صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 18 , از مجموع 18
Like Tree158تشکر

موضوع: روشهای خلق وویرایش تصاویر مونوکروم

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

نقل قول نوشته اصلی توسط Christ Melikian نمایش پست ها
    در این عکس زیبا از جناب احمدی . که مثال خوبی در ژانر طبیعت است . من ناخوداگاه این عکس ها را با کارهای استاد این ژانر انسل آدامز مقایسه میکنم تکنیک سیاه سفید کردن کاملا با الگوها مقبول مطابقت دارد همین اختلاف رنگ برگ درخت و چمنزار و استفاده بهینه از فیلتر های رنگی به دراماتیک تر کردن فضا کمک عالی کرده عکاس با تیزبینی و انتخاب خوب از تمام پتانسیل ها استفاده کرده . برای همین چشم نواز است بحث فیلتر رنگی در عکاسی سیاه و سفید مخصوصا در ژانر عکاسی طبیعت تایین کننده است

بد نیست یک نگاهی به این سایت داشته باشیم

Using Coloured Filters in Black and White Photography | Photography Mad
    جناب ملکیان من واقعا از دیدن عکس های سیاه و سفید شما لذت می برم، خیلی خوب است که برای آشنایی دوستانتان بیشتر و جزئی تر در این تاپیک به آموزش های ابتدایی ای در این زمینه بپردازید.
    Kourosh Kahal، Christ Melikian، Fereidoon و 3 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

كاربر ويژه lamagra آواتار ها
    تشکر کرده
    12097

نقل قول نوشته اصلی توسط kiavash نمایش پست ها
    کریست عزیز درمورد نظر جناب دکتر خوب بالطبع شکی دراین نیست که برای عکاسی تک رنگ , ازپیش تفکر کردن درمورد سوژه ونگاه درست خیلی میتونه خوب باشه, اما موضوع اینه که درصورتی که مابخواهیم ازیک عکس رنگی , یک عکس تک رنگ بسازیم روشهای مختلفی وجود داره. خیلی ازدوستان این کاررا بسیار ساده وبایک کلیک در برنامه های متعدد ویرایش انجام میدهند. بسیاری دیگر دوستان هم البته ازروشهای اصولی تراستفاده میکنند که هرکدام ممکن است درست باشند,ویااینکه درست با اندکی اشتباه احتمالی که دراینجا اگر هرکدام از دوستان متد وتجربیات خودرا بیان کنند ,حتما اگراشکالاتی باشد مرتفع میگردد.
    این عکسها ازثر اقای عقیل احمدی هستندوانقدر زیبا سیاه وسفید شده اند که بااینکه حداقل برای من همیشه عکس طبیعت رنگی زیباتراز سیاه وسفید بوده,لیکن اثر سیاه وسفیدایشان را دراینجا ترجیح میدهم. باتشکرازایشان ودوستانی که مشارکت میکنند:
    فایل پیوست 62722
    فایل پیوست 62723
    اول تشکر میکنم از کیاوش عزیز هم بابت لطفی که به من کارهام دارند هم اینکه بنده رو قابل دونستند که در این بحث شرکت بکنم.
    در مورد اون دو عکس اتفاقا هدف اولیه من رسیدن به اون عکس سیاه و سفید بود.منتها از عکس اصلی نمیتونستم به اون سیاه سفیدی که مد نظرم بود برسم.برای همین اون ویرایش رو روی عکس اصلی انجام دادم تا در مرحله بعد این سیاه و سفید رو درست بکنم.در مرحله دوم هم همانطور که کریست عزیز اشاره کردند استفاده از فیلتر های رنگی باعث شد تا به اونچه در ذهنم داشتم برسم.
    اومدم بنویسم خودتون رو عادت بدید که سیاه و سفید ببینید،دیدم دکتر روشن همین رو نوشتند.
    در کل سیاه سفید دیدن و تشخص پتانسیل مناسب این کار در عکس ها خیلی هم کار ساده ای نیست.یعنی شما باید درک بکنید که کدام عکس برای ویرایش سیاه و سفید مناسبه.این اتفاق برای خودم اکثر مواقع پشت ویزور میافته و قبل از ثبت تصمیمم رو گرفتم.به نظرم نیاز به تجربه و صرف زمان داره.خود ویرایش هم مرحله حساس و ظریفی است که موفقیت در اون در گذر زمان و حرکت در مسیر صحیح محقق میشه.
    مثالهایی از این دست توی کارهای خودم دارم.مثلا این کار:
    _DSC4700-as-Smart-Object-1b.jpg

