صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 2 3 4 5 6
نمایش نتایج : از شماره 51 تا 56 , از مجموع 56
Like Tree98تشکر

موضوع: ضریب تصحیح لنز چیست؟

كاربر آشنا ximballchin آواتار ها
    تشکر کرده
    137

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza1200 نمایش پست ها
    درسته من این مطلب را می دانم سوال من اینه ایا باید عدد 1.6 را بروی لنز 18 -55 لنز ای اف اس ضرب کنیم تا فوکال واقعی را بروی دوربین کراپ سنسور بدست بیاریم یا خیر این عدد ثابته در واقع تصحیح شده است؟ یعنی لنز 18 - 55 بروی دوربین کراپ سنور که در واقع برای همین دوربین هم طراحی شده همون فوکال 18 - 55 را می دهد یا خیر28.8-88 را می دهد؟
    بله دوست عزیز باید ضرب کنید و لنز 18 55 شما اکر کنون هستید 28.88 . 88 و در نیکون 27 . 82.5 و این داستان درتمام لنز های efs وجود دارد
    60d +400d+tamron 17-50 f2.8 vc +tamron 70-300 f4.-5.6 +50 f1.8II

كاربر آشنا alireza1200 آواتار ها
    تشکر کرده
    154

ممنونم دوست عزیز ولی برام سواله این لنز بروی فول فریم بسته نمی شه پس چه دلیلی داره که روی لنز عدد 18 -55 نوشته شده؟ ببینید سوال من از لحاظ منطقی اینه ما لنز ای اف با فوکال 50 داریم خوب مبنا ما هم دوربین فول فریمه و عدد 50 هم همون 50 است بروی فول فریم حالا چون می توانیم از این لنز بروی هاف فریم استفاده کنیم پس برای به دست اوردن فوکال نهایی ان را در عدد 1.6 ضرب می کنیم تا نتیجه کار برایمان روشن باشه و برای انتخاب لنز دستمون باز باشه و بدونیم داریم چه کار می کنیم حالا وقتی می دونیم از لنز ای اف اس نمیشه بروی فول فریم استفاده کرد(بخاطر سایز سنسور) پس چه دلیلی داره عدد فوکال لنز را بر مبنای فول فریم بنویسند وقتی نمی توان ان را استفاده کرد و در واقع شما داری خودت را درگیر محاسبات می کنی خوب به نظر من باید همون عدد 28 -88 را بروی لنز دوربین حک کنند البته همه این موارد که من عرض می کنم از لحاظ منطقی ایه وگرنه من از لحاظ تجربی هچ گونه تجربه و یا تستی نداشتم و فقط می خوام از لحاظ منطقی دلیل این کار را بدونم من فکر می کنم شرکت کانن با این عظمت اگر لنز را برای هاف فریم تصحیح نکرده باشه واقعا نمی دونم چی بگم ...اما بعید به نظر می رسه و من فکر می کنم عدد 18 55 عدد تصحیح شده برای دوربین هاف فریمه مگر اینکه یک دلیل منطقی داشته باشه یا شما ان را تست کرده باشی یا خود شرکت کانن ان اعلام کرده باشه اگر من اشتباه می کنم لطفا من را راهنمایی کنید پیشاپیش عذر می خوام اگر خدایی ناکرده باعث ناراحتی کسی شده باشم

