صفحه 1 از 30 1 2 3 4 5 11 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 300
Like Tree352تشکر

موضوع: كالیبره كردن مانیتور و مشكلات من

كاربر همراه kamikam آواتار ها
    تشکر کرده
    0

پیش فرض كالیبره كردن مانیتور و مشكلات من

سلام به دوستان و اساتید محترم
    مانیتور من LG F700p هستش كه اكثرا باهاش آشنایی دارید . یه مشكلی كه از روز اول من احساس میكنم این هستش كه رنگ های سفید كاملا سفید نمایش داده نمیشه و اكثرا خاكستری هستن ! نمیدونم مشكل از كجاست همه تنظیمات مانیتور رو هم ( با اینكه زیاد تو این مورد وارد نیستم ) دستكاری كردم ولی نتیجه ای نگرفتم . كلا كنتراست و رنگ ها هم اونطوری كه انتظار میره نیست ( با مقایسه منیتور هم مدل )
    میشه در این مورد و كلا در مورد كالیبره كردن مانیتور توضیحی به من بدید ؟ ممنون میشم ...
    Kambiz akhbari : http://www.kamikam.com
    Nikon D70] -Lens: AF-S NIKKOR 18-70 1:3.5-4.5G ED]
    Panasonic FZ20 - Sony Cybershot F 717 - 3 Studio Flash ( Alton ) with softbox ) - Lowepro Case EX 140 - Tripod : SLIK U 9800

كاربر ويژه Amir Mohebi آواتار ها
    تشکر کرده
    8560

كامبيز عزيز، ادعاي مانيتور شما اين است كه حرفه اي ميباشد و مناسب براي پروفينگ اما عملا يك جاي قضيه مي لنگد. مانيتور داري شيلد بسيار مناسب براي جلوگيري از تشعشع مي باشد (يك قاب فلزي بزرگ، كوچكتر از قاب پلاستيكي پشت مانيتور شما در داخل وجود دارد كه اين كار را انجام ميدهد) چيدمان پيكسل ها نيز مربعي (ال جي يك اصطلاح تجاري براي آن دارد كه اصلا يادم نيست) و درست زير هم است (مشابه سوني ترينيترون) كه به شارپنس و شفافيت تصوير كمك ميكند. اما در عمل شما وقتي به تصوير اين مانيتور نگاه ميكنيد چيز مطبوعي نميبينيد، مشكي ها بور، سفيد ها خاكستري ..... گويي مانيتور دامنه روشنايي شما را به جاي مثلا 0 تا 255 به چيزي مثل 20 تا 230 ترجمه ميكند! خوب ادعاي سازنگان اين است كه چون مخاطب اين مانيتور يوزري نيمه حرفه ايست كه قرار است چيزي را كه ميبيند چاپ كند، تنظيمات مانيتور از لحاظ اشباع رنگ و ميزان كنتراست به سمت وفاداري به پرينت (پروفينگ) رفته به جاي اينكه تصوير مطبوع تري را به شما نمايش دهد. اين مدعا تا حد كمي درست است، چون من با مانيتور هانسول خودم تصوير بسيار مطبوع تري ميبينم، اما هنگام چاپ اگر در قسمت هاي سايه (مشكي) مشكللي( مثلا پيكسل يا گروهي از پيكسل ها كه كاملا سياه نيستند) داشته باشم (مخصوصا در تورسو هاي لوكي)، آن ها را به علت كنتراست زياد نميبينم و سر از پرينت در مي آورند! براي همين دائم با قطره چكان توي سايه ها دنبال پيكسلكان گستاخ و شوخ طبعي هستم كه از زير دستم در رفته باشند! اما مسئله اين مانيتور (F700P)اين است كه هيچ گاه تصوير خوبي از آن نديده ام. اما چاره اي نيست. مانيتور سي آر تي خوب كم است. خدا به همه ما يك سوني آرتيزان عنايت كناد!

شما مانيتور را كاليبره كرده ايد؟Adobe Gamma ابزار بدي نيست، البته معجزه نميكند، اما باعث ميشود كه نتايج چاپ شما قابل پيش بيني باشد. در هنگام كاليبره كردن و بع از آن نيز (به طور دائمي) نورهاي محيطي ورودي به لامپ تصوير را حذف كنيد. ، منتهي قبل از كاليبره كردن پروفايل مانيتور را از روي ديسك ارائه شده توسط ال جي، نصب كنيد تا نوع فسفر هاي آن به ادابي گاما شناسايي شود.
    اما مشكل عمده مانيتورهاي سي آر تي اين است كه هزار تا تنظيم خارجي و داخلي دارند و تنظيم بودن آن به امداد هاي غيبي بند است. اما مانيتور هاي ال سي دي، با اين كه ظاهرا براي كار ويرايش توصيه نميشوند، اما عملا به علت نياز به تنظيمات كمتريا اصلا بدون تنظيمات براي داشتن فوكوس يكنواخت و تصوير شارپ ، انتخاب بهتري محسوب ميشوند.

