صفحه 5 از 16 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 41 تا 50 , از مجموع 153
Like Tree2291تشکر

موضوع: مجموعه عکس Photo Essay/Photo Series

كاربر همراه
    تشکر کرده
    837

نقل قول نوشته اصلی توسط delavari نمایش پست ها
    سلام
    قبل از اینه به سوال شما جواب بدهم باید عرض کنم که همین قدر که این مجموعه عکس را جناب دکتر روشن تایید نمودند پس قطعا ویژگی های یک مجموعه را داشته است .
    و در جواب سوال شما هم عرض کنم این مجموعه عکس از بین یک سری عکس انتخاب شده و بر اساس Photo Essay در کنار هم چیده شده است . البته به نظر من تا حدودی هم اجزا و ترتیب ان رعایت شده است. بر اساس پست شماره 9 همین تایپیک نوشته دکتر روشن عزیز
    اولین شات یک واید شات (ورود به داستان و نمای کلی از جایی که داستان در آن اتفاق می افتد)
    شات بعدی یک مدیوم شات است که می‌گوید این موضوع داستان ماست و اینها کاراکترهای آن هستند در مورد عکس من حضور حداکثری خانم ها
    شات Detail یک شات نزدیکتر است که جزئیات را بیان می‌کند. در عکس من حضور گهواره نمادین و پرچم
    شات Moment خیلی مهم است. عکسی که در یک لحظه خاص گرفته شده باشد که نشانگر یک حرکت، یک اتفاق یا حتی یک حالت خاص انسانی یک ژست ومانند آن باشد. این شات در یک Photo essay و ارزش‌گذاری آن نقش مهمی را ایفا می‌کند. یک لحظه، یک اکشن در مورد عکس من شاید لحظه یک لحظه اکشن نباشد اما یک لحظه خاص است از حضور مادر و بچه و آن پرچم
    یک پرتره که البته از نظر من می تواند هم تمام کننده هم باشد . و هم ادامه دهنده ! این داستان همیشه ادامه خواهد داشت.
    بر اساس Photo Essay این یک مجموعه عکس است هر چند شاید ایراداتی هم بر آن وارد باشد اما به نظر من تقریبا همه عناصر یک Photo Essay را داراست . پس این مجموعه صرفا عکاسی از یک مراسم و یا مکان و رویداد اجتماعی و چیدن آنها در کنار هم نبوده است !
    خانم دلاوری این فریم ها یک رپرتاژ هم نیست چه رسد به Essay !
    پیشاپیش عرض میکنم قصدم ایجاد بحث و چالش جهت ارتقا و استفاده از دانسته ها و تجربیات هم است
    یکی از ضعفهای بزرگ این مجموعه عدم رعایت راکورد بصری است قانون نانوشته ای که کسی نمیتواند شمارو ملزم به انجام اون بکنه ولی عدم رعایتش مجموعه رو تحت الشعاع قرار میده تکلیف این مجموعه به هیچ عنوان مشخص نیست زاویه ی انتخابی که در همه فریم ها یکی است به جز فریم آخر که وصله ی ناجوری برای این مجموعه است هیچ کمکی به مجموعه تان نکرده و مشخصه هیچ تلاشی برای ثبت این واقعه از زوایای مختلف (چه به لحاظ زاویه ثبت و چه به لحاظ اتفاقات جاری در آن مکان) نداشته اید فریم شماره 3 چه چیزی میخواهد به من مخاطب بگوید که فریم 2 از گفتنش عاجز است؟
    همین طور فریم آخر و یکی مانده به آخر!
    تعویض قاب از حالت عمودی به افقی و بلعکس آن هم بصورت بی مهابا و بدون دلیل منطقی مجموعه را به لحاظ بصری دچار ضعف کرده
    بحث در مورد رپرتاژ و essay بودن این مجموعه هم به نظرم نیازمند زمان و بحث است علی الحساب در مورد تفاوتهای این دو کمی تحقیق کنید قطعا مفید فایده خواهد بود :)
    nmroshan، aidin594، A.Khandan و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    در سرزمینی که سایه ی آدم های کوچک بزرگ میشود، قطعا آفتاب در حال غروب است!
    Nikkor 16-35 | Nikon F5

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

سلام
    با آقای جهانگیر موافقم.
    خانم دلاوری گرامی
    تایید عکس بخصوص در تاپیکهایی مثل این، بیشتر برای ایجاد چنین بحث‌هایی است و نشانه بی‌عیب و نقص بودن آثار نیست.

