صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین
نمایش نتایج : از شماره 11 تا 20 , از مجموع 27
Like Tree98تشکر

موضوع: برنامه rawtherapee

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

نقل قول نوشته اصلی توسط davoud maani نمایش پست ها
    سوال اینجاست که کدوم نرم افزار تغییرات را در خود فایل raw ذخیره میکنه با همان پسوند
    آیا اصلا چنین چیزی امکان پذیر هست ؟
    خودم که فکر میکنم اگر امکان پذیر باشه فقط از خط دستورهای command co امکان خواهد داشت
    دقیقا صحبت من همین است که محتویات فایل خام، قابل تغییر نیست. (حداقل با برنامه های در دسترس و امروزی) به همین دلیل است که فایل خام هنوز حک سندیت برای اثبات اصالت عکس و موارد دیگر را دارد. فایل خام یک سری داده (DATA) است که در مبدل ترجمه می شود به تصویر.
    mh.noori، davoud maani، کوروش و 2 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

كاربر بسیار فعال m.daneshpayeh آواتار ها
    تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط Mahdi.A.Tabar نمایش پست ها
    ولی برنامه dpp کنن رو ندیدم تغییرات رو در فایل دیگه ایی ذخیره کنه.
    یعنی تغییرات مستقیما بر روی فایل اعمال میشه؟
    بازم ممنون
    بله در فایل خام ثبت میشوند! اما فقط عدد تنظیمات بصورت metadata در انتهای فایل خام ذخیره میشوند. همان مبدلی که ان را ایجاد کرده میتواند آن تنظبمات را بازیابی کند. در واقع چیزی شبیه به اگزیف است اما ساختار استاندارد اگزیف را ندارد.

سوال اینجاست که کدوم نرم افزار تغییرات را در خود فایل raw ذخیره میکنه با همان پسوند
    آیا اصلا چنین چیزی امکان پذیر هست ؟
    خودم که فکر میکنم اگر امکان پذیر باشه فقط از خط دستورهای command co امکان خواهد داشت
    اهمیتی ندارد کدام نرم افزار تغییرات را در فایل خام اضافه میکند و کدام نرم افزار از یک فایل دیگر برای نگهداری تنظیمان استفاده میکند. چه این تنظیمات در فایل دیگری ذخیره شود چه بصورت metadata به انتهای فایل خام اضافه شود، اطلاعات اولیه فایل خام بدون تغییر قابل دسترسی است.
    Hossein Arabi و Mahdi.A.Tabar تشکر می‌کنند.
    مهدی دانش‌پایه
    http://500px.com/daneshpayeh
    هر گونه انتقاد، پیشنهاد، ویرایش، ایراد، نق نق، غرغر و غیره کاملا آزاد است.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    6396

نقل قول نوشته اصلی توسط m.daneshpayeh نمایش پست ها
    بله در فایل خام ثبت میشوند! اما فقط عدد تنظیمات بصورت metadata در انتهای فایل خام ذخیره میشوند. همان مبدلی که ان را ایجاد کرده میتواند آن تنظبمات را بازیابی کند. در واقع چیزی شبیه به اگزیف است اما ساختار استاندارد اگزیف را ندارد.

اهمیتی ندارد کدام نرم افزار تغییرات را در فایل خام اضافه میکند و کدام نرم افزار از یک فایل دیگر برای نگهداری تنظیمان استفاده میکند. چه این تنظیمات در فایل دیگری ذخیره شود چه بصورت metadata به انتهای فایل خام اضافه شود، اطلاعات اولیه فایل خام بدون تغییر قابل دسترسی است.
    با سلام و پیرو صحبت های جناب عبدالپناه
    جناب دانش پایه اتفاقا بسیار اهمیت دارد
    هنگامی که شما بتوانید به طور مستقیم به data درون فایل raw دسترسی پیدا کنید تغییرات بسیار منحصر بفردی میتوانید با آن انجام دهید
    Mahdi.A.Tabar تشکر می‌کند.
    داود معانی

كاربر بسیار فعال Amir Abdolpanah آواتار ها
    تشکر کرده
    10736

هنگامی که شما بتوانید به طور مستقیم به data درون فایل raw دسترسی پیدا کنید تغییرات بسیار منحصر بفردی میتوانید با آن انجام دهید
    تشبیهی که برای فایل خام می توانم به کار ببرم، تشبیه آب درون ظروف مختلف است. شما می توانید آب را به شکل هر ظرفی که تصمیم دارید نمایش دهید، (فایل های JPG مختلف مشتق شده از اطلاعات فایل خام) ولی در عین حال شکل آب هیچ کدام از آن ها نیست و همین طور دسترسی برای تغییر در ساختار شیمیایی آب ندارید. (این قسمت آخر همان عدم دسترسی به آن دیتاست.)

این ها را گفتم تا منظور همدیگر را از تغییرات منحصر به فردی که می فرمایید، بهتر درک کنیم. آیا منظور شما همین است یا نظر دیگری دارید؟
    davoud maani، Dariush Chegini و Mahdi.A.Tabar تشکر می‌کنند.
    مهمتر از عکاس خوب بودن، انسان شریف بودن است.