من خودم مانيتورهاي جديد 19 و 20 اينچ ال سي دي را ترجيح ميدهم كه در حالت Portrait نيز قرار ميگيرند و امكان مناسبي را براي ويرايش پرتره، كه قاعدتا با نسبت پرتره است نه، لند اسكيپ، در اختيار مي گذارند.
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

تشکر کرده
    0

امیر جان ممنون از توضیح كامل و خوبت . شاید نصف بیشتر این مطالبی رو كه در مورد 700p گفتی به نوعی میدونستم ولی نمیوخاستم به خودم بقبولونم كه گیر چه brand خالی بندی افتادم !!
    به هر حال ممنون از لطفت . تازگی دیگه داره این مسائلش اذیتم میكنه و حقیقتش تا الان كالیبره نكردم . میخواستم بدونم این كار رو با adobe gamma انجام بدم یا نرم افزار بهتری در این مورد ( برای مانیتور من ) ارائه شده ؟؟
    ممنون از لطفت
    Panasonic FZ20 - Sony Cybershot F 717 - 3 Studio Flash ( Alton ) with softbox ) - Lowepro Case EX 140 - Tripod : SLIK U 9800

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

امير جان نظرت در مورد ال سي دي هاي 17 اينچ چيه؟ منظورم اينست كه د ر مورد اونا هم همين عقيد ه رو داري؟

چند تا نكته رو هم من اضافه كنم
    سه تا مشكل ميتونه در مورد وايت پوينت و بلك پوينت وجود داشته باشه
    يكي اينكه رنگ خاص خودشون رو نداشته باشن/مثلا خاكستري بجاي سياه
    دوم اينكه اصلا ته رنگ ديگري داشته باشن
    و سوم اينكه پاسخدهي مانيتور نسبت به افزايش تدريجي روشنايي كم باشه.

مشكل اول با كاليبراسيون حل ميشه. بخصوص مرحله تنظيم روشنايي و گاما مانيتور
    مشكل دوم بازهم به كاليبراسون ربط داره با اين تفاوت كه مشكلش اساسيتر است و بايد كل مراحل كاليبراسون و تنظيم پروفايل تكرار بشه

مشكل سوم بستگي به ذات مانيتور داره. براي اينكه ببينيد، مايتورتون از اين لحاظ چگونه است به شكل زير نگاه كنيد. و ببينيد كه از چه زماني ميتونيد روشن شدن مربع رو تشخيص بدهيد. در مانيتورهاي ارتيزان از همون درجه يك ميشه تشخيص داد. اما مانيتورهاي معمولي از 5 تا 10
    البته اينكار بايد پس از كاليبراسون انجام شود

اقاي اخباري
    اين مطلب را هم بخوانيد

http://www.akkasee.com/digitalcamera...ves/001265.php
    ویرایش توسط nmroshan : Thursday 24 November 2005 در ساعت 16:29
    hosein0251، M. Beyrami، Behzad43 و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر آشنا just_bekind آواتار ها
    تشکر کرده
    0

اقای مختاری تصویری که در روی صفحه مانیتور می بینید نتیجه عملکرد متقابل مانیتور و کارت گرافیکی شماست

اگر مشخصات کارت گرافیکی از نظر تواناییها با مانیتور همخوانی داشته باشد با انجام تنظیمات در درایور یا نرم افزار همراه ان امکان حل مشکل وجود دارد من هم از مانیتور شما دارم و در لینک ارسالی اقای روشن در شماره 3 امکان تشخیص سفیدی مربع وجود دارد

لطفا از سلامت کارت گرافیکی خود اطمینان حاصل کنید
    طبق راهنمای مانیتور حتما درایور مانیتور را نصب کنید اگر قبلا این کار نشده refresh rate مانیتور را در حد اکثر ی که مانیتور و درایور کارت گرافیکی شما پشتیبانی میکنند قرار دهید

بهترین resolution برای مانیتور 768*1024 میباشد

اگر مشکل حل نشد با مادیران برای حل مشکل هماهنگی کنید ممکن است ic یا برد خاصی در داخل مانیتور از تنظیم خارج شده یا سوخته باشد که با تعویض ان مشکل احتمالا حل خواهد شد
    مهرداد مسلمی
    Canon S2 IS,tripod Panasonic GS120 Canon MFP370

تشکر کرده
    0

جناب روشن و آقای مسلمی بسیار ممنون از راهنمایی شما اساتید محترم ...
    ----------------
    جناب روشن من تو مرحله 3 خیلی خیلی سخت و تو مرحله 4 تقریبا میشه گفت به خوبی متیونم روشن شدن مربع رو ببینم . كه البته به قول شما این فقط قسمتی از جریان هستش و احتمالا مشكل جای دیگه ای هست ...
    ---------------
    مهرداد عزیز ممنون از راهنمایی شما . کارت گرافیمی من هم 64 مگابایت معمولی هستش . و هرچی تو تنظیماتش نگاه کردم نکته خاصی در مورد کالیبره کردن ندیدم ...

