی جوش دادیم!)

یک جفت چرخ دنده یکسان برای اتصال موتور یک دور بر دقیقه به پیچ خمیده

جناب موتور:

دستگاه نهایی (البته بدون هد زیرین):

ویرایش توسط rasoul2014 : Sunday 25 September 2016 در ساعت 11:01 دلیل: ویرایش نگارشی
    M.Mobin، farshad.s، amir.komeily و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    "برای لایک گرفتن اینستاگرام هست. لطفا عکس های بنده را به چالش بکشید."
    برای شرکت در کلاس ها و تورهای نجومی در استان تهران با بنده تماس بگیرید.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    47

باسلام
    آقا رسول من چندتا سوال دارم اینکه از پیچ M6 استفاده کردید؟
    گشتاور موتور شما و قیمت آن چقدر میباشد؟
    اگر امکان دارد محل خرید موتور را برام بفرستید
    ممنون،یاعلی

كاربر همراه rasoul2014 آواتار ها
    تشکر کرده
    436

نقل قول نوشته اصلی توسط fhamid68 نمایش پست ها
    باسلام
    آقا رسول من چندتا سوال دارم اینکه از پیچ M6 استفاده کردید؟
    گشتاور موتور شما و قیمت آن چقدر میباشد؟
    اگر امکان دارد محل خرید موتور را برام بفرستید
    ممنون،یاعلی
    بله از پیچ M6 استفاده شده است. این پیچ که تحت نام پیچ متری در ابزار فروشی ها شناخته می شود معمولا با سایز 1 متر طول فروخته می شود.
    گشتاور موتور را نمیدانم. بنده به خاطر اینکه دور نامی رند و نزدیک به 1 دور بر دقیقه داشت که کار ساخت را راحت تر می کرد و در ضمن جریان بسیار کمی هم مصرف می کرد (کمتر از 250 میلی آمپر ساعت) این موتور را برداشتم. قیمت حدود 35 تومن بود. آن زمان فروشنده همین یک عدد از این مدل را داشت (البته احتمالا دست دومه یا از جایی باز شده باشه که بیشتر مغازه های جمهوری همین جورین). آدرس هم یک مغازه در کوچه مجاور پاساژ امجد و عباسیان در جمهوری.
    fhamid68 تشکر می‌کند.
    "برای لایک گرفتن اینستاگرام هست. لطفا عکس های بنده را به چالش بکشید."
    برای شرکت در کلاس ها و تورهای نجومی در استان تهران با بنده تماس بگیرید.

كاربر جديد
    تشکر کرده
    0

دوستان اين وسيله قابل خريد نيست
    اگه بله قيمت حدودي چقدر هست؟...

كاربر بسیار فعال farshad.s آواتار ها
    تشکر کرده
    9086

نقل قول نوشته اصلی توسط amir.komeily نمایش پست ها
    اقا فرشاد و سایر دوستان به کجا رسیدید؟
    من به این فکر افتادم که یک barn door tracker بسازم. تمام پست های این تاپیک رو هم خوندم و خیلی نکات خوبی یاد گرفتم خصوصا برای من که به قول نیما کلا تو عمرم نه مداری ساختم نه لحیم کاری انجام دادم!
    پیشنهادی راهنمایی اگه دارین محبت کنین.
    با تشکر از همگی
    درود بر شما

ببخشید این پست شمارو دیر دیدم.من به نتیجه رسیدم و ازش تست هم گرفتم.برای لنزهای واید و راه شیری که بسیار عالی عمل میکنه و برای لنزهای تله هم اگر درست قطبی بشه تا ۲۰ ثانیه برای ۳۰۰ میلیمتر ازش تست گرفتم و مشکلی نداشت.برای برای قطبی کردن دقیق از یک پلار اسکوپ استفاده کردم.

نمونه عکسها:

.
    FRS_5744.jpg
    .
    P1060061.jpg
    .
    تو ضیحات بیشتر هم در مورد ساختش خواستید توی این لینک هست:
    ساختsky tracker برای عکاسی نجومی

سوالی هم اگر بود من در خدمتم

موفق باشید
    amir.komeily و rasoul2014 تشکر می‌کنند.

صفحه 9 از 9 نخستنخست ... 5 6 7 8 9