صفحه 3 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 30 , از مجموع 41
Like Tree79تشکر

موضوع: طرزاستفاده صحیح از باتری لپ‌تاپ

كاربر همراه amparisay آواتار ها
    تشکر کرده
    1389

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsan+ نمایش پست ها
    اگه موقع استفاده باطری رو از لب تاپ جدا کنید در اثر نواسانات برق که تو ایران هم بسیار زیاده به جای باطری باید لب تاپ رو عوض کنید.
    این تفکر هم تقریبا غلطه. نوسان برق در شهرهای بزرگ اگه نوسان باشه، در حد بالا پایین شدن ولتاژه اکثرا (البته بعضی محله های حتی تهران هم نوساناتشون شدیده!) که چون شارژر لپتاپ سوییچینگ هست، از ولتاژ خروجی خودش نمونه برداری می کنه و سعی می کنه همیشه ثابت نگهش داره. توی ورودیش هم خازنهای نسبتا با ظرفیت بالا داره (دیدید وقتی می زنید شارژر رو به برق جرقه می زنه حتی اگه به لپ تاپ وصل نباشه؟! این خازنها دارند شارژ می شن توی این لحظه. حالا یه تست بکنید. بزنید به برق، جرقه می زنه. همون موقع بکشیدش از برق، دو باره بزنید. جرقه ای نمیبینید! چون خازن شارژ شده!) به همین علت نوسان برق زیاد تاثیری بر وسایل الکترونیکی جدید نمیگذارد. مگر اینکه دیگه خیلی داغون باشه جنسش یا نوسانش خیلی مردونه باشه! روی همه وسایل الکترونیکی جدید نوشته از 100 تا 240 ولت کار می کنه که استاندارد هست.
    نوسانی که ممکنه آسیب بزنه به دستگاه، نوسان ناشی از قطع و وصل برقه که بسته به فاصله شما از ترانس کاهش ولتاژ منطقه می تونه نوسانات زیاد ولتاژ تولید کنه (نمی دونم توی ایران سیستمی می ذارن که این اسپارکهای ولتاژ رو بگیرن یا نه! اما حدس قوی می زنم که نه!) اون موقع اینکه شارژر بسوزه یا دستگاه هر دوش محتمله.
    ما خیلی وقته خونمون برق نرفته (بترکه چشم حسود! اسفند دود کنید!) برای همین شبها که برای دانلود می ذارم لپتاپ رو، باتریش رو می کشم از پشتش و با برق روشنه. تصمیم با شماست.
    Canon!، hamed.asl و morteza khademy تشکر می‌کنند.
    امیرحسین

كاربر همراه S_Neyshaburi آواتار ها
    تشکر کرده
    1352

دوما باطري هاي لپ تاپ هاي معمولي كه عموما ليتيوم يون هستند، متاسفانه اين كار باعث ضرر جبران نشدني به باطري ميشه، بهتره باطري ٣٠ درصد شارژ بشه و بعد جدا بشه
    میشه توضیح بدین
    من زمانی که لپ تاپ رو گرفتم باطریش فول بود (به احتمال قریب به یقین آخه یه ویندوز نصب کردم و درایور و ...)
    البته بنده در این زمینه اطلاع خاصی ندارم و موردی که گفتم تجربه شخصیم بود و اون 7% شارژ باقی مونده باعث شده عمر این 7% چند برابر 93% دیگه بشه!!

ضمنا تفاوت لیتیومی و لیتیوم یون چیه؟

در مورد نگهداری در فریزر هم توضیحاتی بفرمایید

كاربر همراه S_Neyshaburi آواتار ها
    تشکر کرده
    1352

اگه موقع استفاده باطری رو از لب تاپ جدا کنید در اثر نواسانات برق که تو ایران هم بسیار زیاده به جای باطری باید لب تاپ رو عوض کنید

