نمایش نتایج : از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6
Like Tree10تشکر
  • 10 Post By شاهین اکبری

موضوع: مباحث low-pass filter یا anti aliasing filter و حذف آنها از سنسور

كاربر بسیار فعال شاهین اکبری آواتار ها
    تشکر کرده
    4538

پیش فرض مباحث low-pass filter یا anti aliasing filter و حذف آنها از سنسور

همانطور که میدانیم شرکتهایی چون نیکون (D800E) فوجی (X-PRO1) پنتاکس (K-5 IIs) الیمپوس (E-M1) و سونی (a7R) اقدام به عرضه دوربینهایی کرده اند که به نوعی اثر فیلتر low-pass که باعث Blure شدن تصویر میشود رو ندارند و سنسور این دوربینها تصاویر شارپ تری رو تولید میکند.

تا جایی که خاطرم هست مواردی رو که تو پرانتز آوردم ، اولین های هر برند در این زمینه اند (DSLR یا میرورلس) اگر استثنایی وجود دارند دوستان تذکر بدند.

ابتدا تصحیح یک تصور نادرست و متداول در مورد دوربینهایی که low-pass filter ندارند :

به تفاوت این دو عبارت توجه کنید : " with no low-pass filter " و " without low-pass filter "

اغلب به اشتباه گفته میشود نسخه بدون فیلتر ... در حالی که طبق مستندات زیر ، فیلتر هنوز در ساختار سنسور وجود دارد اما دیگر فاقد اثر low-pass است. نمیتونم بگم در همه دوربینهایی که این قابلیت رو دارند، چنین است اما حداقل در نیکون و تا حدودی الیمپوس این رو مطمئن هستم.
    مطلب مذکور برداشت شخصی خودم هست و به نظرم درست میاد اگر نقدی هست یا سوء برداشتی از موضوع داشتم ممنون میشم ...

مثلا در مورد نیکون D800E صحت این مطلب رو ببینید : Nikon D800 Review: Digital Photography Review

به وجود فیلتر بدون اثر low-pass در D800E در تصویر زیر از همان لینک توجه کنید .

دیر یا زود سایر سازندگان از جمله کنون و پاناسونیک هم به این جرگه اضافه خواهند شد . تاپیک رو بزنم برای بررسی اجمالی راهکار هر برند برای دستیابی به این مطلوب . دوستان علاقه مند به هر برند مشارکتی کنید . در تالار صحبت هایی در این باره شده است اما پراکنده. هدف گردآوری مطالب به صورت یکجا است.
    rezafh، nicebluesky، sohrab-gh و 7 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    FD master

كاربر همراه a.g g.a آواتار ها
    تشکر کرده
    7995

ممنون برای تایپیک و اطلاعاتتون

منم یه چیزایی می دونم که از همین انجمن و جاهای دیگه یاد گرفتم،اگه جاییش اشتباه بود لطفا بگید که درستشو یاد بگیرم

تا جایی که من می دونم کاربرد این خیلتر این بوده که خطای مویر رو کاهش بده

و فکر کنم میشه این خطا رو به صورت نرم افزاری هم تصحیح کرد و این طوری میشه با حذف این خیلتر شارپنس بیشتری در عکس ها داشت و عکس هایی هم که خطای مویر درشون اتفاق می افته میشه بعد به صورت نرم افزاری درست کرد(که تا جایی که من می دونم فقط برای یک سری بافت های خاص این خطا اتفاق می افته)

حدس می زنم اصلاح نرم افزاری این خطا از فیلم ها سخت تر از عکس ها باشه درسته نه ؟

یه چیز جالب هم یه جا دیدم که Pentax توی مدل K-3 از یک تکنولوژه استفاده کرده که می تونه اثر این خیلتر رو به صورت انتخابی بذاره،یعنی فقط جاهایی که خطای مویر پیش میاد این خیلتر رو اعمال می کنه

ببخشید که پا توی کفش بزرگترا کردم !
    محـمد عـلی جـعفری
    Photoblog - Instagram - 500px
    Nikon D5500 - 18-55 II - 50 F1.8 G

كاربر آشنا
    تشکر کرده
    10

خوشحالم به این موضوع پرداختید جاش خالب بود

دوست دارم بدونم چرا شرکت معظمی مثل کنون چرا به این جرگه نپیوسته هنوز ..

كاربر آشنا akbar-agha آواتار ها
    تشکر کرده
    68

میشه این فیلتر رو از رو سنسور دوربین Canon 1100D هم برداشت؟ منظورم اینه که برداشتن باعث شارپتر شدنش میشه؟

كاربر آشنا arianvalipoor آواتار ها
    تشکر کرده
    95

مقایسه 5D mark III با فیلتر و بدون فیلتر:
    5d-mark-iii-aa-filter.jpg

كاربر جديد
    تشکر کرده
    8

Lightbulb nikon VS canon

نقل قول نوشته اصلی توسط arianvalipoor نمایش پست ها
    مقایسه 5D mark III با فیلتر و بدون فیلتر:
    5d-mark-iii-aa-filter.jpg
    دقیقا تفاوت عمده ی دوربین های نیکون و کنون همین حذف این فیلتر هسن که باعث میشه دوربین های نیکون تصاویر شارپ تری بگیره .