در مورد این مجموعه، مشکلات زیر به نظرم وجود دارند:

۱- خاصیت روایتگری مجموعه ضعیف است. هر چند تلاش شده است که شات‌هایی هدفمند تهیه شود اما در نهایت، مانند جملاتی تکه پاره برای روایت می‌مانند.
    ۲- مشکل بعدی، Objectivity است. یعنی تصاویر شما باید مانند یک آینه، قدرت بیانگری داشته باشند و وقایع مورد نظر شما را به مخاطب منتقل کنند. هر تصویر باید شامل المانها و محتوایی باشد که بیننده بتواند با وقایع رخ داده در آن، ارتباط برقرار نماید.
    ۳- مشکل اخر نیز در صحبتهای آقای جهانگیر و آقای مقداری ذکر شد. و آن هم حفظ شکل روایت است. شکل روایت فعلی بیشتر مخاطب را دچار Distraction می‌نماید.

تذکر این نکته نیز به نظرم لازم است:

بنده در زمینه عکاسی در ابتدای راه هستم. تمام مطالبی که در این تاپیکها می‌بینید بیشتر برای آشنایی خودم با مباحث مطرح شده است و واقعا نیاز به مشارکت دوستان وجود دارد تا بحثها کامل‌تر شود. صحبتهای من به هیج وجه ( تاکید می‌کنم: به هیچ وجه) نشانه حکم قطعی در هیچ موردی نیست و بیشتر مانند بحث‌هایی است که چند نفر علاقمند به یک مساله با یکدیگر انجام می دهند. و در صورتی که دوستانی مانند آقای جهانگیر و دیگران در این بحثها شرکت نکنند، به سرانجام خوبی نخواهد رسید.
    خوشبختانه همیشه این مشارکت وجود داشته است و سایر تاپیکهای مشابه مانند Fine Art/ Staged Photography و اخیرا Photography Projects، سیر خوبی داشته اند

پی نوشت عاجزانه: یک خواهش دیگر هم دارم که اگر انجام شود، منت بر بنده خواهد بود. پیشوندهایی مانند دکتر، جناب، استاد و مشابه آنها را پیش از اسم بنده اضافه نفرمایید که جز دشوار شدن مشارکت در بحث‌های فروم، فایده‌ی دیگری ندارد.
    ME، Amin Zarif، M.Meghdari و 19 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا delavari آواتار ها
    تشکر کرده
    715

نقل قول نوشته اصلی توسط nmroshan نمایش پست ها
    سلام
    با آقای جهانگیر موافقم.
    خانم دلاوری گرامی
    تایید عکس بخصوص در تاپیکهایی مثل این، بیشتر برای ایجاد چنین بحث‌هایی است و نشانه بی‌عیب و نقص بودن آثار نیست.

در مورد این مجموعه، مشکلات زیر به نظرم وجود دارند:

۱- خاصیت روایتگری مجموعه ضعیف است. هر چند تلاش شده است که شات‌هایی هدفمند تهیه شود اما در نهایت، مانند جملاتی تکه پاره برای روایت می‌مانند.
    ۲- مشکل بعدی، Objectivity است. یعنی تصاویر شما باید مانند یک آینه، قدرت بیانگری داشته باشند و وقایع مورد نظر شما را به مخاطب منتقل کنند. هر تصویر باید شامل المانها و محتوایی باشد که بیننده بتواند با وقایع رخ داده در آن، ارتباط برقرار نماید.
    ۳- مشکل اخر نیز در صحبتهای آقای جهانگیر و آقای مقداری ذکر شد. و آن هم حفظ شکل روایت است. شکل روایت فعلی بیشتر مخاطب را دچار Distraction می‌نماید.