اما عکس اصلی چیز دیگری بود:
    _DSC4700-as-Smart-Object-1.jpg

یادمه وقتی این عکس رو گرفتم به دوستان نشون دادم و گفتم بهترین عکس امروزم رو گرفتم.وقتی عکس دومی(اصلی) رو دیدن بیشترشون شانه بالا انداختند و بی تفاوت از کنارش گذشتند چون اونچه در سر داشتم رو نمیدیدند.بعد از ویرایش همان دوستان بیشتر از همه شگفت زده بودند و یکی دو نفر هم شک داشتند که اون عکس همان روز در همان مکان ثبت شده.
    البته ترکیب بندی هم در این عکس تاثیر خودش رو داشته.اما به نظر خودم بدون ویرایش سیاه و سفیدی که انجام دادم اون عکس چیزی که باید نبود.
    عکس اصلی هم عکس بدی نیست اما تشخیص مناسب برای سیاه و سفید دیدن بیشترین تاثیر رو در برجسته کردن فرم عکس داشته.

پ.ن:صحبت خیلی زیاده ولی کیبردم خرابه برای نوشتن همین هم اعصابم حسابی خرد شد
    فردا باید برم کیبرد بخرم تا با خیال راحت هرچه میخوام بنویسم.
    nmroshan، farhad44، Christ Melikian و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    Canon Eos M+11-22+18-55+22mmf/2+90EX
    عقیل احمدی

تشکر کرده
    12097

در این عکس زیبا از جناب احمدی . که مثال خوبی در ژانر طبیعت است . من ناخوداگاه این عکس ها را با کارهای استاد این ژانر انسل آدامز مقایسه میکنم تکنیک سیاه سفید کردن کاملا با الگوها مقبول مطابقت دارد همین اختلاف رنگ برگ درخت و چمنزار و استفاده بهینه از فیلتر های رنگی به دراماتیک تر کردن فضا کمک عالی کرده عکاس با تیزبینی و انتخاب خوب از تمام پتانسیل ها استفاده کرده . برای همین چشم نواز است بحث فیلتر رنگی در عکاسی سیاه و سفید مخصوصا در ژانر عکاسی طبیعت تایین کننده است

بد نیست یک نگاهی به این سایت داشته باشیم

Using Coloured Filters in Black and White Photography | Photography Mad
    کریست عزیز شما عکاس خوبی هستید و وقتی دیدم اون کار من رو با کارهای آنسل آدامز مقایسه کردید خیلی خوشحال شدم.
    و خیلی هم تیز بینانه به نکات مهمی اشاره کردید که یکی از مهمترین اونها استفاده درست از فیلتر های رنگی است.
    همین مرحله در ویرایش سیاه و سفید،خصوصا در ژانر طبیعت مرز یک عکس خوب و حتی عالی و تاثیر گذار با یک عکس معمولی است.منتها نیازمند تجربه و شناخته.
    برای خودم ویرایش تمرینی سیاه و سفید تعداد زیادی از عکسهام و دیدن تاثیر مثلا همین فیلترها کمک بزرگی بوده به خلق عکسهای بهتر.
    کیبوردم درست بشه بیشتر مینویسم.
    nmroshan، Christ Melikian، sohrab-gh و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    عقیل احمدی

