صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 32
Like Tree416تشکر

موضوع: پروژه‌ی غیر ممکن - The Impossible Project

كاربر فعال
    تشکر کرده
    285

پیش فرض پروژه‌ی غیر ممکن - The Impossible Project

سلام!

<غر زدن>
    این انجمن فیلم خیلی ساکت هست! از دوستانی که کارِِ فیلم می‌کنن، خواهش می‌کنم تجربیاتشون رو این‌جا با بقیه در میون بگذارند. این شامل خودم هم می‌شه البته.
    </غر زدن>

خوب، برسیم به پروژه‌ی غیر ممکن یا همون The Impossible Project. این پروژه فیلم پولاروید تولید می‌کند. حالا داستان چیست؟

سال ۲۰۰۱ شرکت پولاروید اعلام ورشکستگی کرد (که خودش ماجرای جداگانه‌ای است) و طی پروسه‌ی تسویه‌ی حساب‌ها، یک آقایی به اسم Tom Petters کارخونه‌های شرکت رو خرید (که البته بعد به جرم کارهایِ مالیِ هرمی! به ۵۰ سال زندان محکوم شد و الآن در زندان است).

به هر ترتیب، مثلِ خیلی از مدیر تسویه‌های زرنگ، ایشون به کارخونه‌های فیلم، که اون زمان با ظرفیت‌ای خیلی پایین‌تر از قابلیت‌های واقعی‌شون کار می‌کردن گفت با حداکثرِ ظرفیت کار کنن و اون‌قدری که تا ۲۰۱۳ لازمه فیلم تولید کنند. خوب، نمودار مصرفِ فیلم رو به پایین بود و می‌شد پیش‌بینی کرد که تا ۲۰۱۳ دیگه فیلمی مصرف نمی‌شه و معلوم بود که چقدر فیلم لازمه تولید بشه که تا ۲۰۱۳ کفاف بده، بعد از ۲۰۱۳ هم دیگه تمام!
    خلاصه، کارخونه‌ها فیلم‌ها رو تولید کردند، ایشون هم بعدش کارخونه‌ها رو تعطیل‌کرد و شروع کرد به فروختنشون... ارزش خیلی از اون‌ها فقط اندازه‌ی ارزش ملک کارخونه بود، چون تجهیزات تولید فیلم و این‌ها مشتری نداشت. در هر صورت، کارخونه‌ها در سراسر دنیا تعطیل شدن و صاحبان جدید خیلی از اون‌ها رو خراب کردن و خلاصه چیزی باقی نموند به جز آخرین کارخونه که توی شهر اِنشده، در شرقِ هلند نزدیکِ مرزِ آلمان قرارداشت.

یک آقایی هست به اسم Florian Kaps، یک آدم با صفای حدوداً ۴۵ ساله‌ که من هم یک چایی باهاش خورده‌ام، این آقا برای سال‌ها بزرگ‌ترین مشتری
    پولاروید توی اروپا بود. یک فروشگاهِ بزرگ در وین داره و سایت Polaroid.net رو داره و Lomography رو هم درست وقتی که فیلم رو به زوال بود -بر خلاف جهت آب- راه‌انداخت و خلاصه یک تاجرِ عجیب ولی موفقه. سالِ ۲۰۰۴ فروش فیلم خیلی بیشتر از اون چیزی شد که انتظار می‌رفت، یک دلیلش شاید Lomography بود، به‌هر حال این تغییر باعث شد که تعادل موجودی به‌هم بخوره و فیلم‌هایی که قرار بود تا ۲۰۱۳ تموم بشن، طبق الگوی مصرف جدید تا ۲۰۰۹ هم دووم نیارن. این آقای فلوریَن، اومد کلِ موجودی Polaroid رو که حدود نیم‌میلیون فیلم بود خرید و همه‌اش رو فروخت. کارخونه‌ها هم که تعطیل‌شده بودن و مهندس‌های پولاروید هم بازنشسته بودن و داشتن استراحت می‌کردن.

