صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 1 تا 10 , از مجموع 18
Like Tree158تشکر

موضوع: روشهای خلق وویرایش تصاویر مونوکروم

كاربر ويژه kiavash آواتار ها
    تشکر کرده
    8926

پیش فرض روشهای خلق وویرایش تصاویر مونوکروم

باسلام
    روشهای گوناگونی برای ساخت تصاویرسیاه وسفید ازتصاویر رنگی وجود دارد.لیکن بطورقطع برخی روشهاخروجی بهتری دارند,برخی کلا اشتباه هستندو.... همچنین ویرایش تصاویر مونوکروم نیزتاحدودی میتواند تفاوت داشته باشد.لذاخواهشمنداست درصورت امکان دوستان درباره نحوه ساخت تصاویر مونوکروم و ویرایش انها تجربیات خودشون رو به اشتراک بگذارند. تشکر

كاربر فعال peacekeeper آواتار ها
    تشکر کرده
    1716

نقل قول نوشته اصلی توسط kiavash نمایش پست ها
    باسلام
    روشهای گوناگونی برای ساخت تصاویرسیاه وسفید ازتصاویر رنگی وجود دارد.لیکن بطورقطع برخی روشهاخروجی بهتری دارند,برخی کلا اشتباه هستندو.... همچنین ویرایش تصاویر مونوکروم نیزتاحدودی میتواند تفاوت داشته باشد.لذاخواهشمنداست درصورت امکان دوستان درباره نحوه ساخت تصاویر مونوکروم و ویرایش انها تجربیات خودشون رو به اشتراک بگذارند. تشکر
    با سلام

به نظر من اولين مشكل در خلق تصاوير سياه و سفيد مربوط به تركيب بندي عكسه.
    موقع عكاسي شما به طور غريزي به رنگها توجه مي كنيد در حالي كه در عكاسي سياه و سفيد خطوط الگوها اختلاف سايه و روشن و كنتراست مهمترين عوامل هستند. به همين خاطر وقتي اكثر تصاوير رنگي به سياه و سفيد تبديل مي شوند (حتي با نرم افزارهايي مثل Silver Effex) نتيجه جالب نيست.
    نكته حاشيه اي هم وجود داره و اون بحث دايناميك رنج سنسورهاي ديجيتاله كه در اكثر موارد پايين تر از فيلم سياه و سفيد است.

كاربر همراه Christ Melikian آواتار ها
    تشکر کرده
    2646

سلام
    بحث خیلی جالبی پیش کشیدید . ممنونم
    کاملا با صحبت peacekeeper در مورد کمپوزیسیون و پترن ها و ..... موافقم
    خلق مونوکرم از همان ابتدا ورود دیجیتال به صنعت عکاسی برای عکاسان که با فیلم های مونوکروم کار کرده بودند تبدیل به یک چالش اساسی شد. ابتدا باید درنظر داشت تنها ثبت مونوکرم تصاویر اصلا مهم نیست . ( برای همین هست که اکثر تصاویر تبدیلی به مونوکرو در نرم افزار با تنها با دستور مونوکروم یک تصویر بی روح و کاملا تخت و بی کیفیت میدهد )
    بلکه قبلا 1- استفاده از فیلم های با ترکیبات شیمیایی خاص با گرین خاص و 2- استفاده از فیلترهای رنگی . و مهمتر از اون 3- تکنیک های داجینگ و برنینگ در تاریکخانه بود که در عکاسی مونوکروم تایین کنده میشد .
    با این توضیحات مختصر به این نتیجه میرسیم که باید همه این 4 مرحله در روند کاری (Workflow) . سیاه و سفید در نظر گرفته شود .
    nmroshan، farhad44، Mehrdad-PL و 13 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مجله رایگان عکاسی من https://flipboard.com/section/meliki...ne-cuts-bacQkF

تشکر کرده
    1716

دوستان این تاپیک خیلی زودتر از انتظار من به گل نشست. خواهشن اگه کسی تجربه ای در این زمینه داره با دیگران به اشتراک بزاره.
    SHOOTING-STAR، kiavash و S_Mahdi تشکر می‌کنند.