تذکر این نکته نیز به نظرم لازم است:

بنده در زمینه عکاسی در ابتدای راه هستم. تمام مطالبی که در این تاپیکها می‌بینید بیشتر برای آشنایی خودم با مباحث مطرح شده است و واقعا نیاز به مشارکت دوستان وجود دارد تا بحثها کامل‌تر شود. صحبتهای من به هیج وجه ( تاکید می‌کنم: به هیچ وجه) نشانه حکم قطعی در هیچ موردی نیست و بیشتر مانند بحث‌هایی است که چند نفر علاقمند به یک مساله با یکدیگر انجام می دهند. و در صورتی که دوستانی مانند آقای جهانگیر و دیگران در این بحثها شرکت نکنند، به سرانجام خوبی نخواهد رسید.
    خوشبختانه همیشه این مشارکت وجود داشته است و سایر تاپیکهای مشابه مانند Fine Art/ Staged Photography و اخیرا Photography Projects، سیر خوبی داشته اند

پی نوشت عاجزانه: یک خواهش دیگر هم دارم که اگر انجام شود، منت بر بنده خواهد بود. پیشوندهایی مانند دکتر، جناب، استاد و مشابه آنها را پیش از اسم بنده اضافه نفرمایید که جز دشوار شدن مشارکت در بحث‌های فروم، فایده‌ی دیگری ندارد.
    جناب دکتر روشن عزیز
    از اینکه باعث کدورت خاطر شما شدم واقعا عذر می خواهم
    ظاهرا این مجموعه عکس ! یک سوء تفاهم بیش نبوده است، با توجه به اینکه اولین مجموعه عکسی است که ارائه دادم و با تایید در تایپیک احساس کردم می شود در مقام دفاع از آن برآمد . با فرموده های جناب عالی موافقم و اشکالات کار را همانطور که در پست قبلی هم ذکر کردم کاملا قبول دارم و می پذیرم .
    از شما می آموزم و سپاسگزارم.
    dehghanpour، M.Meghdari، jahangir و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    زهرا دلاوری