Forum Moderator M.Mobin آواتار ها
    تشکر کرده
    13645

ممنونم دوست عزیز ولی برام سواله این لنز بروی فول فریم بسته نمی شه پس چه دلیلی داره که روی لنز عدد 18 -55 نوشته شده؟ ببینید سوال من از لحاظ منطقی اینه ما لنز ای اف با فوکال 50 داریم خوب مبنا ما هم دوربین فول فریمه و عدد 50 هم همون 50 است بروی فول فریم حالا چون می توانیم از این لنز بروی هاف فریم استفاده کنیم پس برای به دست اوردن فوکال نهایی ان را در عدد 1.6 ضرب می کنیم تا نتیجه کار برایمان روشن باشه و برای انتخاب لنز دستمون باز باشه و بدونیم داریم چه کار می کنیم حالا وقتی می دونیم از لنز ای اف اس نمیشه بروی فول فریم استفاده کرد(بخاطر سایز سنسور) پس چه دلیلی داره عدد فوکال لنز را بر مبنای فول فریم بنویسند وقتی نمی توان ان را استفاده کرد و در واقع شما داری خودت را درگیر محاسبات می کنی خوب به نظر من باید همون عدد 28 -88 را بروی لنز دوربین حک کنند البته همه این موارد که من عرض می کنم از لحاظ منطقی ایه وگرنه من از لحاظ تجربی هچ گونه تجربه و یا تستی نداشتم و فقط می خوام از لحاظ منطقی دلیل این کار را بدونم من فکر می کنم شرکت کانن با این عظمت اگر لنز را برای هاف فریم تصحیح نکرده باشه واقعا نمی دونم چی بگم ...اما بعید به نظر می رسه و من فکر می کنم عدد 18 55 عدد تصحیح شده برای دوربین هاف فریمه مگر اینکه یک دلیل منطقی داشته باشه یا شما ان را تست کرده باشی یا خود شرکت کانن ان اعلام کرده باشه اگر من اشتباه می کنم لطفا من را راهنمایی کنید پیشاپیش عذر می خوام اگر خدایی ناکرده باعث ناراحتی کسی شده باشم
    فکر میکنم مشکل اینجاست که شما به فاصله کانونی به عنوان یک کمیت مستقل از زاویه دید نگاه نمی کنید.
    عددی که به عنوان فاصله کانونی (نه معادل کادر) برای هر لنز مشخص می شود نشان دهنده فاصله مرکز اپتیکی لنز تا سنسور است که یک کمیت قابل اندازه گیری می باشد.
    Moty، کوروش، ximballchin و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مسعود مبین علی

about.me
    instagram

كاربر آشنا ximballchin آواتار ها
    تشکر کرده
    137

سلام دوست عزیز
    من یک بار این کارو کردم و لنز 17-50تامرون خودمو رو 6d بستم تنها اتفاقی که افتاد تو 17mm تصویر دورش سیاه بود اندازه تصویر با 17-40 کنون یکی بود efs بودن فقط نشانه کوچک بودن دایره تشکیل تصویر است واین استاندارد ثابت است
    alireza1200 تشکر می‌کند.
    60d +400d+tamron 17-50 f2.8 vc +tamron 70-300 f4.-5.6 +50 f1.8II

كاربر آشنا alireza1200 آواتار ها
    تشکر کرده
    154

سلام دوستان امروز وقت شد با لنز 135-28 و 55-18 یک ازمایشی انجام بدم که در تایید صحبت های دوستانه دوستان حرفه ایی این قضیه را می دانند اما افراد اماتوری مثل بنده این قضیه براشون یکم گیچ کننده بود ازمایش به این صورته که لنز 135-28 و 55-18 بروی دوربین 550 دی نصب شد در فوکال 35 م م از یک فاصله ثابت 55 سانتیمتری از متر نصب شده بروی دیوار عکس گرفته شد نتیجه کار این بود که در هر دو عکس کادر ها یکسان بودند معنی این جمله اینکه عدد 55-18 در لنز ای اف اس در خروجی تصویر در واقع 55-18 نیست و کادری که ما با این لنز ثبت می کنیم عدد 86-28 می باشد در واقع عدد نوشته شده بروی لنز ای اف اس فاصله کانونی است که در همه لنز ها ثابته منتها کادر خروجی متفاوته پس عملا کادر مورد نظر ما در دوربین ها کراپ با این لنز از عد 28 شروع و در 86 خاتمه پیدا می کند به عبارت بهتر هر لنزی که ای اف اس باشه عدد نوشته شده بروی ان را باید در عدد 1.6 ضرب کرد تا خروجی صحیح بدست اید این برای من گیج کننده بود که با این تست مسله برایم روشن شد همچنین لنز 135-28 بروی دوربین 5 دی نصب شد و در همان فوکال 35 و در فاصله 55 سانتیمتر از هما کادر عکس ثبت شد که نتیجه مشخص بود عکس ها را خدمتتون قرار میدم عکس ها گویای همه چیز خواهد بود امیدوارم افراد اماتوری مثل بنده با خواندن این پست و دیدن این عکس ها مسله برایشان کاملا حل شده باشد.
    تصاویر پیوست شده تصاویر پیوست شده
    havokh و fard تشکر می‌کنند.

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    158

درود

مطالعه مقاله زیر برای درک بهتر موضوع همیشه داغ Equivalence توصیه میشه :

dpreview
    Mehrdad-PL تشکر می‌کند.

صفحه 6 از 6 نخستنخست ... 2 3 4 5 6