خلاصه، فلوریَن که خیلی از بچه‌های پولاروید رو می‌شناخت (چون مدت‌ها مشتری‌ عمده‌اشون بود)، یک سَر اومد هلند و رفت نشست با Andre Bosman که از قدیمی‌های پولاروید بود و این اواخر مدیر اجرایی و مسوول کارخونه‌ی انشده‌ی پولاروید بود، یکی دو تا چایی و ماالشعیر خوردن و صحبت کردن و این‌ها. در همین میون یک‌هو دراومد از آندره پرسید که:

چطوری می‌شه فیلم پولاروید تولید کنیم؟
    آندره هم خندید و بهش گفت «غیر ممکنه».
    فلوریَن: چرا؟
    آندره: چون ماده‌ی ظهور رو یک کارخونه تولید می‌کرد که الآن خرابش کردن، روکشِ شفاف کاغذ رو یک کارخونه‌ی دیگه که اونم تعطیله. کارخونه‌ی باتری رو هم که به کل تعطیل کردن. تازه داستانِ حقِ اختراع و این‌ها هم هست.
    فلوریَن: خوب یعنی نمی‌شه این‌ها رو درست کرد؟
    آندره: فکر نمی‌کنم، چون این‌ها همه به‌طور خاص برای پولاروید تولید می‌شدن و به‌درد هیچ‌کارِ دیگه‌ای نمی‌خورن.
    فلوریَن: خوب ببین، اگه من کارخونه‌ی اِنشده رو براتون جور کنم و یک‌سری دم و دستگاه که کم و کسری داریم رو بیارم، تو می‌تونی بچه‌های قدیمی رو جمع کنی و سعی کنی بسازیش؟
    آندره: نمی‌دونم که شدنی باشه، اما می‌شه سعی کرد.
    فلوریَن: خوب چقدر زمان‌ می‌بره که بفهمیم می‌شه یا نه؟
    صاحب کافه: همه چیز مرتبه آقایون؟
    فلوریَن: دو تا ماالشعیر دیگه بیار لطفاً.
    آندره: فکر کنم یک سالی طول بکشه.
    فلوریَن: خوب من می‌رم دنبال ...
    صاحب کافه: این‌هم نوشیدنی‌های شما
    فلورینَ: داشتم می‌گفتم، خوب من هم می‌رم دنبالِ پول که این‌رو ردیف کنیم، تو شروع کن با بچه‌ها صحبت کردن، ببین می‌تونی دوباره جمعشون کنی؟

خلاصه، فلوریَن با کمک فامیل و بانک و پس‌انداز خودش نزدیک ۲ میلیون یورو جور می‌کنه، کارخونه رو از صاحبِ جدید اجار می‌کنه و دم دستگاه لازم رو هم می‌خره و می‌ده به آندره و ۱۱ تا دیگه از مهندس‌های قدیمی که برگشتن که یک سالی کار کنن، بلکه بتونن فیلم رو بسازن. اسم ماجرا رو هم می‌گذاره «پروژه‌ی غیر ممکن».

خلاصه، اواخر ۲۰۰۹ و اوایل ۲۰۱۰ تیم اعلام می‌کنه که موفق شده فرمول خودش رو درست کنه و فیلم رو بسازه. حالا می‌مونه تولید انبوه. حدود یک‌سال هم طول می‌کشه که ماجراهای تولید حل بشه. نگاتیو رو از یک کارخونه توی آلمان می‌خرند. مواد رو خودشون می‌سازن. باتری رو توی چین تولید می‌کنن (باتری دوربین‌های پولاروید توی کارتریج فیلم هست و یک باتری ۶ ولت تخت با شکل خاصی هست)، کاغذِ شفافِ مخصوص رو به یک شرکتی تو آلمان سفارش می‌دن، قاب‌های پلاستیکی و اسلاید سیاه و این‌ها هم تولید می‌شه و خلاصه ۲۰۱۱ فروش عمده‌ی محصول شروع می‌شه.

الآن پروژه‌ی غیر ممکن (The Impossible Project) فیلم‌های (کاغذ‌های) رنگی و سیاه‌سفید فوری در سری‌های زیر تولید می‌کنه و می‌فروشه:

