صفحه 3 از 3 نخستنخست 1 2 3
نمایش نتایج : از شماره 21 تا 22 , از مجموع 22
Like Tree20تشکر

موضوع: سبك گوتيك

Forum Moderator mreza1001 آواتار ها
    تشکر کرده
    16459

پیش فرض گوتیک/سبک/روح هنر

در خصوص مسائل مطرح شده در پست 9 و پست های بعدی و اینکه دغدغه های یک عکاس گوتیک چیست؟
    .
    .
    .
    باید به این نکته توجه نمود که هر سبکی خواستگاه هنری خاصی دارد یعنی از یک (یا دو هنر یا موضوع نزدیک به هم ) آغز می شود. برای مثال سبک گوتیک با معماری آغاز شد و سبک کوبیسم با نقاشی آغاز و سپس به معماری هم راه پیدا کرد. اما اساسا باید این سوال را طرح نمود که" آیا روح هر هنری با تمام سبک ها سازگاری دارد یه خیر؟"

سبک اکسپرسیون در نقاشی غوغایی به پا کرده بود اما آیا می توان گونه یا دوره ای خاص از معماری را به نام معماری اکسپرسیون مشخص نمود؟ و اگر نمی توان چرا؟ حال آنکه همان اکسپرسیونیسم به راحتی در عکاسی اشاعه می یابد. دلیل این تفاوت ها همان تفاوت روح هنر هاست.

هنر مندان دوره مدرن و پس از آن سعی در نشر انواع هنر ها در دوره ظهور سبک ها داشتند. مثلا با ظهور کوبیسم، هنرمندان آوانگارد (پیشرو /روشنفکر) به استقبال آن رفتند و سعی کردندهمه هنر ها را در آن بیازمایند. اما گذشت زمان مشخص کرد که روح کدام هنر ها با کوبیسم سازگار بود.

نکته دیگر در مورد سبک مورد بحث اینکه سبک گوتیک جزء سبک هایی است که از عمل به تئوری رسید و صحیح تر آنست که آن را دوره گوتیک بنامیم و هر آنچه به آن دوران مربوط می شود دارای سبک گوتیک.

در واقع ابتدا هنر گوتیک به تکامل رسید و سپس تئوری سبک گوتیک. در زمان گوتیک هنرمندان و صنعتگران نمیدانستند که به سبک گوتیک کار میکنند( همینطور در زمان رومانسک و بیزانس). اما با گذشت زمان این وضع عوض شد و مثلا در رنسانس هنرمندان میدانستند که در دوره نوزایی هستند ( تئوری و عمل به همزمانی رسید) و حتی هنر مند باهوشی چون میکلانژ به استقبال باروک رفت. یا دیکانستراکشن از فلسفه به معماری و سایر هنرها راه یافت(ابتدا تئوری و بعد عملی)

(با توجه به 3 پاراگراف بالا) عده ای به این فکر افتادند که اگر در زمان گوتیک عکاسی هم وجود داشت تصاویر چگونه میشدند؟ و بعد سعی کردند به این سوال پاسخ دهند (به شباهت سوال با سوال مطرح در پست 9 توجه کنید)

حال با توضیح بالا به نظر من علاوه بر اینکه گوتیک اساسا با روح عکاسی سازگار نیست( حتی در حالت ویرایش دیجیتال تفاوت سازگاری عکاسی اکسپرسیون را گوتیک مقایسه کنید )، سبک گوتیک هم سبک فرا زمانی نیست و به همان دوره خود تعلق دارد ( نئو گوتیک هم جزءی از نئوکلاسیسیزم است که در دوره پست مدرن و با هدف بازگشت یا پل زدن به گذشته انجام شد و باز هم هدفش بسط و تداوم گوتیک نبود بلکه بازگشت به گوتیک را مد نظر داشت).

(مطالب بالا با استفاده از آموخته های نویسنده و نظرات شخصی بیان شده و امکان اشتباه در آن ها وجود دارد)
    nmroshan، Soha.T، Herati و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    محمد رضا میلانی

كاربر جديد
    تشکر کرده
    8

پیش فرض پاسخ: سبك گوتيك

تنها چیزی که در مورد دغدغه ی گوتیک می تونم بگم اینه که ما باید ذهنیت ِ رو به " کمال" داشته باشیم. اصل تمام هنر و معماری گوتیک توجه به بالا و کمال گرایی الهی است. باید بتونیم روح هنر رو بگیریم. این که بتونیم با فریمی که ثبت می کنیم و به هر صورت دخل و تصرفی در اون داریم القا کمال و کمال گرایی داشته باشیم.
    اين تعريف كامل كننده براي گوتيك نيست ، چون من سبك هاي زيادي رو مخصوصاً در شرق مي شناسم كه در همين تعريف مي گنجند
    من اينجا قصد اين رو ندارم كه هنر گوتيك رو تعريف كنم و بگويم كه از معماري ايراني گرفته شده و اينه مهمترين مؤلفه آن نوع ويژه تاق هاي آن است و يا اينكه به نقد نكات و فرمايشات دوستان در حوزه ها مختلف تاريخ معماري و هنر بپردازم مثل دوستي كه بين اكسپرسيون و معماري فاصله انداخت شايد ايشان اريک مندلسون رو از ياد برده ، اما به همه دوستان توصيه مي كنم تنها به مطالبي كه اينجا گفته مي شه بسنده نكنند و مطالعات خودشون رو گسترده تر پي بگيرند چون ممكنه كه بطور ناخواسته مطالبي رو در نظر بگيرند كه داراي بن مايه قوي علمي نباشد
    من اينجا فقط به چيزي كه شايد در اين بحث ها به آن پرداخته نشد اشاره مي كنم اون هم مولفه هاي عكاسي گوتيك هست
    1-فضاي تاريك ، سايه دار، غم انگيز ، محزون ، ياد آوري رقص مرگ (براي مطالعه بيشتر به رقص شيوا مراجعه كنيد) مهيب ، ترسنام
    2- شما روزي خواهيد مرد ، و آخر زمان نزديك است
    3- عكاسي از گورستان
    4- عكاسي از ويرانه ها
    5- زيبايي مهم نيست ، بدنبال بيان توناليته هاي مختلف رنگ نباشيد ( اضطراب بوجود بياوريد)
    6-در عكاسي پرتره به سبك گوتيك( 1-عكسي از فتيشيست ها 2- عكاسي به سبكي كه تصوير شما بي روح بنظر برسد 3- انگار مرده اي دوباره زنده شده است)
    7- رنگ سياه و قرمز رنگ ها كليدي عكس هستند
    8- فضا هاي مه آلود بسيار به چشم مي خورد

هر كدام از اين موارد توضيحات بسياري دارد ، اما من حوصله تايپ و باز تر كردن بيشتر موضوع رو ندارم ، بيشتر علاقه به خواندن دارم تا نوشتن ف دوستان ادامه دهند تكميل كنند و اگر هم نقدي باشد با گوش جان مي شنوم تا بياموزم(من اين سبك عكاسي رو دوست دارم اما تجربه نكردم اولين گزينه ام خواهد بود در فرصت مناسب عكاسي)
    mreza1001، Afshin.Prt، aliiakbar و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 3 از 3 نخستنخست 1 2 3