نمایش نتایج : از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
Like Tree41تشکر
  • 37 Post By Pooyan
  • 4 Post By Kasra.H

موضوع: نگاهی مختصر به لنز Sigma 800mm F5.6 EX APO DG HSM

كاربر بسیار فعال Pooyan آواتار ها
    تشکر کرده
    7620

پیش فرض نگاهی مختصر به لنز Sigma 800mm F5.6 EX APO DG HSM

سلام

خوب، هفته پيش فرصتي دست داد تا اين هيولاي سيگما را در فيلد تست كنم. در ادامه مي خواهم چند خطي راجع به اين لنز بنويسم:
    كيفيت ساخت اين لنز فوق العاده است. چيزي كه در لنزهاي سوپرتله ارزانتر سيگما هم ديده بودم. بد برداشت نشود؛ منظورم از عالي بودن كيفيت ساخت، رد داستان معروف مشكل كنترل كيفيت لنزهاي سيگما نيست؛ منظورم احساس استحكامي است كه وقتي اين هيولاي يكدست سياه را در دست مي گيريد به شما دست مي دهد.
    اين لنز داراي يك كيف برزنتي بزرگ است (شبيه به كيف لنزهاي ديگر مثل 150-500 اما در سايز بزرگتر) كه براي لنزي در اين رده قيمتي چندان برازنده نيست. من شخصا ترجيح مي دهم لنز را هميشه در كوله داشته باشم، اما بعيد مي دانم براي اين لنز كوله مناسبي در ايران وجود داشته باشد. مناسب ترين كوله اي كه مي شناسم Lowepro Lens Trekker 600 AW II كه آنهم نهايتا جاي يك 800 كنون آن هم به صورت جدا از بدنه را دارد؛ در حاليكه 800 سيگما 6 سانتي متر بلندتر از 800 كنون است.

خوب بپردازيم به لنز؛ علاوه بر كيفيت ساخت خوب، اين لنز يك هود خوب هم دارد. براي بستن هود لازم است ابتدا يك دور هود را بچرخانيم و سپس پيچ موجود بر روي هود را سفت كنيم.
    ساختار بيروني لنز ساده است. فقط يك سويچ AF/MF در نزديكي ماونت لنزو يك كليد سه حالته محدود كننده فكوس در نزديكي پنجره فاصله سنج قرار دارد.
    Tripod Collar لنز بيشتر در سمت انتهايي لنز قرار گرفته كه اين مساله ايجاب مي كند براي عكاسي روي دست، 90 يا 180 درجه چرخانده شود. (البته برای من که لنز را کاملا روی بازو تا ساعد می نشانم)

لنز در عمل
    بلندي لنز وزن نزديك به 5 كيلوگرمي لنز را به خوبي تقسيم مي كند و لنز به خوبي روي امتداد دست مي نشيند؛ طوريكه من در هنگام عكاسي روي دست با اين لنز بسيار راحت تر از 400LIS كنون بودم كه فقط كمي از اين لنز سیگما سنگين تر؛ اما كوتاه تر و بسيار فربه تر است.
    اين خاصيت لنز باعث شد كه من به سرعت و در 800 ميليمتر بتوانم سوژه هاي در حال پرواز را در كادر پيدا و دنبال كنم و در سرعتهايي نظير 1/800 s هم روي دست عكسهاي شارپي بگيرم.
    اين لنز فكوس بسيار سريع و بي صدايي دارد و من نياز چنداني به استفاده از محدود كننده فكوس پيدا نكردم.
    يكي از معايب اين لنز MFD هفت متري آن است كه براي عكاسي از بعضي گنجشك سانان (و خصوصا عكاسي از درون خودرو) محدوديت ايجاد ميكند. (اين عدد براي Canon 800IS شش متر است)

اپتيك لنز
    همان طور كه شنيده بودم، اپتيك لنز در بازتربن دیافراگم نزدیک به خيلي خوب است؛ اما عالي نيست. با كمي بستن ديافراگم اپتيك در سطح خيلي خوب قرار مي گيرد. چيزي كه در ريويوهاي مختلف در مورد اين لنز خوانده ام اين است كه برعكس تصور، لنز 300-800 اپتيك بهتري نسبت به اين لنز دارد.

نتيجه:
    اگر من اين لنز را داشتم، بيشترين استفاده را براي عكاسي از پرندگان شكاري در حال پرواز مي كردم. لنز علي رغم سنگيني، با توجه به ساختار فيزيكيش به راحتي قابل كنترل بر روي دست است و با توجه به فاصله كانوني فوق العاده و اپتيك مناسبش و از همه مهم تر سرعت فکوس عالیش، كمتر شاتي را از دست خواهيد داد.
    قطعا لنز 800 فيكس كنون و 600+1.4TC اپتيك بهتري نسبت به اين لنز سيگما دارند، اما با دو برابر قيمت كه با توجه به اين مساله به نظر من اين لنز سيگما لنز ارزنده اي است.

خوب من دو شات از شاتهایی را که با این لنز گرفته ام انتخاب کرده ام. متاسفانه ساعت عکاسی مطلوب نبود و این موجب شد زیر بدن پرنده ها سایه افتاده و این کاملا بر خروجی ها تاثیر بگزارد.

***یک نگاه به اگزیف عکسها بیاندازید. نوع لنز جالب است. 400F5.6L+2X هم با DPP چک کردم و هم با فتوشاپ. جالبه والله!!!
    nmroshan، Arash، yasin-m و 34 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Who knows, Who knows
    Who knows, which way the whirlwind blows
    Or where the trail of tomorrow goes
    For a man without a star

كاربر فعال Kasra.H آواتار ها
    تشکر کرده
    5184

نقل قول نوشته اصلی توسط Pooyan نمایش پست ها
    سلام

***یک نگاه به اگزیف عکسها بیاندازید. نوع لنز جالب است. 400F5.6L+2X هم با DPP چک کردم و هم با فتوشاپ. جالبه والله!!!
    محسن جان جالبتر اینکه 400F5.6L با تله کانورتور 2 دیافراگم بازتر از 11 ندارد ولی در اگزیف دیافراگم 6.3 است!
    Pooyan، morteza khademy، sh.khani و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.