كاربر ويژه Nima Sadigh آواتار ها
    تشکر کرده
    6705

نقل قول نوشته اصلی توسط lamagra نمایش پست ها
    ........در مرحله دوم هم همانطور که کریست عزیز اشاره کردند استفاده از فیلتر های رنگی باعث شد تا به اونچه در ذهنم داشتم برسم.
    اومدم بنویسم خودتون رو عادت بدید که سیاه و سفید ببینید،دیدم دکتر روشن همین رو نوشتند.
    در کل سیاه سفید دیدن و تشخص پتانسیل مناسب این کار در عکس ها خیلی هم کار ساده ای نیست.یعنی شما باید درک بکنید که کدام عکس برای ویرایش سیاه و سفید مناسبه.این اتفاق برای خودم اکثر مواقع پشت ویزور میافته و قبل از ثبت تصمیمم رو گرفتم.به نظرم نیاز به تجربه و صرف زمان داره.خود ویرایش هم مرحله حساس و ظریفی است که موفقیت در اون در گذر زمان و حرکت در مسیر صحیح محقق میشه.
    با توجه به نوشته های عقیل یک سوال و یک نکته به ذهنم رسید. سوالم این هست که چه روش هایی برای اعمال فیلتر رنگی در فتوشاپ وجود دارد؟ چیزی که در ذهنم هست فقط convert to black & white/grayscale در camera raw و همچنین خود فتوشاپ است که متاسفانه من نتوانسته ام خروجی خیلی خوبی از آنها بگیرم. معمولا تونها در عکس پله پله می شوند!
    و اما در مورد مفهوم سیاه سفید دیدن که برایم اندکی مبهم بود؛ به نظرم یکی از تمرینهایش به این صورت می تواند باشد که ببینیم در یک صحنه چه رنگهایی و در کجای تصویر قرار گرفته اند و با تبدیل آنها به سیاه سفید کدام قسمت از تصویر به یک شکل خواهند شد:

black-and-white-filter-effects.png
    (عکس از سایتی که جناب ملیکیان به اشتراک گذاشتند است)

در زمینه سیاه سفید به شدت نیازمند یاری اساتید هستیم. چندین بار به دنبال کتاب برای عکاسی سیاه سفید گشته ام اما مورد خوبی پیدا نکرده ام.
    nmroshan، Christ Melikian، lamagra و 5 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    "تو قسمتی از جهان نیستی، تو خود جهان هستی"

Moderator nmroshan آواتار ها
    تشکر کرده
    11580

سلام

- براي برخي عكسها، بايد كمي ابتدا خود عكس رنگي اوليه را ورز دهيم. اين كار گاه با افزايش اشباع و يا vibrance و گاه با تغيير hue رنگها انجام مي شود. هدف از اين كارها، اين است كه در عكس سياه و سفيد نهايي، اختلاف و كنتراست بين رنگها بيشتر و چشم نوازتر باشد

- اعمال فيلتر رنگي، يعني همان كاري كه در عكاسي فيلمي قديم انجام مي شد، مهمترين مرحله است. انتخاب نوع فيلتر رنگ مشخص مي كند كه اولا رنگها در عكس سياه و سفيد چگونه تبديل شوند( يعني كدام رنگ سفيد كدام سياه و كدام خاكستري) و ثانيا اختلاف بين تونها چگونه شود. همان سيلورافكس براحتي امكان اينكار را فراهم ميكند. اينكار برخلاف كنترل مجزاي تبديل رنگها كه با روش لايه تنظيمي black&white انجام ميشود، هنگام تبديل، رنگها را به صورت متناسب با يكديگر تبديل ميكند و عوارض كمتري براي تصوير ايجاد ميكند
    farhad44، Christ Melikian، Nima Sadigh و 10 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    نعما م. روشن
    مقالات سایت عکاسی |وبلاگ (از عکاسی) | اینستاگرام : Nemaroshan

كاربر همراه Christ Melikian آواتار ها
    تشکر کرده
    2646

سلام آقا فرهاد عزیز و دوستان لطف بسیار دارید . ممنونم . راستش هم فارسی من کمی نیم بند است و هم هنر نوشتن ندارم . مطالب رو دوستان و اساتید کم کم در همین تاپیک مینویسند من هم سعی میکنم . هر نکته دیگر مخصوصا در ژانر عکاسی خیابانی بود تا حد توانم به این تاپیک اضافه کنم . باز از حسن نظر دوستان کمال تشکر رو دارم .
    lamagra و peacekeeper تشکر می‌کنند.
    مجله رایگان عکاسی من https://flipboard.com/section/meliki...ne-cuts-bacQkF

