صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 171 تا 180 , از مجموع 212
Like Tree3468تشکر

موضوع: Fine Art

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

همه می‌توانیم در مورد این آثار نظر بدهیم، آنها را نقد کنیم، صاحب اثر را نقد کنیم اما این صحبتها تاثیری در ارزش‌گذاری آثار هنری ندارند.

ارزش‌گذاری برای آثار هنری تابع چند فاکتور است :

۱- تقاضای بازار : شاید یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای ارزش آثار است که معمولا با مقایسه با آثار مشابه از لحاظ موضوع، زمان، و صاحب اثر بدست می‌آید. برای برخی از آثار کلا در بازار هنر، تقاضای بیشتری وجود دارد. این تقاضای بیشتر ممکن است دائمی یا مقطعی باشد.

۲- Liquidity : این فاکتور مهمی در تعیین قیمت است: یعنی تقاضای بازار برای اثر هنری بالاست و همانگونه بالا باقی می‌ماند. این فاکتور باعث می شود که خریدار اثر هنری، اطمینان بیشتری داشته باشد که اثری که می‌خرد، بدون مشکل امکان فروش در آینده را خواهد داشت. مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، این فاکتور باعث می‌شود که قیمت اولیه آثار هنری بالاتر رود.

۳- تمایل به ارزش‌گذاری: مرجعی که بر روی اثر قیمت گذاری می کند، خود باعث افزایش قیمت اثر می‌شود. به عنوان مثال اگر مرکز حراج سوته‌بی یا کریستی بر روی اثری قیمت گذاری اولیه انجام دهد، به خودی‌خود یک فاکتور مهم در افزایش ارزش اثر خواهد بود.

۴- فعالیت شرکاء : عدم فروش یک اثر هنری یا فروش با قیمت پایین، می‌تواند تاثیر زیادی روی ارزش سایر آثار آن هنرمند داشته باشد. به همین منظور گاهی برخی سرمایه‌گذاران آثار هنری، آثار دیگر هنرمند را نیز در حراج‌ها با قیمت مناسب می‌خرند تا هم از کاهش قیمت آثار دیگر او جلوگیری کنند و هم کلیت آثار او را به دست آورند که خود یک فاکتور دیگر در قیمت گذاری است.

۵- اطلاعات : بسیاری از مراکز حراج عمده هنری، به صورت مداوم در مورد وضعیت ارزش آثار هنری بر حسب شخص، منطقه، نوع و زمان، بررسی و تحلیل می‌کنند و خود این اطلاعات حاصله تاثیر مهمی در قیمت اثر خواهد داشت.

۶- هدف فروشنده و خریدار : به عنوان مثال ممکن است هدف خریدار بالقوه، هیجان بازار یا میل به تکمیل کلکسیون باشد.

۷- در مورد آثار هنرمندان جدید که اطلاعات زیادی از آنها در دسترس نیست، معمولا علاوه بر موارد فوق از سه فاکتور
    - Size & level of Detail
    - Material
    - intensity/effort
    استفاده می‌شود.

همانگونه که مشاهده می‌کنید، فاکتورهای متعددی در مورد قیمت گذاری آثار هنری وجود دارند که تقریبا عمده آنها، بحث سرمایه‌گذاری را شامل می‌شوند. نام صاحب اثر نیز در همین فاکتورها نهفته است. اما خود اثر، بخصوص وقتی در وب و در مانیتور می‌بینیم، تقریبا ارتباط زیادی با قیمت گذاری اثر ندارد.

برای اطلاعات بیشتر ( منبع حرفهای بالا):

Art valuation - Wikipedia, the free encyclopedia
    Kholeno، farsad، Omid Sariri و 14 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