این تفکر هم تقریبا غلطه. نوسان برق در شهرهای بزرگ اگه نوسان باشه، در حد بالا پایین شدن ولتاژه اکثرا (البته بعضی محله های حتی تهران هم نوساناتشون شدیده!) که چون شارژر لپتاپ سوییچینگ هست، از ولتاژ خروجی خودش نمونه برداری می کنه و سعی می کنه همیشه ثابت نگهش داره. توی ورودیش هم خازنهای نسبتا با ظرفیت بالا داره (دیدید وقتی می زنید شارژر رو به برق جرقه می زنه حتی اگه به لپ تاپ وصل نباشه؟! این خازنها دارند شارژ می شن توی این لحظه. حالا یه تست بکنید. بزنید به برق، جرقه می زنه. همون موقع بکشیدش از برق، دو باره بزنید. جرقه ای نمیبینید! چون خازن شارژ شده!) به همین علت نوسان برق زیاد تاثیری بر وسایل الکترونیکی جدید نمیگذارد. مگر اینکه دیگه خیلی داغون باشه جنسش یا نوسانش خیلی مردونه باشه! روی همه وسایل الکترونیکی جدید نوشته از 100 تا 240 ولت کار می کنه که استاندارد هست.
    نوسانی که ممکنه آسیب بزنه به دستگاه، نوسان ناشی از قطع و وصل برقه که بسته به فاصله شما از ترانس کاهش ولتاژ منطقه می تونه نوسانات زیاد ولتاژ تولید کنه (نمی دونم توی ایران سیستمی می ذارن که این اسپارکهای ولتاژ رو بگیرن یا نه! اما حدس قوی می زنم که نه!) اون موقع اینکه شارژر بسوزه یا دستگاه هر دوش محتمله.
    ما خیلی وقته خونمون برق نرفته (بترکه چشم حسود! اسفند دود کنید!) برای همین شبها که برای دانلود می ذارم لپتاپ رو، باتریش رو می کشم از پشتش و با برق روشنه. تصمیم با شماست.

در این مورد(چه باطری جدا باشه یا نباشه) هم بستگی به نوسان داره که اگه در بازه آداپتور یا شارژر باشه حنثی میشه (100~230 ولت) و اگر پایین تر یا بالاتر باشه در جریان خروجی شارژر تاثیر میذاره و ممکنه به سیستم هم آسیب برسونه

با کمال شرمندگی پست شما رو ندیدم
    amparisay تشکر می‌کند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

نقل قول نوشته اصلی توسط yaghini نمایش پست ها
    جناب أقاي دكتر روشن، سايت خود اپل توصيه ميكنه هميشه لپ تاپ به برق وصل نباشه و بهتره كه به صورت سيكلي اين كار انجام بشه
    البته بهتره دوست عزيزمون به صفحه اي كه در اين رابطه تو سايت اپل هست مراجعه دارد.

سلام
    اگر ممكن است لينك توصيه اپل در اين زمينه اي كه فرموديد را لطف كنيد
    aidin594 و kiavash تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه
    تشکر کرده
    5034

با سلام جناب دكتر روشن

لينك توصيه اپل براي باطري:
    کد:
    http://www.apple.com/batteries/notebooks.html

Standard Maintenance

For proper maintenance of a lithium-based battery, it’s important to keep the electrons in it moving occasionally. Apple does not recommend leaving your portable plugged in all the time. An ideal use would be a commuter who uses her notebook on the train, then plugs it in at the office to charge. This keeps the battery juices flowing. If on the other hand, you use a desktop computer at work, and save a notebook for infrequent travel, Apple recommends charging and discharging its battery at least once per month. Need a reminder? Add an event to your desktop’s iCal. When your battery no longer holds sufficient charge to meet your needs, you may choose to replace it. If your notebook came with a built-in battery, you should have the battery replaced only by an Apple Authorized Service Provider.
    yaghini تشکر می‌کند.
    آن کس که نداند و بداند که نداند/لنگان خرک خویش به منزل برساند
    آن کس که نداند و نداند که نداند/در جهل مرکب ابدالدهر بماند

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

سلام
    در اين لينك گفته كه دائما به برق متصل نباشد و حداقل هر ماه يكبار كاليبره شود
    اين بدان معنا نيست كه مرتبا هر روز يا هر چند روز يكبار باتري را پر و خالي كنيم
    چون با اين روش سريعا تعداد سيكلهاي شارژ به اتمام ميرسد و عمر باتري تمام خواهد شد
    معمولا هم روش استفاده از لپ تاپ به صورت متناوب از برق و باتري است
    فقط بايد ماهانه يك بار با روش گفته شده باتري را سرحال كرد
    aidin594، kiavash و yaghini تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه azari kei آواتار ها
    تشکر کرده
    691

نقل قول نوشته اصلی توسط rouzbeh_f نمایش پست ها
    آف.ت:

بابک خان یه روز دیدی سر از قابلمه در میاره ها، از ما که گفتن...