ویرایش عکس ها آزاد
    http://ghasedak.photoblog.ir/

كاربر فعال merdax آواتار ها
    تشکر کرده
    5013

من به عنوان یک علاقمند به photo essay یک نگرانی پر رنگ دارم
    آن هم اینکه سیر کم شیب و وقت گیر و تکاملی برای این تاپیک انگار متصور نیست
    شاید چون تصور بر این است که کسی وقتی یک مجموعه ارائه کرد، دیگر تمام است! دخل کارش آمده اگر خوب نبوده یا قابل ستایش است اگر خوب باشد!
    نه! اینطور نیست
    برخوردهای ما با مجموعه های دوستان نباید طوری باشد که بنده به عنوان یک عضو غیرفعالِ این تاپیک اما علاقمند، بگویم حال و حوصله دردسر عکس گذاشتن را ندارم!
    این که شما هیچی نیستید یا این چه وضعشه یا تایید کردیم فقط برای برهان خلف، ایده کاملی نیست
    این درست است که آینه باید نقش تو بنماید راست! اما بهتر است برخورد ما با صاحبان آثار، همان باشد که مثلا در تاپیکهای موضوعی هست
    کسی اگر یک ماکرو از مگس گذاشت ولی درست فوکوس نبود، نباید کار اورا در ماکروگرافی تمام شده القا کنیم!
    او دفعه بعدی انشاالله روی عرض بال پروانه فوکوس خواهد کرد!چرا ناراحت باشیم؟
    تیزتر از معمول برخورد شد و این حداقل انگیزه زا نیست! کسی بوده که بعد از انتقادات، مجموعه دومش را ارائه کند؟ نه! پشیمان که نباید بکنیم طرف را!
    سیر تکاملی یادمان نرود
    مثلا از نظر من کار شهبازی عزیز کم ایرادتر از چیزی بود که فریاد زده شد!
    خیلی خیلی بیشتر از مقداری که روی بعد فنی مانور شد، باید به ماهیت کار توجه میکردیم، به نوع استفاده از ابزاری که در اختیار عکاس هست، و بعد هم طرز فکرش را، چینش را! اینکه دنبال چه بوده؟ حالا فکوس و نویز و وایت بالانس نامناسب بود، گو باش! ده هم از بیست جای خوبیست برای شروع!
    دنبال این نباشیم که تصوری از 20بسازیم در ذهن، و بعد هم شروع به دیدن مجموعه آقا یا خانم ایکس بکنیم، بگردیم و دانه دانه منفی یک و منفی نیم بدهیم تا آخر سر در مجموع یک سه یا چهار به طرف بدهیم و آخرش هم زیرش با مُهر قرمز بکوبیم که "رد شدید!"
    خیر! اینطور نباشد!
    پس منتقد محترم، صبر و مماشات را از یاد نبرد
    ایراد هارا میگوییم، به هم امیدواریم چون از هم امید، ایده و راهنمایی میگیریم
    و در نهایت، کارهای بهتری ارائه خواهیم کرد
    من هم به زودی با کمال افتخار، مجموعه ای هرچند پُر ایراد را در همین تاپیک ارائه خواهم کرد و منتظر هستم هرطور نظری را بخوانم
    اما به خاطر تندی لحن برخی نقدها، نخواهم گفت که ارائه نخواهم کرد! این هم قابل توجه ارائه کنندگان عزیز
    باید پله پله بهتر بشویم

كاربر آشنا delavari آواتار ها
    تشکر کرده
    715

نقل قول نوشته اصلی توسط merdax نمایش پست ها
    شاید چون تصور بر این است که کسی وقتی یک مجموعه ارائه کرد، دیگر تمام است! دخل کارش آمده اگر خوب نبوده یا قابل ستایش است اگر خوب باشد!
    نه! اینطور نیست
    برخوردهای ما با مجموعه های دوستان نباید طوری باشد که بنده به عنوان یک عضو غیرفعالِ این تاپیک اما علاقمند، بگویم حال و حوصله دردسر عکس گذاشتن را ندارم!
    این که شما هیچی نیستید یا این چه وضعشه یا تایید کردیم فقط برای برهان خلف، ایده کاملی نیست
    این درست است که آینه باید نقش تو بنماید راست! اما بهتر است برخورد ما با صاحبان آثار، همان باشد که مثلا در تاپیکهای موضوعی هست
    کسی اگر یک ماکرو از مگس گذاشت ولی درست فوکوس نبود، نباید کار اورا در ماکروگرافی تمام شده القا کنیم!
    تیزتر از معمول برخورد شد و این حداقل انگیزه زا نیست! کسی بوده که بعد از انتقادات، مجموعه دومش را ارائه کند؟ نه! پشیمان که نباید بکنیم طرف را!
    سیر تکاملی یادمان نرود
    خیلی خیلی بیشتر از مقداری که روی بعد فنی مانور شد، باید به ماهیت کار توجه میکردیم، به نوع استفاده از ابزاری که در اختیار عکاس هست، و بعد هم طرز فکرش را، چینش را! اینکه دنبال چه بوده؟ حالا فکوس و نویز و وایت بالانس نامناسب بود، گو باش! ده هم از بیست جای خوبیست برای شروع!
    دنبال این نباشیم که تصوری از 20بسازیم در ذهن، و بعد هم شروع به دیدن مجموعه آقا یا خانم ایکس بکنیم، بگردیم و دانه دانه منفی یک و منفی نیم بدهیم تا آخر سر در مجموع یک سه یا چهار به طرف بدهیم و آخرش هم زیرش با مُهر قرمز بکوبیم که "رد شدید!"
    خیر! اینطور نباشد!
    من هم به زودی با کمال افتخار، مجموعه ای هرچند پُر ایراد را در همین تاپیک ارائه خواهم کرد و منتظر هستم هرطور نظری را بخوانم
    اما به خاطر تندی لحن برخی نقدها، نخواهم گفت که ارائه نخواهم کرد! این هم قابل توجه ارائه کنندگان عزیز
    باید پله پله بهتر بشویم
    موافقم جناب نامی عزیز
    البته حداقل پیشنهادم این است که وقتی مجموعه عکسی تایید می شود زیرش هم نوشته شود که برای این تایید شد که اشکالاتش را بگویید تا آن وقت عکاس تازه کاری مثل من خیال نکند شاهکار کرده و مجموعه بدون اشکال که نه ، حداقل کم اشکالی را ارائه کرده است !
    ممنونم از صبر و حوصله دوستان
    dehghanpour تشکر می‌کند.
    زهرا دلاوری