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

عادت به سیاه و سفید دیدن
    farhad44، Christ Melikian، SHOOTING-STAR و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

تشکر کرده
    1716

دوستان عزیز یه نگاهی به این سایت بندازید بد نیست

Black and White Digital Photography

تکنیکهای جالبی داره همراه با مثال.
    ویرایش توسط peacekeeper : Saturday 11 October 2014 در ساعت 21:45
    farhad44، Christ Melikian، Nima Sadigh و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه Nima Sadigh آواتار ها
    تشکر کرده
    6705

مهمترين چيزي كه مي توانم بگويم اين هست كه ويرايش عكسهاي سياه و سفيد كار بسيار سختي است و فكر مي كنم بيشتر از هر چيز به تجربه(حساسيت چشم براي ويرايش عكس) نيازمند است.
    من قبل از استفاده از پلاگين silver efex pro عكسهاي سياه سفيدم به چيزي كه در ذهن داشتم هيچ شباهتي نداشت. خوشبختانه الان در حال پيشرفت در مسير نزديك شدن به چيزي كه در ذهن دارم هستم. براي استفاده بهتراز اين پلاگين توصيه مي كنم تعدادي از preset هايي كه به نظرتان منطقي مي آيد به ليست favaurite اضافه كنيد و سپس بر پايه ي يكي از آن presetها تنظيمات جزيي تر را اعمال نماييد. پر كاربردترين preset براي من "High structure" است.
    عكس زير جزو عكسهايي است كه دوست داشتم حتما سياه سفيد باشد ولي هنوز به كمال در ويرايش نرسيده است. احتمالا چند سال ديگر به اون چيزي كه در اين عكس در ذهنم هست برسم. به همين سادگي!
    شايد با بحث در مورد ايرادات ويرايشي چنين عكسي و همچنين نحوه اصلاح آنها (در تاپيك مربوطه اش كه نمي دانم اينجاست يا جاي ديگر) بتوان سريعتر در اين زمينه پيشرفت كرد.
    آيا مي توان در مورد ويرايش عكس سياه سفيد مثل عكس هاي رنگي نظر داد؟ مثلا در عكسهاي رنگي نهايتا صحبت از اشباع رنگ،‌ ته رنگ، هايلايت، شدو، كنتراست و .... است ولي به نظر مي آيد با اين چند فاكتور در مورد عكس سياه سفيد نمي توان به صورت آدرس دار نظرات اصلاحي داد.

Christ Melikian، Digital Lover، mSafdel و 4 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    "تو قسمتی از جهان نیستی، تو خود جهان هستی"

تشکر کرده
    2646

همانطور که دکتر روشن گفتند مهمترین چیز دیدن سیاه و سفید اطراف هست . در کتاب عکاسی به روش zone system تکنیک کشیدن چشمها و یا کوچک کردن چشم ها رو برای شروع پیشنهاد میکند . ولی بیشتر هدف ورزیدن ذهن به سیاه سفید دیدن است . خود من در این یکی دو سال که جدی به سیاه سفید پرداختم . در اثر تجربیات ذهنی خودم به ویرایشی رسیدم که فکر میکنمر دربیشتر عکس هایم تکرار شونده هست و ممکنه کم کم به سبک مختص خودم که سالهاست دنبالشم برسم روزی تبدیل شود . این از بحث دیدن هنر کادر بندی و ... در مورد روند انالوگ سیاه و سفید و تاریختچه هم در پست قبل گفتم و همه چیز واضحه . همگی اساتید و دوستان چه در این انجمن چه در انجمنهای خارج نرم افزار Silver efex pro را تا به امروز کاملترین میداند این نرم افزار با تنظیمات فراوانش کاملا و به جرات میتوان گفت همه روند کاری تاریکخانه عکاسی سیاه و سفید را شبیه سازی کرده . پس تنها برای هر فردی یاد گرفتن و استفاده از تنظیمات میماند که به یمن اینترنت انواع آموزش ها به رایگان قابل دست یابیست .

در مورد نظر دادن هم به نظر من تنها با استناد به الگو های کارهای اساتید بنام در هر ژانر ممکنه مقایساتی انجام بشه ولی مانند عکس های رنگی نمیتوان نظر داد . ولی همه میدانیم یک عکس سیاه سفید بی روح و Flat و یک عکس سیاه سفید شاخص را از هم جدا کنیم . این ممکنه تنها ناشی از مقایسه سریع ذهن ما با دیدن یک عکس سیاه سفید , تطابق الگو ها با عکس های اساتید قدیمی باشد . من فکر میکنم انطور ذهن قضاوت میکند .
    farhad44، Digital Lover، Nima Sadigh و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