كاربر آشنا just_bekind آواتار ها
    تشکر کرده
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kamikam
    جناب روشن و آقای مسلمی بسیار ممنون از راهنمایی شما اساتید محترم ...
    ----------------
    جناب روشن من تو مرحله 3 خیلی خیلی سخت و تو مرحله 4 تقریبا میشه گفت به خوبی متیونم روشن شدن مربع رو ببینم . كه البته به قول شما این فقط قسمتی از جریان هستش و احتمالا مشكل جای دیگه ای هست ...
    ---------------
    مهرداد عزیز ممنون از راهنمایی شما . کارت گرافیمی من هم 64 مگابایت معمولی هستش . و هرچی تو تنظیماتش نگاه کردم نکته خاصی در مورد کالیبره کردن ندیدم ...
    مثل اینکه من منظورم را خوب بیان نکردم برای کالیبره کردن همانطور که دوستان گفتند Adobe Gamma بهر حال از نرم افزارهای دیگر دم دست تر و راحت تر است و معمولا در درایور کارت گرافیکی برای کالیبره کردن امکانی نیست

منظورم این است که در صورت وجود اشکال در کارت گرافیکی اصولا کالیبره کردن درست جواب نمیدهد و برای مشخص کردن اینکه اشکال از مانیتور است یا کارت گرافیکی بایستی یا مانیتور را به یک کامپیوتر دیگر که کارت گرافیکی سالمی دارد و مانیتور ان رنگها را به شکل صحیح نشان میدهد وصل کنیم و نتیجه را مشاهده کنیم اگر رنگها در این حالت خوب بود احتمالا اشکال از کارت گرافیکی است چرا احتمالا زیرا ممکن است درایور کارت گرافیکی شما با xp سازگار نباشد که بایستی دنبال درایور سازگار از سایت سازنده بروید

و یا کامپیوترتان را به یک مونیتور دیگر که تصاویر و رنگها را به شکل صحیح نشان میدهد وصل کرده و نتیجه را ببینید

امیدوارم مشکلتان حل شود موفق باشید
    مهرداد مسلمی
    Canon S2 IS,tripod Panasonic GS120 Canon MFP370

تشکر کرده
    0

بسیار ممنون از توجه شما جناب مسلمی

تشکر کرده
    8560

نعماي عزيز با عرض معذرت از تاخير در جواب ، لازم بود كمي مدل هاي موجود در بازار را بررسي كنم. البته من فقط به اطلاعات مانيتورهاي ال جي دسترسي دارم، دوستان ديگري كه مي توانند راجع به مانيتورهاي ديگر توضيح دهند دريغ نكنند.

اگر قضيه قرارگرفتن مانيتور در حالت پرتره برايتان مهم است كه ظاهرا انتخابي جز مدل 19 اينچ L1930P نداريد چون از بين مدلهاي L2010B , L1910P , L2010P, L1713P,L2013P, L1930P تنها همين مدلي كه عرض شد وارد ايران شده است (با قيمت 480 هزار تومان). در مورد مدلهاي 17 اينچ هم ، اكثرا كيفيتي مشابه دارند و مدلهاي جديد بيشتر از لحاظ سرعت واكنش برتري دارند كه به نسبت بسيار خوبي پايين آمده - البته براي كار ما چندان مهم نيست - . البته مدل سپيد فام L1740P با روشنايي 300cd/m2 و كنتراست 550:1 برنده اصلي بين مدلهاي ال جي است.
    تا يادم نرفته بگويم پاشنه آشيل مانيتورهاي ال سي دي اجبار شما در استفاده از حداكثر رزولوشن است چون اگر رزولوشن را كم كنيد تصوير حاصله با اينتر پولاسيون به شكلي در مي آيد كه بين تمام پيكسل هاي مانيتور (حداكثر رزولوشن) پخش شوند و تصوير تا حد زيادي بلر ميشود. يعني شما در مانيتور هاي 17 اينچ مجبوريد كه از رزولوشن 1280 در 1024 استفاده كنيد كه شايد بد هم نباشد.
    نكته مثبت براي مانيتورهاي ال سي دي اندازه واقعي آن هاست. اما مانيتورهاي سي آر تي يك اينچ آن ها زير پلاستيك كاور قرار گرفته كه قادر به نمايش تصوير نيست ، يعني اين مانيتور ها سايز قابل استفاده شان حدود يك اينچ كمتر از اندازه اسمي شان است.

خوب است دوستان اطلاعات خود را راجع به برند هاي ديگر در اختيارمان بگذارند (آن ها كه در دسترس هستند و وارد شده اند)
    ویرایش توسط Amir Mohebi : Sunday 4 December 2005 در ساعت 19:39
    امير علي محبي
    نورپردازی پرتره در استودیو | [instagram: amir_talkbylight]

تشکر کرده
    8560

پي نوشت: كامبيز عزيز اين صفحه رو كامل بخونيد:

http://www.normankoren.com/makingfineprints1A.html

از اين برنامه هم استفاده كنيد بد نيست:

http://www.normankoren.com/QuickGammaV2EN.exe
    Behzad43 تشکر می‌کند.
    امير علي محبي