فیلم‌های رنگی PX 680 و سیاه و سفید PX 600 برای دوربین‌های 600 پولاروید
    فیلم‌های رنگی PX 70 و سیاه‌ و سفید PX 100 برای دوربین‌های SX 70 پولاروید
    فیلم‌های PZ 680 رنگی و PZ 600 سیاه و سفید برای دوربین‌های سری Image/Spectra
    فیلم‌های سیاه و سفید Type 100 برای Backهای Type 100 (این همان فیلم Pack یا فیلمی‌است که در دوربین لارج‌فرمت هم استفاده می‌شه و رنگی‌اش را فوجی هم به اسم FP100 روی دو نوع کاغذ ابریشمی و براّق تولید می‌کند)
    فیلم‌های رنگی ۸ در ۱۰ و ۲۰ در ۲۴ اینچ، که دستگاه‌هایشان وجود ندارد و فعلاً تولید انبوه نمی‌شوند اما به‌صورت موردی تولید می‌شود. در دنیا نزدیک به ۲۰ دوربین پولاروید با سایز ۲۰ در ۲۴ وجود دارد و پروژه‌ی غیرممکن با همکاری گروه ۲۰ در ۲۴ نیویورک این‌فیلم‌ها را برای کسانی که دوربین را دارند تولید می‌کند. فیلم ۸ در ۱۰ هم به‌زودی تولید انبوه می‌شود چون یکی از ماشین‌های مهمِ تولید این فیلم را در یک انباری در بوستون پیدا کرده‌اند.

به هر حال! داستان به همین‌جا ختم نمی‌شود، تیمِ پروژه یک حجمِ زیادی دوربین پولاروید دارد که آن‌ها را بازسازی می‌کند و به قیمت مناسبی می‌فروشد، برای مثال یک دوربین Impulse 600 با یک بسته فیلم را می‌شود به قیمت ۶۹ یورو خرید. پک فیلم‌ها هم ۸ تایی است و ۲۰ یورو قیمت دارد، علاوه بر این پروژه لوازم جانبی و این‌ها هم تولید می‌کند. با توجه به قیمت فیلم، هر عکس حدود ۲.۵ یورو می‌شود که با قیمت روز ارز می‌شود ۵۹۰۰ تومان.

در پست بعدی، یک دوربین SX-70 بازسازی شده و فیلم را نشان می‌دهم و بعد هم نمونه‌ی عکس‌ها روی فیلم‌های مختلف Cool، Color Shade و Silver Shade :)

خوب باشید،
    nmroshan، akkass، Amir Mohebi و 59 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    کاوه!
    [EYES] [576 Megapixel Retina] [2 x Natural 22.3mm F3.2] [ISO 1 -800]

كاربر فعال ahmad.abaee آواتار ها
    تشکر کرده
    3154

سلام

ممنون کاوه خان بابت شروع این موضوع . احتمالاً تب پولاروید دوستان رو بگیره یه مدت کما اینه بنده رو گرفته بود...

در مورد پولاروید (یا در بیانی کلی تر،Instant Photography) ،شاید الان ما هیچ درکی ازش نداشته باشیم که چه بوده و چه ها که نکرده...در دوران فیلم ، داشتن امکان دیدن عکس نهایی در فاصله زمانی اندکی پس از گرفته شدن ، چیزی رویایی و خارق العاده به حساب میومده که الان خیلی از عکاسها اصلاً نه درکی از انتظار ظهور فیلم دارن و نه حتا یکبار هم که شده محض تفریح تجربه اش کردن...

رولان بارت هیچوقت نتونست همونقدری که از دیدن عکسها لذت میبره از عکاسی هم لذت ببره چون طاقت مرحله ظهور رو نداشت و به نظرش جان فرسا میمومد...(هرچند پولاروید راه حلی برای این قبیل آدمها بود و برای خیلیهاشون معجزه بود اما نتونست بارت رو راضی کنه)

آندری تارکوفسکی یه دوربین پولاروید داشته که همیشه همراهش بوده و لحظه های زیبای خانوادگیش و لحظه های سخت تبعید رو باهاش به تصویر کشیده...
    (کتاب"یک دم نور" گزیده ای از پولارویدها و نوشته های ایشونه"

در فیلم "آلیس در شهر" ویم وندرز،یه نویسنده آلمانی وقتی از سفر دور آمریکا برمیگرده پیش ناشرش،یه جعبه پر فیلم پولاروید که از سرتاسر امریکا گرفته بجای همه مقاله هایی که قرار بوده بنویسه براش میبره...

پولاروید خیلی اتفاق خوبیه...در هر عصر و دورانی که میخواد باشه...یه حس غمگنانه در دیدن عکسهای پولاروید هست...اشاره مستقیمی به گذشت زمان و مرگ در عکسهای پولاروید هست که آدم رو عمیقاً دلتنگ میکنه...