نقل قول نوشته اصلی توسط auditore نمایش پست ها
    سلام کیاوش خان
    آیا به نظر شما خریدن این نوع آثار عکاسی که تازه همه صاحبانشونم عکاس نیستند(کار اصلیشون عکاسی نیست) بها دادن به هنر عکاسیه؟ به نظر من این به هیچ عنوان بها دادن به هنر عکاسی نیست که حتی باعث تخریب اون هم میشه . اگه واقعا خریداران مرفه بی درد هدفشان کمک به ارتقا فرهنگ و هنر عکاسی هست چرا به جای خرید یک تابلو نه چندان ارزشمند تصمیم نمی گیرند سالی 20-30 مسابقه عکاسی عمومی با موضوعات مختلف راه بندازن تا هم فرهنگ عمومی رو ارتقا بدن هم عکاسان و استعداد های این رشته رو ترغیب به فعالیت هدفمند و مفید بکنند؟ مگر اینکه همونطور که جناب چگینی عزیز فرمودند دنبال سرمایه گزاری و کسب سود (که اونهم اگر کسی واقعا دنبال سرمایه گزاری باشد راه های بهتری هست و امثال این حراجی ها برای اون دسته از سرمایه گزارانی هست که اینقدر پولشون زیاده که فقط تصمیم دارند یک جوری بدن بره) .
    ما بعضی ها رو بی خود خیلی بزرگ میکنیم . عباس کیا رستمی بزرگه ، استاد کار خودشه ، کلی سابقه فعالیت هنری داره و ..... قبول اما وقتی چنین کاری ارائه میده به نظر من سطح کاری خودش رو تا حد همین اثر پایین آورده . ایشون معصوم که نیست نشه بهش ایراد گرفت یا فقط بعضی ها توانایی گرفتن ایراد رو داشته باشند . به کارهای خوب ایشون هم ایراد های واضحی وارده چه برسه به این کار که به نظر من هیچ نقطه قوتی هم نداره .
    از نظر من چندتا از کارهای دوستان در چند صفحه آخر همین تاپیک از هر نظر به تمام عکس هایی که در این حراجی ارائه شده برتری دارند ، به جز اسمی که پشت کار هست .
    عباس کیارستمی بیش از 33 سال است که به طور حرفه ای عکاسی می کنند و نمایشگاه های متعددی هم در اروپا، آمریکا و ایران برگزار کرده اند که آخرینش "سفید برفی" بود که افتتاح گالری حدود 3 ماه پیش با آن برگزار شد و نقدهای مثبت و بسیار مثبتی هم بر آن نوشته شده است. به نظر شما این کارشان چه ایرادهای فاحشی دارد؟ یا کار خانم قدیریان؟
    Javid، jahangir، ashimashi و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه kiavash آواتار ها
    تشکر کرده
    8926