ویرایش عکس ها آزاد
    http://ghasedak.photoblog.ir/

كاربر فعال M.Meghdari آواتار ها
    تشکر کرده
    8725

نام: DSC_1848-.jpg نمایش: 2960 اندازه: 237.0 کیلو بایت

نام: DSC_9334-.jpg نمایش: 2887 اندازه: 272.9 کیلو بایت

نام: DSC_9336-.jpg نمایش: 2932 اندازه: 207.1 کیلو بایت

نام: DSC_9343-.jpg نمایش: 3020 اندازه: 252.1 کیلو بایت

نام: DSC_9372-.jpg نمایش: 2945 اندازه: 252.0 کیلو بایت

نام: DSCF0412-.jpg نمایش: 3011 اندازه: 228.2 کیلو بایت

عکس های فوق در جریان خیابان گردی های ایام محرم گرفته شده و سعی کردم عکس هایی رو انتخاب کنم که بشه کادرهای مشابه ازش استخراج کرد.
    می دونم نقایص فراوانی در عکاسی و پروسس و... دارند ولی نکته ای که باعث ثبت این صحنه ها شد جذابیت تفاوت در شباهت ها برای حقیر بود.
    نمی دونم اصلاً میشه بهش « مجموعه عکس » گفت؟
    بهتر بود چگونه اجرا یا پروسس می شد تا به هدف نزدیکتر باشه؟
    متشکرم...
    abidar، A.Khandan، delavari و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر فعال ahmad.abaee آواتار ها
    تشکر کرده
    3154

باید پله پله بهتر بشویم
    جناب نامی
    به نظرم بدترین چیزی که میشه به یه منتقد(هرچند آماتور) گفت اینه که نظرات واقعی خودش رو سانسور کنه یا لای زرورق بپیچه و بعد ارائه کنه!
    به عنوان یک علاقمند به نقد و به کارهای مجموعه عکس عرض می‌کنم که تا حالا مورد زیاده روی در این تاپیک ندیدم!

در مورد اخیر(کارهای خانوم دلاوری) هم نقد شاید کمی رُک بود ، ( که لازمـۀ نقده) اما تند و تیز نبود! (تند و تیزش این بود که یکی برگرده بگه عکسهای این مجموعه مقوان و هیچکوم در نیومدن) اما به نظر من بحث خیلی خوب با پرسش و پاسخ پیش رفت،و دلایل ایشون رو هم در دفاع از کارهاش شنیدم و نظر تکمیلی منتقدها رو ! کلی هم چیز یاد گرفتیم و فهمیدیم که به این مجموعه‌های اینچنینی نمیشه گفت Photo Essay و نمیشه از اینها برای نمایش ارسال کرد!