تشکر کرده
    1982

متوجه منظور من نشدید. دادههای فایل خام بطور مستقیم قابل دسترسی است. بهرحال فایلهای خام از یک ساختارهای استانداردی برای ذخیره اطلاعات استفاده میکنند پس میتوان به عنوان یک برنامه نویس براحتی بطور مستقیم با کد نویسی به آنها داده ها دسترسی داشت. به عنوان کاربر مبدلهای فایم خام هم داستان باز بهمین صورت است و دادههای اولیه دست نخورده باقی میماند. چه این تنظیمات به صورت متادیتا به آن فایل اضافه شده باشد چه نشده باشد. درست مثل وقتیکه در اگزیف عکس بعضی چیزها را تغییر میدهید، اصل عکس بدون تغییر باقی میماند.
    Dariush Chegini و Mahdi.A.Tabar تشکر می‌کنند.
    مهدی دانش‌پایه

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

متوجه منظور من نشدید. دادههای فایل خام بطور مستقیم قابل دسترسی است. بهرحال فایلهای خام از یک ساختارهای استانداردی برای ذخیره اطلاعات استفاده میکنند پس میتوان به عنوان یک برنامه نویس براحتی بطور مستقیم با کد نویسی به آنها داده ها دسترسی داشت. به عنوان کاربر مبدلهای فایم خام هم داستان باز بهمین صورت است و دادههای اولیه دست نخورده باقی میماند. چه این تنظیمات به صورت متادیتا به آن فایل اضافه شده باشد چه نشده باشد. درست مثل وقتیکه در اگزیف عکس بعضی چیزها را تغییر میدهید، اصل عکس بدون تغییر باقی میماند.
    من تا به حال فكر مي كردم فايل خام قابل تغيير نيست (به جز بخش متاديتا) يعني مي شود در فايل خام مثلاً يك سوژه را را به عكس اضافه يا كم كرد؟
    davoud maani و Mahdi.A.Tabar تشکر می‌کنند.

تشکر کرده
    1982

نقل قول نوشته اصلی توسط Dariush Chegini نمایش پست ها
    من تا به حال فكر مي كردم فايل خام قابل تغيير نيست (به جز بخش متاديتا) يعني مي شود در فايل خام مثلاً يك سوژه را را به عكس اضافه يا كم كرد؟
    در عمل من ابزاری ندیده ام که این امکان را به کاربر بدهد که مستقیما فایل خام را باز کند و بعد از ادیت همان ساختار فایل خام را ایجاد کند. فوتوشاپ برای ذخیره یک نوع فرمت فایل خام دارد ولی من تابحال با آن کار نکرده ام.
    نیازی هم نیست، مزیتی هم محسوب نمیشود. در عمل هم فرمتهای 16 بیتی اطلاعات کمتری از فایل خام ندارند.
    Dariush Chegini و Mahdi.A.Tabar تشکر می‌کنند.
    مهدی دانش‌پایه

Forum Moderator Dariush Chegini آواتار ها
    تشکر کرده
    20782

در عمل من ابزاری ندیده ام که این امکان را به کاربر بدهد که مستقیما فایل خام را باز کند و بعد از ادیت همان ساختار فایل خام را ایجاد کند. فوتوشاپ برای ذخیره یک نوع فرمت فایل خام دارد ولی من تابحال با آن کار نکرده ام.
    نیازی هم نیست، مزیتی هم محسوب نمیشود. در عمل هم فرمتهای 16 بیتی اطلاعات کمتری از فایل خام ندارند.
    مزيت كه محسوب نمي شود. بيشتر نظرم سنديت فايل خام بود. اگر بشود فايل خام را دستكاري كرد، قابليت استناد به فايل خام زير سوال مي رود.

كاربر فعال
    تشکر کرده
    6396

نقل قول نوشته اصلی توسط Amir Abdolpanah نمایش پست ها
    تشبیهی که برای فایل خام می توانم به کار ببرم، تشبیه آب درون ظروف مختلف است. شما می توانید آب را به شکل هر ظرفی که تصمیم دارید نمایش دهید، (فایل های JPG مختلف مشتق شده از اطلاعات فایل خام) ولی در عین حال شکل آب هیچ کدام از آن ها نیست و همین طور دسترسی برای تغییر در ساختار شیمیایی آب ندارید. (این قسمت آخر همان عدم دسترسی به آن دیتاست.)