بخشیدنمیخواستم خارج ازبحث بنویسم براخمین تاپیک زدم ولی تااومدم جواب بنویسم دیدم تاپیک بسته ست:
    نقل قول نوشته اصلی توسط jahangir نمایش پست ها
    اول از همه اجازه ی اینکه هنر در کشور به اندازه ی همبرگر فروشی ارزش داشته باشه دست من نیست!دوم اینکه شما در ارزش گذاری کار هنری به اثر باید بپردازی نه صاحب اثر البته میتونی در مورد برخی از موارد خاص جانب احتیاط رو رعایت کنی مثل خود من که نقد آثار بزرگی مثل کیارستمی رو برای خودم زود میدونم و جزو خطوط قرمز شخصی من هست در مورد رضا کیانیان و توانایی هاش در عرصه ی بازیگری حرفی ندارم اما در حوزه ی عکاسی چراهمونطور که اگر برم همبرگرفروشی و از کیفیت همبرگر راضی نباشم به صاحب مغازه اعتراض میکنم میتونم کار رضا کیانیان رو هم هضم نکنم و متعجب بشم از اینکه همچین کاری 50 میلیون به فروش رسیده با اون عنوان نچسب مسخرش که دوباره داستان عنوان گذاری های سخیف وطنی رو برای آدم تداعی میکنه اگر شما با به میون اومدن یک نام شاخص اون هم نه در حوزه ی عکاسی حق اظهار نظر رو از خودتون سلب میکنید این رویکرد شخصی شماست نسبت به نقد آثار یا بهتر بگم ستایش صاحب اثر نه خود اثر در ضمن من به هیچ عنوان نفس عمل و این حراجی رو زیر سوال نبردم که قطعا کارشناسان امر میتونن این کار رو هم بکنن با نظر تند آقا پیمان هم مخالفم مخصوصا این قسمتششما یه دور تو همین فروم بزنی از مواردی که ذکر کردی زیاد خواهی دید دوست من عکسهای این مجموعه منهای عکس رضا کیانیان به نظرم عکسهای خوبی بودن و برای همچین عرضه و ارائه ای استاندارد
    جهانگیرعزیز، اصل مطلب من این بودکه بوجودامدن اینگونه روادیددر کشورماکه اخرین چیزی که مردم براش پول میدن اثارهنریه، حای خوشحالیه. واین اصلا خارج ازبحث خوب یابدبودن عکسهاست(که به نظرم دراین قطع کوچک وان هم در صفحه وب نمیتوان اینچنین یک اثرفاین ارت رامذموم کرد) . بعداینکه دراینگونه مزایده ها ، همانگونه که جناب دکترهم گفتندصاحب اثربسیار در قیمت گذاری موثرست. اگرنبودکه نقاشی سپهری ۷۰۰ میلیون فروش نمیرفت.همین.
    نقل قول نوشته اصلی توسط auditore نمایش پست ها
    سلام کیاوش خانآیا به نظر شما خریدن این نوع آثار عکاسی که تازه همه صاحبانشونم عکاس نیستند(کار اصلیشون عکاسی نیست) بها دادن به هنر عکاسیه؟ به نظر من این به هیچ عنوان بها دادن به هنر عکاسی نیست که حتی باعث تخریب اون هم میشه . اگه واقعا خریداران مرفه بی درد هدفشان کمک به ارتقا فرهنگ و هنر عکاسی هست چرا به جای خرید یک تابلو نه چندان ارزشمند تصمیم نمی گیرند سالی 20-30 مسابقه عکاسی عمومی با موضوعات مختلف راه بندازن تا هم فرهنگ عمومی رو ارتقا بدن هم عکاسان و استعداد های این رشته رو ترغیب به فعالیت هدفمند و مفید بکنند؟ مگر اینکه همونطور که جناب چگینی عزیز فرمودند دنبال سرمایه گزاری و کسب سود (که اونهم اگر کسی واقعا دنبال سرمایه گزاری باشد راه های بهتری هست و امثال این حراجی ها برای اون دسته از سرمایه گزارانی هست که اینقدر پولشون زیاده که فقط تصمیم دارند یک جوری بدن بره) .ما بعضی ها رو بی خود خیلی بزرگ میکنیم . عباس کیا رستمی بزرگه ، استاد کار خودشه ، کلی سابقه فعالیت هنری داره و ..... قبول اما وقتی چنین کاری ارائه میده به نظر من سطح کاری خودش رو تا حد همین اثر پایین آورده . ایشون معصوم که نیست نشه بهش ایراد گرفت یا فقط بعضی ها توانایی گرفتن ایراد رو داشته باشند . به کارهای خوب ایشون هم ایراد های واضحی وارده چه برسه به این کار که به نظر من هیچ نقطه قوتی هم نداره . از نظر من چندتا از کارهای دوستان در چند صفحه آخر همین تاپیک از هر نظر به تمام عکس هایی که در این حراجی ارائه شده برتری دارند ، به جز اسمی که پشت کار هست .
    پیمان جان خریداثارعکاسی ،ان هم به قیمتهای اینچنینی بهادادن به عکاسیه.بله. الاماشاله تادلتون بخوادهم نمایشگاه عکاسی زیاده هم عکاس. نیازی به تبلیغ بیشترنیست.همشون هم اونقدر ماشاله درداوری خوب وبی نقص عمل میکنندو داوران خوب وبی طرفی دارندوسطحشان بالاست که برنده اش را بایددر خبر۲۱ اعلام کنند.نه عزیزجان بااحترام من که با نظرتون موافق نیستم. نمایشگاه همین الان هم زیاده ازحدبرگزار میشه. اونقدرکه اگر۲-۳ تا نمایشگاه درست ودرمان هم توشون باشه، دیگه گم هستن وکسی محلی نمیده بهشون.واقعا اسم نمایشگاه تکراری شده.درعوض این فروش اثار کاملا تاثیرگذارهست. اگرهمه اینها رو ببینندوبدانند، دیگه مدام از من کیاوش درخیابان نمیپرسندکه:مگه دیوانه ای ازکارگرشهرداری عکاسی میکنی؟!!حالا دنبال کسب سودباشندیا هرچی...اتفاقا فلسفه اینگونه حراج ها یکی همین استفاده از سرمایه گذاران به قول شماپرپول هست. چه ایرادی دارد؟درمورد اقای کیارستمی هم به قول جهانگیرعزیز من که به خودم اجازه نمیدم در موردایشون نظربدم!ایشون فردی هستندباشهرت جهانی.بهتراز هرکس دیگری قاب رو میشناسند(خودایشون جایی گفته اندحتی اگراستاددانشگاه وتئوری هم باشیددر سینما،تادر ویزوئردوربین نگاه نکنی قاب رو نخواهی شناخت)واین اقاچرا بایدبایک اثرپیش پاافتاده اعتبارشون روکم کنند؟!!ایشان کی گفته کاراصلیشون عکاسی نیست؟ چرا بجای ایرادازیک استاد،به علم خودمان شک نکنیم؟! بعدهم خریداران انقدرهاهم خارج ازگود نیستند، میدانندپول جای چه چیزی میدهند؟اگرعکسهای این تاپیک عالی هستندهم خیلی باعث خوشحالیست،اماواقعااینها رابه قیمت تابلوی اقای کیارستمی میتوان فروخت؟ حالااگر،اگرواگرکارایشان هم سخیف!!باشدبازهم من که تشکرمیکنم ازایشان که باعث شده اندبه عکاسی هم نگاه شود. باعث شده اند درکناراثارشان اثار کمترمطرح دیگری هم درحوزه عکاسی فروخته شود.
    ویرایش توسط kiavash : Saturday 6 July 2013 در ساعت 20:25
    jahangir، kousha و darkness_land تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا saeids آواتار ها
    تشکر کرده
    19

آنان همچنان به تو می گویند که یک جای خالی آن بالا برایت هست...