خوشبختانه خوبی این محافل اینه که کسی با کسی رودربایسی نداره و اون کسی که نظرش مخالفه بی‌تعارف نظرش رو میگه و از اون مدل تعارفات رفاقتی که هی قربون صدقه دست و پنجول هم میرن که یــــــــــــه همچون عکسهایی گرفته اینجا خیلی راهی نداره!و اتفاقاً به نظر من کسی که انتقاد درست و بی‌غرض میکنه،به پیشرفت آدم خیلی بیشتر کمک میکنه تا دوستایی که مدام مجیز آدم رو میگن!

بی‌صبرانه منتظر مجموعه عکستون هستیم
    ویرایش توسط ahmad.abaee : Saturday 1 December 2012 در ساعت 13:31
    jahangir، AlirezaAkhlaghi، کوروش و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر همراه
    تشکر کرده
    837

نه! اینطور نیست
    سیر تکاملی یادمان نرود
    خیر! اینطور نباشد!
    باید پله پله بهتر بشویم
    دوست گرامی در حال حاضر پروسه ای که گفتید بلعکس هست این (به قول شما) منتقد هست که همیشه از صحبت کردن پشیمون میشه
    کسی که طرز تفکرش این باشه که حال و حوصله دردسر عکس گذاشتن نداشته باشه خوب اصلا چه دلیلی داره کارهاشو در یک فروم عمومی ارائه کنه اینجا عکس میذارن تا بازخوردشو ببینن والا چه دلیل دیگه ای میتونه داشته باشه که یک نفر عکسهاشو اینجا ارائه بده؟!!!
    در رابطه با اینکه فرمودید:
    فکر نمیکنم همچین اتفاقی اینجا در جریان باشه حداقل در مورد اخیر نبوده!
    اما در مورد خرده گرفتن شما به نحوه نقد کردن چند بار دیگر هم در تاپیک های مشابه مطرح شده چیزی با عنوان نقد آرام نقد مهربانانه نقد صبورانه و .... وجود خارجی ندارد نقد باید تند باشد باید ویران کند تا از نو ساخته شود بدون ایرادات قبلی اگر قرار باشد با یک نقد تند پا پس بکشیم و قهر کنیم همان بهتر که از همین الان به فکر کار دیگری باشیم در عین حال برای اینکه سو تفاهمی ایجاد نشود این مورد را هم متذکر شدم:
    شنیدن دانسته های دوستان و مدیران محترم قطعا برای من و سایر دوستان مفید خواهد بود
    پیشاپیش عرض میکنم قصدم ایجاد بحث و چالش جهت ارتقا و استفاده از دانسته ها و تجربیات هم است
    همچنین بنا بر رسم ادب از جواب سرکار خانم دلاوری با اینکه قانعم نکرد تشکر هم کردم
    بذارید فضای بحث در تاپیک ها جریان داشته باشه تا پویا باشه والا اینجا هم میشه مثه هزاران فتوبلاگ ایرانی که بیشتر شبیه خاله بازی و دید و بازدیده

جناب مقداری مجموعه ی خوبی رو شروع کردید نخ تسبیح را خوب پیدا کرده اید مطمئنا این مجموعه قابل پرورش و تکمیل تر شدن است لذت بردم
    موفق باشید
    nmroshan، M.Meghdari، A.Khandan و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    در سرزمینی که سایه ی آدم های کوچک بزرگ میشود، قطعا آفتاب در حال غروب است!
    Nikkor 16-35 | Nikon F5

كاربر ويژه farsad آواتار ها
    تشکر کرده
    7124

نقل قول نوشته اصلی توسط M.Meghdari نمایش پست ها
    عکس های فوق در جریان خیابان گردی های ایام محرم گرفته شده و سعی کردم عکس هایی رو انتخاب کنم که بشه کادرهای مشابه ازش استخراج کرد.
    می دونم نقایص فراوانی در عکاسی و پروسس و... دارند ولی نکته ای که باعث ثبت این صحنه ها شد جذابیت تفاوت در شباهت ها برای حقیر بود.
    نمی دونم اصلاً میشه بهش « مجموعه عکس » گفت؟
    بهتر بود چگونه اجرا یا پروسس می شد تا به هدف نزدیکتر باشه؟
    متشکرم...
    سلام

از نظر من ایده خوبی داشتین و میتونه مجموعه خوبی بشه! ولی فکر کنم سال دیگه!!