POLA_8156_12637593311_l.jpg

عکس فوق از سایت polanoid برداشته شده (سایتی مخصوص آپلود کردن عکسهای پولاروید)

در مورد دوربینهای پولاروید،صفحه ها میشه نوشت...اما چند مدل خیلی معروف و متداولش رو اینجا نام میبرم :

Polaroid 1000 : از معمولترین دوربینهای پولاروید که خیلی از مردم instant photography رو باهاش تجربه کردن.بدنه ثابت! پلاستیکی دارن و از سری متنوع LAND هست . رنج فایندر داره با فوکوس ثابت و لذا فقط کافیه اون کلید خوشگل قرمزش رو فشار بدید... (لنز : Single-element 103mm f/14.6 plastic lens )
    POLA_-1_11287166866_l.jpg

SX-70 : در یک کلام بهترین . بدنه تا شوی فلزی . لنز ثابت 116 مم متشکل از 4 المنت با اف.8 . این یه روبین SLR با سیستم فوکوس میکروپریسم ــه...فوق العاده است .
    تنظیماتش اتوماتیکه و تنها بخش قابل تنظیم،چرخ روشنایی-تاریکی هست . بعدها مدل sonar این مدل که اتوفوکوس بود هم معرفی شد
    sx70_l.jpg

SLR680 : یه دوربینی شبیه SX-70 Sonar که فیلمهای 600 بهش میخوره.

Polaroid 600/600SE : دوربین حرفه ای پولاروید با قابلیت تنظیم شاتر و دیافراگم . فرق 600 با 600SE اینه که 600 یه لنز ثابت استاندارد 127مم مامیا روش هست و مدل SE میتونه از لنزهای مختلفی استفاده کنه (75مم ، 127مم ، 150مم) . سرعت شاترش 1/500 با قابلیت سینک با فلاش است . بدنه متال . رنج فایندر .

600_l.jpg

چقدر حرف زدم

پ.ن: کاوه جان دوستان به فیلم هم خیلی بها نمیدهند چه برسه به این مدیاهای فراموش شده...

تشکر کرده
    3154

در مورد موجود بودن دوربینهای پولاروید باید عرض کنم که انواع و اقسامش در فرنگ با قیمتهای مختلف از چند ده دلار تا چند صد و حتا دو-سه هزار (مدلهای limited edition) میشه پیدا کرد...

اما در داخل ، مدلهای معروف به رنگین کمون مثل همون 1000 که معرفی کردم به قیمت 30 تا 60 هزار تومن پیدا میشه . چون این دوربینها با باتری روی کارتریج عکسشون کار میکنن،در حال حاضر هیچ عملی انجام نمیدن و صرفاً دکورن .

sx-70 هم پیدا میشه . اگر تمیز باشه به قیمت 150 تا 200 تومن میشه خرید .

یه فروشنده ای در ناصر خسرو حدود یکماه پیش یکسری فیلم Istant Fuji وارد کرده که تاریخ دار هم هستن و هر کارتریجیش رو 100 هزار تومن قیمت گذاشته .

فیلم های Impossible هم به تعداد محدود هر بار تولید میشن و یه موجودی داره که با خرید کاربرها،موجودی کم میشه تا به صفر برسه و اینکه اون مدل رو دوباره کی تولید کنن معلوم نیست و ممکنه مدتی موجود نباشه . در امریکا زیر 25 دلار میشه فیلمهاش رو از امازون خرید که حدود 50 تومن میفته هر کارتریج 8تایی .

تشکر کرده
    3154

پیش فرض هشت نورنگاری...با آماندا مِی‌سُن

سلام
    چند وقته که این تاپیک کوچولو داره خاک میخوره . کاوه خان هم فصلی یکبار به فروم سر می‌زنند... این بچه رو همینطور ول کردن به امون خدا...گفتم یکی دوتا پست بزنم و آپدیتش کنم .

-------------------------

در بلاگ سایت پروژه غیر ممکن ، کلی چیز واسه تماشا و یادگیری هست .
    یکسری عکس دیدم به همراه یه مصاحبه با خانم آماندا مِی‌سُن که بنظرم جالب اومد . خلاصه اش رو اینجا قرار میدم . امیدوارم خوشتون بیاد .

-------------------------

2849.jpg

آماندا می‌سن عکاس و طراح آزاد استرالیایی است که روی مجموعه عکس پولارویدی کار میکنه .