كاربر ويژه kiavash آواتار ها
    تشکر کرده
    8926

نقل قول نوشته اصلی توسط Christ Melikian نمایش پست ها
    همانطور که دکتر روشن گفتند مهمترین چیز دیدن سیاه و سفید اطراف هست . در کتاب عکاسی به روش zone system تکنیک کشیدن چشمها و یا کوچک کردن چشم ها رو برای شروع پیشنهاد میکند . ولی بیشتر هدف ورزیدن ذهن به سیاه سفید دیدن است . خود من در این یکی دو سال که جدی به سیاه سفید پرداختم . در اثر تجربیات ذهنی خودم به ویرایشی رسیدم که فکر میکنمر دربیشتر عکس هایم تکرار شونده هست و ممکنه کم کم به سبک مختص خودم که سالهاست دنبالشم برسم روزی تبدیل شود . این از بحث دیدن هنر کادر بندی و ... در مورد روند انالوگ سیاه و سفید و تاریختچه هم در پست قبل گفتم و همه چیز واضحه . همگی اساتید و دوستان چه در این انجمن چه در انجمنهای خارج نرم افزار Silver efex pro را تا به امروز کاملترین میداند این نرم افزار با تنظیمات فراوانش کاملا و به جرات میتوان گفت همه روند کاری تاریکخانه عکاسی سیاه و سفید را شبیه سازی کرده . پس تنها برای هر فردی یاد گرفتن و استفاده از تنظیمات میماند که به یمن اینترنت انواع آموزش ها به رایگان قابل دست یابیست .

در مورد نظر دادن هم به نظر من تنها با استناد به الگو های کارهای اساتید بنام در هر ژانر ممکنه مقایساتی انجام بشه ولی مانند عکس های رنگی نمیتوان نظر داد . ولی همه میدانیم یک عکس سیاه سفید بی روح و Flat و یک عکس سیاه سفید شاخص را از هم جدا کنیم . این ممکنه تنها ناشی از مقایسه سریع ذهن ما با دیدن یک عکس سیاه سفید , تطابق الگو ها با عکس های اساتید قدیمی باشد . من فکر میکنم انطور ذهن قضاوت میکند .
    کریست عزیز درمورد نظر جناب دکتر خوب بالطبع شکی دراین نیست که برای عکاسی تک رنگ , ازپیش تفکر کردن درمورد سوژه ونگاه درست خیلی میتونه خوب باشه, اما موضوع اینه که درصورتی که مابخواهیم ازیک عکس رنگی , یک عکس تک رنگ بسازیم روشهای مختلفی وجود داره. خیلی ازدوستان این کاررا بسیار ساده وبایک کلیک در برنامه های متعدد ویرایش انجام میدهند. بسیاری دیگر دوستان هم البته ازروشهای اصولی تراستفاده میکنند که هرکدام ممکن است درست باشند,ویااینکه درست با اندکی اشتباه احتمالی که دراینجا اگر هرکدام از دوستان متد وتجربیات خودرا بیان کنند ,حتما اگراشکالاتی باشد مرتفع میگردد.
    این عکسها ازثر اقای عقیل احمدی هستندوانقدر زیبا سیاه وسفید شده اند که بااینکه حداقل برای من همیشه عکس طبیعت رنگی زیباتراز سیاه وسفید بوده,لیکن اثر سیاه وسفیدایشان را دراینجا ترجیح میدهم. باتشکرازایشان ودوستانی که مشارکت میکنند:
    _DSC4556Q.jpg
    aghil2.jpg

تشکر کرده
    2646

در این عکس زیبا از جناب احمدی . که مثال خوبی در ژانر طبیعت است . من ناخوداگاه این عکس ها را با کارهای استاد این ژانر انسل آدامز مقایسه میکنم تکنیک سیاه سفید کردن کاملا با الگوها مقبول مطابقت دارد همین اختلاف رنگ برگ درخت و چمنزار و استفاده بهینه از فیلتر های رنگی به دراماتیک تر کردن فضا کمک عالی کرده عکاس با تیزبینی و انتخاب خوب از تمام پتانسیل ها استفاده کرده . برای همین چشم نواز است بحث فیلتر رنگی در عکاسی سیاه و سفید مخصوصا در ژانر عکاسی طبیعت تایین کننده است

بد نیست یک نگاهی به این سایت داشته باشیم

Using Coloured Filters in Black and White Photography | Photography Mad
    farhad44، Nima Sadigh، lamagra و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.

صفحه 1 از 2 1 2 آخرینآخرین