عکس اول و دو عکس آخر خوب هستند و دقیقا بسته بودن مغازه ها رو به دلیل خاصی میرسونن. و از همه مهم تر اینه که پارچه های نصب شده روی اونها یک شکل هستند و کاملا نگاه رو جذب میکنند.
    من فکر میکنم کلا اگه همه عکس های این مجموعه پارچه نوشته های یک شکل داشته باشند خیلی عالیست. به همین دلیل دو عکس وسط رو زیاد تو مجموعه جالب نمیدونم.
    عکس دوم هم همین پارچه رو داره ولی در نگاه اول برای من خیلی مشخص نبود که مغازه ای هست که تعطیل شده. بیشتر به یک خرابه شباهت داشت. و اون نور روی پارچه هم موجب شده که همرنگ عکس بشه و خیلی دیده نشه.
    در مورد ویرایش هم فکر میکنم همینطور به صورت مستند و ویرایش نشده هم مجموعه خوبی بشه.
    nmroshan، alonebaby، M.Meghdari و 8 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرساد غفاریان
    farsad.me
    فوتوبلاگ: TrappedLight.net

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

به نظرم مهرداد باید منظورش را واضح‌تر می‌گفت تا مجددا این بحث نوع نقد ( که در جای خودش ارزش دارد)، اینجا آغاز نمی‌شد. اما حالا که آغاز شده است، آن را مغتنم می شماریم چرا که در میان صحبتهای دوستان نکات بسیار مهمی وجود داشت. بخصوص در پاسخ آقای کوروش به مجید مومنی عزیز، و نکته ای که آقای آبایی مطرح کردند ( راجع به ارتباط معیار نقد و ناقد) که دوستان را مجددا به مطالعه آن دعوت می‌کنم.
    من هم فکر نمی کنم نقدهایی که در این تاپیک شده، توهین آمیز یا ناامید کننده باشد. امیدوارم سرکار خانم دلاوری مجددا تمام بحث‌هایی که روی عکسهایشان شده است، مطالعه کنند و از آنها برای ارتقاء کارهای آتی شان استفاده کنند.

اما مجموعه عکس آقای مقداری...
    اولا اینها یک مجموعه عکس را تشکیل می‌دهند.

ثانیا این مجموعه عکس جزو Serial Photography قرار می‌گیرد که هر چند اسم استانداردی نیست ولی مراد عکسهایی است که ظاهر مشابه ( از لحاظ فرم) داشته و راجع به یک موضوع مشابه باشند. در واقع در این نوع مجموعه‌ها، همانطور که خودتان نیز اشاره کردید، هدف نشان دادن تعدد، شباهت‌ها و تفاوت‌ها است.

ثالثا به نظر من مجموعه عکسی خوبی است اما جای بهتر شدن دارد. تعداد عکسهای این مجموعه را افزایش دهید تا بتوان بهترین‌ها را انتخاب کرد و در کنار هم قرار داد. این بهترین‌ها معمولا مواردی هستند که واجد شباهت‌های بیشتر در عین تفاوتهای جزئی باشند. معمولا شباهت را در عنصر اصلی ( اینجا پارچه‌های سیاه حاوی نوشته) قرار می دهند و تفاوت را در عناصر فرعی (ظاهر مغازه‌ها و خانه‌ها، زمان های مختلف، شهرهای مختلف و حتی فصول مختلف). به هر حال جا برای کار بیشتر وجود دارد.

همچنین دقت در کادرها و رعایت اصول تکنیکی باعث بهبود کلی کار خواهد شد.

ممنون و منتظر مجموعه عکسهای دیگر و نقد و بررسی دوستان هستیم
    farsad، M.Meghdari، A.Khandan و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

صفحه 5 از 16 نخستنخست 1 2 3 4 5 6 7 8 9 15 ... آخرینآخرین