س : از چه دوربین(های) پولارویدی استفاده می‌کنید؟
    ج : اول از همه از SX-70ـم استفاده می‌کنم و یه SLR-680 . من فکر میکنم طراحی این دوربینها شاهکاره و قادر هستن عکسهای فوق‌العاده تولید کنن .

س : چرا Instant photography رو دوست داری؟
    ج : من طبیعتِ رویاگونه‌ی این فیلمها رو می‌پرستم . همه‌ی این فیلمها پدیدآورنده یک نوستالژی ، یک رمز و خیال و یک قاب رنگی ملایم اند . یک دنیای کوچک خیال‌انگیز که دوست دارم تمام مدت در اون زندگی کنم . هر وقت عکس instant میگیرم بی درنگ به دنیای دیگه‌ای کشیده می‌شم . هر موقع که به یکی از این عکسها نگاه می‌کنم انگار دارم به یه خاطره نگاه می‌کنم . و البته که در دست داشتن همچین عکسی ، ظرف چند دقیقه ، بسیار عالی و دلپذیره .

س : اولین خاطراتتون از Instant photography مربوط به چه زمانی میشه ؟

ج : اولین خاطراتم مربوط میشه به دوربین پولاروید مادربزرگم . به عنوان چندتا بچه ما کاملاً شیفته‌ی این فیلمهای جادویی بودیم . مادربزرگم از اون دوربین به عنوان دوربین روزانه‌اش استفاده می‌کرد و ما هنوز هم عکسهای اون رو در آلبوم خانوادگیمون داریم . اولین دوربین پولاروید من یک EE100 بود که در شانزده سالگی و به قیمت پنج دلار خریدم و هنوز هم دارمش . الان میرم تا از جادوی دوران کودکی درگذرم .

س : فیلم Impossible مورد علاقتون چیه ؟
    ج : فیلم محبوبم میتونه PX 70 Push باشه بخاطر تونالیته صورتی که داره ؛ و PX 600 Silver Shade UV plus بخاطر تونالیته سیاه و سفید دوست‌داشتنی‌ش ؛ و PX 680 Color Shade بخاطر تونالیته نوستالژی خارق‌العاده‌اش . سخته که از میونشون محبوبی انتخاب کنم ، هر کدوم کیفیت متفاوتی دارن و برای یک شرایط و مُود بخصوصی عالی هستن .

س : سوژه مورد علاقتون برای عکاسی چیه؟
    ج : من دوست دارم سناریوهای کوچیکی بسازم و ازشون عکس بگیرم . دنیای کوچک غریبی که چیزهایی رو توضیح میده که من خیالپردازی یا احساسشون می‌کنم . اونها معمولاً پیچ و تاب دارن و کج و معوج شده‌اند و فیلمهای پولاروید بیان اونها رو تسهیل می‌کنه .

ویرایش توسط ahmad.abaee : Saturday 22 September 2012 در ساعت 15:33
    nmroshan، bf ، yaghoobi و 9 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    3154

پیش فرض ادامه عکسهای آماندا می‌سُن

تشکر کرده
    3154

راستی دو بسته فیلم PX-70 COOL به دستم رسیده... (دلتون آب )

از آب گذشته است .

بسیار هیجان زده‌ام .

حالا یکی بگه من این 16تا فیلم رو از چی و چطوری باید عکس بگیرم ؟ فقط 16تا...میدونید یعنی چی؟؟؟

دیجیتالیسم قدر و منزلت عکس رو آورده پایین...همینطوری فرت و فرت پشت سر همدیگه شاتر میچکونیم نمیدونیم که یه عکس چقدر ارزشمنده...الان که فقط 16 تا امکان دارم برای عکاسی و اجازه اشتباه هم ندارم...الان میفهمم هر عکس نیازمند چه میزان توجه و ارزشه...

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

آقاي ابايي،
    بر اين جنس زكات تعلق مي گيرد
    زكاتش هم نمايش عكسهاست

اگر من بودم از چيزهاي معمولي عكس مي گرفتم٠ همين چيزهاي معمولي دور و برمان كه از فرط معمول بودن ، ديگر نمي بينمشان
    yaghoobi، MZITech، Navid7h و 18 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    3154

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    آقاي ابايي،
    بر اين جنس زكات تعلق مي گيرد
    زكاتش هم نمايش عكسهاست

اگر من بودم از چيزهاي معمولي عكس مي گرفتم٠ همين چيزهاي معمولي دور و برمان كه از فرط معمول بودن ، ديگر نمي بينمشان
    سلام جناب روشن...مخلصیم
    نمایش عکس‌ها -اگر خوب بشوند- که بروی چشم...
    هر انچه تجربه کنم در مورد این فیلمها عرض خواهم کرد !