كاربر ويژه farhad44 آواتار ها
    تشکر کرده
    13937

سلام آقا فرهاد عزیز و دوستان لطف بسیار دارید . ممنونم . راستش هم فارسی من کمی نیم بند است و هم هنر نوشتن ندارم . مطالب رو دوستان و اساتید کم کم در همین تاپیک مینویسند من هم سعی میکنم . هر نکته دیگر مخصوصا در ژانر عکاسی خیابانی بود تا حد توانم به این تاپیک اضافه کنم . باز از حسن نظر دوستان کمال تشکر رو دارم .
    ممنون. البته ناگفته نماند که از عکسهای دیگر دوستان (از جمله عقیل عزیز) هم همواره لذت برده و می بریم ولی من به تازگی عکسهای خیابانی شما را کشف کرده ام.
    Christ Melikian، lamagra، sohrab-gh و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    فرهاد حسيني

تشکر کرده
    12097

نقل قول نوشته اصلی توسط nima13195 نمایش پست ها
    با توجه به نوشته های عقیل یک سوال و یک نکته به ذهنم رسید. سوالم این هست که چه روش هایی برای اعمال فیلتر رنگی در فتوشاپ وجود دارد؟ چیزی که در ذهنم هست فقط convert to black & white/grayscale در camera raw و همچنین خود فتوشاپ است که متاسفانه من نتوانسته ام خروجی خیلی خوبی از آنها بگیرم. معمولا تونها در عکس پله پله می شوند!
    و اما در مورد مفهوم سیاه سفید دیدن که برایم اندکی مبهم بود؛ به نظرم یکی از تمرینهایش به این صورت می تواند باشد که ببینیم در یک صحنه چه رنگهایی و در کجای تصویر قرار گرفته اند و با تبدیل آنها به سیاه سفید کدام قسمت از تصویر به یک شکل خواهند شد:

black-and-white-filter-effects.png
    (عکس از سایتی که جناب ملیکیان به اشتراک گذاشتند است)

در زمینه سیاه سفید به شدت نیازمند یاری اساتید هستیم. چندین بار به دنبال کتاب برای عکاسی سیاه سفید گشته ام اما مورد خوبی پیدا نکرده ام.
    خب دکتر روشن مثل همیشه جواب کامل و دقیقی برای سوالت نوشتن.فکر میکنم جوابت رو گرفته باشی اما من هم یکی دو خط مینویسم.
    برای من یک بخشی از تمرین سیاه و سفید دیدن همان پاراگراف دوم صحبتهای خودته.یعنی صحنه (یا عکس)رو بررسی بکنم ببینم کدام رنگ کجا قرار گرفته و بعد از تبدیل به سیاه و سفید به چه شکلی در میاد.اما این به تنهایی کافی نیست.گاهی رنگهای اصلی عکس کنتراست لازم رو ایجاد نمیکنند یا اونطور که میخواهیم دیده نمیشن.برای مثال همان عکس درخت من...برگهای سبز درخت با اعمال هیچ فیلتری در ورژن سیاه و سفید،سفید نمیشدند.من مجبور بودم رنگهای عکس اصلی رو ورز بدم(تشبیه جالب دکتر روشن) یا حتی پا رو فراتر بگذارم و کلا رنگ رو تغییر بدم تا به نتیجه دلخواهم برسم.
    اون چارتی که عکسش رو از لینک آقای ملکیان گذاشتی با تکرار و تمرین خیلی زود توی ذهن شکل میگیره.

مثال دیگری اینجا قرار میدم:
    عکس اصلی:
    IMG_5112.jpg

مقداری تغییر در رنگ های عکس اصلی در ACR و کالر افکس پرو:
    IMG_5113.jpg

عکس نهایی:
    IMG_5113b.jpg

و یک مقداری هم تفریح و شیطنت برای ایجاد حال و هوای یک عکس اینفرارد:
    IMG_5113c.jpg
    این خروجی آخری با روش خیلی ساده ای حاصل شد.اوپاسیتی لایه سیاه و سفید رو تا 73 درصد پایین آوردم و نتیجه شد عکس بالا.

من هنوز کیبورد نخریدم ،بعدا دوباره مینویسم

امیدوارم مفید بوده باشه.

پ.ن:حتی در این سایز کوچک هم حجم عکسها خیلی بالا بود.دلیل کیفیت پایین اونها در این پست خروجی با کیفیت 50 درصد هست.
    ویرایش توسط lamagra : Tuesday 14 October 2014 در ساعت 19:42
    Christ Melikian، Nima Sadigh، M.Meghdari و 11 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    عقیل احمدی

صفحه 2 از 2 نخستنخست 1 2