نام: 483094_364978746921579_1941011920_n.jpg نمایش: 1346 اندازه: 48.5 کیلو بایت
    Snaipshot، Amir Abdolpanah، aidin594 و 13 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    672

نام: 13029402039592837509.jpg نمایش: 1299 اندازه: 49.1 کیلو بایت
    viva_utopia و Pedram.m تشکر می‌کنند.

------------------------------------------
    { یاعلی }

كاربر آشنا 2105 آواتار ها
    تشکر کرده
    3461

نام: Kour-15.jpg نمایش: 1249 اندازه: 148.2 کیلو بایت
    Niaz، Fereidoon، rezafh و 20 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    علی اسدی

كاربر جديد
    تشکر کرده
    12

نام: DSC_1688.JPG نمایش: 1244 اندازه: 16.0 کیلو بایت
    سلام خدمت اساتید و بزرگواران به خصوص آقای دکتر روشن عزیز ، آرزوی موفقیت برای تمام دوستان
    hossein137، viva_utopia و HAGHANI تشکر می‌کنند.

كاربر همراه afshin haidary آواتار ها
    تشکر کرده
    434

نقل قول نوشته اصلی توسط 2105 نمایش پست ها
    نام: Kour-15.jpg نمایش: 1249 اندازه: 148.2 کیلو بایت
    با تشکر از عکاس گرامی،ولی بهتر نبود شاخ و برگ درخت در قاب دوم نمی بود و در همان قالب اول قرار می گرفت
    nicebluesky، viva_utopia و HAGHANI تشکر می‌کنند.
    يه نويسنده با قلمش در مردم نفوذ ميكنه ويه عكاس با نگاهش

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

عکس‌های نمایشگاه به روایت عکاسان معاصر ایران را در آدرس زیر ببینید:

پردیس سینما گالری ملت

و نقد تند و تیزی در مورد آن را در این آدرس بخوانید:

به روایت عکاسان معاصر ایران، به کام… - سایت علمی هنری نقد عکس چشمک
    Kaveh Ghobadi، farsad، Halalzadeh و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    عکس‌های نمایشگاه به روایت عکاسان معاصر ایران را در آدرس زیر ببینید:

پردیس سینما گالری ملت

و نقد تند و تیزی در مورد آن را در این آدرس بخوانید:

به روایت عکاسان معاصر ایران، به کام… - سایت علمی هنری نقد عکس چشمک

هنگام برگزاری این نمایشگاه کاتالوگ نمایشگاه و عکس هاش رو دیدم. اول کتاب که لیست عکاسان رو دیدم اولین نکته ای که به ذهنم رسید محدود بودن لیست عکاسان بود و همینطور که در نقد فوق گفته شد نمیشه گفت که عکاسان فوق تمامی یا برگزیده خوبی از عکاسان معاصر ایران هستند. و بعد هم که عکس ها رو دیدم واقعا از ارائه بعضی از اونها شوکه شدم!

نام: 635190733545092616l.jpg نمایش: 1239 اندازه: 128.2 کیلو بایت

نام: 635190731910592935l.jpg نمایش: 1454 اندازه: 60.3 کیلو بایت

به نظر شما اگه این عکس ها در انجمن قرار داده میشد، جهت نمایش تایید میشد؟!! من که هیچ دید هنری و حسی قالبی در این عکس ها نمیبینم که جبران کننده مسائل تکنیکیشون باشه.

با اینکه تا حدودی با نظرات نقد فوق کاملا موافقم. ولی این طور نمایشگاه ها رو در کل مفید میدونم. حداقل به این جهت که به گسترش و جا افتادن عکاسی فاین آرت و فروش عکس در ایران کمک میکنند. از اونجایی که با برگزار کنندگان نمایشگاه ارتباط دارم میدونم که فروش فوق العاده خوبی و خارج از تصور من و شما داشتن!! (متاسفانه نمیدونم اجازه دارم که رقمش رو اینجا ذکر کنم. الان هم نصفه شبه و نمیشه هماهنگ کرد!)
    nmroshan، Kaveh Ghobadi، QashQai و 20 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

صفحه 18 از 22 نخستنخست ... 8 14 15 16 17 18 19 20 21 22 آخرینآخرین

LinkBacks (?)

1. Saturday 25 October 2014, 18:19