اما ندیده بودم تا حالا کسی اینطوری نسخه تجویز کنه، منبع موسخ داری ؟
    يك بحث ترموديناميكي ساده هستش
    توليد الكتريسيته كه از واكنش هاي شيميايي درون باتري هستش :با اين كه هيچ كس مشكل نداره
    درون باتري هيچ تاريخ شماري هم كه وجود نداره :كه بگه 6 ماه گذشت يا دو سال گذشت عمر باتري تمامه
    با گذشت زمان يا شارژ و دشارژ مقدار واكنش هاي شيميايي كمتر ميشه (مقدار. نه اندازه) يعني ملكول هاي كمتري تمايل به واكنش دارند (تمامي واكنش هاي داخل باتري برگشت پذير نيستند)
    پس تنها كاري كه ميشه كرد با پايين آوردن دما اين واكنش هاي نا خواسته را كند كنيم < يه جورايي تقريبا زمان را فريز ميكنيم
    با اين روش باتري من بعد از 9 سال تقريبا كار راه انداز هستش

در مورد نوسانات برق كشور گوهربار شارژر يكي از دوستان منفجر شد

كاربر آشنا hamed.asl آواتار ها
    تشکر کرده
    228

سلام:

من هم از یکی از دوستان ک توی کار تعمیرات لپتاپ بودن سوال کردم گفتند حدود 40 تا 50 در صد شارژ شه و در جای خنک نگه دارید...هر دوماه یکبار کالیبره کنید باطری رو....

ولی به شخصه اعتقادی به اینا ندارم!! و به اینکه باطری رو جدا کنیم از سیستم...دیگه اون دوران گذشته ک اگر لپتاپ به برق باشه جریان برق یسکره به داخل باطری نفود کنه و بعد از شارژ شدن خود به خود جرین به طور مستقیم و نه از داخل باطری به داخل سیستم میاد..(چون باطری دیگه داغ نیست و کاملا خنک شده پس جریانی به داخلش نمیره....اگر اشتباهه بفرمایید لطفا)به همین دلیل سعی میکنم باطری رو همیشه پر و روی دستگاه نگه دارم با این شرط ک به برق متصل باشه......چون اینجوری فرقی با خارج کردنش نداره.. و این حسن رو هم داره ک اگر احیانا برق قطع شد باطری کمک کنه ک سیستم کارو ادامه بده....

اما! اگر احیانا این اتفاق افتاد و برق قطع شد و سیستم کارشو با باتری شروع کرد سریعا شارژر رو از سیستم جدا میکنم تا باطری تا انتها استفاده بشه و دوباره اونو به برق وصل میکنم تا 100 درصد بشه و ادامه ی کار با همون برق شهر......

نمیدونم چقدر درسته اما توی حدود دو سال (ک البته از باطری به تنهایی هم خیلی زیاد استفاده کردم) کمتر از 30 درصد شارژ کمتری تولید میکنه باطری....
    aidin594 و amparisay تشکر می‌کنند.
    تجهیزات : دوربین

كاربر همراه amparisay آواتار ها
    تشکر کرده
    1389

کلی پست دادیم کسی ندیده؟ تشکری نبود چون و دیدم هنوز بحث میشه راجع بهش!

نقل قول نوشته اصلی توسط S. Neyshaburi نمایش پست ها
    میشه توضیح بدین
    من زمانی که لپ تاپ رو گرفتم باطریش فول بود (به احتمال قریب به یقین آخه یه ویندوز نصب کردم و درایور و ...)
    البته بنده در این زمینه اطلاع خاصی ندارم و موردی که گفتم تجربه شخصیم بود و اون 7% شارژ باقی مونده باعث شده عمر این 7% چند برابر 93% دیگه بشه!!

ضمنا تفاوت لیتیومی و لیتیوم یون چیه؟

در مورد نگهداری در فریزر هم توضیحاتی بفرمایید
    باتری معمولا فول نیست... حالا نمیدونم چرا مال شما فول بوده. شارژرهای باتری حرفه ای (مثلا شارژرهای باتری های هلیکوپترهای شارژی که باتری لیتیوم پلیمر دارن) یه مود دارن به اسم Storing charge که برای وقتیه که می خواهیم باتری رو جایی نگه داریم.تا 30 درصد یا 40 درصد شارژ می کنن.
    توی بحث ما لیتیوم و لیتیوم آیون فرقی ندارن. اسم اصلیش لیتیوم آیونه، به اختصار بهش می گن باتری لیتیومی که غلط مصطلحه، چون باتریهای لیتیوم پلیمر هم داریم که ساختارشون کمی فرق داره.
    در فریزر هم گفتم، دشارژ درونی باتری کم می شه و باتری توی خودش کمتر تخلیه می شه، باعث می شه عمرش بیشتر شه.