این ها را گفتم تا منظور همدیگر را از تغییرات منحصر به فردی که می فرمایید، بهتر درک کنیم. آیا منظور شما همین است یا نظر دیگری دارید؟
    از اینکه بحث را ادامه دادید ممنونم
    1- به نظر من تکنوژی database فایل خام از سنسور عقب تر است. به عبارت ساده تر شرکت معظمی چون کنون نه اینکه قادر نیست بلکه مایل نیست فایل خام دوربین ها حاوی حداکثر پتانسیل سنسور باشد. بخشی از آن ناگزیرانه است برای مثال شرکت های سازنده دوربین database ارسالی از سنسور را فشرده سازی می کنند تا ابزارهای read and write موجود در بازار قابلیت ثبت آن ها را داشته باشند و این شرکت ها به واسطه آن دوربین هایشان را بفروشند در حالی که این فایل می توانست در عمل حاوی رزولیشن بالاتر و البته حجم بالاتری باشد. البته از طرف دیگر این شرکتها اصلا تمایل هم ندارند عکسی که با بالاترین رزولیشن از سنسور گرفته اند تحویل کاربرانشان بدهند و یک چشمشان به دوربین های رقیب است و چشم دیگر به جیب ما

2- از سویی دیگر اعتقاد دارم شرکت هایی چون ادوبی و یا dxo هیچ گاه نرم افزاری را که بتواند بیشترین و بهترین قابلیت تغییر در database فایل خام را داشته باشد در اختیار بازار قرار نمی دهند. آن ها نیز چشمشان به تکنولوژی سنسور است و جیب ماها. ما نیز خوشحال و مسرور هستیم از اینکه تعدادی غربالک در اختیار داریم اثر تخریبی روی عکس نمی گذارد چون در فایل دیگری ذخیره می شود اما آیا مهم تر از آن ، این مساله نیست که اساسا تغییرات اعمال شده توسط camera raw یا dxo دیتابیس مورد نظر ما را هدف قرار داده است یا نه ؟ نرم افزارهای ادوبی به ادعای خود شرکت بهترین هستند اما به نظر من حکم دارویی را دارند که می خوریم چون پزشک تجویز کرده اما داخل بروشورش ده ها عوارض هم دارد. و برای ما نسخه و حرف دکتر یک تسکین دروغین است برای فرار از عوارض موجود.

اما هکرها این وسط چه کاره اند. نخبگانی که دست سیاستمداران را در فضولی از پشت بسته اند اما مثل آن ها صبر ایوب ندارند چون سریع دنبال نتیجه اند.
    در رفع مشکل بند 1 شما را استناد می دهم به سایت magiclantern که هر چه را شرکت معظم کنون به عمد از کاربران خود دور نگه داشته پته اش را روی آب ریخته و با طراحی یک frimware پرتابل از حداکثر قابلیت سنسور در ثبت بهترین و کامل ترین database درون فایل خام بهره می گیرد به طوری که فایلی به شما تحویل می دهد که حاوی کمترین مقدار نویز در مناطق shadow در iso100 است حتی کمتر از این دوربین جدید نیکون یعنی دی 750. بگذریم که چگونه حالا سنسور دوربین 550دی می تواند برکتینگ 12 تایی بگیرد در حالی کنون نتوانسته ( بخوانید نخواسته ) در امکانات دوربینش قرار دهد.

این هکرها برای رفع مشکل بند 2 هم وارد عمل شده اند و با طراحی نرم افزارهایی که برخلاف cameraraw و .... کاملا opensource بوده و قادرند تغییرات هدف مندی روی database فایل خام ایجاد کنند و به عبارتی فایل خام را قبل از ورود به پردازش چشمی ، کالیبره کنند. جستجویی که در اینترنت در این زمینه داشتم
    -----اکثر این نرم افزارها در زمینه عکاسی نجومی هستند.
    ------برخی نیز با استفاده از مد continue موجب افزایش رزولیشن عکس می شوند
    ------ برخی ، مناطق کم نویز عکسی با اکسپوژ بالا را به عکس کم اکسپوژتر شیفت می دهند
    ------- برخی هم بدون باز کردن فایل ، به شما یک عکس 32 بیتی با فرمت tiff می دهند.
    و ......

حالا اینکه بخواهیم در database تغییرات ایجا کرده و در خود فایل ذخیره کنیم ( حالا بماند با چه هدفی ) تا حالا به این نوع تغییر جهت اهداف .... فکر نکرده بودم البته سواد اندکم در c++ و ... کفاف این تغییرات را نمی دهد اما حداقلش این است که جناب چگینی استارت رفتن بهسمت تحقیق در این زمینه را هم زدند حالا یه روز دیدید اونقدر رفتیم سراغ سایت های این هکرها که آخرش تمام سیستم باضافه عکسهای چهار پنج سال را هم بر باد دادیم
    yaghoobi، Nima Sadigh، mh.noori و 6 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    داود معانی

كاربر ويژه Nima Sadigh آواتار ها
    تشکر کرده
    6705

جناب معاني سلام
    مي توانيد در مورد نويز كنون در ناحيه shadows مثال يا مرجعي در تاپيك مربوطه اش(فكر كنم magiclantern) ارايه كنيد. متشكر
    mh.noori، Amir Abdolpanah، davoud maani و 1 نفر دیگر تشکر می‌کنند.
    "تو قسمتی از جهان نیستی، تو خود جهان هستی"

صفحه 2 از 3 نخستنخست 1 2 3 آخرینآخرین