در ریویوها ، برخی کاربران نالیده بودند که پیدا کردن محل دقیق تنظیم غربیلک تاریکی/روشنی سخت است . همونطور که میدونید SX-70 یک دوربین اتوماتیک است و از طریق چشمی الکترونیکی خود نورسنجی می‌کند و تنها ابزاری که میتوان در نورسنجی دخالت کرد،همین غربیلک است که معلوم نیست کجا باید قرارش داد :) البته در تلاشم بفهمم...

----------------------------

واسه اینکه آف تاپیک نشه ، یه خبر هم بدم از ساخت شدن دوربین مخصوص the-impossible-project که اسمش رو گذاشتن FPU : Film Processing Unit ؛ به فرمایش پروفسور Achim Heine ، مدیر R & D شرکت ، طراحی این دوربین فارغ از تکنولوژی بکار رفته در دوربینهای نسل گذشته است و برای طراحی این دوربین مجبور شدن به همه چی از اول فکر کنن!
    در واقع این یه دوربین نیست،اصلاً لنز نداره که بخواد دوربین باشه!یه چاپگر عکس پولارویده !
    پس تصویر با چی قراره منتقل بشه روی فیلم؟با گوشی آیفون !
    عکس رو با گوشی میگیرید و به اندازه‌ای که می‌خواید بزرگنمایی انجام میدید و بعد هم میذاریدش روی FPU و چلیک...یه عکس پولاروید ازش تهیه میکنید!

این ویدیو رو ببینید تا دستگیرتون بشه قضیه از چه قراره...

كاربر ويژه lamagra آواتار ها
    تشکر کرده
    12097

نقل قول نوشته اصلی توسط ahmad.abaee نمایش پست ها
    راستی دو بسته فیلم PX-70 COOL به دستم رسیده... (دلتون آب )

از آب گذشته است .

بسیار هیجان زده‌ام .

حالا یکی بگه من این 16تا فیلم رو از چی و چطوری باید عکس بگیرم ؟ فقط 16تا...میدونید یعنی چی؟؟؟

دیجیتالیسم قدر و منزلت عکس رو آورده پایین...همینطوری فرت و فرت پشت سر همدیگه شاتر میچکونیم نمیدونیم که یه عکس چقدر ارزشمنده...الان که فقط 16 تا امکان دارم برای عکاسی و اجازه اشتباه هم ندارم...الان میفهمم هر عکس نیازمند چه میزان توجه و ارزشه...
    احمد جان از کجا و به چه طریقی فیلمها رو تهیه کردی؟ و چه قیمتی؟
    چون من هم این دوربین زیبا رو دارم
    pola-ee-66.jpg
    ولی فیلم ندارم
    yaghoobi، ahmad.abaee، morteza khademy و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Canon Eos M+11-22+18-55+22mmf/2+90EX
    عقیل احمدی

تشکر کرده
    3154

نقل قول نوشته اصلی توسط lamagra نمایش پست ها
    احمد جان از کجا و به چه طریقی فیلمها رو تهیه کردی؟ و چه قیمتی؟
    چون من هم این دوربین زیبا رو دارم
    ولی فیلم ندارم
    چه دوربین خوشجلی :)

والا یه بنده خدایی رفت امریکا...بهش گفتم از آمازون برام سفارش داده بود و آورده بودن در خونه :)
    هر فیلم 23.5 دلار + هزینه shipping = تقریباً هر کارتریج 60 تومن (با نرخ دلار 2500 تومن ) دراومده .

والا این دوربین رو در لیست دوربینهایی که the-impossible-project براشون فیلم میسازه ندیدم

این صفحه کل فیلمهایی است که این شرکت میسازد...من ندیدم دوربین شما رو...فیلم میخوره یا کارتریج؟
    ویرایش توسط ahmad.abaee : Saturday 22 September 2012 در ساعت 17:49
    yaghoobi و lamagra تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 4 1 2 3 4 آخرینآخرین