نقل قول نوشته اصلی توسط hamed.asl نمایش پست ها
    سلام:

من هم از یکی از دوستان ک توی کار تعمیرات لپتاپ بودن سوال کردم گفتند حدود 40 تا 50 در صد شارژ شه و در جای خنک نگه دارید...هر دوماه یکبار کالیبره کنید باطری رو....

ولی به شخصه اعتقادی به اینا ندارم!! و به اینکه باطری رو جدا کنیم از سیستم...دیگه اون دوران گذشته ک اگر لپتاپ به برق باشه جریان برق یسکره به داخل باطری نفود کنه و بعد از شارژ شدن خود به خود جرین به طور مستقیم و نه از داخل باطری به داخل سیستم میاد..(چون باطری دیگه داغ نیست و کاملا خنک شده پس جریانی به داخلش نمیره....اگر اشتباهه بفرمایید لطفا)به همین دلیل سعی میکنم باطری رو همیشه پر و روی دستگاه نگه دارم با این شرط ک به برق متصل باشه......چون اینجوری فرقی با خارج کردنش نداره.. و این حسن رو هم داره ک اگر احیانا برق قطع شد باطری کمک کنه ک سیستم کارو ادامه بده....

اما! اگر احیانا این اتفاق افتاد و برق قطع شد و سیستم کارشو با باتری شروع کرد سریعا شارژر رو از سیستم جدا میکنم تا باطری تا انتها استفاده بشه و دوباره اونو به برق وصل میکنم تا 100 درصد بشه و ادامه ی کار با همون برق شهر......

نمیدونم چقدر درسته اما توی حدود دو سال (ک البته از باطری به تنهایی هم خیلی زیاد استفاده کردم) کمتر از 30 درصد شارژ کمتری تولید میکنه باطری....
    حرف شما درسته و مدار شارژ خود لپتاپ جدا می کنه. اما نمیدونم دیدید یا نه، باتری که عمرش کم می شه، روی 100 درصد هم به شارژ شدن ادامه میده گاهی. این برای باتری مضره. اما حرفتون درسته و باتری توی شارژ نمیمونه.
    M. Beyrami، ehsaniran، hamed.asl و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    امیرحسین

كاربر آشنا hamed.asl آواتار ها
    تشکر کرده
    228

نقل قول نوشته اصلی توسط amparisay نمایش پست ها
    روی فرش بودن هم از لحاظ پرزهای فرش که به فن آسیب می زنند بد است، هم الکتریسیته ساکن که درست است. روی فرش و جاهای پر گرد و خاک نذاریدش، ترجیحا هر سال هم ببرید فن لپ تاپ رو بدید براتون تمیز کنند و خمیر سیلیکون روی سی پی یو و گرافیک و چیپست مادربرد بزنند براتون. می ارزه به افزایش عمر لپ تاپ.
    دقیقا به این مشکل برخوردم...در حالی که هیچ وقت لپتاپ رو روی سطوح پرز دار یا غبار آلود قرار نمیدم و به همه هم گوشزد میکنم، اما بعد از 1 سال کار سنگین فن کاملا کاراییشو از دست داده بود و سیستم ناگهانی خاموش میشد ،مجبور شدم بازش کنم و فن رو تمیز کنم ...مشکل برطرف شد..

یه سوال هم داشتم ، اینکه خمیر سیلیکون مقدار معینی داره؟ یا هر چی بیشتر بهتره؟!

حرف شما درسته و مدار شارژ خود لپتاپ جدا می کنه. اما نمیدونم دیدید یا نه، باتری که عمرش کم می شه، روی 100 درصد هم به شارژ شدن ادامه میده گاهی. این برای باتری مضره. اما حرفتون درسته و باتری توی شارژ نمیمونه.
    ممنون استفاده کردم :)
    تجهیزات : دوربین

صفحه 3 از 5 نخستنخست 1 2 3 4 5 آخرینآخرین